Knick: Doktoři bez hranic

• USA The Knick
USA, (2014–2015), 18 h 5 min (Minutáž: 43–58 min)

Clive Owen, Eve Hewson, André Holland, Eric Johnson, Juliet Rylance, Chris Sullivan, Cara Seymour, Zuzanna Szadkowski, Lucas Papaelias, Suzanne Savoy (více)

Série(2) / Epizody(20)

Knick: Doktoři bez hranic je nový dramatický seriál z produkce Cinemaxu od oscarového režiséra Stevena Soderbergha. Odehrává se v centrálním New Yorku roku 1900 a soustředí se na legendární nemocnici Knickerbocker Hospital, kde na začátku dvacátého století pokrokoví lékaři, zdravotní sestry a všechen ostatní personál posouvali hranice medicíny v době, kdy úmrtnost lámala rekordy a antibiotika neexistovala. Clive Owen ztvárňuje hlavní roli doktora Johna Thackeryho, skvělého chirurga, jenž je průkopníkem nových metod v oboru, navzdory své vážné závislosti na kokainu. Thackery vede tým lékařů, který zahrnuje jeho chráněnce Dr. Everetta Gallingera, mladého Dr. Bertieho Chickeringa a Algernona Edwardse, nadějného chirurga, který byl Thackerymu nedávno vnucen. Dalšími zajímavými postavami v nemocnici jsou: Cornelia Robertsonová, dcera patrona nemocnice; mrzoutský řidič sanitky Tom Cleary; Lucy Elkinsová, sestra, jež nedávno přišla z venkova; nečestný ředitel Herman Barrow a Sestra Harriet - jeptiška, které nečiní potíž říci svůj názor.

Cinemax uvádí druhou řadu dramatického dobového seriálu, nominovaného na cenu Emmy®, od oscarového režiséra Stevena Soderbergha. Clive Owen se vrací v hlavní roli jako John Thackery, vynikající chirurg v newyorské nemocnici na počátku 20. století, který navzdory své závislosti na drogách posouvá hranice medicíny, morálky i rasové rovnoprávnosti. Nemocnice Knick, jak se The Knickerbocker Hospital zkráceně nazývá, je od začátku druhé řady zmítána dramatickými otřesy, jelikož nepřítomnost Thackeryho (je hospitalizován v Nové Anglii kvůli závislosti na kokainu), nedostatek bohatých pacientů a četné finanční přešlapy dovedly představenstvo k rozhodnutí přemístit legendární nemocnici z centra města na jeho okraj. Jak plány na stěhování postupují, Algernon Edwards (André Holland) - nadaný chirurg černé pleti, jehož milostný románek s patronkou nemocnice Cornelií Robertsonovou (Juliet Rylanceová) skončil potratem a Corneliiným sňatkem se zámožným bílým dědicem - se snaží zaujmout Thackeryho pozici hlavního chirurga. Ostatní lékaři, zdravotní sestry, jeptišky a správcové se mezitím potýkají s řadou problémů jak v profesním, tak v soukromém životě. (Cinemax)

eye candy

Realistické ztvárnění raných zápasů a nemotorných krůčků moderní medicíny a z dnešního pohledu extrémně atraktivního období počátku dvacátého století ve vařícím kotli NYC. Při sledování tak pečlivě zpracovaného dobového seriálu srdce a oko zaplesá. Člověka také občas napadá, jakou spoustu věcí (zejména dlouhověkost) dnes ve vyspělých zemích bereme za samozřejmost a jak se na naši dobu budou jednou v kontextu medicíny a technologií dívat naše vnoučata. Edit. V druhé sérii se dere do popředí, na úkor Thackeryho, několik dalších dějových linek, což ale nakonec není vůbec na škodu, protože každá z nich je zajímavá, jiná a pečlivě vedená Soderberghovou zkušenou rukou. Nejméně atraktivní postavou se tak paradoxně může zdát samotný Thackery, což vypovídá hlavně o vysokých ambicích a schopnostech tvůrců. (celková vyrovnanost jednotlivých epizod je možná způsobená i tím, že SS točil The Knick víc jak klasický film). V mých očích mnohem komplexnější, bipolárnější a hodnotnější televizní produkce než většina ostatních klasik z nemocničního prostředí. ()

Doudis19

Soderbergh ukazuje doktořinu v dobách, kdy se ji tak skutečně ještě říkat nemohlo. Surový až brutální styl, kterým se ve větším či menším vyskytuje v každém (mimo Dannyho parťaků ovšem)z jeho snímků, zde dotváří atmosféru doby, kdy vás takřka jistě dokázal zabít i obyčejný zánět slepého střeva. Množství zvratů, postupem času více méně sympatické postavy a naturalisticky zobrazené operace. Narkomanský podtext už pak působí spíše navíc a po 5.absťáku už to celé feťácké představení irituje více, než nedůvěryhodný knírek Clivea Owena. Ačkoli závěrečná epizoda navnadila na další serii, to ne, že ne ;-). ()

sugythesugar

Jeden z najlepších seriálov aké som za dlhšiu dobu videl. Nemal som problém všetkých 20 častí pozrieť za dva dni. Clive si svoju úlohu užíva a prostredníctvoj jeho postavy sa vnárame do počiatkov modernej chirurgie v pevných rukách Stevena Soderbergha. Realistický, nekompromisný a plný ľudských osudov. To je Knick! ()

Jizni Tlapa

Tahle doktorská sága má zásadní slabinu. Nemá silný příběh,který by diváka táhl! Co je mi pak naplat, že má skvělé obsazení v čele s ojedinělým Owenem, hodně temnou a tím zajímavou kameru a naprosto úchvatné interiéry... Doktůrci jsou pro mě jednoduše zklamáním a bohatě stačí,když si jejich pacient dopřeje první a poslední díl.. s přimouhřeným očičkem bez šedého zákalu 70 % ()

Qitek

Atmosférické ano. Naturalistické, špinavé a drsné rozhodně! Zajímavá kamera, která nedá vydechnout vašim nervům za doprovodu minimalistického Martineze je skvost. Herecké výkony na hranici brilantnosti. A za kamerou Steven Soderbergh. Takže klasicky odtažité. Přesto mistrovské. ()

Tosi

Co dodat, skvělý seriál v čele s výborným Owenem...no, a že si nechají jako poslední záběr celé série na lahvičku s heroinem, jakožto novým, "bezpečným" lékem, jenž má dostat Thackeryho ze závislosti na kokainu...tak to se máme ve druhé sérii na co těšit :-) ()

hanagi

Soderberghův chladný odstup (který mi u většiny jeho děl silně vadil) se tentokrát téměř úplně vypařil. Hledím a žasnu. I přes to, že na operačním sále jsme svědky až nepříjemně naturalistického vykreslení skutečnosti (a je velmi těžké se s tím vyrovnat), soukromý život hlavních hrdinů a vztahy mezi nimi jsou pojaty velmi osobně. Paradoxně mi zas pro změnu toho pitvání se v jejich osobním životě připadalo v posledních dílech až přespříliš. Já vím, je těžké mi vyhovět! Takže nakonec musím přesto uznat, že jsem velmi mile překvapena a že mě vlastně rušila jen nervydrásající elektronická muzika a lascívní knírek Cliva Owena. ()

geklon

"Dobrý den, dáte si něco ostřejšího, než dorazí pan doktor?" "Kokajn nitrožilně prosím." "Bohužel, je mi líto, ale ten máme jen pro pana doktora, aby vůbec vztal z postele a neposral se strachy z toho, že se pobleje nad operovanou skoro mrtvolou. A navíc ho podáváme pouze ke kávě" "Tak možná trochu artovýho masakru, plného krve a tenkého střeva......a trošku placenty prosím." " Zajisté, to je Soderberghova specialita." "A prosím Vás, kolik je hodin." "1900, pane." ()

Pavlínka9

Ten závěr! Poslední scéna s přiblížením se k jednoduché lahvičce s "lékem" - nic lepšího jsem si už i tak vynikajícího seriálu nemohla přát :) :) Myslím, že to bylo včas "ukončeno" a 10 dílů bylo opravdu úžasných :) Tohle se prostě nedá popsat - to je potřeba vidět :) To, jak pomalu cítíte tu krev na jejich rukách. To, jak bylo lékařství stále ještě ve svých počátcích, ale už i tak neskutečně daleko :) To, že se mi již při prvních pár minutách prvního dílu neskutečně zvedl žaludek a musela jsem si jídlo odsunout vždy mimo vysílací zónu, jelikož jsem nikdy nevěděla, v čem se zase budou "hrabat" a to doslova :) :) Je to obrovitánská bomba a Clive Owen - jednoduše wau :) Je to on, ale přitom je to úplně někdo jiný a celých 10dílů se toho drží zuby nehty a jde pořád dál a dál....A to, jak se tam všechno vymyká kontrole a do toho rasistické události..No, jednoduše - skvělý seriál, jehož prvenství mi aktuálně dlouho dobu nic nevezme :) Tenhle seriál je jednoduše lahůdka :) Mám za sebou druhou sérii a jsem nadšená stejně jako u prvního dílu :) Líbil se mi vývoj u Harry a převozce do nemocnice :) to bylo hodně příjemné. A sestra Elkins je prostě hvězda :) Jo a závěrečná scéna, kdy je oznámeno, že byl na bezpočtu rentgenech a má nějaké fleky na rukách – na každou svini se vaří voda :) ()

hroubek

S01 - Tento rok je velmi štědrý na kvalitní seriály. Nejdříve jsme tu měly Temný případ, který jasně dokázal, že seriálová tvorba se vyrovná té co běží v kinech. Pak mě osobně hodně překvapilo Fargo, které svému staršímu filmové bratříčku neudělalo, žádnou ostudu. Pak si mě kolem prstu omotaly Pozůstalí, protože na to šli trochu jinak, než jsme všichni čekali a nabídli pořádnou depresivní podívanou. A teď tu máme další adepta do seznamu nejlepších seriálů za tento rok Knick. Stejně jako u Temné případu režisér natočil všechny epizody a je to tady hodně znát. Steven Soderbergh je hodně zkušený a zvládá jakýkoliv žánr, přesto deset hodinový epizod může pěkná výzva. A Soderbergh jí zvládl na výbornou. Už od první epizody nám ukáže New York na přelomu 20. století jako špinavé, zkorumpované místo, kde můžete velmi snadno přijít k úrazu a ani nejlepší doktoři Vás z něho nedostanou, i když proto udělají maximum. Soderbergh se s námi nemazlí a hned první operace, je tak nepříjemně realistická, že se někomu zvedne žaludek, což Soderbergh moc dobře ví a proto od toho záběru neuhne. Přesto seriál není jen o lékařský zázracích na sálech a různých vyšetření. Je to hlavně příběh o dobře napsaných postavách, které zahraňují životy, ale sami sebe nedokážou zahranit. Clive Owen je ve své roli naprosto dokonalý a to co předvádí v posledních epizodách to je naprostá radost pro diváka. Owen postavou žije, že je velmi těžké mu nepropadnou a nefandit mu. Naštěstí seriál nestojí jen na něm a máme tu i další skvělé herce ve velmi dobrých rolí. André Holland hraje bezvadně a dokáže prodat zápal pro svoji postavu, díky to mu mě byla jeho postava nejvíce sympatická, když nebudu počítat hlavní postavu. Eve Hewson jsem neznal, ale teď už jsi ji budu pamatovat, jelikož tady mě hodně baví. Za zmínku určitě stojí Jeremy Bobb a jeho zkorumpovaný ředitel nemocnice, dvojice chirurgů Eric Johnson a Michael Angarano nebo rázný saniťák Chris Sullivan. Těch postav je tam mnohem více, ale tyto si zaslouží nejvíce pozornosti. Každá epizoda má své vlastní tempo a nikdy nenudí. Nejvíce mě bavila sedmá epizoda, která je pro mě vrchol seriálů. A tím se dostávám proč jsem prozatím dal čtyři a ne pět hvězd. Je to kvůli posledním dvěma epizodám, kde se už nejede na maximum a trošku více se tam kmitá mezi všemi postavami, takže je výsledek trochu chaotičtější, než je třeba. Je to malá, ale dost podstatná chybička, která mě vadí, přesto jsem přesvědčený, že v další sérii půjdu na plný počet. Knick je jeden z nejlepší seriálů toho roku, který jasně ukazuje, že být doktorem na počátku 20. století nebyla žádná sranda a ukazuje to hodně realisty a nepříjemně agresivně. S02 - První řadu Knicku mě vyrazila dech svojí kvalitou, realistickým přístupem a jistou nekompromisností. A druhá řada v tom pokračuje a tlačí na pilu ještě více. Dost mě překvapilo, že druhé řadě chybí nějaká nosná linie příběhu pro celou řadu, stavba nemocnice se nepočítá. O to více se mi stávalo, že jsem byl v první polovině řady několikrát překvapený, jakým směrem se tvůrci vydávají. Je fakt obdivuhodné, že tvůrci neztratili koule a rozhodli se jít ještě více do hloubky. Mnohem více, než samotné operace a doktorské věci se tady řeší korupce, rasismu, společenské postavení, morální dilemata, co je správné a co není. O to více pak funguje druhá polovina řady, která mě dost hodně nafackovala tím kam až jsou postavy schopny zajít pro svůj úspěch. Soderberghovi se podařilo tohle dilema prodat na maximum a ukázat, že postavy nejsou jen černobíle, ale mají všechny možné barvy a odstíny. A o to více fungují, některé jejich rozhodnutí. Druha řada se mnohem více věnuje postavám, na které v první řadě nebylo tolik prostoru. Platí to hlavně o Care Seymour a její postavě Harriet a jejím "vztahu" k Chrisi Sullivanovi, který zabírá dost hodně prostoru a má dost nečekanou pointu. Zaujalo mě jak způsobem tvůrci využili dvojici Eric Johnson a Michael Angarano, kteří dostali také mnohem více prostoru a jejich příběhy jsou zajímavé. Trošku zamrzí, že brilantní Clive Owen nemá tolik prostoru, jako první řadě, přesto si celé finále ukradne pro sebe. Totéž platí i André Hollanda, který toho k hraní má mnohem méně, než jsem na začátku čekal. Jeremy Bobb je opět správně slizký, Eve Hewson překvapí, že není tak nevinná jak vypadá. Nejslabší článkem je pro mě Juliet Rylance, která mě moc nebavila, i přesto že v posledních dvou epizodách byla fantastická. Druhá řada má problém, že se skáče od jedné postavy ke druhé a chybí jistá ucelenost. Na druhou stranu, díky tomu vyniknou některé postavy, které neměly tolik prostoru, a některé pointy a zvraty působí o to úderněji. Knick je své druhé řadě velmi dobrý a po právu si zaslouží úspěch, ceny a hlavně diváckou přízeň, takže pokud jste stále neviděli, tak běžte do toho. () (méně) (více)

Eleanor05

Pilot byl na čisté 4*, protože byl svižný, velice originální, novátorský, nemilosrdný a sliboval šokující záběry z operací. Bohužel, jak čas plyne, stává se z toho spíš další "vztahovka" zasazená do historických kulis, ale i tak vás ty různorodé postavy prostě dostanou! Obzvlášť doktor Thackery - suverénně nejlepší role Clivea Owena doposud, v níž může naplno prokázat šířku svého talentu. A je to právě John Thackery, kvůli kterému se nakonec znovu přikláním ke 4*, protože jakkoli jsou současní souputníci seriálu The Knick (namátkou např. Vikings nebo Peaky Blinders) atraktivní, hlavní postava a její představitel této série je hravě všechny strčí do kapsy... Seriálu by nicméně i přes nesmírnou poutavost prospělo více scén z operačního sálu. /// 1. série - 90%, 2. série - 75% ()

Yoda sama

/1.séria- 100% // Masívny brainstorming, ktorého výsledkom bolo dať Soderberghovi zrežírovať 10 hodinovú dobovú, drsnú a intenzívnu hereckú orchestru, je najlepšia vec aká sa Cinemaxu mohla stať. A sám Steven dokazuje, že aj po svojom "odchode do dôchodku" dokáže prakticky zničiť akékoľvek seriálové konvencie a ustanoviť si vlastné seriálové režisérske pravidlá v tej najlepšej novinke sezóny. Podobný úspech mal u mňa naposledy snáď len Fukunaga. A úprimne, bez soundtracku od Martineza by to stratilo isté kúzlo. // 2.séria-100% // Druhých desať hodín len pritvrdilo, prehĺbilo postavy a zážitok a podivuhodným spôsobom aj skvelo skončilo. Soderberghova kamera a Martinezova hudba vo svojej živelnosti opäť totálne hviezdia a robia z obyčajných vecí napínavé, pod kožu zarývajúce sa veci. Naviac to nehrá na lacné cliffhangery, seriál kľudne môže skončiť tak ako skončila druhá séria, no tie otvorené dvierka pre každú jednu postavu sú skvelá dramaturgia. Opäť skvelý Owen, no klobúk dole pred väčšine vedľajších hercov, ktorých postavy sa dostali minimálne na rovnako dôležitú koľaj, pokiaľ ich aj nepredčili. Prosím nech to pokračuje, formálne to je najlepšia vec na ktorú mi padlo v televízii oko. ()

Maik22

První série skvěle masochistická a ulítlá (nedoporučuji slabším povahám). Role Clive Owna naprosto bezkonkurenční a je hezké sledovat jeho povahové proměny. Než dám maximální počet csfd hvězdiček ... počkám si na pokračování !!! První série zatím 90%. /Jen to nepokazit! / ()

TionMedon

Už dlouho mě žádný první díl seriálu takhle nenadchnul... první operaci jsem nevěřícně sledoval s otevřenou hubou. Uvidíme jak se to vyvine. Další díly už se prvnímu nevyrovnaly, ale stále je to parádní seriál. ()

sheldonka.

Seriál s neuvěřitelným tempem! Hltala jsem každou minutu už od prvního dílu a na Knick jsem se časem stala závislá, jako Thack na kokainu. Bylo zajímavé sledovat proměny hl. postav a jejich vzájemné vztahy. Šíleně skvělý seriál s výbornou hudbou, jenž zachycuje přelomové období medicíny. (Tím zachycuje myslím litry krve, spousty vnitřností a nespočet šlehnutí.) ()

zigíš

..a zrovna když to člověk nejmíň čeká soderbergh překvapí (!) takhle chirurgicky přesná dobovka tu už dlouho nebyla ..špína, nemoce, mrtvoly, nemocnice plné mrtvol a špíny, drogy co bere špína i doktoři, je rok 1900 žádná romantika a do toho chladně ambientní martinézův soundtrack ..už se nemůžu dočkat dalších dílů.. pilot (100%) ()

evuline

Seriál už v prvním dílu dává poznat pro něj typický "naturalismus" v záběrech, drsnost staré doby a podivínství hlavní postavy, ale nejen ji. To vše ve vás vzbuzuje touhu vidět víc, než jen pilot. ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz