poster

Země nikoho

 • Bosna a Hercegovina

  Ničija zemlja

 • slovenský

  Zem nikoho

 • anglický

  No Man's Land

Drama / Komedie / Válečný

Bosna a Hercegovina / Francie / Slovinsko / Itálie / Velká Británie / Belgie, 2001, 98 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Isherwood
  ****

  Absurditě bosensko-srbského konfliktu odpovídá i celková nálada tohoto pozoruhodného snímku. Bylo by nemístné vyčítat mu jednoduchý děj a jednotvárné charaktery. Přesně na nich totiž nejlépe vykreslil Danis Tanovič nesmyslnost celé situace. Srbský voják vs. bosenský voják, nerozhodnost jednotek OSN, jenž spíše než nad bděním na udržování míru dohlíží na „udržování války“, investigativní novinářka, touží po reportáží za každou cenu Země nikoho není snímek, který má oslovit formou bombastického válečného opusu či hluboce filozofovat. Pokud vám jenom trochu něco říká „balkánský konflikt“, dokážete pochopit, že válka je vůl a přitom ani nemusíte být zarytým pacifistou.(5.11.2005)

 • Fr
  ****

  ,,…PROTOŽE VY JSTE ZAČALI VÁLKU!“ … ,,TO NENÍ PRAVDA, VY JSTE ZAČALI VÁLKU!“ … ,,MY?“ … ,,ANO, TO VY JSTE ZAČALI VÁLKU!“ … ,,NE, TO VY, VY JSTE ZAČALI VÁLKU!“… /// Satirickej pohled na jednu válku a důkaz, že její nesmyslnost může mít nejrůznější podobu. Přestože jsou nepřátelé spolu v jednom zákopu, nejde tady o psychologii či dokonce navázání přátelství, jde jen a pouze o zdůraznění absurdní situace celýho konfliktu, ve kterým svoji nezanedbatelnou roli sehráli i vojska OSN. Jednohubka, která je víc vtipná než válečná. Alespoň na první pohled… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, kdy a na co bylo třeba vojáků UNPROFOR. 2.) Ležím na skákavý mině (a chce se mi srát). /// PŘÍBĚH **** HUMOR ** AKCE * NAPĚTÍ **(29.5.2013)

 • T2
  ***

  Rozpočet FRF 14miliónovTržby USA $1,012,153Tržby Celosvetovo $4,858,869/65%/(16.11.2005)

 • kiddo
  ****

  Naprosto netypický válečný film. Klasické téma o střetu vojáků z opačných stran linie rychle bere za své v okamžiku, kdy se děj začíná zabývat úlohou jednotek UNPROFOR v celém konfliktu a parazitismem novinářů. V takových okamžicích, kdy se reportérka pokouší udělat rozhovor s vojákem ležícím na nevybuchlé mině, budete mít na chvilku pocit, že jste se jako Alenka ocitli v říši divů. Film (aspoň v první polovině) zachycuje válku s překvapivým nadhledem, až absurdním vtipem (klukovské hašteření, kdo to vlastně začal), v druhé polovině svižně satirizuje zrychlenou moderní válku zachycovanou přímo na místě nenasytným okem kamery. Díky nečekanému odstupu režiséra má divák možnost na celý konflikt nahlížet jako na zbytečnou frašku, jejíž původní prapříčiny se postupem času staly naprosto nepodstatné, a přestože se může zdát, že snímek dějově hodně těká, všechno, co se zdánlivě přímo netýká původního tématu, tento pocit ztracenosti jen podtrhuje. Režie je citlivá, herecké výkony zajímavé, film je poutavý a má rytmus a závěrečnou depresi se mu daří navodit i bez realistických záběrů těl trhaných na kusy. Ve výsledku často mnohem působivější než velká část těch velkých rozmáchlých dramat topících se v co nejzřetelnějším zobrazování smrti.(30.10.2005)

 • gudaulin
  *****

  V každém ohledu mimořádný film, ať už propracovaným, plně funkčním scénářem, pečlivou režií, castingem a předvedenými hereckými výkony. Spolu s Kosminského snímkem Válečníci nejpůsobivější a nejhodnotnější zobrazení bosenského konfliktu. Absurdita války je popsána na tragikomickém a zhola zbytečném střetnutí dvou nepřátelských vojáků mezi frontovou linií vedle odjištěné miny, na níž spočívá tělo třetího, těžce zraněného muže. Přes odlehčený, satirický tón se žádný happyend nekoná...Celkový dojem 95 %.(21.11.2007)

 • - Voják mírových sil komentuje přílet vrtulníku s nadřízenými rčením: "Deus ex machina", což je literární termín, který se do češtiny překládá jako: bůh ze stroje. V přeneseném významu pak jako někdo (popř. něco) náhle se objevující a přinášející nečekané řešení. (Petrus1)

 • - Mina, o kterou ve filmu jde, je PROM-1 jugoslávské výroby. (Apolskis)

 • - Tento film bol nakrútený len za 30 tisíc eur. (Raccoon.city)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace