Země nikoho

• slovenský

Zem nikoho

No Man's Land

Drama / Komedie / Válečný

Bosna a Hercegovina / Francie / Slovinsko / Itálie / Velká Británie / Belgie, 2001, 98 min

Pořádně jsem nechápal, jak mohl Amélii z Montmartru (mému nejoblíbenějšímu filmu) nepřipadnout Oskar za nejlepší zahraniční film. Pak jsem viděl tento film a musím říci, že je to opravdu silný zážitek, navíc okořeněných černým humorem, který se zabývá závažnějším tématem než Amélie, takže nemůžu říci, že byl oceněn nesprávný film.(21.11.2007)

Výborné. Obyčajní ľudia sa stretli na území nikoho medzi líniami. Snažia sa prežiť situáciu. Nechcú nám navravieť, že nechceli bojovať. Ani že sú lepší. Chcú sa odtiaľ iba dostať. Film ukazuje absolútnu bezzubosť OSN a mierových misií. K tomu pridali ešte najsilnejšiu zbraň hromadného ničenia – médiá, ktoré dokážu „urobiť“ hrdinstvo takmer z čohokoľvek a zároveň ho zabiť ešte prv, než sa ho dopustíte. Nikto sa vám nesnaží vysvetliť, kto je lepší, kto má pravdu. Nedočkáte sa žiadneho vydierania ani urputnej snahy vyžmýkať z vás slzu. Možno sa aj zasmejete:"Čo vzdycháš?/Čítam. Hrozné čo sa deje v Rwande!" A všetko ostatné, čo som sem chcela dopísať je v komentári od Faye.(5.11.2005)

Na psychiku veľmi ťažký film (najmä záver)...ale veľmi dobrý. Naozaj výnimočný zážitok.(8.4.2005)

Naprosto netypický válečný film. Klasické téma o střetu vojáků z opačných stran linie rychle bere za své v okamžiku, kdy se děj začíná zabývat úlohou jednotek UNPROFOR v celém konfliktu a parazitismem novinářů. V takových okamžicích, kdy se reportérka pokouší udělat rozhovor s vojákem ležícím na nevybuchlé mině, budete mít na chvilku pocit, že jste se jako Alenka ocitli v říši divů. Film (aspoň v první polovině) zachycuje válku s překvapivým nadhledem, až absurdním vtipem (klukovské hašteření, kdo to vlastně začal), v druhé polovině svižně satirizuje zrychlenou moderní válku zachycovanou přímo na místě nenasytným okem kamery. Díky nečekanému odstupu režiséra má divák možnost na celý konflikt nahlížet jako na zbytečnou frašku, jejíž původní prapříčiny se postupem času staly naprosto nepodstatné, a přestože se může zdát, že snímek dějově hodně těká, všechno, co se zdánlivě přímo netýká původního tématu, tento pocit ztracenosti jen podtrhuje. Režie je citlivá, herecké výkony zajímavé, film je poutavý a má rytmus a závěrečnou depresi se mu daří navodit i bez realistických záběrů těl trhaných na kusy. Ve výsledku často mnohem působivější než velká část těch velkých rozmáchlých dramat topících se v co nejzřetelnějším zobrazování smrti.(30.10.2005)

Být pacifistou je nesmírně módní, z toho však pochopitelně vyplývá, že těch pacifisticky a protiválečně laděných snímků je taková kupa, že místo pro něco původního, originálního a oslovujícího se neustále zmenšuje, a proto mnoho protiválečných filmů, zvláště když nemají dostatek prostředků, aby alespoň znázornily kloudná jatka, vyzní prázdně, obehraně a zbytečně. Nemohu si pomoci, ale Země nikoho přes řadu dobrých míst nezadržitelně sklouzává mezi ty trochu nepovedené protiválečné snímky. Je tu satira, jistě. Dost ironie. Pokus o absurdno. Čistý, úsměvný humor. Všeho moc škodí, mnohem lepší by bylo, kdyby se Tanovič býval chytil jednoho z prostředků a propracoval ho do více podob a vyznění. Takto se jedná "jen" o slušnou oddechovku na pozadí znesvářených Balkánců.(6.4.2005)