Knick: Doktoři bez hranic

• USA The Knick
USA, (2014–2015), 18 h 5 min (Minutáž: 43–58 min)

Clive Owen, Eve Hewson, André Holland, Eric Johnson, Juliet Rylance, Chris Sullivan, Cara Seymour, Zuzanna Szadkowski, Lucas Papaelias, Suzanne Savoy (více)

Série(2) / Epizody(20)

Knick: Doktoři bez hranic je nový dramatický seriál z produkce Cinemaxu od oscarového režiséra Stevena Soderbergha. Odehrává se v centrálním New Yorku roku 1900 a soustředí se na legendární nemocnici Knickerbocker Hospital, kde na začátku dvacátého století pokrokoví lékaři, zdravotní sestry a všechen ostatní personál posouvali hranice medicíny v době, kdy úmrtnost lámala rekordy a antibiotika neexistovala. Clive Owen ztvárňuje hlavní roli doktora Johna Thackeryho, skvělého chirurga, jenž je průkopníkem nových metod v oboru, navzdory své vážné závislosti na kokainu. Thackery vede tým lékařů, který zahrnuje jeho chráněnce Dr. Everetta Gallingera, mladého Dr. Bertieho Chickeringa a Algernona Edwardse, nadějného chirurga, který byl Thackerymu nedávno vnucen. Dalšími zajímavými postavami v nemocnici jsou: Cornelia Robertsonová, dcera patrona nemocnice; mrzoutský řidič sanitky Tom Cleary; Lucy Elkinsová, sestra, jež nedávno přišla z venkova; nečestný ředitel Herman Barrow a Sestra Harriet - jeptiška, které nečiní potíž říci svůj názor.

Cinemax uvádí druhou řadu dramatického dobového seriálu, nominovaného na cenu Emmy®, od oscarového režiséra Stevena Soderbergha. Clive Owen se vrací v hlavní roli jako John Thackery, vynikající chirurg v newyorské nemocnici na počátku 20. století, který navzdory své závislosti na drogách posouvá hranice medicíny, morálky i rasové rovnoprávnosti. Nemocnice Knick, jak se The Knickerbocker Hospital zkráceně nazývá, je od začátku druhé řady zmítána dramatickými otřesy, jelikož nepřítomnost Thackeryho (je hospitalizován v Nové Anglii kvůli závislosti na kokainu), nedostatek bohatých pacientů a četné finanční přešlapy dovedly představenstvo k rozhodnutí přemístit legendární nemocnici z centra města na jeho okraj. Jak plány na stěhování postupují, Algernon Edwards (André Holland) - nadaný chirurg černé pleti, jehož milostný románek s patronkou nemocnice Cornelií Robertsonovou (Juliet Rylanceová) skončil potratem a Corneliiným sňatkem se zámožným bílým dědicem - se snaží zaujmout Thackeryho pozici hlavního chirurga. Ostatní lékaři, zdravotní sestry, jeptišky a správcové se mezitím potýkají s řadou problémů jak v profesním, tak v soukromém životě. (Cinemax)

Paldiny

Luxusná záležitosť z dôb, kedy sa kokaín bral za anestetikum a na psychiatrii trhali zuby, lebo škodia mozgu. Dr. Thackery je navyše toľko presvedčivý, že na neho nikto nestíha. Ako náhle to dovolí, začnete si všímať aj osudy iných postáv. Od tohto momentu seriál kladie väčší dôraz na jednotlivé príbehy, aké ma bavia s každým ďalším pozretím viac. Druhá séria začne so 6-7 dejovými linkami, v ktorých som sa spočiatku strácal. Lenže oplatí sa počkať, na ich pozadí sú počiatky dnes už bežných praxí a zakázaných činností. Veľké plus za devastujúce finále. S01 - 80%, S02 - 70% ()

Milodar

1. série - sugestnivní, až nechutně realistický pohled na práci chirurgů s akcentem na vývoj vědeckého bádání. Poslední díly série jsou již obsahem chudší a snaží se ždímat motivy z minulých dílů - tedy za to hvězda dolů. Hudba - zvláštní zvuky, které působí až magicky a velmi příhodně, takové zhmotnění nemocničního prostředí. ()

Nattynax

Čekala jsem tak trochu Dr. House ze začátku 20. století a připravovala se na drsné scény z operačního sálu. Dr. Thackery může House připomínat svojí nekonvenčností v lékařských postupech a také závislostí na "léku", ale to je asi tak vše. Operační scény jsou bez příkras a krev máte až za nehtama, ale pokud přežijete pilotní epizodu, další díly už zvládnete. Seriál je mimořádný svoji syrovostí a každá postava má svůj vlastní příběh (který ale ovlivňuje celkový děj) a téměř stejný prostor jako hlavní hrdina. Vše podtrhuje šťastná ruka při výběru herců včele se skvělým Clivem Owenem. A závěrečná scéna 1. série? Ironie osudu :) ()

Mikino00

V nekonečné záplavě seriálů z lékařského prostředí, tento vyčnívá nejen svým zasazením do minulosti, ale i výborně vybudovaným prostředím, interakcemi mezi postavami a hlavně skvěle vybranými fenomény doby kolem kterých se jednotlivé díly točí. Vzdáleně seriál připomíná House, ale jedná se o rozmanitou směsici drobných nepříjemností, které řeší hlavní postavy od kokainu po mafii. ()

Mimomisu

Dokázal bych představit trošku větší spád a uzavření některých dějových lilnek buď lépe nebo úplně, ale i přesto slušné 4 hvězdy a těším se na druhou sérii ()

Gumrice

Miluju tu atmosféru, hudbu a úžasný kostýmy. Výborná dobová záležitost, která nepoleví za žádné okolnosti. Závislost? ()

geimz

1. séria - 85% Knick vtiahne diváka do deja už počas pilotu, a vyflusne ho vyšťaveného až po desiatom dieli. Fascinujúci obraz doby bez pozlátok so všetkým, čo k lekárskemu remeslu patrí(lo). Takmer až deštruktívne charaktery, ktoré zažívajú prevažne trápenia. A do toho všetkého mocný dr. Thackery v podaní nenahraditeľného Clivea Owena. Naozaj pohlcujúci seriál, ktorého kvalita je konzistentná počas celej série. Som zvedavý, do akých hlbín prinesie postavy druhá séria. 2. séria - 90% Druhá séria skutočne pritvrdila v osudoch postáv aj v neľútostných zvratoch, niektorým postavám zaručila moje neskonalé antipatie (Barrow, Gallinger), niektoré poriadne prekvapili (Henry, Cleary), a niektoré zase idú vo svojich starých šľapajách (Thack). Aj keď nejaká postava zažije kúsok šťastia, je takmer zaručené, že nebude dlho trvať, alebo je falošné. Knick sa jednoducho nebojí prinášať drsné zvraty a tragické osudy svojim postavám, a súčasne s fascinujúcim objavovaním tajov vtedajšej medicíny predstavuje v podstate jedinečný seriál. A teraz potrebujem tretiu sériu. A s ňou Thacka na operačnom sále. ()

Oyer

Obě série moc pěkné a vydařené. Oceňuji výpravu (perfektní zatažení diváka do začátku minulého století), naprosto vynikajícího Clive Owena a v neméně kvalitních výkonech i ostatních protagonistů. Režisér si rozhodně nebere servítky s rasismem a otevřeným "rejpáním" se v lidském těle (i na to se však postupně dá zvyknout, aniž byste se u toho museli kroutit). Drogy jako kokain, heroin na denním pořádku. Zajímavé příběhy jednotlivých postav seriálu. Zkrátka : celkově - moc pěkně udělané ! ()

dan4815

Pitvali jste v dětství, nebo stále si hrajete na amatérského patologa zvířat, potažmo lidí? Tento seriál je tak trochu pro vás. V začátcích je seriál chladným manuálem pro lidi, kteří se chtějí zúčastnit operací, akorát někde doma v šuplíku zapomněli diplom. Než začne být české nemocnici divné, že jste ho stále nedonesli, tak můžete ztížit odhalení některými slovy a zastaralými postupy, které jsou v česku zrovna v módě. Z počátku se kulturní dílo jeví velmi typicky, co se týče představ o medicíně té doby, postupem času divák může nahlédnout do prapodivné až geniální mysli doktora, který čím dál více nerespektuje hranice současné medicíny až se dostává do bodu, kdy on sám rozhodně o svém osudu. Snaží se jít dál a dál. Najednou už nesledujeme jenom jeho, ale řadu dalších brilantních postav, které vnáší do celého příběhu řád. Nejedná se o stereotypní postavy, neboť autoři dokázali s několika herci vytvořit seriál s mnoha zápletkami, které ale vůbec nenarušují celý děj. Téměř každá postava se snaží zapadnout do společnosti, ale jejich "nedostatky" jim to nedovolí. Citové strádání, citová prázdnota, černá barva pleti, jejichž nositel balancuje na hraně společnosti s krvavou pěstí, kterou si chce vydobýt respekt, jenž si nezískal jako lékař, nebo život se ženou, která je kvůli psychické nemoci na žebříčku společnosti stále níže a přidělává svým počínáním potíže... to sledujeme, pozorujeme lidi, kteří se buď sami ztrácí, nebo jsou ztraceni vlivem společenských norem. Linie se krásně doplňují a prolínají. Mám rád všechny příběhy, ale v mém srdci zůstane chirurgický tým. Děj je krásně dávkován, plynule se přesouvá ze středu zájmu o medicínu do komplikovanější části, kterou jsou lidské osudy jednotlivých postav. Může se zdát, že jak seriál začal, tak končí. Není tomu tak. Seriál zpočátku ukazuje lékaře při jejich vzrušující práci. Později nahlídneme za oponu. Vidíme hlouběji do celého fungování nemocnice, která představuje organismus. Když nějaký "orgán" nemocnice začne chřadnout, má to veliký vliv na další orgány. Už to není jenom o doktorech, ale je to také o střetu různých zájmů, divák nahlédne do těžkostech rodiny udržující nemocnici, ale také do komplikovaných vztahů. Mnozí líčí Doktory bez hranic za emočně studený seriál, oponuji tomuto názoru. Je to po dlouhé době, kdy mě nějaký seriál nebo film dokázal téměř rozplakat. Osudy mých nejoblíbenějších postav se bohužel střetávají s mým pozitivním očekáváním. Zažívají problémy, které jsou reálně podávány seriálovému konzumentovi. Hlavní lékařská chlouba nemocnice, doktor Thackery, postupně propadá své závislosti, až… SPOILER: až angažuje svou poslední velikou show, při které se zabije. Když se nad tím hlouběji zamyslím, tak podlehl svým závislostem, nedokázal se z nich dostat a věděl, že mu doba přeje a jeho naprosto milovaná profese mu bude pořád nabízet drogová lákadla. Nedokáže mu pomoci ani jeho nová láska, sestra z nemocnice. Tou dobou upadá ještě do větších sraček. Ani jeho bývalá žena, se kterou se dá po letech dohromady, mu dlouho pomáhat nebude, neboť umírá na sále. Zůstal na své démony sám, a svým způsobem zemřel společně s ní. Jeho velkolepé finále je směs přehnaného sebevědomí z drog a snaha se zabít, už neměl žádné hranice a chtěl ukázat svůj poslední, a zatím největší experiment. KONEC spoileru. Proměna některých postav je znatelná, a vždy logická. Postava se nemění během jednoho dílo, proto považuji Doktory bez hranic za grandiózní dílu, kdy se jim povedlo skloubit zajímavé prostředí medicíny z počátku 20. století s vývojem postav nebo jejich příběhů. Jak jsem již stručně psal, také se mi líbí, že s každou postavou přichází zdánlivě nesourodé téma, které však krásně zapadá do celku. Dovolím si tvrdit, že jsou zde společné základy s Dr. Housem – myslím tím koncept seriálu, vyobrazování postav a postupná gradace emocí, které se dlouho skrývaly za cynismem. A pokud se mýlím, tak je tam také černoch, ze kterého si dělají prdel. Rozhodně doporučuji, aktuálně jsem dokoukal poslední díl… a jen tak na něj, na celý seriál, nezapomenu. () (méně) (více)

LuccinyFilmy

Není těch seriálů o lékařích už dost? Pokud mluvíte o donekonečna omýlané, realitu zesměšňující české produkci, tak máte pravdu, ale Soderbergh ve svém dramatu z rozbřesku dvacátého století ukazuje, že nemocniční prostředí má ještě dost co nabídnout. Klasické schéma hlavního antihrdiny, jenž spojuje genialitu se závislostí na kokainu, a zástupu vedlejších postav, které pokud nepůsobí sympaticky, tak zajímavě rozhodně ano. Po zhlédnutí geniální sedmé a deváté epizody prohlašuji, že toto je zatím nejlepší seriál, co jsem kdy viděla. Scénáristé svoje postavy totiž vůbec nešetřili, a jak si kdo ustlal, tak si také lehl. ()

RomanHyde

Vynikající seriál. Kdybych před nedávnem neviděl Temný případ, na jehož díly jsem se těšil trošku více, dal bych i pět hvězd. :) ()

Pawlisman

Vskutku povedená kombinace mnoha prvků. Série zůstává hodně otevřená a "načatá". Seriál, který myslím strhne každého, nejen uhrančivým Thackerym. 9/10 ()

Geller

Téměř dokonalý seriál, který se nepodbízí divákovi jako mnohé jiné. Jo, tak tomuto věnovat čas Vás opravdu mrzet nemusí. ()

Maryinka

Naprosto dokonalé. Clive Owen se snad upsal ďáblu, protože tak přesvědčivě hrát snad ani není v lidských možnostech. Scénář je temný a napínavý, zápletky jsou originální a zvraty překvapivé. Obzvlášť oceňuji kameru, při sledování si totiž připadám, jako bych se děje přímo účastnila. Jen upozorňuji, že pokud máte slabý žaludek, raději se na Knick nekoukejte nebo mějte ruce v pohotovosti - budete si jimi totiž tvář zakrývat opravdu často. Zatím 100 % a na každou další epizodu čekám jako na spásu. :D Dodatek po zhlédnutí celé 2. série: Tak takto si představuji zakončení seriálu. Ačkoli The Knick miluji a jeho tvůrce uctívám jako božstvo, představa, že by se po takto vyrovnané a kvalitní práci, kterou se každá epizoda mohla pyšnit, mělo pokračovat, se mi moc nezamlouvá. Přece jen, s případným růstem počtu dílů je velká pravděpodobnost, že by kvalita klesla (už jsem se spálila u Dextera, LOST, Downton Abbey...), navíc si nedovedu představit více šokující ukončení seriálu. SPOILER! Pokud by ovšem závěr neznamenal Thackeryho smrt a scénáristé by dokázali přijít s příběhem, jehož kvalita by se rovnala prvním dvěma sezónám (což se v ojedinělých případech stává - viz Breaking Bad či Boardwalk Empire), vřele bych další sérii/série uvítala. Jestliže by se však mělo točit bez Thacka či by došlo k vaření z vody, tak budu opravdu hoooodně rozzlobená a zklamaná. Dnešní upřednostňování kvantity nad kvalitu mi už totiž leze krkem. Já jsem takto naprosto spokojená, tento seriál považuji za hotové mistrovské dílo a s chutí někdy v dohledné době zhlédnu všechny díly znovu. P. S. Pokud někdo naříká, jak to za starých časů bývalo krásné, nechť se, prosím, urychleně podívá na tento seriál. Děkuji. ()

winetach

Dve série skončili a stále vo mne doznieva akýsi pocit, ktorý vo mne zanechal tento seriál. Skvelo napísané postavy, ktoré nie sú len 2D postavami, ako z väčšiny moderných seriálov, ale postavy, ktoré sa menia, pretvárajú, majú svoje slabšie aj lepšie chvíľky. Ďalej citlivá ručná kamera v kombinácii s prirodzeným svetlom vás vtiahne do deja ako máločo (podobne ako u Revenanta) a zrazu sa cítite, akoby ste boli súčasťou ruchu nemocnice a okolia na začiatku 20. storočia v USA. Tento seriál nemá hlavnú postavu (aj keď sa považuje Dr. Thakery). Hlavnou postavou je personál nemocnice. Po konci série neviem neviem, či by bolo lepšie to už nechať tak, alebo ešte pokračovať treťou. Scenáristi si nechali dvere otvorené, ale ak by sa nepokračovalo, nevadilo by to, ale aj tak budem smutný... ()

Atheas

Je to tak dobrý, protože je to všchno nové ve filmovém prostředí. Chirurgie z počátku 20. století, eugenika z nového pohledu, společnost, drogy a zejména motivace každého člena nemocnice jsou velmi zajimavé. Těším se na třetí řadu. ()

Jiu

"Šokujúce", to asi vystihuje jedným slovom Knick. S ničím sa neserie, ukazuje brutálnu realitu (?) lekárstva na začiatku minulého storočia a v každom dieli vás niečím dostane. Nie je to ale len naturalizmus, čo vás do šoku dostane. Je to aj skvelo napísane, je to skvelo zahrané, podmáznuté skvelou hudbou a na konci každého dielu budete v štádiu WTF a budete slintať na pokračovanie. Čo sa mi páčilo asi najviac je všadeprítomné napätie, ktoré je tu naozaj majstrovské a dá sa krájať, budete sledovať polovicu scén so zatajeným dychom a báť sa hnúť, aby sa tá ruka so skalpelom nešmykla. Ak máte silný žalúdok (lebo ozaj ho tu občas treba) odporúčam všetkými desiatimi. ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz