Země nikoho

• Bosna a Hercegovina Ničija zemlja (více)

Satirický příběh dvou vojáků z nepřátelských táborů se odehrává uprostřed války v Bosně v roce 1993. Bosenský voják Čiki a jeho těžce zraněný druh se octnou se srbským vojákem Ninem v zákopu mezi nepřátelskými liniemi na území nazývaném země nikoho. Padají urážky a výčitky, zdá se, že hádka o to, který národ rozpoutal kruh násilí, nikdy neskončí. Situace žádá řešení. Mohlo by být na dosah ruky: jednotky UNIFOR jsou nablízku a francouzský seržant Marchand se vší silou snaží pomoci. Jenomže není jednoduché obejít předpisy o chování sil pověřených dozorem nad pořádkem. Velitelé nařizují za žádnou cenu se nevměšovat. Zástupci médií trpělivě sledují vývoj patové situace, a zatímco jim jde o událost, Čikimu a Ninovi jde o život. "Srbští, chorvatští a bosenští hrdinové filmu mluví ve skutečnosti stejným jazykem. Jedni mu říkají srbština, druzí chorvatština, třetí bosenština, ale ve skutečnosti si všichni navzájem rozumějí," říká Danis Tanović. (MFF Karlovy Vary)

zette

No, tvurci filmu se snazili nastinit nesmyslnost a absurditu obcanske valky v byvale Jugoslavii, ktera nikdy nemela, nema a nebude mit viteze. Z filmoveho hlediska film ale neni nicim vyjimecny a Oscara za nejlepsi neanglicky mluveny film dostal krome nametu jen za pokrytectvi filmove vasnosti. Parazitujici OSN a neobjektivnost medii ve valecnych konfliktech nema smysl rozebirat. Zeme nikoho mi maximalne hnula zluci. ()

zorro

Jeden srb, dva bosáci a z toho jeden leží a mině, která nejde zneškodnit a k tomu všemu OSN, která ze všeho potřebuje vyjít s čistýma rukama. ()

Slavníkovec

Co se tak asi může honit hlavou člověku, který má pod sebou skákavou minu. Pokud zůstane ležet na zemi, tak zemře podchlazením, žízní nebo zraněním, jakmile jen o 20 cm zvedne bedra, mina vzlétne do vzduchu a rozletí se na tisíce střepin ostrých jako břitva, které nenechají žádnou část jeho těla na přirozeném místě. Genocida, zvrhlost, absolutní idiocie vrchních velitelů a těch, kteří věřili, že konají správnou věc, když systematicky vyvražďovali místní školy. Kdo začal válku Srbové x nebo Bosňané. Obě strany se provinily. Obě dvě porušovaly Ženevské konvence. Tento film ukazuje, že ani na neutrálním území "nikoho", se lidé nedokážou usmířit a dohodnout na spolupráci, ač se poté můžou vrátit domů k rodinám. ()

Bouzy

Válka, kde umírají stovky lidí denně a obyčejní občané trpí hlady v Evropě a v roce 1993. Je možné, že se toto odehrávalo vůbec v Evropě kousek od nás? Toto válku při rozpadu Jugoslávie dodnes pořádně nechápu o co v ní šlo, kdo ji začal a kdo proti komu pořádně byl. I současné době jdou vidět na Balkánu pozůstatky této války viz. Chorvatsko, kde tak rádi trávíme dovolenou. Nedokážu si představit tento film, kdyby ho točili Američani. ()

SeanLSD

Určite nie je ľahké natočiť film o krvavom konflikte vo vlastnej krajine, ktorého následky - rovnako ako príčiny - ešte stále pretrvávajú - a ktorý sme sami na vlastnej koži zažili. Tanovič to zrejme vďaka životu v západnej Európe dokázal... jednoducho a účinne. Na pomerne malom priestore s nápadito vyvedeným námetom výborne vystihol hlavné úlohy bojujúcich strán, médií aj mierových síl... Je to satira, ale satira, ktorá na konci neprestane mraziť... ()

Hafran

Drsný ale zároven vtipný film, který díky tomu že se člověk občas zasměje a v podstatě se během nesmyslné hrůzy i baví, tak vás zasáhne mnohem hlouběji než naturalistické masakry. Neuvěřitelně chytře a vpodstatě nestraně ztvárněná satira války, která si námětem nezadá ani s takovou Hlavou 22. ()

LeoH

Od začátku do konce jeden velký sarkastický šleh nešetřící nic a nikoho ze zúčastněných stran, jedovatý mazaně a zřejmě po právu, natočený úsečně, úsporně, efektivně. Až se ale příště budu chtít přenést doprostřed jugoslávské války v 90. letech a připomenout si, jaké štěstí má náš jen o málo severněji položený český rybníček, že se mu válečné absurdity už 70 let vyhýbají, vrátím se spíš ke komplexnějšímu zadumanému filmu Před deštěm. ()

adams89

Velice zajímavý evropský film, žánrově spadající někam mezi válečné drama a tragikomedii. Filmů z prostředí nedávné války na Balkáně je zoufale málo, což je docela škoda, protože toho lidé o ní moc neví. V tomto případě je pojata jak humorně, tak i po té špatné stránce. Jisté podobnosti v příběhu tu vidím s taktéž evropským filmem Kukačka. Dva vojáci, každý z jiné válčící strany, spolu musí vydržet na jednom místě. Jasně, jeden druhého by mohl klidně zabít, ale poslední zbytky lidskosti a svědomí jim to nedovolí. O to více se potom hádají, až to i diváka rozesměje. Ono hádka mezi Bosňanem a Srbem na téma, která strana si vlastně začala válku, něco skutečně má do sebe. Novým směrem se film upírá v momentě, kdy se na scéně objevuje další voják, přítel jednoho z nich. Je v dosti svízelné situaci, protože když se probere z bezvědomí zjistí, že leží na nášlapné mině. A když se k tomu postupně nachomýtnou i evropské mírové jednotky a novináři, lépe řečeno otravná novinářka, dobrá zápletka je na světě. Ze samotného závěru je dost patrná myšlenka, zdělující, že válka je ten největší nesmysl, jaký jsme kdy mohli vymyslet. Země nikoho není špatná, několik dobrých momentů se tam určitě našlo, pro příznivce válečných filmů jen doporučuji.70% ()

black.mao

Nenávist mezi bosenským a srbským vojákem jako ironická zkratka celého jugoslávského konfliktu Neméně komický je alibismus velení UNIFORu, akce "šmoulů" totiž vyžaduje především důkladné vyjednávání o příměří za dodržování přísných podmínek neutrality a souhlas OSN. Vše pak korunuje "akční" přílet vrchího velitele, přesně toho, který se předtím nechal zapírat. I všudypřítomná media to slíznou v osobě neskutečně vlezlé reportérky. I přes dost laciný závěr filmu, se musím usmívat nad často kladenou otázkou francouzského vojáka mírových sborů "Mluvíte francouzsky? Ne? Jistě, anglicky samozřejmě." ()

dzira

Po letech jsem si zopakpoval tento film. Zajímalo mne, zda jím budu pořád tak unešen. A byl jsem.... Film opravdu příliš nenaddržuje ani jedné straně (v drobnostech by se dal lehky přiklon k jedné vypozorovat, ale to není pro celkové vyznění filmu podstatné...). Po právu je zde zdrcující kritice podrobeno působení OSN a fungování mise UNPROFOR. Hlavně absolutní nekompetentnost a alibismus velení ("Sežente vrtulník... a mapu Bosny a Hercegoviny...."). Za geniální považuju scénu, kdy se Srb a Bosňák hádají o to, kdo začal válku.... Odpověď na tuto otázku totiž vůbec není jednoduchá. Oba nakonec postupně přiznali (ovšem pod tíhou argumentu v podobě samopalu namířeného na jejichg hruď , že to byli právě oni), K tomu kontrastuje jasný zjednodušující a vpodstatě lživý pohled západních médií (úryvek zahlédneme i ve filmu) a západních politiků (včetně našich, zařadíme-li nás směle k Západu...). Zaujme i sposta dalších drobností - třeba jak se francouzští vojáci každého nejprve ptají, zda hovoří francouzsky a až pak pokládají otázku Do you speak English? Německý pyrotechnik - přesný, jako hodinky atd.... ()

Karush

Krvavé scény sú v tomto filme nahradené s dôkladne vypracovaným príbehom, no Zem nikoho zaujme aj zásluhou komicky ladenej situácie medzi dvoma vojakmi. Ozaj silný film o nezmyselnosti vojny podaný divákovi asi v tej nejnezvyčajnejšej podobe. ()

Tosi

Měl jsem vynechat trailer, ten totiž svádí k tomu, že je to komedie, ale spíš než o taškařici jde o krutou realitu absurdnosti válek. Celý film se odehrává v zákopu mezi Bosňany a Srby, tedy v území nikoho, ale zároveň nám ukazuje ještě větší propast mezi tímto zákopem a vzdálenou říší politiků. A závěr? Všichni se stejně snaží zachránit svůj zadek, tak jako v reálném životě. Moc chytrý a inteligentní film s koncem k zamyšlení. 80% ()

dANo

Absurditu vojny v bývalej Juhoslávii sa asi nikomu nepodarilo tak dokonale vykresliť, ako tvorcom v tomto filme. Na jednej strane som sa úžasne zabával, na druhej strane som sa však musel zamýšľať nad tým, ako a prečo táto bratovražedná vojna vznikla... Dokonalé, zábavné a trefné. ()

Brandon

Tragikomická evropská sešlost v prostředí bosensko-srbského konfliktu. Nesmyslnost války, media. Opravdovými hybnými kolečky zkostnatělého velení šmoulů (modrých přileb) je sedmá velmoc, kdy i neteční generálové jdou do kolen. 3,5* ()

cross

Úžasně natočený snímeček, který pobaví stejně dobře, jako dá základ ke zralé úvaze o moci a brutalitě světových médií a vlastně lidí vůbec. Veškerý vtip nevychází z plánovaných gagů, ale z naprosto reálně působících rozhovorů lidí, kteří proti sobě sice osobně nic nemají, ale které nutí k nenávisti okolnosti války.Velmi skutečné, velmi vtipné i smutné zároven a velmi dobře natočené. Vynikající, dospělý film. ()

mirec88

Príbeh, ktorý neobsahuje žiadne hrdinstvo, vlastenectvo alebo nejaké obrovské vojnové scény aké obsahujú americké vojnové filmy. Ale príbeh, ktorý sa vám vryje pod kožu a zanechá väčšie a silnejšie emócie a uvedomenie si nezmyselnosti vojny pri sledovaní jednoduchého a pritom strašného príbehu troch vojakov, ktorí na Území nikoho sleduje celý svet vďaka médiám a oni sú len atrakciou. Smutné, ale veľmi pravdivé. Koniec ma dosť šokoval, aj keď sa dal čakať. Veľmi silný film. Troška jemného humoru ešte umocnilo netradičný zážitok. ()

D28

Tu je asi akýkoľvek komentár zbytočný,lebo normálny človek nikdy nemôže pochopiť vojnovú realitu.Nepatrí do nej logika,ani tolerancia,ani pochopenie a "šmoulovia"už vôbec nie.Pri sledovaní tohoto príbehu mám pocit, že i môj zmysel pre humor leží na skákavej míne... ()