Knick: Doktoři bez hranic

• USA The Knick
USA, (2014–2015), 18 h 5 min (Minutáž: 43–58 min)

Clive Owen, Eve Hewson, André Holland, Eric Johnson, Juliet Rylance, Chris Sullivan, Cara Seymour, Zuzanna Szadkowski, Lucas Papaelias, Suzanne Savoy (více)

Série(2) / Epizody(20)

Knick: Doktoři bez hranic je nový dramatický seriál z produkce Cinemaxu od oscarového režiséra Stevena Soderbergha. Odehrává se v centrálním New Yorku roku 1900 a soustředí se na legendární nemocnici Knickerbocker Hospital, kde na začátku dvacátého století pokrokoví lékaři, zdravotní sestry a všechen ostatní personál posouvali hranice medicíny v době, kdy úmrtnost lámala rekordy a antibiotika neexistovala. Clive Owen ztvárňuje hlavní roli doktora Johna Thackeryho, skvělého chirurga, jenž je průkopníkem nových metod v oboru, navzdory své vážné závislosti na kokainu. Thackery vede tým lékařů, který zahrnuje jeho chráněnce Dr. Everetta Gallingera, mladého Dr. Bertieho Chickeringa a Algernona Edwardse, nadějného chirurga, který byl Thackerymu nedávno vnucen. Dalšími zajímavými postavami v nemocnici jsou: Cornelia Robertsonová, dcera patrona nemocnice; mrzoutský řidič sanitky Tom Cleary; Lucy Elkinsová, sestra, jež nedávno přišla z venkova; nečestný ředitel Herman Barrow a Sestra Harriet - jeptiška, které nečiní potíž říci svůj názor.

Cinemax uvádí druhou řadu dramatického dobového seriálu, nominovaného na cenu Emmy®, od oscarového režiséra Stevena Soderbergha. Clive Owen se vrací v hlavní roli jako John Thackery, vynikající chirurg v newyorské nemocnici na počátku 20. století, který navzdory své závislosti na drogách posouvá hranice medicíny, morálky i rasové rovnoprávnosti. Nemocnice Knick, jak se The Knickerbocker Hospital zkráceně nazývá, je od začátku druhé řady zmítána dramatickými otřesy, jelikož nepřítomnost Thackeryho (je hospitalizován v Nové Anglii kvůli závislosti na kokainu), nedostatek bohatých pacientů a četné finanční přešlapy dovedly představenstvo k rozhodnutí přemístit legendární nemocnici z centra města na jeho okraj. Jak plány na stěhování postupují, Algernon Edwards (André Holland) - nadaný chirurg černé pleti, jehož milostný románek s patronkou nemocnice Cornelií Robertsonovou (Juliet Rylanceová) skončil potratem a Corneliiným sňatkem se zámožným bílým dědicem - se snaží zaujmout Thackeryho pozici hlavního chirurga. Ostatní lékaři, zdravotní sestry, jeptišky a správcové se mezitím potýkají s řadou problémů jak v profesním, tak v soukromém životě. (Cinemax)

GOREGASM

1. série - ***** (100%) Steven Soderbergh navazuje na ty nejlepší televizní počiny poslední let a svým nepopiratelným talentem staví pro mnohé laťku do nových, nedosažitelných výšin. The Knick doslova dýchá evidentně volnou Soderberghovou tvůrčí rukou, protože něco tak živého, až z toho teče krev, tady už dlouho nebylo. Když pominu dokonalé vykreslení špinavých ulic New Yorku na přelomu 19. a 20. století, ale ono to, do prčic, pominout nejde. Výprava a kostýmy berou dech, stejně jako mistrně profiltrovaný vizuál, který vytáhne z každé scény tu nejryzejší atmosféru, kterou divákovi tepá do mozkovny digitální Martinezův soundtrack, který celý prožitek posouvá o promyšlený level výše. To, že je The Knick naturalistický a před ničím neuhne, beru jako samozřejmost vzhledem k tématu, o kterém vypráví. Navíc od Soderbergha bych ani jiný přístup nečekal. Nebyl by to ale seriálový masterpiece, kdyby nestál na parádně napsaných příbězích a neměl špičkové herce, mezi nimiž logicky vyčnívá Clive Owen. Je strašně moc cítit, že Soderbergh natočil všechny díly. 2. série - ***** (100%) Televizní majstrštyk v každé myslitelné rovině. Fascinující prostředí lékařské evoluce nikdy nepůsobilo tak opravdově a živelně. V mnohých scénách se mi při záběrech na procedury, které zde lékaři provádějí, doslova tajil dech, ale tady se Soderbergh teprve rozcvičuje, tak aby na diváka stejně jako v první sérii vybalil příběhovou a postavovou mozaiku, kterou dotáhne až do excelentně vygradovaného a vypjatého finále. To vám spadne brada. Minimálně tisíckrát mně při sledování Knicku napadlo, jaký nezměřitelný skok lidstvo za to více než století udělalo a zároveň jak v mnoha zásadních tématech stále přešlapuje na místě. Syrový pohled Soderberghova objektivu donutí diváka vždy přemýšlet a já jen roním slzy, že producenti v tento televizní klenot ztratili důvěru. Fuck' em all. ()

Bohnice05

Pefektní. Dlouho jsem nezažil seriál, který by měl tolik dějových linek a přitom mne všechny stejně zajímaly. Nejlepší jsou pak charaktery postav, které se postupně vyvíjí a vlastně, až na výjimky potvrzující pravidlo, nikdo není hodný ani zlý. Všichni jsou tak nějak „šedí“ a dělají zkrátka, co umí. Velká škoda, že už seriál nepokračuje. ()

lemonova

Keď skončila posledná časť seriálu The Knick, napísala som veľmi zbrklé hodnotenie. Bola som znechutená a zahorúca som ho pochovala pod čiernu zem :)) avšak tento príbeh si zaslúži objasniť moje rozhorčenie, pretože navzdory tomu, že môj postoj sa nezmenil ani po čase, ide o príliš dobre natočenú záležitosť. Takže v čom je problém? Divákovi sa dostáva množstvo skutočne do hĺbky idúcich záberov z operačnej sály (doslovne i obrazne). Sleduje osudy niekoľkých doktorov a prípadov, ktoré však smerujú postupne do zmareného konca. Problémom je, že v podstate všetky postavy sú bezcharakterní darebáci, každý iným spôsobom, ale je to tak. (ak nájdem jednu dve výnimky, je to vzhľadom na šírku príbehu žalostne málo) Ak sa niekto vyvíja, tak iba k horšiemu. Myslíte si, že konečne nájdete postavu, s ktorou sa dokážete ako tak stotožniť, a bác! Zrazu spraví také svinstvo, že iba neveriacky krútite hlavou.. napriek tomu, že som sa vďaka tejto sérii všeličo dozvedela, tú pachuť zmaru a skazy mi nič nevyváži... ()

JohnBruk

Dokonale zpracovaná psychologie postav, gradace příběhu, realistická atmosféra doby. Herecké role vyznívají velmi podmanivě. Jen je to seriál neskutečně depresivní, tak trochu mně připomněl Requiem za sen. Nějak nemám už potřebu takové věci vstřebávat. Druhou řadu jsem už vynechal.. ()

yvona

Obě série neskutečně vypiplané do nejmenších podrobností, vše dotažené do konce. Úžasné herecké výkony, charaktery, příběhy, atmosféra, scénář, kamera, hudba... Prostě 100% obě série. Takže dost dobře nechápu 10. závěrečnou epizodu 2. série, která je dokonale odfláknutá v každém směru. Ale totálně. ()

GMVajgl

Velice by mě zajímalo, jak to vypadalo v New Yorku kolem roku 1900. Tenhle seriál se o to pokouší, ale do jaké míry se mu to daří? V životě jsem se naučil jednu věc - že vždy jde hlavně o lidi. A tedy jaký má význam cestovat do cizí země, pokud nepoznám alespoň některé její obyvatele? Jaký má význam uvádět třeba datum založení nějakého pivovaru v roce 17XY, když se tam od té doby vystřídalo Z sládků? Připomíná to vtip: "Tato sekera je v naší rodině po několik generací. Hlava / čepel se za tu dobu vyměnila 2x a topůrko 4x." A podobně se ptám: Jaký má význam dozvídat se o tom, jaké byly poměry v New Yorku kolem roku 1900, když se jedná o výplod dnešních scénáristů, herců, maskérů a CGI umělců? Podobně jako ve filmu Jurský Park se dinosauří DNA doplňovala tou od moderních žab, tak v seriálu The Knick se dobové kostýmy a kulisy doplňují moderním cynismem a woke politikou - zejména kolem rasové a genderové diverzity a potratů. Výsledek je takový americký fast food → sice povrchně lákavý, ale nezdravý a člověk se po něm cítí velice špatně. ()

bararich8

Po Fargo další letošní velmi příjemné seriálové překvapení. Připletl jsem se k tomu čistě náhodou a dokonale chytlo a drželo po celou sérii. Kam se hrabou všechny "podobné" kousky, tohle nejen v syrovosti jen tak někdo nepřekoná, rozhodně se během a ani potom nebudete cítit nijak příjemně. Všechno je ponuré, nic nekončí happyendem a ke konci to půjde spíše jenom z kopce. Owen by měl za tuhle roli dostat metál. Navíc je to celé výborně zrežírované a zpracované, všechny častěji vídané postavy mají dost prostoru a o každém se dozvídáme něco nového a i nadále sledujeme jejich příběhy s tím, že se skvěle doplňují s hlavním motivem. Prostě vše funguje jak má a já jsem nadšen, jasných 5*. ()

iCube

Zatim luxus, jsem zvědav, jak se budu tvářit po konci série... Ta elektronická hudba ve spojení s tou dobou je naprosto odzbrojující! / Tak raketa! Takovej Dr. House 100 let zpět, s pochopitelně výrazně omezenými možnostmi a relativně nebezpečnější závislostí. Je úžasný, jak jenom těch posledních 100 let věda obrovsky pokročila. No a ten konec série...? To se musí vidět :D ()

Rockerman

Nemám ve zvyku psát komentář hned po úvodním dílu seriálu, ale pilotem jsem tak nadšen, že musím napsat: " Jestli ostatní díly budou aspoň z poloviny tak dobré, tak se mám na co těšit". Ještě dvě poznámky. Na tento seriál by se neměly dívat slabší povahy neb je to natočeno dost naturisticky. A pak diváci "Růžovky", protože by pak poznali jak má skutečně vypadat seriál z nemocničního prostředí a třeba by se už na ten svůj oblíbený přestali dívat a Nova by přišla na buben! (30.1.2015) Brilantní a podle mne takřka bezchybný seriál! V "Masters of sex" museli hrdinové čelit předsudkům, aby vůbec mohli dělat vědecký výzkum. A to se odehrávalo v 50tých a 60tých letech minulého století. V "The Knick" se musejí potýkat s mnohem většími problémy, poněvadž se píše rok 1900 a lékařská věda je v plenkách. Objevují se nové postupy v léčbě a operacích pacientů. Začínají se používat nové přístroje a pomůcky. O tom všem je tato báječná série zasazená navíc do veskrze lidských příběhů. Výkon Cliva Owena v roli dr. Thackeryho je na nějakou cenu! Už se těším na druhou sérii, protože tím zlověstným posledním záběrem na lahvičku heroinu to skončit nemůže nebo jo? Kouknul jsem na www.serialzone.cz a už vím, že pokračování skutečně bude!(4.2.2016) Druhá série neklesla ani o milimetr z už tak vysoko nasazené laťky! Každý díl přinesl něco zajímavého a posledními částmi ještě gradoval do finále, které mě trošku zklamalo. Doktor Thackery by si zasloužil důstojnější konec, než byla ta asistovaná, rituální sebevražda. No ale budiž na úrovni to moc neubralo, ale když už je jasné, že třetí sezńa nebude, tak to mohli vyřešit méně okázale. Přesto zasloužné plné hodnocení! ()

Stefan_M

True Detectives, The Knick, American Horror Story a Vikings su serialy, ktore ma za posledne 3 roky poriadne zaujali a donutili sledovat ich takmer bez dychu. Clive Owen neskutocny. Jo a este prva seria Walking Dead. ()

Pantata

A tak jako tématicky zajímavé, ale že bych to musel vynášet do nebes... Chybí mi u toho to, co od seriálu požaduji - nasranost, že jeden díl skončil a nutkání pustit si další. To jsem u Knicku nezažil, protože jde spíše o sondu do sociálního prostředí dané doby, kde je celkem jedno, jestli seriál sledujete od prvního dílu k poslednímu, nebo naopak. ()

HappyDeath

Až dechberoucí zpracování prolnuté vynikající hudbou, která se podle mě k té době, kterou nám Soderbergh ukazuje, naporsto hodí! Stačí aby někdo na ulici na vás kýchnul a nemoc je na světě....šílené. Jen doufám, že se seriál bude dál ubírat doktorským směrem a nesklouzne do klasického průseru, který pronásleduje všechny seriály poslední doby.... ()

Torgal

Sledujte na vlastné oči vznik modernej medicíny v dobe, keď sa veda vo všetkých oblastiach ľudského života rozvíjala raketovým tempom! Tej medicíny tu nakoniec bolo menej ako by som čakal, lebo väčšinu minutáže si pre seba uzurpovali komplikované postavy a nemenej zložité vzťahy medzi nimi. Každý tu bojuje s vnútornými démonmi a nakoniec viac-menej prehráva. Dominujúcou témou prvej sezóny je rasizmus a čoraz beznádejnejší boj hlavného chirurga (famózny Clive Owen v životnej úlohe) so závislosťou na drogách. Vaty je tam ale viac než by sa mi páčilo a väčšinou súvisí s tým, že sa riešia osobné problémy zúčastnených a v pokroky v lekárstve sú na pozadí. Druhá séria je v tomto dynamickejšia a miestami pôsobí až príliš nahusteným dojmom (napríklad objav benzínu je spomenutý len tak na okraj). Na jej konci kvôli neexistujúcej tretej sérii ostalo ale priveľa vecí neuspokojivo ukončených. S celkovým hodnotením teda nedokážem ísť vyššie než na 7+/10 ()

sehe

Rozhodne neodporucam prvú časť sledovať tehotnym ženám.V nej sme svedkami toho,ako sa radikálne zmenila medicína za približne posledných sto rokov.Soderberghov seriál zaujimavy z historického,medicinskeho i umeleckého hľadiska.Poznáme naše seriály z medicinskeho prostredia,kde sa doktor muchluje so sestrickou,riaditeľ nemocnice s lekarkou,ale tu sa reze,odsava,odstraňujú orgány,uspava,zastavuje krvácanie,roztahuje brusne svaly a to všetko v pilotnej časti.Teším sa na ďalšie. ()

Franc1s

/Tak konečně dokoukány poslední díly a zůstal jsem po konci čumět s otevřenou hubou..Každý dostal co si zasloužil, někdo si i polepšil. Syrová, drsná a mrazivá podívaná s výborným C.Owenem, který se pro tuhle roli asi narodil v doprovodu skvělé hudby, šílenství a operací, kde se Soderberg ničeho nebojí a vše servíruje na velkém podnose :) 9/10 A natěšenost na druhou sérii veliká! ()

neo93

Výborný seriál z lékařského prostředí na počátku 20. století. Sledujeme skupinku doktorů, které vévodí John Thackery v podání skvělého Clive Owena, která zkouší a objevuje nové nástroje a metody v medicíně. Je obdivuhodné, jak dokázali autoři ukázat všechny pokroky a operace tak, aby vypadali reálně a jasně, někdy až dost brutálně. Rozhodně bych nechtěl být pacientem v té době a postoupit některých z uvedených zákroků, můžeme být rádi za dnešní moderní medicínu. Není to jen nemocnice Knickerbock, která je úžasně vytvořena, ale i celé město a atmosféra je velmi zdařilá. Pokud máte rádi toto období a nevadí vám drsné lékařské postupy, není nad čím váhat a určitě se podívejte na tento seriál. ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz