Manželé Marek a Monika Šírovi se přestěhovali z Prahy na vesnici. Hodlali tady najít nejen lepší vzduch pro vlastního synka trpícího těžkým astmatem, ale i vstřícnější klima pro dva starší adoptované syny, kteří nezapřou svůj romský původ. Sen o svobodném "přírodním" prostoru však bere rychle za své, když postarší soused jejich syna Františka obviní z toho, že mu kamenem rozbil čelní sklo u auta. Vesničané nejsou k cizincům příliš vstřícní, soužití s otevřenou arogancí, která neskrývá chuť hnát svou kauzu až k soudu, však Šírovy dohání k neadekvátním reakcím. Marka a Moniku, odhodlané vybudovat rovnoprávné a láskyplné rodinné prostředí, navíc dovedou čas od času pořádně vytočit i samotní kluci. Mezi křehkým zázrakem lásky a strachem z nenapravitelných chyb se rodí rovnováha všedních dní. Střídmé komorní vyprávění nabízí otevřený pohled na otázky všednodenní tolerance a ekologie rodinného i společenského prostoru. (oficiální text distributora)

sta

Nějak jsem nepochopil, proč bylo užito tolik velkých celků z ptačí perspektivy. jinak opravdu skvělý příběh, byť trochu nedotažený do konce. ()

Damiel

70 % - Tak trochu "jiný" český film s geniálním Ivanem Trojanem (zahraje tenhle chlap někdy něco průměrně? :-) a s neúplně využitým potenciálem, který námět nabízel. ()

stration

Velice těžké a složité téma. Myslím, že se všem podařilo z toho neudělat frašku a udržet film pohromadě, aby se nikdo necítil uražený a poškozený. Výborné herecké výkony Ivana Trojana a Petry Špalkové. Doporučuju přečíst předlohu, ze které mrazí přecejenom víc. ()

willow666

Velmi povedený český film s dobrými hereckými výkony. Kontroverzní téma rasové nesnášenlivosti a předsudků se do naší společnosti opravdu hodí. ()

Aleee89

Film se mi líbil, myslím, že dokonale vystihl problém dnešní doby - rasovou diskriminaci. Já osobně Romy moc nemusím, ale v tomhle filmu jsem jaksi stála při nich. Byli to sice parchanti, ale zase ne moc a ten dědek byla příšerná postava. Ne jako špatně zahraná, ale když si takového člověka představím ve skutečnosti, pak je mi odporný, ale bohužel takoví lidé jsou... Je to také smutný film, ale dobře natočený a navíc mě i jaksi vnitřně obohatil. ()

radektejkal

Celé odpoledne jsem dělal na zahradě; jednotil jsem tabák, dláždil cestičku, kompostoval biomasu....; zkrátka jsem si vymýšlel spoustu zbytečných prací, abych si mohl v klidu doposlouchat román Terezy Boučkové "Rok kohouta". (Jak je to dávno, co jsme v Hostu vydali její "Indiánský běh"?). Na "Smrady" jsem se pak večer nedíval s dobrým pocitem, přitom jsem ani moc nevěděl, co mi na něm vadí. Zamyslím se na tím tedy až teď (to je přece smysl čsfd, ne?): FILM - i přes přítomnost Ivana Trojana poněkud amatérský, práce s dětmi slabší než v cizích (např. íránských či řeckých) filmech, motiv mostu a hudba Jablkoně skvělé. DĚTI A DOSPĚLÍ - Děti, tyto obzvlášť, potřebují jednoznačnou vazbu na rodiče. Nevadí jim tolik, když jsou na ně přísní a trestají je, ale musí mít jistotu, že jsou silní, a že je ochrání v krizových situacích. Často si to (nevědomky) také testují. Princip neustálého ustupování vede akorát do pekla. HUMANITA - děti měly všecho co ostatní, dodělaly školu (je zdůrazněno, že jako jediní Romové v okolí), adoptivní rodiče na ně (byť často s přemáháním) byli milí, licoměrnost však byla hlavním znakem prostředí, do něhož byly vrženy. TEREZA BOUČKOVÁ - neříkám to rád a v podstatě se za to i stydím, ale nemohl jsem se zbavit vlezlé představy, že si děti pořídila (i, možná, hlavně) proto, aby měla o čem psát. ()

kajas

Příběh inspirovaný skutečným příběhem scenáristky Terezy Boučkové mě zaujal hlavně silným hereckým výkonem Petry Špalkové, která podle mě zastínila i tolik oceňovaného Trojana. Trochu ale obtěžuje snaha o artovou formu - detailní záběry na smutné obličeje dětských postav atd. ()

zipexx

Adoptovat v České republice romské děti je jako dráždění hada bosou nohou. Ale to si určitě Tereza Boučková brzy uvědomila. Česká společnost je holt taková. Napsat o tomto ožehavém tématu scénář byl dobrý nápad. Smradi se mi líbili, herecké výkony Trojana a zvláště Špalkové byly vynikající. Jediné k čemu mám výhrady je ten konec. Tak trochu mu dochází dech. A co vlastně měly znamenat ty detailní záběry tváří??? ()

Martin741

Reziser Zdenek Tyc natocil film o xenofobii a rasovej nenavisti, situovany do ceskych luhov a hajov. Tematika je sama o sebe fajn, ale herci otrasni, a Tyc sa do rezie nevyzna. 25 % ()

starbrejkr

Vynikající film s tématikou, která u nás bude žhavá asi navěky (s podivem, že filmů o ní vzniká málo, asi se tvůrci bojí, že by stačí udělat jen malá chybička a skončí na pranýři kvůli rasismu). Výborně zahrané postavy Ivanem Trojanem a hlavně Zdeňkem Duškem, jeho zlostnej dědek je k sežrání:-D ()

C0r0ner

Zvláštní je, že v české kotlině žije mnoho etnik (Romové, Vietnamci, Ukrajinci, Němci, černoši, Arabové,...), ale nenáviděné je pouze jedno. Jak to? V životě jsem neslyšel někoho říkat: "Nenávidím ty zasraný rákosníky!" Proč? Protože mají svoje večerky a podporují trh. To, že si k tomu pěstují trávu je mi úplně jedno, protože to ve výsledku ten trh taky podporuje, akorát vládu to sere, protože z toho nemá prachy. Jo, dneska se taky zrak upírá na Araby, ale to je kvůli jiným věcem. Asi jsem xenofob, ale cikány si nikdy nezamiluji a film o tom, jací jsou vlastně skvělí neberu. Prostě ne. Protože realita říká něco trošku jiného. 30% ()

otík

Velmi kvalitní český film, který překvapuje především věrohodností zachycení poměrů v rodině, která adoptovala dva cikánské chlapce. Zajímavé a originální jsou i kamera a střih, i když někdy na úkor líbivosti. Nejlepší jsou však herecké výkony Petry Špalkové a Ivana Trojana. ()

Noviik

Herecky velmi vysoká úroveň, Trojan ani Špalková nezklamali. Celkově to však nebylo úplně ono, nebo spíše můj šálek kávy. ()

RabbitX

No dávám 3 za snahu. Tento děj popisující rodinu jež si adoptovala 2 děti a toho jedno cikánské dítě a tomu by nechtělo že samozřejmě dělaj problémy no končí to docela zajímavě ale žádná sláva ()

Samuel7

Pěkný scénář, pěkné herecké výkony a přesto něco málo mi tam chybí na tu čtvrtou hvězdu, ne že by film neměl atmosféru, ale jisté nedostatky tam jsou, a proto jen takto. Ale jinak film stojí za zhlédnutí. ()

Sfinkter

I přes silně televizní look se mi Smradi líbí, výkony Trojana a Špalkové jsou skvělé a celé téma adopce cikánských dětí v našich končinách nadčasové. Námět Boučkové je však syrovější a realita drsnější. ()

_DAVE_

Tento film je natočen podle téměř autobiografického scénáře Terezy Boučkové, s tím že film spíše ukazuje jak jsou v naší zemi rómové utlačovaní a obecně poměřováni jiným metrem. Realita je ale trochu jinde, adoptivní děti paní Boučkové vyrostly ze školních lavic, a dá se ríci že se poněkud vymly kontrole. Paní Boučková přestala mít starosti s rasistickými sousedy, a začala mít velmi vážné problémy s dětmi samotnými. Dá se říct, že jí zásadně zkomplikovaly život. Alespoň tak jsem to četl v jednom z jejích článku který vyšel v novinách. ()