Knick: Doktoři bez hranic

• USA The Knick
USA, (2014–2015), 18 h 5 min (Minutáž: 43–58 min)

Clive Owen, Eve Hewson, André Holland, Eric Johnson, Juliet Rylance, Chris Sullivan, Cara Seymour, Zuzanna Szadkowski, Lucas Papaelias, Suzanne Savoy (více)

Série(2) / Epizody(20)

Knick: Doktoři bez hranic je nový dramatický seriál z produkce Cinemaxu od oscarového režiséra Stevena Soderbergha. Odehrává se v centrálním New Yorku roku 1900 a soustředí se na legendární nemocnici Knickerbocker Hospital, kde na začátku dvacátého století pokrokoví lékaři, zdravotní sestry a všechen ostatní personál posouvali hranice medicíny v době, kdy úmrtnost lámala rekordy a antibiotika neexistovala. Clive Owen ztvárňuje hlavní roli doktora Johna Thackeryho, skvělého chirurga, jenž je průkopníkem nových metod v oboru, navzdory své vážné závislosti na kokainu. Thackery vede tým lékařů, který zahrnuje jeho chráněnce Dr. Everetta Gallingera, mladého Dr. Bertieho Chickeringa a Algernona Edwardse, nadějného chirurga, který byl Thackerymu nedávno vnucen. Dalšími zajímavými postavami v nemocnici jsou: Cornelia Robertsonová, dcera patrona nemocnice; mrzoutský řidič sanitky Tom Cleary; Lucy Elkinsová, sestra, jež nedávno přišla z venkova; nečestný ředitel Herman Barrow a Sestra Harriet - jeptiška, které nečiní potíž říci svůj názor.

Cinemax uvádí druhou řadu dramatického dobového seriálu, nominovaného na cenu Emmy®, od oscarového režiséra Stevena Soderbergha. Clive Owen se vrací v hlavní roli jako John Thackery, vynikající chirurg v newyorské nemocnici na počátku 20. století, který navzdory své závislosti na drogách posouvá hranice medicíny, morálky i rasové rovnoprávnosti. Nemocnice Knick, jak se The Knickerbocker Hospital zkráceně nazývá, je od začátku druhé řady zmítána dramatickými otřesy, jelikož nepřítomnost Thackeryho (je hospitalizován v Nové Anglii kvůli závislosti na kokainu), nedostatek bohatých pacientů a četné finanční přešlapy dovedly představenstvo k rozhodnutí přemístit legendární nemocnici z centra města na jeho okraj. Jak plány na stěhování postupují, Algernon Edwards (André Holland) - nadaný chirurg černé pleti, jehož milostný románek s patronkou nemocnice Cornelií Robertsonovou (Juliet Rylanceová) skončil potratem a Corneliiným sňatkem se zámožným bílým dědicem - se snaží zaujmout Thackeryho pozici hlavního chirurga. Ostatní lékaři, zdravotní sestry, jeptišky a správcové se mezitím potýkají s řadou problémů jak v profesním, tak v soukromém životě. (Cinemax)

svobik

Výborná podívaná, velmi temná, často ne dvakrát příjemná. Těším se na druhou sérii. Sedmá epizoda fenomenální - jeden z vrcholů televizní tvorby. ()

Skeksis

Prvá séria 100%, druhá séria 100% + najlepšia smrť v dejinách kinematografie. Keď sa niekto sám operuje, hrabe sa vo vlastných črevách, a napokon zomrie po vete: "A je to tu. To je všetko, čo sme." - to si nič iné ani nezaslúži!!! ()

Lukyn007

Naprostá bomba. Obě série dokonalé. Poklona Sodenberghovi, který jako jeden z mála režisérů natočil všechny epizody. ()

vyfuk

První série: Co se týče první série, Knick je pro mne seriál, u kterého můžu vypnout a nic neřešit a jen se kochat tím co nám mistr Soderbergh nabízí. Nějaké ty díly jsou spíše chaotické a v celku nezáživné. Mám zde stejný případ jako u Narcos a to je ten, že seriál se zdá být silně nezáživný. Když si člověk počká, dočká se v celku obstojných zápletek a krásného příběhu. V tom ohledu, že seriál ovšem nesplnil tolik mé očekávání. Čekal jsem něco, že každá epizoda bude důkazem průkopnictví v dějinách medicíny a přitom to byly asi pouze zatím tři epizody z deseti. V každém případě je tento počin skvěle zpracován a v jistým slova smyslu i chytlavý. Nejsem zcela ztotožněn s tím, že bych seriál pokládal za jednu ze špiček v historii, ale stále beru v potaz a akceptuji jisté aspekty dokonalosti.Druhá série: Druhá série je super v tom, že vás více sblíží s postavami a začnete se vžívat do jejich osudů. Sranda je, že je to v podstatě taková Ordinace pro inteligentnější a vážnější diváky. Zároveň, jelikož se pohybujeme na začátku 20. století, tak není na škodu, že asi z deseti pacientů operaci v seriálu přežije jenom jeden. Knick nemá špatný příběh a je zasazen do super doby pro takový seriál, ale pro mne je to až moc nudné. Nezáživné a jednou asi i zapomenu, že jsem něco takového vůbec viděl. I když poslední díl byl strhující. Nenáviděl jsem toho ředitele toho Knicku. Prostě dickhead. Klasickej, učebnicovej. Soundtrack trochu připomíná Nine Inch Nails, což bylo jediné, co mi přišlo zároveň super a zároveň naprosto nekorespondující s dobou a příběhem. ()

Narcis

Pridavam se k nazoru, ze hned od prvni sceny je to fakt hustej serial ... Hodne me nalakala ucast Clivea Owena a medicinska tematika, ktera je zde zobrazena z diametralne odlisneho pohledu. Myslim, ze tech dalsich 9 epizod bude pekne naser. Takovy originalni pristup byl naposledy v serialu Kralovstvi (Riget) a to uz je hodne dlouho. Jinak dekuji strance Edna.cz (po csfd.cz hned moje nejoblibenejsi stranka o filmech diky ktere jsem se o serialu dozvedel). ()

Styxos

Clive Owen se vrací ve velkém stylu. Jako doktor se slabostí pro kokain. The Knick - špinavé, krvavé, bez servítek. Obrovská spokojenost. ()

Krasus

David Fucking Soderbergh. U tohodle chlapíka prostě nikdy nevíte, co naservíruje, ale když si dokážete sehnat pořádnej balík peněz, tak proč by ne. Nutno podotknout, že v dnešní době si jen málokterý režisér troufne na totální supervizi. Už jen za to velkej big up. The Knick je velice intezivní zážitek, ale zároveň v sobě skýtá poetickou eleganci a velmi seběvědomé vystupování. Projekt, který je tak poctivý jak jen to jen prvotřídně zvládnuté řemeslo a perfektní obsazení v čele s Owenem, Johnsonem a Hollandem dovoluje. Pokud se bavíme o seríálu roku, tak The Knick vítězí na celé čáře. Knick je prostě úplně někde jinde, než zbytek televizní tvorby a převyšuje i takový hype jako Game of Thrones a True Detective. Čistá sugesce, čistá profesionalita, čistá radost. ()

rudess

Trpezlivé a priamočiare seriálové prekvapenie, ktoré určite nesadne všetkým. Možno vás spočiatku znepokojí, no o chvíľu vás prinúti zaujímať sa o všetko, čo vidíte. Od začiatku s jasnou víziou a s gradáciou pri každej časti. A celé s geniálnou hudbou. 8,5/10 ()

blackkocour

je to napjatý asi jako v čekárně u lékaře. Clive Owen jako viktoriánský MUDr. Dům exceluje, to ostatní moc za pozornost nestojí.. [obzvlášť 2.série, která bez účinku byla natočena jako DLC VERZE k nadprůměrné první série]. ()

widla

Skvělý seriál, u kterého jeho kvalita každým dílem roste! Už se nemůžu dočkat druhé série. A úplně bokem chci vyzdvihnout hudbu, protože bez ní by byl seriál polovičatý. Opravdu skvělé! ()

kenkaku

1. řada: **** <\strong>To že jde o nadstandardní podívanou bylo jasné již od první epizody. Sice se děj opět motá okolo lékařů (když už to nejsou policajti tak kdo jiný, že ;)) ale to zasazení do roku 1900 je opravu unikát. Jeden se i něco dozví :). Co mě ale doslova iritoval byl soundtrack. Moderní pazvuky elektronických nástrojů (navíc mnohdy napasované na děj zcela idiotsky) mě vadily prakticky od první chvíle (kdy Clive Owen sedne do drožky a ozve se ten zázrak poprvé) a rušilo mě to. Co jsem také občas zle nesl je "pokus o umění", kdy Steven Soderbergh během rozhovoru dvou postav nemění úhel kamery a dokonce ani nepřeostřuje na toho kdo mluví... prostě nechá kameru stát a ty dva si povídat. To samé (v negativním slova smyslu) zaujal ten "inovátorsky" natočený pěstní souboj záběrem na zátylek (a zbytek - jak jinak - rozostřeně). No... na zadku z toho nejsem jen díky zpracování. Obsahově i dějově je to na plný počet. 2. řada: *** <\strong> druhá řada je o poznání nudnější a méně vyrovnaná. Jako kdyby byla snaha vše ze začátku natahovat (aby bylo dost materiálu minimálně ještě na další tři řady) a pak, když seriál dostal stopku, se najednou snažili vše dohnat a uzavřít. Díky zo mám pocit nedokončeného příběhu a spousty rozjetých linek bez výraznější pointy. ()

Sdoom

Z hlediska edukativního je The Knick naprosto skvělá záležitost, takhle detailně a věrohodně jsem život na začátku 20. století v USA ještě zobrazen neviděl. Samé westerny nebo gangsterky, ale život obyčejných lidí zajímá málokoho. Bál jsem se, že to bude jen pro silné povahy, což já v případě kuchání lidského těla nejsem, ale až na úvodní díl to bylo vše v rámci únosnosti. :-) Každopádně ale postupem času a vývojem postav ztrácí děj trochu tempo, přestane se posouvat a chvílemi se dostavuje dokonce i náznak nudy. John Thackery je sice zajímavá postava, ale až na jeden zásadní zvrat se příliš nevyvíjí. Ostatní postavy jsou vesměs sympatické a všechny velmi dobře zahrané. Závěrečný záběr je vskutku dokonalý, a tak se už těším na 2. sérii. (HD, orig.) Edit 25.3.2016: Méně operování, více intrik a interakcí mezi postavami. 2. série docela dobře rozvíjí sérii první a zejména poslední 3 epizody byly vynikající. Myslím, že už by ani žádná další série být nemusela, uzavřeno to bylo docela obstojně. Stále pěkné 4 hvězdičky. (HD, orig.) ()

kisha

Dlouho jsem neviděla lepší seriál, kdy bych musela vidět díl za dílem. Owen dokonalej, hudba naprosto šokující, nikdy bych nevěřila, že něco takovýho do nemocničního seriálu z počátku století takhle sedne. Závěr druhý série strhující. ()

Arkanoid

Doba, keď sa ešte operovalo s častým využitím metódy pokus-omyl a prísť do nemocnice znamenalo šancu na prežitie len 50/50. Šokujúce operácie s potokmi krvi, kde fiktívne postavy lekárov pomaly posúvali medicínu svojimi objavmi vpred. Soderbergh sa na postavy pozerá precízne chladnou optikou s mrazivo odťažitým prístupom a zobrazuje ich so všetkými chybami, ktoré im scenáristi nadelili. Jednotlivé charaktery sú väčšinou ambivalentné, lebo dôsledky vlastných rozhodnutí určených ich vlastnosťami alebo momentálnymi náladami si väčšinou neuvedomujú a ich dopad je obludný. Zobrazených tém je mnoho, ako napríklad závislosť na omamných látkach v spojení s nadšeným snažením sa o nové objavy kombinovaná s pracovnou vyťaženosťou a málokedy uvedomením si svojich hraníc, rasová neznášanlivosť, eugenika, neustále úbohé nutkanie riešiť svoju krivdu päsťami, milostné trojuholníky, boj o srdce milovanej osoby a stály pokrok vydláždený podlými skutkami, lakomstvo, ale aj úkladná vražda. Scenár postavený tak, že divák nevie, či niektoré postavy ľutovať, preklínať alebo im fandiť. Možno najlepší seriál z lekárskeho prostredia postavený na rovnakom základe, ako trebárs Bojack Horseman (len využívajúci drsnejšie situácie) a to, že ľudia sa väčšinou nemenia a záleží im len na svojom egu. ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz