Knick: Doktoři bez hranic

• USA The Knick
USA, (2014–2015), 18 h 5 min (Minutáž: 43–58 min)

Clive Owen, Eve Hewson, André Holland, Eric Johnson, Juliet Rylance, Chris Sullivan, Cara Seymour, Zuzanna Szadkowski, Lucas Papaelias, Suzanne Savoy (více)

Série(2) / Epizody(20)

Knick: Doktoři bez hranic je nový dramatický seriál z produkce Cinemaxu od oscarového režiséra Stevena Soderbergha. Odehrává se v centrálním New Yorku roku 1900 a soustředí se na legendární nemocnici Knickerbocker Hospital, kde na začátku dvacátého století pokrokoví lékaři, zdravotní sestry a všechen ostatní personál posouvali hranice medicíny v době, kdy úmrtnost lámala rekordy a antibiotika neexistovala. Clive Owen ztvárňuje hlavní roli doktora Johna Thackeryho, skvělého chirurga, jenž je průkopníkem nových metod v oboru, navzdory své vážné závislosti na kokainu. Thackery vede tým lékařů, který zahrnuje jeho chráněnce Dr. Everetta Gallingera, mladého Dr. Bertieho Chickeringa a Algernona Edwardse, nadějného chirurga, který byl Thackerymu nedávno vnucen. Dalšími zajímavými postavami v nemocnici jsou: Cornelia Robertsonová, dcera patrona nemocnice; mrzoutský řidič sanitky Tom Cleary; Lucy Elkinsová, sestra, jež nedávno přišla z venkova; nečestný ředitel Herman Barrow a Sestra Harriet - jeptiška, které nečiní potíž říci svůj názor.

Cinemax uvádí druhou řadu dramatického dobového seriálu, nominovaného na cenu Emmy®, od oscarového režiséra Stevena Soderbergha. Clive Owen se vrací v hlavní roli jako John Thackery, vynikající chirurg v newyorské nemocnici na počátku 20. století, který navzdory své závislosti na drogách posouvá hranice medicíny, morálky i rasové rovnoprávnosti. Nemocnice Knick, jak se The Knickerbocker Hospital zkráceně nazývá, je od začátku druhé řady zmítána dramatickými otřesy, jelikož nepřítomnost Thackeryho (je hospitalizován v Nové Anglii kvůli závislosti na kokainu), nedostatek bohatých pacientů a četné finanční přešlapy dovedly představenstvo k rozhodnutí přemístit legendární nemocnici z centra města na jeho okraj. Jak plány na stěhování postupují, Algernon Edwards (André Holland) - nadaný chirurg černé pleti, jehož milostný románek s patronkou nemocnice Cornelií Robertsonovou (Juliet Rylanceová) skončil potratem a Corneliiným sňatkem se zámožným bílým dědicem - se snaží zaujmout Thackeryho pozici hlavního chirurga. Ostatní lékaři, zdravotní sestry, jeptišky a správcové se mezitím potýkají s řadou problémů jak v profesním, tak v soukromém životě. (Cinemax)

Mariooo

Nějak si nemohu pomoci, ale seriál hodnotím jen průměrně. Je vynikající, jak nám autoři ukazují řezničinu, které se říkalo chirurgie, na počátku 20. století, stejně jako některé "pokrokové" metody, například léčba závislosti na kokainu pomocí heroinu. Ovšem v seriálu je až příliš dějových linek, které jsou podle mne zbytečné, jako například mafiáni či lehké ženy a seriál se tak místy neuvěřitelně táhne. Chybí mi akce, šmrnc, nemá to ten správný drajv. 50% ()

DavHav

Našlapaná jízda bez hluchých momentů a pro mne jeden z nejsilnějších seriálových i filmových zážitků vůbec. Dobře zde funguje prakticky všechno. Pro lékaře by mělo být shlédnutí povinné (velmi věrné zobrazení lékařských postupů z počátku 20.století), pro pacienty také (ať ví, jak se teď mají dobře :-). Takže určitě nakoukejte, tedy za předpokladu, že vám nevadí trocha krve, hnisu, hlenů, drogové závislosti a depresí. ()

VsetkoVsade

Až donedávna som ani len nedúfal, že po Ordinácii v ružovej záhrade objavím seriál z lekárskeho prostredia, ktorý by ma dokázal po duševnej stránke obohatiť v podobnej miere! Nehovorím pravdaže o filmárskych kvalitách, stačila mi úvodná scéna prvej epizódy a môj mozog si začal samým zdesením dobrovoľne inštalovať obrnu, zásadnou mierou však prispel k môjmu rozhodnutiu prestať tráviť všetok voľný čas nečinným vysedávaním pred obrazovkou a začať tráviť všetok voľný čas aktívnym vysedávaním pred monitorom, kde aj napriek skutočnosti, že postrádam empatiu a osobnosť ako takú, dokážem vďaka celodennému zdieľaniu príspevkov vierohodne pôsobiť ako milý a zábavný jedinec. A to ještě není všechno, Horste! Časom som síce až na pár výnimiek prestal sledovať aj seriály, počas zúfalého čakania na nové diely Peaky Blinders, ktoré v rebríčku životne dôležitých komodít uvádzam ešte pred kyslíkom, som však narazil na ďalšiu famóznu sériu príbehov z minulého storočia. Pohľady na život a pocity vtedajšieho pracovníka medicíny sú v nej zobrazené vernejšie, než by jeden paranoidný schizofrenik so sklonmi k sebapoškodzovaniu dokázal pokojne stráviť, priznám sa, odjakživa mi nedala spávať predstava, čo za podporné látky asi vyžaduje každodenná práca v zdravotníctve, keď aj v takej gastronómii vám pri rozhodnutí absolvovať celú zmenu triezvy hrozí v lepšom prípade záznam v trestnom registri za ublíženie na zdraví. Knirk mi hneď v prvej epizóde poskytol odpovede na všetky moje zvedavé otázky, aktéri v ňom síce väčšinu aktivít vykonávajú v plášťoch, ale rozhodne nie v rukavičkách, pacientom miesto novodobých analgetík podávajú starý osvedčený kokaín a v prípade, že im nadriadený dlhuje výplatu, nezačnú sa s ním okamžite súdiť, ako to majú v poslednej dobe všetci vo zvyku, naopak mu na znak pozornosti zariadia dentálnu prehliadku zdarma, hoci je pravda, že nie práve humánnym spôsobom. Kompletný zoznam kladných stránok seriálu by stačil na osobitnú databázu, mrazivými príbehmi bielej mafie ma skrátka dokonale pohltil a jediným jeho nedostatkom je, že pozostáva iba z dvoch sérií, tú prvú som totiž zvládol za necelý deň. ()

Falanx

91% Operace se zdařila, pacientka  nepřežila. Zlaté časy lékařského umění. Někdy až příliš pro týpky, kteří baží ku návratu k přírodě. Leč se nehádám - vraťte se ku bylinkám na rakovinu, pijavicím, pití moči a průměrnému věku 29 let. Vy kdož chcete. Alespoň se sníží  přelidnění.....Odporné farmaceutické firmy  nám dnes prodávají očkování plné čipů a zla za stovky korun. No fuj! Vždyť zemřít je tak BIO...***Bez ironie -   (20% populace ji stejně nepochopí) - velmi kvalitní  kus. Drsný a dobově realistický. ()

Rina80s

Ve srovnání s některými opěvovanějšími kousky je toto mnohem lepší. Je vidět, jak moc záleží na reklamě. ()

stuj

Dobrý nápad, postavy nejsou černobílé a Clive Owen to všechno hezky táhne. Jenže přece jenom... když se řeší vztahové a rodinné záležitosti, ztrácí to šťávu. První série 4 hvězdičky, druhá série byla už víc "vztahová", takže 4 hvězdy jen tak tak. ()

Máraˇ5ˇ

Naturalistické linky z nemocnice byly dokonalé, objevování nových vynálezů ve světě i rozvoj medicíny taky, ale... Tyhle věci zabíraly tak 5 % celkové stopáže. Zbytek je o mezilidských vztazích, přičemž většina linek (ředitel, epidemie břišního tyfu, ale i jeptiška-sanitář) mě nebavila, protože jsem si k postavám nevytvořil nijak speciální vztah. Moc sympaťáků tam totiž není :) A obecně i ta drogová závislost mi do toho neseděla – a bohužel právě tohle se nakonec ukázalo jako hlavní téma seriálu. ()

Pauele

Mozete natocit veleuspesny serial z hladiska hodnoteni kritikov a na vsetkych moznych inetrnetovych portaloch. Aj tak Vam ho zrusia, ked to nieje netflix zlatanina ktoru pozeraju bambiliony divakov pre ktorych priemernost serialovej produkcie dneska je to najlepsie na oddych po tazkej sichte v praci a so siestimi detmi na krku. Jeden z najlepsich serialov vobec a z lekarskeho prostredia urcite najlepsi aky som do teraz videl.  Velka, prevelka skoda ze tento skvostny serial bol po druhej serii zarezany. ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz