Reklama

Reklama

Most špiónů

  • USA Bridge of Spies (více)
Trailer 1
USA / Německo / Indie, 2015, 142 min (Alternativní 136 min)

Hudba:

Thomas Newman

Hrají:

Mark Rylance, Domenick Lombardozzi, Victor Verhaeghe, Brian Hutchison, Tom Hanks, Joshua Harto, Henny Russell, Alan Alda, John Rue, Billy Magnussen, Amy Ryan (více)
(další profese)

Svět po obou stranách železné opony se propadá do šílené paranoie. Uplynulo už více než deset let od porážky nacistického Německa a lidstvo teď ohrožuje studená válka, napětí mezi USA a SSSR je téměř hmatatelné. Když v roce 1957 FBI zatkne Rudolfa Abela (Mark Rylance), sovětského špióna žijícího v New Yorku, strach a mocenská nedůvěra se ještě více vystupňují. Abel se ve skutečnosti jmenuje Viljam Genrichovič Fišer, řídil síť agentů a do Moskvy důmyslným způsobem odesílal kódované zprávy, i proto vyšetřování do dějin vstoupilo jako „Případ dutého nikláku". Americká vláda osloví Jamese Donovana (Tom Hanks), uznávaného právníka z Brooklynu, aby se chopil Abelovy obhajoby. Přes počáteční obavy jeho i rodiny a odmítání tak nepopulární kauzy se Donovan nakonec rozhodne Abela zastupovat. Chce zajistit, aby byl podroben spravedlivému soudu. Během příprav na obhajobu se mezi oběma muži začne vytvářet pouto, které je založené na vzájemném respektu. Donovan obdivuje Abelovu sílu a loajálnost. Před soudem přednese vášnivou obhajobou, aby ho uchránil před trestem smrti. Abel je v říjnu 1957 odsouzen na čtyřicet pět let vězení. O tři roky později je nad sovětským vzdušným prostorem sestřelen americký průzkumný letoun U-2 a jeho pilot Francis Gary Powers (Austin Stowell) je zajat a odsouzen k deseti letům vězení. CIA se obává, že Powers bude krutými výslechy a tvrdými vězeňskými podmínkami přinucen k odhalení přísně tajných informací. CIA proto osloví Donovana a přesvědčí jej, aby se stal členem záchranné mise. Donovan se vydává do Berlína, kde má za úkol vyjednat výměnu Abela a Powerse. Nedlouho po svém příjezdu se dozví i o americkém studentovi, který byl zatčen ve východním Berlíně. Navzdory pokynům CIA soustředit se pouze na sestřeleného pilota, Donovan se rozhodne vyjednat propuštění obou – pilota i studenta, protože odmítá v této zemi kohokoliv opustit. Velká hra začíná ... (CinemArt)

(více)

Zajímavosti (76)

  • Náklady na výrobu byly zhruba 40 milionů amerických dolarů. (NIRO)
  • Tržby ze severoamerických kin byly 72,3 milionu amerických dolarů, součet těch celosvětových 165,5 mil. (NIRO)
  • Wolfgang Vogel (ve filmu Sebastian Koch) později také vyjednával s východoněmeckými Němci při jejich emigraci na západ skrze Československo, krátce před Sametovou revolucí. V polovině září 1989 přijel do Prahy, aby na půdě německého velvyslanectví mluvil s uprchlíky. Část z nich přesvědčil o návratu do vlasti výměnou za legální emigraci. (kriplozoik)
  • Natáčelo se od 8. září do prosince 2014. Točilo se v Německu, Polsku a ve státech USA – Kalifornie a New York. (Varan)
  • Celosvětová premiéra proběhla 4. října 2015 na filmovém festivalu v New Yorku. (Varan)
  • Ve filmu jsou zmíněni manželé Rosenbergovi. Šlo o skutečné špióny, kteří předali Sovětskému svazu řadu amerických vojenských tajemství. V roce 1953 byli popraveni. (Krub)
  • Tom Hanks přispěl do scénáře nápadem, aby jeho postava, James Donovan, při jízdě metrem v Brooklynu viděla z okna děti přelézající plot. Stevenu Spielbergovi se nápad zalíbil a scénu natočili. (D.Moore)
  • Natáčení výměny na mostu Glienicke navštívila i tehdejší německá kancléřka Angela Merkel. (D.Moore)
  • Jako konzultant na filmu spolupracoval Powersův (ve filmu Austin Stowell) syn Francis Gary Powers Jr. Zahrál si také epizodní roli agenta CIA, který se ve scéně předstartovní instruktáže letounu U2 na Powerse na moment udiveně zahledí. (D.Moore)
  • Powerse (ve filmu Austin Stowell) k doznání nebylo nutno lámat donucovacími prostředky, ke špionážní činnosti se přiznal dobrovolně druhý den po svém zajištění sovětskými orgány. (Robbi)
  • Letadlo U-2 je konstruováno tak, aby bylo co nejlehčí a mohlo dosahovat velkých výšek. I z toho důvodu nemá klasický podvozek, ale pouze středová kola. Pro start je využíván pomocný podvozek na křídlech, který je konstruován jako odhazovací. To je vidět ve filmu během scény vzletu letounu. Pro přistání jsou konce obou křídel opatřeny titanovými kluznými deskami, aby se předešlo poškození letadla. Samotnému přistání navíc musí asistovat vozidla přímo na přistávací dráze. Jejich řidiči upozorňují pilota na vzdálenost od přistávací dráhy a další údaje, které nemá pilot letadla (přezdívaného Dragon Lady) šanci přes jeho trup zahlédnout. (Adrai)
  • Wolfgang Vogel (Sebastian Koch) řídí vůz Volvo P1800. Tento vůz byl oficiálně vyráběn až od roku 1963, nicméně již od roku 1961 byl vyráběn v Anglii v závodu automobilky Jensen. Dle vybraných detailů však byl pro natáčení použit švédský model z roku 1963. Celkově je nutno předpokládat že by Vogel musel mít velmi dobré politické konexe, aby v NDR mohl vlastnit sportovní vůz ze Západu. (Adrai)
  • Dáma, která se v závěru filmu v metru dívá na Jamese B. Donovana (Tom Hanks), čte noviny "New York Register". Ve skutečnosti tyto noviny neexistovaly. (velkyvezir)
  • Školení pilota Powerse (Austin Stowell) ohledně destrukce letounu U-2 je pro film upravené. Systém ve skutečnosti neměl žádný zpožďovač, takže kdyby pilot při problémech uvedl zařízení v činnost, letoun by okamžitě explodoval. Potvrdily to sovětské zdroje po prozkoumání trosek letounu. (Robbi)
  • Právník James Britt Donovan (ve filmu Tom Hanks) nebyl pouhým komerčním právníkem, který se dlouhou dobu před procesem věnoval jen pojišťovacím případům. Ve skutečnosti byl majorem zpravodajské služby USA. (Robbi)
  • Letoun U-2 byl nasazen i při tzv. Karibské krizi, kdy fotil raketové základny na Kubě. Zde také došlo k jednomu sestřelu. (Hvězdář)
  • Fotografický přístroj v letounu U-2 měl optiku s ohniskem 910mm a světelností f/8. Role filmu byla dlouhá téměř dva kilometry a musela být převíjena dvěma pásy v opačném směru, aby nedošlo k problémům se změnou těžiště fotoaparátu. (Hvězdář)
  • Po incidentu se sestřelením letounu U-2, pilotovaném Francisem G. Powersem (ve filmu Austin Stowell), byly přelety nad SSSR zastaveny. (Hvězdář)
  • Glienicker Brücke leží na řece Havel a spojuje města Berlín a Postupim. Během studené války na něm došlo ke třem výměnám zajatých špiónů. (Salgafo)

Související novinky

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

Bratři Coenovi jsou oscarovými scenáristy a režiséry a většinu času tráví vlastními projekty. Sem tam ale napíší film i někomu jinému a v posledních letech dali dohromady třeba Nezlomného nebo Most… (více)

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

13.04.2016

Filmům Stevena Spielberga se těžko říká ne, takže vás určitě potěší, že o ně teď nebudeme mít nouzi. Režisérská legenda právě dokončuje fantasy Obr Dobr, která jde do kin už 30. června 2016, a ještě… (více)

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016

14.01.2016

Letošní Oscary budou duelem Revenanta se Šíleným Maxem. Výlet do divočiny s DiCapriem sesbíral dvanáct nominací a našlapaná jízda s Hardym deset, ze zálohy přitom útočí Marťan se sedmi a Spotlight,… (více)

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015

Oscarová sezóna pomalu začíná a jako tradičně se o první důležitá ocenění postarali pánové z National Board of Review. Tohle recenzentské sdružení potvrdilo, že nový Šílený Max nezasáhne jen do… (více)

Reklama

Reklama