Humr

• Irsko The Lobster (více)

Snímek Humr je romantickým filmem, jehož děj se odehrává v blízké budoucnosti, kdy jsou dle zákonů Města nezadaní lidé zatýkání a odváženi do Hotelu. Tam si musejí do 45 dní najít odpovídajícího partnera. Pokud se jim to nepodaří, jsou proměněni ve zvíře dle vlastního výběru a vypuštěni do Lesa. Zoufalému muži se podaří uprchnout z Hotelu do Lesa, kde žijí Samotáři, a zamiluje se tam, ovšem něco takového je proti jejich zásadám. (Falcon)

DJMaroko odpad!

Asi jsem koukal na jiný film než ostatní za sebe nemohu jinak než Odpad ! Celý film jsem dokoukal a protrpěl. Film je debilní, ujetý, plný nelogických zvratů a místy dost zvrácený až stupidní. Tohle, že má být budoucnost ani náhodou. A kdo má rád konce bude marně jako já hledat nějaké to rozuzlení, kvůli kterému jsem se snažil film dokoukat a vědět jak to vše dopadne. Nijak opět jeden z filmů domysli si polovinu sám. Núúúdáááááá ! ()

brasek

Nechal som sa nahovoriť na snímok s divným námetom. Príbeh je presne nalinajkovaný čo ale neprekáža, pretože miestami sa stretávame s humorom a art sekvencie nie sú rušivé. Určite to nie je klasické sci-fi a na thriller to nemá atmosféru. Z celkového pohľadu priemerne zaujímavé. ()

Chandra

King mezi bizáry, u kterého jsem se velice dobře bavila, zvlášť v obskurním hotelu plném obskurních postav. V lese to bylo o něco slabší, na tom se asi shodne většina lidí, co film viděli, ale i tam se objevila celá řada momentů, které oblaží srdíčko milovníka absurdního humoru. Paralela s mezilidskými a obzvláště párovými vztahy z "našeho" světa trefná. Scénář plný perel, potěšila mě třeba ta, která zazní už v traileru: "Pokud se ve vašem vztahu objeví nějaké problémy, které se vám nepodaří vyřešit, přidělíme vám děti. To zpravidla pomáhá." No nenajdou se lidé, kteří opravdu řeší své partnerské problémy tím, že si udělají dítě?:-) Závěrem si dovolím vypůjčit a lehce pozměnit slova manažerky hotelu, která to shrnula za mě: The Lobster is an excellent choice. Pro mě určitě ano! ()

Jason13

V kině jsme seděli jen dva (tak mizerná návštěvnost a tak skvělý film). Ani jsme moc netušili o čem to bude. Stačilo jen prvních pár nejistých minut a už nás to vtáhlo! Nesčetněkrát během promítání jsme se na sebe podívali takovým "WTF" pohledem a žasli jsme nad skvělým námětem, ujetostí a celkovou absurdností toho filmu.. A oba jsme odcházeli nadšení a doporučujeme Humra kde můžeme.. ;) ()

moriero

Tak tohle bylo nějaké festivalové peklo, ke kterému ani netuším, jak jsem se vlastně dostal. Dokoukal jsem to jen kvůli svým oblíbencům Weisz, Seydoux a Farrellovi. Úvodní poprava osla mě měla varovat. Já se ale nenechal. A ke konci jsem už záviděl nádherné Rachel kvůli tomu, co jí udělali s očima. Kdybych měl doma nějaké Savo, asi si ho do nich nasypu. Buď nejsem ta správná cílovka, anebo jsme se s tvůrci nějak úplně minuli. Okay, námět divný - ale dalo se na něm stavět. Ale místo vládních laboratoří prázdninový hotel vedený úchylným diletantským personálem? Proč? ()

Saxos

Až přizpůsobování se paní bezcitné přidalo tu správnou atmosféru. No jelikož se adept na humra nechytnul v žádné ze společností a vždy z něčeho vycouval, tak závěr v mém podání je, že vzal dráhu zase někam jinam. Smůla rudej polibek jsme prošustrovali. ()

bonovox

Artovka, ktorá ma zaujala hlavne príbehom a samotným prevedením. Farrell je vo svojej úlohe trefný a výborne vyznie aj viac zmyselný záver. ()

Gregor_Samsa

Čekal jsem na Humra týdny a měsíce, kdy se objeví v kině, do kterého bych chtěl jít, a v čase, kdy bych mohl; když se to stalo a ten povánoční den nastal, bral jsem to trochu jako povinnost a trochu jako rutinu – seznam filmů a dnů mi Humra naservíroval bez jakékoli možnosti vyklouznutí. Tak jsem šel a vzal s sebou A., film od páté, ale překvapivě neprázdné kino; věci v artové hipsterské ulici táhnou Vánoce neVánoce (teď ironizuji až přespříliš - čekal jsem, že v kině budeme sami ve dvou nebo možná ještě jeden pár). Silný film. Nic jsem nečekal, nic nečetl, nic nepředpokládal; ideální konstelace pro Humra. Takže jsem se NECHAL vtáhnout do příběhu, který postrádal prvky logiky – a toto samozřejmě bylo nutné přijmout a NEPTAT SE. Prostě hrát podle pravidel, seznámit se s nimi a pak se na ně neptat, nerozporovat je ani nehodnotit. Takže se hrálo podle scénáře a imaginace autorů a v té hře jsem podléhal, nechal se vtahovat a bavit – říkal jsem si, co přijde dál a co se ještě stane. Byl to krásný film, jiný, plný nepředvídatelnosti, hrající mimo ustálená pravidla – v ceně pak Colin s bříškem, který konečně na plátně neirituje, Rachel stárnoucí a Léa krásně chladná. Žít ve světe filmu, byl bych proměněn ve zvíře nebo se toulal v lesích a doufal v každý další den... nebo bych snad, jako nikdo z nich, přišel na to, že i pravidla lze porušit a postuláty rozporovat? V té poslední scéně, před zrcadlem s ubrousky... tady to chtělo něco trochu více kreativního... [90%; 2016-12-28 Kino Pilotů] ()

Saren

Mix povedené černohumorné parodie na artové kousky s naturalisticky násilnými výjevy, doprovázené "jakproblbečky" komentářem Rachel Weisz, a chvílemi nudícího thrilleru s kapkou té romantiky. ()

tchempi

Ultračerná dada WTF komedie o totálně zdegenerované společnosti. V záplavě unifikovaných blockbusterů osvěžující. Škoda jen slabší druhé půlky. ()

Birter

Absurdní díla je vždycky těžší kritizovat, protože v pozici diváka jste spíše hráč a vaším úkolem je pochopit smysl filmu (a pokud ne tak vás promění na libovolné zvíře...). Prohlásíte-li za tedy film nesmyslnou hovadinu je zde stále možnost, že bloudíte ve tmě a jednoduše jste nepochopili režisérovu (který je nejspíše génius, pro jehož práci nemám dostatečný cit) pointu. Např. v první třetině na mě Humr působil zdaleka jinak než na konci, a jakožto prostý divák mohu tedy říct pouze primitivní hodnocení: ,,Filmu bych málem dal 5 hvězd, avšak první polovina se mi líbila více než ta druhá. Absurdní komedie a zajímavé zápletky by myslím takto brilantně fungovaly i ve druhé části. Tečka.'' Výkřik do tmy. ()

PanJelen

Jeden z nejvíce rozporuplných filmů, pro jeho divnost a bizarnost, kde postavy zbavené emocí, žijí v temné vidině budoucnosti, kde buď si najdeš partnera nebo skončíš jako zvíře, podle vlastního výběru. Humr rozkrývá různé společenské hry, kterými se každodenně zabýváme, jako je nutnost hledání partnerů, ve společnosti, která tě hodnotí a následně i odsuzuje. Pravidelné pořádání honů na samotáře, kteří se schovávají v lesích, kde je naopak partnerství a vše společné zakázáno, dohání do absurdna problémy současných lidských vztahů. ()

FandaF

Jsem upřímně v šoku. Ne snad z filmu samotného, ale z toho, že se pravděpodobně objevil další takový fenomén jako je Lars von Trier. Tedy zdá se, že by mohl... Yorgos Lanthimos, tohle jméno si musím zapamatovat, mrknout i na další jeho filmy a případně očekávat časem skvosty Trierovského stylu... Zaškatulkování filmu je zbytečné a nesedí. Jediná kategorie, do které spadá, by měla mít název "Trierovská bláznivina" - a to nemyslím nijak zle. Prostě mazec... :) ()

yourhead

Smrdí to pózou. Takové pseudo umění. Divnost která je prvoplánová a je to z toho cítit a to mě na tom sere nejvíc. Nežeru jim to. Hvězdu navíc za kameru. ()

PTuranyi

Zaujímavá vzťahová myšlienková scifi bez scifi kulís. Privádza nás totiž do zvláštneho sveta plného obmedzujúcich pravidiel a určitej neviditeľnej diktatúry, ktorá sa prejavuje len režimom v hoteli kam sú internované osoby nevyhovujúce základnému pravidlu - žiť v páre. Určitým spôsobom tak pripomína film 1984. Problém je, že scenár uvádza pravidlá a mnohé situácie bez kontextu a vysvetlenia, takže sa javia čudne až nepochopiteľne. Napríklad obsesia partnerov pripodobniť sa proťajšku jeho poruchou. Krívajúci muž tak predstiera krvácanie z nosa aby nadbiehal žene, ktorá krváca z nosa. Podobne v závere je David odhodlaný vziať si zrak kvôli oslepenej žene. Príbeh tak stráca na dôveryhodnosti. Tzv. samotári nežijú vôbec sami ale v skupinkách a majú hierarchiu. Napriek neustálemu nebezpečenstvu ulovenia sa pohybujú v dosahu hotela odkiaľ na nich poriadajú hon. Produkcii taktiež pramálo záleží na dramatizácii a situácie tak vyznievajú do prázdna, ba častokrát aj do ticha. Colin Farrell a Rachel Weisz nie sú žiadni začiatočníci, preto predpokladám, že ich stvárnenie odovzdaných, submisívnych bytostí je výborné. To, že takéto chovanie postáv vyzerá čudne a nepatrične je zrejme zámer režiséra. Výsledkom však je, že napriek určitej komike, sa divák nedokáže stotožniť s postavami a ani sa baviť na vzniknutých situáciách. Napriek určitému citovému zmrzačeniu spoločnosti tu vidieť vývin vzťahu hlavného hrdinu a hoci by sme očakávali šťastný koniec, ten zostáva otvorený a ponecháva priestor na rozmýšľanie nad všetkým tým zmätkom. Filmu nemožno uprieť určitú poetiku v snahe vypovedať niečo o medziľudských vzťahoch. Tá však zostane asi vo väčšine prípadov nepochopená. ()

veverysiak

Akademici krochkajú, zvyšok robí všetko ostatné, keďže som si najprv prečítal, čo asi chcel básnik povedať, nevypol so to po pár desiatkach minút, jednoducho takéto žánre nedokážem stráviť a môžu mať sebalepšiu hlavnú myšlienku, ale cesta k nej je totálne zarastená a zabahnená, takže 20%. ()

Colin Farrell v nové gangsterce od Ritchieho

30.12.2015

Hotel pro smetánku za hranicemi Hollywoodu

Hotel pro smetánku za hranicemi Hollywoodu

09.02.2014

Řecký režisér Giorgos Lanthimos před několika lety šokoval a bavil svým unikátním filmem Kynodontas, který ve festivalových kruzích rozděloval diváky a poutal pozornost ke kvantitativně velmi skromné… (více)