Sedmá rota za úplňku

• Francie La 7ème Compagnie au clair de lune (více)

Tentokrát jsou Tassin, Pithivier a Chaudard v civilu a jejich dobrodružství začíná v roce 1942 na okupovaném území Francie. Tassin a Pithivier přijeli na návštěvu ke svému bývalému veliteli Chaudardovi. Plánují báječný společný odpočinek, který rozhodně nebude mít nic společného s válkou. Při první příležitosti se však zamotají do tajné akce a už jim nezbyde nic jiného, než se pro Francouze stát hrdiny odboje a pro fašisty nebezpečnými teroristy. Sedmá rota za úplňku je volné pokračování veleúspěšných francouzských válečných komedií Kam se poděla sedmá rota? a Návrat sedmé roty. (Česká televize)

fabecc1222

Trojka už se dějově posouvá o několik let dopředu, a nový děj už pro nikdy nebyl tolik zajímavý, jako u prvních dvou dílů, které jsou navzájem propojené. Vlastně už to ani není o Sedmé rotě jako takové...Fóry jsou sice vesměs stále dobré, či aspoň průměrné, ale už to nemá takovou tu správnou atmosféru a toho ducha, jako první dva díly. ()

RedHot

Žádný dobrý nápad nelze omílat do nekonečna o platí to i pro Sedmou rotu. Zatímco mi předchozí dva díly byly sympatické právě tím, že zesměšňovaly neschopnost francouzské armády i celého jejího aparátu s neobvyklou grácií, trojka už baví jen groteskním pitvořením a stokrát omílanými gagy, které se hodí tak možná do populárních Četníků. ()

B!shop

Docela pohodova klasicka francouzska valecna komedie, ktera uz dneska neni nijak zvlast vtipna, ale prijemne se na ni diva a ma hodne sympaticke hlavni hrdiny. Zapletka je samozrejme postavena na spouste nahod a omylu, ale je docela v pohode a nenudi. Hodne se mi libila hudba. Neni to nejlepsi dil o sedme rote, ale presto to je na 4* a dustojne zakonceni osudu trech spojaru. ()

Terva

Již třetí setkání z trojicí vojáků ze Sedmé roty, Pitiviérem, Tassinem a nadrotmistrem Chaudardem. Tentokrát jsou již v civilu, ale válka ještě neskončila. Pitiviér ( Jean Lefebure ) a Tassin ( Henri Guybert ) přijedou na návštěvu za " šéfem " Chaudardem ( Pierre Mondy ) do jeho rodného města. Heslo : Miluju jen tebe, polní kvítku, rozjede škálu nedorozumění, která naše hlavní aktéry zavede až do sfér teroristické sítě. Komedie je na stejné úrovni jako dva předcházející příběhy. DIALOG : TASSIN - Měli bychom myslet na jídlo. PITIVIÉRE -Ano, šéfe, má pravdu. CHOUDARD - Hm, hmmmm, ehmm. ()

Jirkacek

Snímek Sedmá rota za úplňku z roku 1977 jsem viděl poprvé někdy v televizi za socialismu, neboť tehdejší zřízení nemělo problém vysílat francouzské filmy. Když se tenkrát vysílaly v pátek nebo sobotu večer, pamatuji si jak jsem na ně těšil a Belmondo, Delon, Funés a další byli moji oblíbení hrdinové. Také tři filmy s dobrodružstvím sedmé roty za druhé světové války ve Francii okamžitě patřilo do mého TOP výběru tehdejší doby. Pochopitelně jsem si z děje této skvělé válečné komedie moc nepamatoval a tak jsem si jej okolo roku 2008 koupil na DVD. Brzy jsme se doma na film opět podívali a opět jsem byl s úrovní velice spokojen, byť mne trochu překvapila jeho krátká 80 minutová stopáž. Nicméně alespoň děj svižně odsýpal a neměl takřka žádné hluchá místa. Uplynulo deset let a tak jsem se rozhodl podívat se třetí akci sedmé roty ještě potřetí, zejména abych napsal zasvěcený komentář a také případně změnil své hodnocení filmu, v němž opět hrála hlavní roli trojice Chaudard (Pierre Mondy), Pitivier (Jean Lefebvre) a Tassin (Henri Guybet). Bývalí spojaři ve francouzské armádě byli po obsazení části Francie německou armádou propuštěni do civilu, přičemž Chaudard pracoval se svou manželkou Suzanne (Patricia Karim) ve vlastním skromném železářství. Aniž by to bývalý voják tušil, jeho žena spolupracovala s francouzským odbojem, se kterým táhl za jeden provaz také její bratr Gorgeton, jehož si střihl Gérard Jugnot. Oba ukryli ve sklepě pod železářstvím jednoho dne odbojářského velitele Gillese (Gérard Hérold) a to zrovna v době, kdy sem přijeli na návštěvu na pár dní Pitivier a Tassin. Setkání náležitě oslavili a to včetně francouzského chytače odbojářů Lamberta (André Pousse), který spolupracoval s místní posádkou gestapa, kterého sem Chaudard pozval. Dobře to dopadlo a druhý den se trojice přátel, že se vydají na místo, kde jejich velitel trávil část mládí, což byla louka v lese nad městečkem. Když viděli, kolik se tam pohybuje zajíců, rozhodli se sem v noci vrátit a trochu snížit jejich stavy pomocí nakladených pastí. Avšak pro loviště si vybrali louku, kde mělo po signálu baterkou přistát britské letadlo a ke všemu byla louka obklíčena gestapem, které o této akci dobře vědělo. Nebyla by to však komedie, kdyby stejná náhoda, která je na místo zavedla nedopustila, aby se trojice z obklíčení dostala. Navíc pomocí letadla zničili nákladní německý vůz a zabili pár vojáků, nicméně totožnost nechtěných hrdinů byla rychle odhalena. Museli se tak dát na útěk, během něhož zažili mnoho úsměvných dobrodružství, třeba když se ukryli v kostele, kde se setkali se skutečnými anglickými piloty, za něž se poté vydávali. Díky tomu totálně popletli převaděče Alberta (Jean Carmet), kterému dlouho trvalo, než si dal pět a pět dohromady. Mezitím se ve Francii stala trojice národními hrdiny a samotného Chaudarda všichni včetně gestapa a Lamberta považovali za velitele podzemního hnutí odporu s názvem Atilla. Další odvážné akce na sebe dlouho nenechaly čekat, protože jak jsem už psal, děj poměrně slušně odsýpal a byl zábavný až do konce, kdy se odehrála úžasná akce na moři. Tehdy trojice přivlekla do přístavu miny a vyhodila německou loď do vzduchu a poté odpluli do Anglie, čímž se třídílná série o akcích sedmé roty uzavřela. Všechny díly mne docela bavily a rozhodně tyto díla patří mezi lepší ve francouzské produkci, která si tak ráda dělala legraci z německé armády. Suma sumárum, Sedmá rota za úplňku ode mne po právu získala čtyři hvězdy za úplňku ****. () (méně) (více)

• Chaudardovo křestní jméno v prvních dvou filmech je Louis. Na čelní straně jeho železářství však můžete vidět, že se nyní jmenuje Paul. Stejně ho oslovuje i jeho žena. (Jan.Kanak)
  • Natáčení probíhalo převážně v okolí francouzského města Maule. (Terva)
  • Rybářský člun je vybaven motorem Baudouin DK, ale tento typ motoru se vyrábí až od roku 1949. Navíc elektrický panel na lodi pochází ze 70. let. (Jan.Kanak)