Země nikoho

• slovenský

Zem nikoho

No Man's Land

Drama / Komedie / Válečný

Bosna a Hercegovina / Francie / Slovinsko / Itálie / Velká Británie / Belgie, 2001, 98 min

Vynikající tragikomedie, která právě díky tomu, že vyluzuje úsměv na tvářích diváků, zůstane v hlavě mnohem déle, než jatka typu Ryan nebo Black Hawk Down. A to přesto, že to není tak dobrý film jako snímky výše zmíněné...(23.10.2002)

Naprosto netypický válečný film. Klasické téma o střetu vojáků z opačných stran linie rychle bere za své v okamžiku, kdy se děj začíná zabývat úlohou jednotek UNPROFOR v celém konfliktu a parazitismem novinářů. V takových okamžicích, kdy se reportérka pokouší udělat rozhovor s vojákem ležícím na nevybuchlé mině, budete mít na chvilku pocit, že jste se jako Alenka ocitli v říši divů. Film (aspoň v první polovině) zachycuje válku s překvapivým nadhledem, až absurdním vtipem (klukovské hašteření, kdo to vlastně začal), v druhé polovině svižně satirizuje zrychlenou moderní válku zachycovanou přímo na místě nenasytným okem kamery. Díky nečekanému odstupu režiséra má divák možnost na celý konflikt nahlížet jako na zbytečnou frašku, jejíž původní prapříčiny se postupem času staly naprosto nepodstatné, a přestože se může zdát, že snímek dějově hodně těká, všechno, co se zdánlivě přímo netýká původního tématu, tento pocit ztracenosti jen podtrhuje. Režie je citlivá, herecké výkony zajímavé, film je poutavý a má rytmus a závěrečnou depresi se mu daří navodit i bez realistických záběrů těl trhaných na kusy. Ve výsledku často mnohem působivější než velká část těch velkých rozmáchlých dramat topících se v co nejzřetelnějším zobrazování smrti.(30.10.2005)

Aktuální tragikomedie o válce v Jugoslávii nás zavede do jednoho příkopu na uzemí nikoho. Zde se setkávají postavy mezinárodního obsazení: bosňan, srb, francouz za "šmouly" z UMPROFOR a angličanka z médií. Snaží se zachránit vojáka ležícího na mině. Nic nevyřeší a zase se rozejdou. - Velice zdařilý začátek filmografie Danise Tanovice předvádí balkanský kotel v praxi. Na počátku si myslíte, že sledujete válečný film, který se uprostřed změní v komedii, nakonci však zbývá jen velice smutný příběh o marnosti lidského snažení. - Proč tedy nedávám pět hvězdiček? Mám pocit, že mi na tomhle filmu něco vadí: snad, že se cítím lehce a nenápadně manipulována, snad mi příjde příběh příliš vypočítán na efekt.(28.1.2004)

Být pacifistou je nesmírně módní, z toho však pochopitelně vyplývá, že těch pacifisticky a protiválečně laděných snímků je taková kupa, že místo pro něco původního, originálního a oslovujícího se neustále zmenšuje, a proto mnoho protiválečných filmů, zvláště když nemají dostatek prostředků, aby alespoň znázornily kloudná jatka, vyzní prázdně, obehraně a zbytečně. Nemohu si pomoci, ale Země nikoho přes řadu dobrých míst nezadržitelně sklouzává mezi ty trochu nepovedené protiválečné snímky. Je tu satira, jistě. Dost ironie. Pokus o absurdno. Čistý, úsměvný humor. Všeho moc škodí, mnohem lepší by bylo, kdyby se Tanovič býval chytil jednoho z prostředků a propracoval ho do více podob a vyznění. Takto se jedná "jen" o slušnou oddechovku na pozadí znesvářených Balkánců.(6.4.2005)

,,…PROTOŽE VY JSTE ZAČALI VÁLKU!“ … ,,TO NENÍ PRAVDA, VY JSTE ZAČALI VÁLKU!“ … ,,MY?“ … ,,ANO, TO VY JSTE ZAČALI VÁLKU!“ … ,,NE, TO VY, VY JSTE ZAČALI VÁLKU!“… /// Satirickej pohled na jednu válku a důkaz, že její nesmyslnost může mít nejrůznější podobu. Přestože jsou nepřátelé spolu v jednom zákopu, nejde tady o psychologii či dokonce navázání přátelství, jde jen a pouze o zdůraznění absurdní situace celýho konfliktu, ve kterým svoji nezanedbatelnou roli sehráli i vojska OSN. Jednohubka, která je víc vtipná než válečná. Alespoň na první pohled… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, kdy a na co bylo třeba vojáků UNPROFOR. 2.) Ležím na skákavý mině (a chce se mi srát). /// PŘÍBĚH **** HUMOR ** AKCE * NAPĚTÍ **(29.5.2013)

• - Tento film bol nakrútený len za 30 tisíc eur. (Raccoon.city)

• - Mina, o kterou ve filmu jde, je PROM-1 jugoslávské výroby. (Apolskis)

• - Voják mírových sil komentuje přílet vrtulníku s nadřízenými rčením: "Deus ex machina", což je literární termín, který se do češtiny překládá jako: bůh ze stroje. V přeneseném významu pak jako někdo (popř. něco) náhle se objevující a přinášející nečekané řešení. (Petrus1)