Most špiónů

• USA Bridge of Spies (více)
USA / Německo / Indie, 2015, 142 min (Alternativní 136 min)

Hudba:

Thomas Newman

Mark Rylance, Domenick Lombardozzi, Victor Verhaeghe, Brian Hutchison, Tom Hanks, Joshua Harto, Henny Russell, Alan Alda, John Rue, Billy Magnussen, Amy Ryan (více)

Svět po obou stranách železné opony se propadá do šílené paranoie. Uplynulo už více než deset let od porážky nacistického Německa a lidstvo teď ohrožuje studená válka, napětí mezi USA a SSSR je téměř hmatatelné. Když v roce 1957 FBI zatkne Rudolfa Abela (Mark Rylance), sovětského špióna žijícího v New Yorku, strach a mocenská nedůvěra se ještě více vystupňují. Abel se ve skutečnosti jmenuje Viljam Genrichovič Fišer, řídil síť agentů a do Moskvy důmyslným způsobem odesílal kódované zprávy, i proto vyšetřování do dějin vstoupilo jako „Případ dutého nikláku". Americká vláda osloví Jamese Donovana (Tom Hanks), uznávaného právníka z Brooklynu, aby se chopil Abelovy obhajoby. Přes počáteční obavy jeho i rodiny a odmítání tak nepopulární kauzy se Donovan nakonec rozhodne Abela zastupovat. Chce zajistit, aby byl podroben spravedlivému soudu. Během příprav na obhajobu se mezi oběma muži začne vytvářet pouto, které je založené na vzájemném respektu. Donovan obdivuje Abelovu sílu a loajálnost. Před soudem přednese vášnivou obhajobou, aby ho uchránil před trestem smrti. Abel je v říjnu 1957 odsouzen na čtyřicet pět let vězení. O tři roky později je nad sovětským vzdušným prostorem sestřelen americký průzkumný letoun U-2 a jeho pilot Francis Gary Powers (Austin Stowell) je zajat a odsouzen k deseti letům vězení. CIA se obává, že Powers bude krutými výslechy a tvrdými vězeňskými podmínkami přinucen k odhalení přísně tajných informací. CIA proto osloví Donovana a přesvědčí jej, aby se stal členem záchranné mise. Donovan se vydává do Berlína, kde má za úkol vyjednat výměnu Abela a Powerse. Nedlouho po svém příjezdu se dozví i o americkém studentovi, který byl zatčen ve východním Berlíně. Navzdory pokynům CIA soustředit se pouze na sestřeleného pilota, Donovan se rozhodne vyjednat propuštění obou – pilota i studenta, protože odmítá v této zemi kohokoliv opustit. Velká hra začíná ... (CinemArt)

Xmilden

Po slabém Lincolnovi a slabším Válečném koni Spielberg dokazuje že stále umí vyprávět zajímavé příběhy, které nejen že z filmařského hlediska obstojí, ale ukáží i poctivý kus historie, takže divák má i možnost se vzdělat. Na druhou stranu snižovat herecký projev dvojice Hanks/Rylance by bylo krajně neuctivé. Že Hanks hraje většinou soustředěně a na jedničku si člověk už tak nějak zvyknul, ale Mark Rylance je pro mě naprosto neznámé jméno. První hodina se mě hlavně i díky němu moc líbí. Poté se děj přesune do Východního Německa a tempo trošku opadne. Ke slovu přichází spíše vylíčení toho jak to asi v NDR v té době vypadalo. Budu se těšit na další setkání se Stevenem. 80% ()

lesumir

3 roky jsem se Mostu špionů vyhýbal, přitom je to pan film! Spielberg opravdu umí a je to na úrovni jeho nejlepších filmů. Opravdová paráda, která se dnes už jen tak nevidí. Jsem unešen! ()

Fiftis

Bridge of Spies režíruje Spielberg - hlavnú postavu hrá Tom Hanks. Čo viac chcete? Je tu veľmi veľa žánrov dokopy, ale to absolútne nevadí, vďaka nim je pozeranie predvídateľné, ale o to impozantnejšie. Rozdelenie na dve polovice funguje skvele - najprv sledujeme pomalšiu súdnu dráma, ktorá ponúka priestor pre budovanie vzácneho vzťahu Abela a Donovana. Po nej sa treba nadýchnuť - prichádzame na povojnový Berlín, kde sa rysuje hlavný most i výmena. Hoci ani prvej časti nechýbajú napínavé pasáže, v tej druhej sa ich dočkáte násobne viac. Každá scéna v západnom i východnom Berlíne totiž skrýva momenty, kedy ide o život. Či priamo na uliciach alebo aj ruskej ambasáde, číha tu nebezpečenstvo. Bridge of Spies neodpovedá na všetky otázky, ale ponúka strašne veľa. Pohľad na vtedajšiu dobu, ostrý kontrast medzi Berlínom či životom v New Yorku. Množstvo Spielbergových symbolov, aj sondy do života dvoch mužov. Je fascinujúce sledovať Toma Hanksa, ako s postupujúcimi minútami rastie so svojou rolou. ()

Hunt

70%, velice úžasná výprava, skvělá kamera, atmosféra, zajímavý námět inspirovaný skutečným příběhem a vše pod taktovkou zkušeného Spielberga, který umí vytvořit velkolepý a výpravný snímek. Toto "politicko-lidské" drama má své značné plusy, jako celek si zaslouží jistě vyšší hodnocení, jen já za sebe příběhy tohoto typu tolik nemusím, proto mé hodnocení zůstává mírně nadprůměrem. ()

Shakers

Čistá Spielbergovina. Ten strih, ta kamera, skvelý Hanks, kvalitný scenár až na tu hudbu, ktorá sa obišla tento krát po dlhých 42 rokoch bez Johna Williamsa. Napriek tomu je hudba skvelá a skvelo doplňa a podfarbuje Spielbergovú kvalitnú filmárčinu. Najviac čo mi na celom filme trošku vadilo, bola dlžka filmu. Chcelo by to trošku väčšie tempo, pretože v aj keď zaujímavom filme, no bez napätia či lepšej atmosféry, to neprišlo až tak pútavé. Obľúbený soundtrack: Glienicke Bridge, Homecoming. 80% - 4* ()

filmfanouch

Kdybych nevěděl, že to režíroval Spielberg, navrhoval bych aby to dali jemu. Most špionů má sice úžasnou první půlku avšak druhá přichází strašně o tempo. Lincoln byl nad rámec lepší což je smutné když jsem doufal, že Spieberg z toho vykřeše víc. Škoda druhé půlky, Hanks a Rylance jsou totiž fakt super. PS: To jak se Newman snažil kopírovat Williamse mě chvílema fakt unavovalo. ()

Pepinec

Dosažení statutu staromila ještě před třicítkou nepovažuju zrovna za úspěch na medaili, ale když mně se prostě ta Štefanova stará filmařina tak moc líbí! Jeho rukopis si nespletete, a to mě na něm baví. Někdo by zase remcal, že opakuje furt to samé dokolečka, to je možná pravda, ale když někdo opakuje dokolečka výborné věci, tak ať proboha nikdy nepřestává. Kolikrát to ještě budu muset říkat...? No nic, film jako víno. Na Spílberga je spoleh, pokud teda netočí válečnou vřavu z pohledu oře a podobné koniny. ()

Jhershaw

Přemýšlím, jestli se dá o Mostu špionů říct něco negativního. Vše šlape, jak má, režie film hladce posouvá dál, a oba hlavní protagonisté svůj úděl zvládli bezvadně. Záměr obsadit Toma Hankse do role Toma Hankse a někoho neznámého do role sovětského špiona vyšel bezvadně. Rovněž kvituju nasadit film plný těch pravých hodnot do předvánočního období. ()

Big Bear

Tak jsem konečně také viděl Most špionů. Herci fajn, vizuál dokonalý, Amerika šedesátých let i obě strany Berlína také. Bohužel od filmu se scénářem, který v hlavních rysech napsal sám život uprostřed šílené Cold War, kdy lidstvo stálo jen krůček před zničením - jsem čekal trochu více než jen excelentní vizuál. Ačkoliv i já jsem se děsil v číslech úděsně vypadající stopáže navíc s hrozivou vzpomínkou na jeden z dílů Honzy Zemana - Bílé linky, těch 142 minut celkem v pohodě uteklo a to i přes mojí počáteční únavu. Film však má jeden hlavní problém. Nebyl jsem při něm vůbec v napětí. Samozřejmě, základní rysy divák trochu historie znalý zná a tak jej film nemůže překvapit stejně jako u Titaniku nečekáme, že jej posádka opraví a vodu vypumpuje... Ale zkrátka ve filmu to napětí úplně chybělo. Vše probíhalo jak na podle jízdního řádu bez zádrhelů či špionských vychytávek s napálením protistrany tad... Jeden by nabyl dojmu, že dostat se s americkým pasem do Rusy okupované části Berlína za zeď na jejich ambasádu byla brkačka, stejně tak jednat se šéfem KGB pro Evropu - západ a lemtat přitom arménský rum. Celé to uplyne jako dobrodružná pohádka, kde celou dobu víme, že princeznu nesežere drak byť je u něj v jeskyni s vědomím, že ji stejně osvobodí krásný princ... Tohle všechno bych ještě rozdýchal a uvažoval jsem o 4 hvězdách, protože jsem na detaily puntičkář a tady se Spielberg vyřádil. Smrtící však pro mne byla v závěru dojetá a hrdá manželka stojící v ložnici a také hrdá vlastenecká american woman v metru, která na Hankse zamrkala, jako že už ví a jako že už ho bere jako správného Amíka. A ten - s grimasou Forresta Gumpa koukne v úsměvu skrze okno vlaku do kamery... Tohle prostě musím ztrestat. Za mně to jsou tři mince se špendlíkem. Škoda, čekal jsem něco víc. * * * ()

JohnnyD

Zručne nakrútená oldschool limonáda, na ktorej vidieť, aký rozdiel je, keď to točí Spielberg a keď ide iba o imitáciu štýlu (ako napr. Imitation Game). No vidieť aj rozdiel medzi Spielbergom a Spielbergom pred desiatimi rokmi. Je príjemné vidieť pomalý film s umne dávkovaným sentimentom, no zároveň už nie sú deväťdesiate roky a tobôž nie šesťdesiate, takže scenár pôsobí niekedy kostrbato a niekedy prikrášlene, podobne ako vizuál, ktorý je skvelým retrom, no niekedy je toho jasu príliš a tej sýtosti by sa trochu zišlo pridať. Ale ak chce Spielberg na dôchodku točiť tieto staromilé nostalgie, v princípe nemám nič proti. Nikto to lepšie aj tak nevie. ()

Rosaviva

Spielberg natočil film, o kterém bych vůbec neřekla, že je od něj. Mark Rylance hrál dobře, ale neoslnilo mi to, přišlo mi, že měl příliš málo prostoru, aby mohl oslnit, nominaci na Glóba a Oscara mu to ale přineslo, takže.. Osobně se mi víc líbil herecký výkon Toma Hankse. Film sám o sobě se mi líbil, bylo to sice dlouhé, ale ve výsledku se mi vlastně ani nezdálo, že by to mělo skoro 2 a půl hodiny. Téma je docela zajímavé, akorát mi tam chyběly momenty napětí, ze kterých bych zapomněla dýchat. Ale ve směs hodnotím kladně, 4* ()

Aky

Zpočátku oslava advokátského řemesla, postupně snímek absurdní atmosféry studené války padesátých let. Vyprávění si udržuje napětí až do závěrečných titulků. Mimo vždy dokonalého Tma Hankse je skvělý Mark Rylance v roli sovětského špiona. ()

Cappuccino

Super! 142 minút ubehlo skutočne rýchlo, či už vďaka skvelému Hanksovi, pútavému príbehu, retro návratu do doby Studenej vojny, fantastickým scénam (stavanie múru, preskakovanie múru, would it help quote) a mnohým ďalším drobnostiam. K plnému počtu pri hodnotení však z môjho pohľadu chýbalo filmu väčšie napätie a akási hutnejšia atmosféra, ktorá by ma prinútila strachovať sa o osud kľúčových postáv. ()

S.Quentin QUALE

Spielberg je konečně zpět, a né že bych mu teda před projekcí nějak extra věřil. Omyl. Most špionů spolehlivě drtí jiné letošní mainstreamové adaptace (Muž na laně, V srdci moře, In the Sun, Dítě 44). Spielbergova výhoda je v tom, že nemá potřebu zbytečně překrucovat fakta, přičemž zároveň precizně stylizuje danou dobu. Dobový zničený a rozdělený Berlín se jen tak zase nevidí, no co se vizuálu týče, pumpuje ho mrazivá zima roku 1962. Docela překvapivě ve filmu nevystupují krom standardně perfektního Hankse žádné známé tváře, což ale ke škodě vůbec není. Pro mě je Most špiónů příjemným překvapením a zájemcům o pochmurnou periodu lidských dějin ho vřele doporučuju. 90% ()

Allien.9

Spielberg už se v mých očích asi nezvedne.:-/ "Most špiónů" je pomalu plynoucí, během první poloviny možná až nudný. Neříkám, že svou roli nemohl sehrát fakt, že období od konce 1. světové války do konce studené války příliš nemusím, ale například takové scény s Berlínskou zdí byly skvělé - všechny. Pozornost udržena především díky panu Hanksovi a Marku Rylanceovi, jehož prosté "Would it help?" bylo trefnější než jakýkoli monolog. ()

vteco

Temný a velice zajímavý film, jenž těží z lidské povahy, které dokáže přenést na postavy opravdu elegantně a účinně. Houstnoucí atmosféra spolu se zajímavou zápletkou, která profituje ze skutečných událostí dává Mostu špiónů chladnou tvář. Tom Hanks si zde hraje svůj vysoký standard a spolu s výjimečnými scénami či záběry táhne film do výšin. Na druhou stranu se mohlo více stříhat a odlehčovat při některých náročnějších pasážích. [80%] | Kino ()

HAL

Čistá práce, a čistý Spielberg - nejlepší za posledních deset, snad patnáct let. Klasický Hollywood v nejlepší možné podobě, s dokonale napsanými dialogy, kamerou za kterou by jiní filmaři zabíjeli, herectvím par excellence, a dramatem přirozeně protknutým až překvapivě velkou dávkou humoru. Takže jediné co by mi vlastně vadilo, je... jako u všech filmů podle skutečné události. Je to příliš jasně nalinkované, s příliš málo překvapeními, příliš málo intenzivním dramatickým obloukem. I když v Berlíně při záběrech na Zeď dokonale mrazí a Spielberg obzvlášť při tom dokazuje, co všechno v něm pořád ještě je. 9/10 ()

misterz

S. Spielberg je jeden z režisérov, ktorý dokáže mne neobľúbený námet (špióni, politikárčenie, právnické žvásty...) podať takým spôsobom, že si film vyslovene užijem. Je to proste Pán. Zbytočne som sa tomuto snímku taký dlhý čas vyhýbal, mal som dať na overenú značku Spielberg a.s. Zaujímavé a pútavé podanie témy špiónstva pred a za železnou oponou, ktoré nenudilo ani chvíľu. Nadpriemer. 75/100 ()

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

13.04.2016

Filmům Stevena Spielberga se těžko říká ne, takže vás určitě potěší, že o ně teď nebudeme mít nouzi. Režisérská legenda právě dokončuje fantasy Obr Dobr, která jde do kin už 30. června 2016, a ještě… (více)

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016

14.01.2016

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015