Cizinka

USA, (2014–2024), 92 h 10 min (Minutáž: 51–90 min)

Tvůrci:

Ronald D. Moore

Předloha:

Diana Gabaldon (kniha)

Hudba:

Bear McCreary

Caitríona Balfe, Sam Heughan, Tobias Menzies, Duncan Lacroix, Stephen Walters, Graham McTavish, Bill Paterson, Nell Hudson, Gary Lewis, Lotte Verbeek (více)

Série(7) / Epizody(91)

Píše se rok 1945 a právě skončila válka. Claire Randallová, bývalá britská válečná zdravotní sestra, je se svým manželem Frankem na líbánkách. Jako místo své svatební cesty si vyberou malebnou skotskou vesničku opředenou dávnými pověstmi a mýty. Frank zde nachází stopy, které ho přivedou až k jeho předkovi, kapitánu Jonathanu Randalovi, který byl v polovině 18. století velitelem anglické vojenské základny Fort William. Během jedné z procházek se Clair po doteku záhadných menhirů ocitá o dvě stě let zpět, do doby kapitána Jonathana "Black Jacka" Randalla, kdy vrcholí snahy Stuartovců o znovuzískání skotského trůnu a do boje jsou vtaženy i skotské rodinné klany. Bezcitný, krvežíznivý a drsný Jack je pravým opakem Franka z roku 1945. Claire je pod vlivem krutých okolností přinucena provdat se za Skota jménem Jamie Fraser, ale její srdce touží po jiných dvou mužích žijících ve dvou různých časových dimenzích – po Frankovi z dvacátého století a Jackovi z osmnáctého. (AXN)

Recenze uživatele PenelopaW k tomuto seriálu (13)

Cizinka (2014)

!!! POZOR SPOILERY !!! Chýlím se ke konci série, takže ještě možná změním názor i hodnocení. Navíc jsem zatím nečetla předlohu, takže mohu soudit opravdu jen adaptaci. 1. SÉRIE: První díl parádní! Zajímavý nápad i zápletka, zlý prapředek milovaného manžela, hodní Skoti (něco mi našeptává, že hrdinka nakonec skončí s tím jediným pohledným z celé skupiny, kterému spravila rameno), emancipovaná dívka, která jakoby náhodou ovládá zdravovědu a pozná léčivky, parádní lokace a hezké kostýmy. Další epizody mi přišly takové jako rozmělněné a chabé, ale tak kolem 5., 6. dílu se to opět zvedlo, za což určitě mohla postava Dougala MacKenzieho, na kterého naprosto sedí - v souvislosti s ním nejčastěji užívaný - přívlastek rozporuplný. Bohužel seriál má pro mne jednu zásadní vadu, a tou je hlavní hrdinka. Claire nějak nechápe, že genderové role byly o dvě století zpátky jiné než v roce 1945, takže kleje a permanentně si na někoho otevírá pusu. Divím se, že nakládačku nedostala mnohem dříve a když ji Randall nechal zkopat, i jsem jí to zlomyslně přála. (Ostatně si sama o to říkala už jen tím, že mu cpala, jak se může změnit - proboha, ty jeho řeči by mu neuvěřil ani jeho zpovědník!) Asi to byl autorčin záměr, dát moderní dívku o pár století zpátky a ukázat konflikt mezi muži a ženami, jak to tehdá bylo příšerné, ale upřímně nevěřím, že by takhle oráchlá byla i v roce 1945, přestože si prošla válečným peklem... Co se samotného příběhu týče, začínám mít dojem, že je to taková trochu lepší fan fiction a přestávám doufat v ucelenější kompozici. V ději se vždy objeví něco nového, nečekaného a překvapivého, ale je to podáváno formou, jako kdyby autorka při psaní dostala nápad a ten přilepila k již probíhajícím dějovým linkám. Hlavní mužský hrdina na mne působí tak trochu jako Vagína - který muž se po hádce hned začne omlouvat a vysvětlovat, proč se vlastně zlobil? A když ji po zásluze potrestal (myslím, že vysvětlení bylo naprosto dostačující - neposlechla a ohrozila nejen jeho, na jehož hlavu byla vypsaná odměna, ale i zbytek skupiny), jakmile začala být pasivně agresivní, přilezl za ní s prosíkem a parafrázoval klanovou přísahu. To by bylo úžasně romantické a vyspělé gesto i pro současné muže, kdyby to ta jepice pak nezkazila tím, že mu dala dýku ke krku a ještě mu vyhrožovala... Vrať se do Disneyovky, Jaime! Jediné mužské postavy, které za to stojí, jsou Murtagh (ten se ještě nevybarvil), Black Jack Randall (to je takový hajzl, že prostě musí zaujmout), možná Frank (ten chudák moc prostoru nedostal) a můj miláček Dougal. Škoda jen, že jsem si vyspoilerovala děj. Zajímavé je, že když jsem Grahama MacTavishe viděla v Hobbitovi, nešla bych s ním ani za všechno zlato Ereboru. Ale s tím svým úhledným vousem by si Mackenzie mohl s mojí kukuřicí dělat, co by se mu zachtělo, a ještě bych u toho skandovala jeho jméno. Ostatní mužské postavy (s výjimkou klanového náčelníka, který se snad ještě vyvrbí) jsou spíše komického rázu. No nic. Co se Cizinky jako seriálu týče, řekla bych, že nápad je velmi hezký (a jsem zvědavá na rozuzlení), lokace a kostýmy, včetně hudby, parádní, výběr herců se mi typově líbí, jen hrdinka je hrozná husa a Jaime měkkota. Dokoukám první sérii a uvidí se, zda seriál dostane ještě šanci. *** První série shlédnuta a odvolávám, co jsem psala. Jaime je pořád Disney princ, ale Randall?! WTF! Sodomitské choutky bych ještě i skousla (jako s kým bude mít děti, aby se Claire dočkala Franka?), ale to, co se stalo v posledním díle první série??!! To jako vážně? Která chorá mysl si nechá zprznit hlavního hrdinu??!! Nene, tenhle seriál se fakt nestane mojí srdcovkou. Kladně hodnotím exteriéry a výběr herců. Reálie asi i trochu kulhají (Pochybuji, že si Britové nechávali těla popravených vězňů hned u zdi pevnosti, už jen pro ten zápach a nemoci... A fakt se v 18. století zpívalo boogie woogie?!), ale děj stojí na vodě. Je to v podstatě taková fanouškovská fikce, kterou za těžké peníze někdo zfilmoval (a já netuším proč a mockrát jsem se ptala, jestli to za ty prachy stálo a jestli herce při některých vážně pronášených replikách hanba nefackovala). Jediný, kdo za 1. sérii stál, byl Dougal Mackenzie (a Murtagh, který ale moc prostoru nedostal a cool byl jen proto, že byl Fraser a to jsou ti dobří, MacKenziové jsou spíše humornými postavami). A pochybuju, že mi kvůli němu stojí za to koukat ještě na 2. sérii... Brrr. Jsem hluboce znechucena a nechápu ta vysoká hodnocení literární předlohy. () (méně) (více)

Anglánka (2014) (S01E01)

Souhlasím s Tumbik - první část je pozvolná, ale po druhé návštěvě kamenů už se díl stává podstatně akčním. Seriál jsem viděla poprvé asi před 2 lety, mezitím přečetla knihy, a nyní mu dala druhou šanci, vyznění je podstatně jiné. Jsem zvědavá, kdy mne začne štvát hlavní hrdinka - nějak se nemohu zbavit dojmu, že i zdravotní sestra, která by si prošla frontovými zážitky, by byla verbálně takhle vulgární a celkově značně emancipovaná a oráchlá. Genderové pojetí Claire mi sedí spíše na 21. století než na rok 1945, natož století 18té. ()

Na hradě Leoch (2014) (S01E02)

Děj se zde trochu rozbíhá, divák se seznamuje s hlavními figurami a prostředím, v němž se Claire ocitla a kde nějakou dobu bude nucena proti své vůli setrvat. Říkám si, jak prozíravé bylo od autorky vybavit hrdinku znalostmi bylin, nechat ji projít válkou, aby uměla při ošetřování improvizovat, a navrch jí dopřát dobrodružné dětství, které ji naučilo kočovat. Přes tohle všechno si nemohu pomoct, ale literární Claire je mi sympatičtější než ta seriálová - v podání Caitriony Balfe mi přijde nehorázně oráchlá. Líbilo se mi první setkání s Geillis Duncanovou - až díky zpětné znalosti děje mi došlo, odkud má informaci, že by Claire mohla být anglickým špehem. A moc hezky to zapadá do scény, kdy Dougal plačící Claire nabízí, že ji odveze do města - Geillis tak pro něj může začít nenápadně vyzvídat... V této epizodě mnohem víc vystupuje Graham McTavish, a to se cení! ()

Cesta zpátky (2014) (S01E03)

Za mne trochu zbytečná dějová odbočka, ačkoli zpětně chápu, že si s ní scénáristé připravovali půdu pro budoucí konflikt s knězem. Bez tohoto vědomí však vyznívá hlavně jako demonstrace toho, jak to bylo v 18. století tmářské, a jak je Claire pokroková. ()

Sněm (2014) (S01E04)

Za mne nej epizoda první řady, a to nejen díky zvýšenému výskytu Dougala MacKenzieho aka Grahama McTavishe. V knize Jaimeho strýc vůbec nemá to vyznění, které mu McTavish dodal svým charisma, a v seriálu je tak díky němu naprosto neodolatelný! V minulém díle nechal Jaimeho zmlátit Rupertem, v této epizodě ho vidíme v dalších polohách, včetně velmi jímavé na konci honu, a následně agresivní v rámci hry shinty. Na této epizodě se mi líbí několik rozehraných příběhů, které se plynule střídají a divák se po celou dobu sledování nenudí. Zpětně, díky znalosti knihy, si mnohem víc vychutnávám rozporuplnost vztahu Dougala k Jaimemu, stejně jako narážky Geillis Duncanové. ()

Pachtovné (2014) (S01E05)

Tyhle první epizody mne na seriálu baví asi nejvíc. Valchování vlny za použití moči mi při prvním shlédnutí přišlo trochu moc, ale když jsem teď četla průvodce k 1. a 2. řadě seriálu, vzala jsem ho na milost a pochopila, že se tvůrci chtěli pochlubit studiem reálií a co největší snahou o historickou věrnost. V závěru do děje vstupuje jeden aktivní britský voják, což přináší další dějový zvrat. Ovšem hlavně: G-r-a-h-a-m M-c-T-a-v-i-s-h!!! ()

Velitel posádky (2014) (S01E06)

Tak já se tedy přiznám... i když jsem Claire to skopání tak trochu přála za tu naivitu, kdy doufám, že v Black Jack Randallovi musí být něco z Franka, a krmí ho těmi nadějeplnými srdceryvnými replikami, i já jsem chvilkami byla na vážkách, jestli nakonec Randall neprozře a nebude vlastně hodný. Byť mi Menzies přijde hrozně škaredý, tak tohle sehrál pěkně. Jen by mne zajímalo, co to celou dobu pořád žvejkal… Nu a hláška o drcení kukuřice u pramene lhářů je moje top! ()

Svatba (2014) (S01E07)

Tenhle díl, jak píše Jenda, příběh nikam neposunuje, zato je takovým malým odlehčením po Jonathanu Randallovi a před dalším setkáním s ním. Oceňuji komediální prvky přípravy svatby - shánění kněze, zajištění prstenu či šatů, pobavila jsem se. A na to, jak Claire pořád vzdychá, že se chce vrátit domů, si sakra užila svatební noc. Jen na konci velké zklamání z Dougala - co na té emancipované sestřičce všichni vidí? ()

Z obou stran (2014) (S01E08)

Jojo, scéna "setkání" s Frankem, točená bez střihu, se mi líbila moc. Claire konečně po nějaké době stagnace koná a snaží se vrátit domů. Leč... autorka s ní má jiné plány, takže pápá Franku. Nu a Black Jack Randall… škoda, že ten slovní souboj a mlžení z Claiřiny strany netrvaly déle. I se mi líbila její drzost, kdy mu vázala šáteček kolem krku, aby opět tvrdě narazila. Jojo, holt studium historie se vyplácí a měla při manželových rozhovorech s reverendem Wakefieldem dávat větší pozor! ()

Zúčtování (2015) (S01E09)

!!! POZOR SPOILERY !!! Znovu se mi potvrzuje, že kdybych nejprve četla knihy a sjela je až po poslední česky vydanou knihu, kterou byl před vznikem seriálu Hořící kříž, byla bych z adaptace mnohem víc odvařená a stala se závislačkou. Když jsem začala koukat na seriál a došla až k tomuto dílu, přišlo mi to jako hrozná capina. Předně mi vadilo to, že Jaime se s Claire velmi spravedlivě pohádá, bo objektivně ona prostě neposlechla a vystavila ostatní nebezpečí (její motiv útěku ponechme nyní stranou), ona je ještě vzpupná a sprostá, a on se jí ihned po hádce omluví a vysvětlí jí, proč se zlobil. To jako vážně? To nedělají chlapi ani dneska! Pak jí zřeže (z pohledu 20. století skandální, tehdy manželé dělali mnohem horší věci - aniž bych to chtěla hájit), ona je pasivně agresivní a odpírá mu sex, načež on prohlédne a parafrází klanové přísahy jí vyzná lásku. Při prvním shlédnutí jsem se ptala sama sebe, co je to za blbost. Nyní, kdy už mám rozečtený Ledový dech, už chápu tyhle scény víc, jejich význam pro vývoj vztahu mezi ústřední dvojicí C+J, včetně slovních potyček a narážek na "hlášky" z budoucnosti ("zajebaný" bastard či "sadista"). Samotný děj epizody je pak z pohledu toho, kdo ví, co bude dál, zajímavý i jinými momenty. Jaimeho úvod o tom, jak jeho rozhodnutí ovlivňují jeho další život - nyní dva klíčové momenty: rozhodnutí ušetřit omráčeného Black Jacka Randalla a rozhodnutí nevyspat se s Laoghaire. Obě tyto vedlejší figury ovlivní další osudy hrdinů, a ne zrovna v dobrém... Znovu je ještě rozvinuta jakobitská linka (Graham McTavish!!!), včetně nastínění sporu mezi Dougalem a Columem, který se nakonec projeví ve 2. sérii... ()

Už mi chutí v palci cuká (2015) (S01E10)

!!! POZOR SPOILERY !!! A na scéně se objevuje další z postav, které zasáhnou do osudů hlavních hrdinů: vévoda ze Sandringhamu! Údajně patří mezi oblíbené postavy fanoušků, ale osobně ho vůbec nemusím. Uznávám, že v této epizodě působí rozverně a vtipně, ale vím, co bude dál, takže za mne je e-e. Epizoda jako taková není špatná, byť Claire opět naráží na střet myšlení 20. a 17. století (podvržené dítě), ale za mne mínusové body kvůli poměru Geillis a Dougala. Dokážu se vcítit do chuděrky Laoghaire, která si myslela, že Jaime je její a skutek utek. ()

Ďáblovo znamení (2015) (S01E11)

Jako jo, když jsem na to koukala prve, taky mi to přišlo takové jako docela blbé. Ale přesto jsem byla napnutá jak kšandy a čekala, jak se to vyvrbí. Kdo tušil, že s Geillis je od začátku něco v nepořádku, ten se mohl nyní hrdě poplácat po rameni, neb cranesmuirská čarodějka na konci odkryla karty. (Ta pointa s ďáblovým znamením se mi líbila, i když v Geillisině podání, trhání šatů a tak, mi přišla trochu přehnaně prezentovaná.) A stejně tak udělala nakonec i Claire a já musím stále obdivovat toho ideálního muže Jaimeho, že jí vše uvěřil, Prostě stačí říct: "Ať je mezi námi jen pravda!" a ať to zní sebeneuvěřitelněji, nebude Claiřino slovo zpochybňovat. To bych chtěla doma! Co bych ovšem doma nechtěla, je ten pranýř na náměstí hned pod okny domů - když se upalovalo, musely jim cejchy v ložnici dost nasmrádnout, o poletujícím odpadu nemluvě... ()

Lallybroch (2015) (S01E12)

Jistě, Jaime se choval jako pitomec. Já osobně jsem mu nemohla zapomenout, že ač před služebnictvem a rodinou dělal drsňáka, co se nenechá poučovat od ženské, v soukromí si to líbit nechává. Ale mnohem nesympatičtější mi byla Jenny, takhle protivnou ženskou jsem na obrazovce dlouhou neviděla. Co se dalšího střípku informací o Randallovi týče, všichni v seriálu evidentně buď chtějí Claire nebo Jaimeho... ()