Humr

• Irsko The Lobster (více)

Snímek Humr je romantickým filmem, jehož děj se odehrává v blízké budoucnosti, kdy jsou dle zákonů Města nezadaní lidé zatýkání a odváženi do Hotelu. Tam si musejí do 45 dní najít odpovídajícího partnera. Pokud se jim to nepodaří, jsou proměněni ve zvíře dle vlastního výběru a vypuštěni do Lesa. Zoufalému muži se podaří uprchnout z Hotelu do Lesa, kde žijí Samotáři, a zamiluje se tam, ovšem něco takového je proti jejich zásadám. (Falcon)

cyphercz

Slátanina postrádající byť elementární logiku, opravdu jediné, co tohle lejno zachraňuje od odpadu, jsou herci, nic víc. ()

Inferio

Super utopický námět, plno skvěle zpracovaných absurdních scén. Škoda, že v poslední třetině to začalo trochu váznout. Nicméně určitě jeden z top filmů v celejch Varech. [KVIFF 2015, Horizonty] ()

roxy_ellen

Zatím nepolíbena tvorbou Yorgose Lanthimose, přesto mě tento snímek už nějakou dobu přitahoval - pravděpodobně svým svérázným námětem, ale i skvělým obsazením. The Lobster je groteskně-znepokojivá satira s opravdu neuvěřitelně jedinečným námětem, který je zasazen do totalitní společnosti, v níž je nepřijatelné být single. Šanci najít si "spřízněnou duši" poskytuje Hotel, v němž na hledání toho správného partnera máte 45 dní. V jiném případě budete přeměněni na zvíře dle vlastního výběru (asi bych brala srnu, přece jen vegetovat v lese jako plaměňák či velbloud by mě moc nelákalo). Prostředí hotelu bylo ztvárněno geniálně - scénky v nichž hotelový personál veřejně demonstruje výhody života v páru, každodenní rituál, při němž pokojské uspokojí své "hosty" ruční prácičkou, hon na uprchlíky v blízkém lese a celková depersonalizace - z toho jednoznačně dělají nejlepší část celého filmu. Život v lese je jakýmsi mezistupněm mezi tím býti zvěří a býti ("šťastně" zadaným) člověkem. Les je plný single běženců a platí zde v podstatě antitetická pravidla - jakýkoliv projev lásky je krutě potrestán, každý člen této "tlupy" musí mít vykopán svůj vlastní hrob (kdyby náhodou), účastnit se cvičení a tančit může pouze osamoceně.. "Všichni tancují sami. Proto hrajeme pouze elektronickou hudbu." Humr je film, který vás nutí klást si otázky nejen sami o sobě, vyvolává ve vás pocit znepokojení - obzvláště diky podivným, tragikomicky reálným situacím a syrově upřímným dialogům postav. Sečteno podtrženo - strhující začátek, uhrančivé prostředí, scénáristova vize blízké budoucnosti světa plného extrémů dohnaná až do absurdity, satira na společnost, jenž dělá ráda urychlené soudy a vše bagatelizováno. Škoda jen toho slabšího finále. (8/10) ()

anatheman

Začátek je celkem slibný a divák v něm ocení Humrovu originalitu a snahu o neotřelou (a místy i zábavnou) antiutopii. Ovšem jakmile se film začne odehrávat v lese, rozpoutá se kanonáda WTF momentů, která celý snímek naprosto sráží. ()

KNTRFKT

Na tenhle film jsem se strašně těšil a o to víc jsem nasrán. Obsah se zdál dost zajímavý a nakonec tam ještě hraje Kolín Farrell, což je můj oblíbenec, tudíž jsem čekal něco zajímavýho. Ale, co tohle KURVA mělo být? Nevím, jestli Lanthimos chytil scorsesovskou rýmu a pokoušel se vytvořit děj hrbatý jak velbloud pobíhající po lese sám, ale něco tak odpornýho jsem dlouho neviděl. Absence logiky a zdravého rozumu by se ještě dala pochopit, přece jenom jsem tak trochu orangutan, ale naprosto hnusný děj, odehraný naprosto hnusnými ksichty v naprosto hnusném prostředí komunistického charakteru, ve mně samozřejmě zanechal pocit jen a pouze naprosto hnusný. Nehledě na to, že Kolín se teď vtiskl do role obstarožního ,otylého, knírkem obrostlého úchyláka, co pobíhá po lese, je součástí totálně zhovadilé komunity, jejíž pravidla pochopí zřejmě jen odborník CSFD, který to tu štempluje čtyř, nebo dokonce pětihvězdama! Hovno skryté poselství, hovno vyobrazení režimů, vy bláhoví blábolící artoví fanatici. Žádnej Orwel, žádná pojebaná Farma zvířat, akorát patos a nic než patos. Fuj! ()

Axident

Mám při posledních pokusech nechtěné štěstí na nenaplněná očekávání. Velmi originální téma zpracované přehnaně artovým způsobem s obětavě hrajícím Colinem Farrellem v netypické roli, slibuje nevšední zážitek, který alespoň u mě osobně nebyl naplněn ani částečně. Komorní, dusná, bezvýchodná depresivnost se nepřetavila v "vow, tak to bylo něco", spíš v "hmno, nevim...". Rozpaky, asi tak bych nejvýstižněji popsal dojem a budu rád, když někdo riskne a dá mi vědět ()

loki5

Po pravdě asi po půlce to začne být k nepřežití. Nic se tu neděje nic nedává smysl a je to až k uzoufání nudné i když je to divné a nepředvídatelné. Vlastně jsem neměl na to abych dokoukal posledních cca 20 minut. Mám rád filmy Larse Triera ale ten vás alespoň něčím dostane i když né zrovna příjemně. Tohle je spíš jak od Malicka tudíž nudné dlouhé a plné divné vaty která je tam naprosto k ničemu. A hudba je k tomu příšerná. 20% ()

sadlokan

Buhehe muhehe.Jako Lonely boy bych se mohl i vyděsit,ale spíše civím jako jelen.Tloušť.Ale když už,tak bych prosil medvědaaa. ()

Hapretor

Nevím, jestli mi to přišlo víc debilní, alogické, absurdní nebo nudné, nevtipné, trpké a fádní ... WTF ! Jediné, co zbývá jsou snad kvalitní herecké výkony - až divadelní - ústřední dvojice. ()

Wargoo

Film, pri ktorom vás nespočetne veľakrát napadne, čo sa to vlastne kurva básnik snaží povedať ?! Film, ktorý vás na jednej strane núti pochopiť "svetové pravidlá prežitia", že každý musí byť spárovaný či už s rovnakým pohlavím, alebo tým druhým, inak budete premenený na zviera (všeobecne je už toto WTF pointa, ale je aspoň originálna), a keď už to konečne pochopíte, prídu na rad utečenci, rebeli, ktorí sa za každú cenu snažia zostať "single". A samotné spárovanie (jediná možnosť, ako byť akceptovaný okolitým svetom), je prísne zakázané a trestané nejakými na hlavu postavenými pravidlami. Takéto neskutočné plytvanie herectvom najmä dua Farrell/Weisz (a Wishaw/C.Reilly) je trestuhodné, a nútiť ich hrať ako by boli minimálne retardovaní na gebeň je asi tak na hlavu postavené, ako fakt, že nám vo filme nebola daná odpoveď na otázku, prečo sa vlastne takto "bezemočne" postavy chovali ? Ako vidím, podľa režiséra/scenárisu nás teda ružová budúcnoť nečaká, rovnako, ako mňa nečaká (aspoň v najbližšej "blízkej budúcnosti") vzhliadnutie jeho ďalšej tvorby... 2**, za už spomenutých "okradnutých" hercov ! PS: ja by som si vybral Orla skalného, a nasral by som réžovi na hlavu ! 44,128% ()

Faila

Jsem trochu v rozpacích. Film to byl jistě zajímavý, možná ale až moc divný, bylo těžké po celou dobu pochopit, o co vlastně jde. Farrell i Weisz byli skvělí a film měl rozhodně zajímavou atmosféru. Celkový nápad byl jistě zajímavý a ačkoliv jsem zastánce spíš nevysvětlování než blbých odůvodnění, tady to možná chtělo něco víc. Nevím, jak bych tenhle film někomu popsala a myslím, že právě díky jeho neuchopitelnosti mi v hlavě moc dlouho nezůstane. Ale určitý zvláštní pocit z něj asi ano. ()

skeptic

Bizarní film. Na začiatku ma prekvapila prítomnosť rozprávača, myslel som si že je to "pozostatok" z knižnej predlohy, "Lobster" však žiadnu knižnú predlohu nemá... Samozrejme bizarnosť netkvie v rozprávačovi, ale už v samotnom naméte, v spoločnosti kde niet miesta pre nezadaných (teda minimálne v ľudskej podobe nie). Spoločnosť je rozdelená na dva tábory, respektíve jeden "tabor" je spoločnosť a druhí tábor sú jej odporcovia, sú to také dva strany jedenej mince uznávajú "opačné" ideológie, ale obidve sú totalitárne. Herci sú vedení chladne, ale precízne, žiadne "veľké emočné šaškovanie s ksichtami" sa nedeje, skôr minimalizmus, predpokladam že je to režisérov zámer. No i tak herci slušne vyniknú, či už to je v hlavných rolách tučný Collin Farrell, snáď "najemočnejšia" Rachel Weizs a vo vedľajších Whishav, Séydoux, Reilly atď. Zaujal ma zvláštny humor ťažko povedať či "čierny", alebo jednoducho absurdný, príde mi ako "nezamerný", vyplívajúci z nastavenia onej (zatiaľ:)) fikčnej spoločnosti, sú to situácie, pri ktorých sa smejete iba vy, určite nie postavy. Prečo žiť v partnerskom vzťahu a nezostávať nezadaný, spoločnosť nezdôvodňuje z emočného, citového hľadiska ale z čisto pragmatického (ochrana pred znásilnením, udusením), to je tiež jeden zdroj humoru. Zvláštne zakompovaná hudba vzhľadom k obrazu vás nenechá spokojne sledovať, vytvára akési obrazovo zvukové protirečenia. ČI a AKO hlbšie interpretovať tento film nechám na každom zvlášť... 80% ()

Deratizer

Slátaná fantasmagorie o tom, jak vláda trestá samotářské lidi, co nežijí v párech a pořádá pro ně povinné pobyty, kde je nutí a motivují pod hrozbou trestu proměny ve zvíře partnera najít. To co se tam děje, je prostě nepochopitelná slátanina a blbina, přestože podstata filmu--myšlenka-- je jasná. K tomu utahaná nezáživná nuda. ()

Ben Nevis

Námět je vskutku originální, ale bizarnosti se tu dociluje nelogickým chováním všech protagonistů. Jakoby lidé byli zbavení všech motivací a zbyly prázdné slupky, což se projevuje i kostrbatou mluvou. Klidně bych věřila, že se díváme na mimozemšťany, jejichž vůdci rozhodli, že budou napodobovat Lidi podle filmů zachycených v éteru. Romantiky je tu, co by se za nehet vešlo, a co se týče hrdinů, ráda bych jim fandila, kdyby se chovali alespoň trošku hrdinsky. Toto není Orwell a vzpoura proti systému. Tady se jenom systém přežívá. ()

owwidius

Videne ako druhy film od Lanthimosa, takze uz ma ani neprekvapilo, ze sa nesnazi vysvetlit pravidla ktore nastoluje - jednoducho su, nech uz hocijak divne :) Takze urcite nie bezny a 'normalny' film, ze pre kazdeho a hocikedy, ale typek toci neskutocne putavym sposobom, tazko sa od toho odtrhnut. Aj vizualne pekne (opat caste stredove kompozicie, ako aj v Jelenovi) plus scenar samozrejme mrte zaujimavy, i ked prva polka (hotel) sa mi pacila este viac, ako druha. Velmi netuctovy, fakt zaujimavy filmovy zazitok. [#1/2018] ()

Ombak▼Penari

Tohle byl s přehledem ten nejbizarnější film, jaký jsem doposud viděl. Být to ještě o čtvrt hodiny delší, spáchal bych sebevraždu kladivem během žonglování s krokodýlími vejci. Tím nechci říct, že jako totálně bizarní film to není dobře natočené, ale fakt netuším, proč bych se na něco takového měl ještě někdy dívat. WTF... ()

Rockerman

Mám rád "divné" filmy, ale tento je hodně divný! O čem to je? Samozřejmě o totalitě, cynismu, přetvářce a bezcitnosti. Všechny tyto vlastnosti právě totalita způsobuje a pěstuje. Nicméně Humr mě příliš neoslovil a spíše mě nudil. A z toho vychází i mé hodnocení. ()

siloalampa

Rozhodne jeden z najoriginálnejších filmov za poslednú dobu, ktorý sa dal celkom ľahko stráviť. Za najlepšiu scénu filmu považujem, keď po lese prebehne ťava... ()

Colin Farrell v nové gangsterce od Ritchieho

30.12.2015

Hotel pro smetánku za hranicemi Hollywoodu

Hotel pro smetánku za hranicemi Hollywoodu

09.02.2014

Řecký režisér Giorgos Lanthimos před několika lety šokoval a bavil svým unikátním filmem Kynodontas, který ve festivalových kruzích rozděloval diváky a poutal pozornost ke kvantitativně velmi skromné… (více)