Humr

• Irsko The Lobster (více)

Snímek Humr je romantickým filmem, jehož děj se odehrává v blízké budoucnosti, kdy jsou dle zákonů Města nezadaní lidé zatýkání a odváženi do Hotelu. Tam si musejí do 45 dní najít odpovídajícího partnera. Pokud se jim to nepodaří, jsou proměněni ve zvíře dle vlastního výběru a vypuštěni do Lesa. Zoufalému muži se podaří uprchnout z Hotelu do Lesa, kde žijí Samotáři, a zamiluje se tam, ovšem něco takového je proti jejich zásadám. (Falcon)

Jirkacek

Snímek Humr z roku 2015 mne zaujal především kvůli tomu, že si v něm jednu z rolí zahrála Rachel Weisz, která čím je starší, tím je krásnější. Také mne velice zaujal námět filmu pojednávající o blízké budoucnosti, v níž byly dle zákonů Města nezadaní lidé zatýkání a odváženi do Hotelu, kde si museli do 45 dní najít odpovídajícího partnera. Pokud se jim to nepodařilo, byli proměněni ve zvíře dle vlastního výběru a vypuštěni do lesa. A tak jsem se rozhodl jednoho večera se na tento romantický a dramatický film s nádechem Sci-Fi a absurdního humoru, podívat. Jak postupně přibývala minuta za minutou z celkových 119 jsem ale měl pocit veliké zmatenosti, neboť jsem vůbec nechápal ony zásady budoucí společnosti. Vše mi připadalo tak šílené a absurdní, že jsem měl po dlouhé době dobrý pocit z toho, v jakém světě trávím svůj život, i když postupně přestávám rozuměti jemu. Vše začalo scénou, ve které hlavní hrdina David (Colin Farrell) odjel do seznamovacího hotelu poté, co ho jeho žena opustila kvůli jinému muži. Vedoucí hotelu (Olivia Colman) pak všem nováčkům sdělila, že mají 45 dní na to, aby našli partnera, nebo budou přeměněni na zvíře podle svého výběru. Důkazem této absurdní skutečnosti byl pes, jenž doprovázel Davida, neboť to byl jeho bratr. David se rozhodl stát se humrem kvůli jejich životnímu cyklu a lásce k moři. David se brzy seznámil se šišlajícím Robertem (John C. Reilly) a kulhavým Johnem (Ben Whishaw), kteří se stali jeho přáteli. Zaujalo mne vyprávění Johna na seznamovacím večírku, že byl zraněn při pokusu o opětovné spojení s matkou, která byla přeměněna na vlka. Dále bylo zajímavé, že hotel měl mnoho pravidel a rituálů, například byla zakázána masturbace, ale sexuální stimulace služebnou hotelu byla povinná. Naprosto děsivá pro mne byla propaganda, která hostům názorně vysvětlovala výhody partnerství. Jednoho dne byl Robert chycen při masturbování a vedoucí hotelu mu za trest spálila prsty v topinkovači, brrrr. Další nepochopitelnou a pro mne ponižující věcí byl fakt, že bylo nutné, aby partneři měli společné charakteristické rysy. Obyvatelé mohli prodloužit svůj pobyt v hotelu lovem svobodných lidí, žijících osaměle v lese, přičemž každý zajatý samotář přinesl lovci jeden den navíc. Cestou autobusem do lesa na jeden lov nabízela žena se slabostí pro sušenky (Ashley Jensen) Davidovi sexuální vyžití, které odmítl. Sušenková paní mu pak řekla, že pokud nenajde partnera, zabije se skokem z okna hotelu. Za pár dní si John úmyslně rozbil nos, aby měl stejnou vlastnost se ženou, které spontánně krvácel nos (Jessica Bardenová). Když se dali dohromady, byli přesunuti do oddělení pro páry, aby zahájili měsíční zkušební partnerství. David se později rozhodl zaujmout notoricky krutou ženu (Angeliki Papoulia), která chytila více samotářů než kdokoli jiný. Jejich počáteční rozhovor přerušily výkřiky ženy milující sušenky, která se zranila skokem z okna v prvním patře. I když Davida tento incident trápil, předstíral, že si užívá ženské utrpení, aby získal zájem bezcitné ženy. Později se k ní přidal ve vířivce, kde ona předstírala udušení, aby ho otestovala. Když si všimla, že se jí nepokusil pomoci, rozhodla se Davida vyzkoušet a oba se přesunuli do oddělení pro páry. David se jednoho dne probudil a zjistil, že mu bezcitná žena zabil psího bratra. Když David vzlykal kvůli ztrátě svého psího sourozence, dospěla k závěru, že jejich vztah je lež, a pokusila se ho přivést k manažerovi hotelu, aby ho potrestal. David ale utekl s pomocí sympatické služky (Ariane Labed) a ženu bez srdce pak přeoperoval na nespecifikované zvíře. Pak unikl z hotelu a připojil se k samotářům v lese. Na rozdíl od hotelových pravidel zakazovali jakoukoli romantiku, líbání či styk mezi lidmi, kteří jinak byli potrestáni zmrzačením. Hotelová služka samotářům sloužila jako vyzvědač. Jednoho dne vůdkyně samotářů (Léa Seydoux) vzala Davida na návštěvu do města získat nějaké zásoby. Solu s nimi tam jel hlavní samotář (Michael Smiley) a krátkozraká žena (Rachel Weisz). do níž se David brzy zamiloval a ona později do něho, ale jakýkoliv styk byl zakázaný, mohli spolu pouze mluvit. O pár dní později samotáři vnikli do hotelu, aby sabotovali jejich práci. David odhalil ženě s krvácejícím nosem, že John stejnou vadu pouze předstírá, ale poté co David odešel, nedozvěděli jsme se už, jak to dopadlo. Ostatní samotáři zatím drželi vedoucí hotelu a jejího manžela v jejich ložnici a chtěli, aby zastřelil svou ženu, čímž by si zachránil svůj život místo ní. On tak učinil, ale zbraň nebyla nabitá, nicméně poté samotáři odešli a my jsme se tak mohli pouze dohadovat, jak to mezi manželským párem pak pokračovalo. V dalších dnech se vyvíjel vztah Davida a krátkozraké ženy, kteří si domluvili posunky a gesta msíto slov. Plánovali spolu utéct, ale služebná z hotelu, která už žila také v táboře, našla deník krátkozraké ženy a prozradila šéfové, jaký mají ti dva plán. Vedoucí samotářů pak vzala krátkozrakou ženu do města na operaci její krátkozrakosti, ale místo toho ji doktor oslepil (Roger Ashton-Griffiths). Oslepená žena pak v hněvu zabila služebnou hotelu a myslela si, že zabila vůdkyni. Potom vyprávěla Davidovi o své slepotě, který se snažil se najít něco jiného, ​​co by měli společné, ale bez úspěchu. Další ráno David přemohl vůdkyni a nechal ji svázanou v hrobě, aby ji snědli divocí psi. On a slepá žena pak utekli do města a zastavili se v restauraci. Ve snaze získat nějaký společný znak odešel David na toaletu, kde se chtěl oslepit nožem na steaky. Jeho partnerka pak čekala na jeho návrat, ale on dvakrát zaváhal a jak se rozhodl jsme se opět nedozvěděli, protože se objevily závěrečné titulky. Já osobně nemám rád tyhle otevřené konce a to byl jen jedna z mnoha věcí, které se mi na tomto filmu nelíbila. Pravda, námět byl opravdu velmi zajímavý, jenže děj byl roztahaný, nepřehledný a divný. Škoda, že se režisér Yorgos Lanthimos nerozhodl natočit Humra nějakým komerčnějším způsobem, ale co už. Suma sumárum, netradiční a značně podivný snímek Humr ode mne získal dvě humří hvězdy **. () (méně) (více)

nela_h

Já nevím, asi se mi ten film nějak úplně trefil do nálady, protože mi přišel dobrý... tak moc absurdní a ujetý, až byl fajn. Jen mé okolí moje hodnocení absolutně nesdílí:D ()

batik

"Pokiaľ sa vyskytnú nejaké, problémy, napätie alebo hádky, ktoré nebudete schopní vyriešiť sami, budú vám pridelené deti, to často pomôže." Alegória partnerských vzťahov na jednej strane a života single na druhej, zasadená do prostredia orwellovskej dystopie. Čo už, spoločenské konvencie skôr či neskôr zomelú všetky vzťahy. Ja by som si vybral delfína. 60% ()

elho_cid

Hodně drsný film. Je snadné to shodit jako nesmysl, ale film funguje na symbolické rovině. A emoce jsou taky skutečné. Samotná remeslná úroveň je taky vysoká, jak kamera a produkce tak i herecky. Režiséra jsem neznal, ale budu sledovat. ()

Swango

Komediálny sci-fi snímok gréckeho režiséra Yorgosa Lanthimosa The Lobster je jedným z najosobitejších filmov posledných rokov. Vzhľadom na svoju sureálnosť nesadne masám. Na svoje si prídu priaznivci filmov servírujúcich hlbšie myšlienky, ktorým sa úspešne darí provokovať mozgové závity. Diváka film odmení dávkou suchého satirického humoru. Dej je zasadený do blízkej sci-fi budúcnosti, v rámci ktorého sa divákovi postupne odkrývajú nové na prvý pohľad absurdné pravidlá fungovania spoločnosti. NASLEDUJÚ SPOILERS Nová spoločnosť sa v extrémnej miere riadi spoločenskými dogmami, ktoré sú prítomné i v súčasnosti. Dielo je satirou na spoločnosťou protežované vzorce zmýšľania o správnosti spôsobu života, od ktorého má závisieť spoločenská hodnota človeka. Prítomná je taktiež satira na ľudský egoizmus. Záverečná scéna vkladá divákovi chrobáka do hlavy. Hodnotenie: 90 % ()

5ouris

Tak to je tak bizardní kousek 😃. Nemohl jsem od toho odtrhnout oči, ale po zhlédnutí jsem oněmněl. To se prostě musí vidět, to se ani nedá vyprávět 😃. ()

Wochy

Humr je film od kterého jsem neočekával nic moc kouzelného a nakonec to tak napůl i bylo. Zajímavá myšlenka, atmosférický soundtrack, až hororový. Do asi půlky filmu jsem se nenudil, byl jsem natěšený co přijde, ale pak přišla rutina, která mě mrazila víc než hudba, co jí doplňovala. Příběh zastrnul a nic moc zajímavého, co by se nedalo čekat, se nedělo. Chybělo mi podívat se na věci, o kterých se ve filmu tak moc mluvilo. Závěr filmu a ne jen on, nechává diváka přemýšlet nad spousty věcí a proto jsem dal filmu 4* ()

saliman

Šílené. Co jsem to viděl? Jak to někoho mohlo napadnout? Odporné a přesto jsem nadšen. Zůstává mi rozum stát z toho příběhu. Atmosféra bez emocí se sem vážně hodí. Svět, ve kterém existují dva extremistické tábory a nic mezi. Po dokoukání si říkám, že je to nesmysl. Ale to extrémy prostě jsou! Stejně k extrémům občas lidstvo sklouzne. A když si to lidé uvědomí, je pozdě. Ale to už začínám přemýšlet o něčem jiném a právě proto mám rád takovéto filmy. Donutí mě filozofovat. Pro tento film je třeba mít velký nadhled. Velmi kontroverzní snímek, bravo. ()

Syrojed

Kdybych měl kocovinu a ráno vzpomíná na co jsem se včera díval  - Příběh služebnice / Rumburak / Nepřítel před Branami? ()

Kelinej

Absurdní lahůdka podle mého gusta. Smutný svět, kde je na výběr jen mezi dvěma totalitami. To bych raději zvolil nějakou tu zvířecí podobu. K nejlepším patří scéna s přepadením ředitelčina obydlí, ale skvělé jsou i další. A ty šílené dialogy! Taky jsem rád, že jsem už v zárodku jeho kariéry odhadl, že Colin Farrell bude skvělým hercem. ()

Colin Farrell v nové gangsterce od Ritchieho

30.12.2015

Hotel pro smetánku za hranicemi Hollywoodu

Hotel pro smetánku za hranicemi Hollywoodu

09.02.2014

Řecký režisér Giorgos Lanthimos před několika lety šokoval a bavil svým unikátním filmem Kynodontas, který ve festivalových kruzích rozděloval diváky a poutal pozornost ke kvantitativně velmi skromné… (více)