Píseň moře

• Irsko Song of the Sea (více)

V bájné krajině starých Keltů žije na osamělém majáku otec s dcerou a synem. Život celé rodiny se obrátí vzhůru nohama ve chvíli, kdy se ukáže, že malá dcerka je poslední z tuleních víl. Jedině ona totiž může písní moře zachránit všechny pohádkové bytosti, které proměnila v kámen čarodějnice Macha. Po vysoce ceněné animované pohádce Brendan a tajemství Kellsu (nominace na Oscara) přichází irský režisér Tomm Moore s dalším kouzelným příběhem v celovečerním filmu. Nádherně animovaný svět keltských mýtů a nadějeplné vyprávění o síle rodičovské a sourozenecké lásky vynesly mladému režisérovi nejen srovnání s největšími mistry animovaného filmu, ale také už druhou nominaci na Oscara. (Aerofilms)

heyda

Jedna velká mytologická nádhera pro děti i dospělé. Je super si čas od času odpočinout od animace Pixaru a Dreamworks. :))) ()

Yardak

Píseň moře je velice krásná pohádka, která těží především z úžasné animace, dobrého příběhu využívajícího keltské báje a krásného hudebního doprovodu. 5 hvězd! Škoda toho Oscara... ()

Stanislaus

Píseň moře mi stejně jako mnohým zdejším uživatelům připomínala Miyazakiho fenomenální Cestu do fantazie, a i když mě Moorův film nedostal tolik jako jeho "japonský bratránek", jedná se stále o nádherně odvyprávěný příběh s osobitou animací a nejedním silným momentem. Snímek nabízí krásný a zároveň smutný příběh jedné rodiny, nacházející se na hranici mezi reálným a pohádkovým světem, jež dokážou být oba jak vřelé, tak i kruté. Zaujaly mě rozličné postavičky, které Ben a Saoirse na své dobrodružné cestě potkali - ať už šlo o vousatého Seanchaího či nejednoznačnou Machu (ve které jsem viděl Yubabu a Zenibu) - a celkově se mi líbil onen magický příběh o Písni moře a prostředí čarokrásného Irska. ()

Flego

Je ozaj príjemné pozrieť si animovaný film s krásnou myšlienkou a normálnymi dialógmi bez pubertálnych hlášok Pixaru či Disnyeho z posledných rokov a nechávať sa unášať mytológiou bájnych Keltov. Ornamentové kresby sú obohacujúce, príbeh je zaujímavý a hudba príjemná. ()

rikitiki

Kouzelné. Ne sice tolik, jako Brendan a tajemství Kellsu, ale pořád dostatečně na to, aby divák odcházel z kina s pohlazenou i rozjitřenou duší a potěšen, že viděl "jiný" animák. ____ Svět keltských pověstí se propojuje se současným trápením jedné neúplné rodiny a nepředkládá jednoznačně, co je dobro a co zlo. A i když je konec nadějný, nepostrádá smutek, protože bytosti z bájí navždy opouštějí tenhle svět, kde pro ně zbývá místo už jenom ve fantazii nebo v úkrytu na začmouzeném kruháku. Svět tak ztratil jedno ze svých magických kouzel, ale s tím se už nedá nic dělat. Film jenom konstatuje fakt, protože kdo dneska doopravdy věří bájím? (Mezi námi, malá naděje zůstává - na Islandu věří ve "skrytý národ" více než polovina obyvatel. A jestli mýtické postavy odešly na Island, vybraly si překrásný kraj pro svůj poslední azyl.) ()

honajz

Film je natočený zručně, o tom žádná, a těch pět hvězd objektivně si zaslouží. Až se mi nechce věřit, že za tím stojí ten chlápek, co dělal naprosto zmateného Brendana. Asi za to může i jiný scenárista, Will Collins? Každopádně to s tím věřením není až tak pravda - to, co mě vytáčelo na Brendanovi, je tady také, ačkoliv v menší míře. Tedy jistá nekonzistentnost scén a jasný tah na citové vydírání (což mi přišlo přetažené zvlášť u proměněné sovy). Také postavy se chovají stále divně - jak ten podivně odmítavý otec, jehož chování nakonec nedává smysl, tak ta babička z města, která by z fleku mohla být tou sovou, a vlastně i Ben, jehož změny a proměny nálad jsou někdy na přesdržku. Na druhou stranu má film konzistentní, rozjímavou, prostě irskou atmosféru, dobrou hudbu, některé skutečně povedeně animované scény - jak ze samotného putování, tak potom samozřejmě ta závěrečná, má atmosféru, která dokáže pohltit a nepustit, navzdory oněm výtkám. Trochu mi to připomnělo Vodní děti, ačkoliv to je půl hrané, půl animované, a animované daleko hruběji, a také mne ten film držel v podobném napětí. (Ostatně, ona Píseň moře vykrádá třeba i Posledního jendorožce, co si budeme povídat, a nejen jeho). Ale celkový mix je skutečně povedený, poutavý... jen nevím, jestli se na to má chuť podívat někdy znovu. ()

Pítrs85

Pokud jste odkojeni pixarovskou anebo disneyovskou animací, budete na Píseň moře koukat asi jako na zjevení. Pro mě je tento styl však nehorázným osvěžením, že ne všichni na západě (a v posledních letech vlastně nejen tam) neblázní s těma infantilníma omalovánkama. Protože ať už Brendan a tajemství Kellsu, tak i Píseň moře, to je pastva pro oči, každý jeden záběr by jste si nejraději nascreenovali, vytiskli a pleskli na stěnu, tomuhle já říkám umění. Krásný, napínavý a hlavně zajímavý příběh vás vcucne, ani nebudete vědět jak (pro mě ještě zajímavější než zmiňovaný Brendan). No a psát tu něco o hudbě, to je zbytečná ztráta písmenek, protože ta je jedním slovem úchvatná, byť v případě titulní písně se mi víc než originál od Lisy Hannigan líbí její česká verze v podání Markéty Irglové. A nezapomeňte- bacha na sovy! ;-) ()

claudel

Irsko je země protkaná legendami a tajuplnými příběhy, což se odráží i v tomto animovaném snímku. Pěkný, příjemný film, po vizuální stránce zajímavý. Viděl jsem to dabované, škoda, hlasy B. Gleesona a L. Hannigan mohly zážitek ještě zintenzivnit. ()

Havenohome

O tom, že je neradno zatvárať negatívne emócie do zaváraninového pohára. Človek by čakal, že to bude len vizuálne úchvatné, ale je to vybrúsené aj po naratívnej stránke. Celé je to postavené na paralelizmoch. Rozprávkové bytosti majú svoje zrkadlové postavy v realite a mýtický príbeh tak reflektuje ten reálny. Hlavným hrdinom príbehu nie je Saoirse, ale jej brat Ben, ktorý sa musí vyrovnať so životnou stratou, a ktorý musí prekonať svoj žiaľ. Film je zároveň príbehom o tom, ako sa z Bena stáva dedič rozprávačskej tradície a tak sa dá považovať za meta-príbeh, čiže pojednanie o samotnej povahe rozprávanie. Prechod medzi jednotlivými úrovňami reprezentácie je vo filme formálne podporený použitím dvoch výtvarných prístupov. Rovina reality je zobrazená skôr v ostrej grafickej linke a prechod do sveta mýtu je indikovaný technikou maľby vodovými farbičkami. Film je nielen spracovaný 2D klasickou animačnou technikou, ale dáva dokonca košom akejkoľvek perspektíve a obrazy vyzerajú ako z čias, keď tento výdobytok renesancie ešte nikto nepoznal. Celé to pôsobí ako jeden prenatálny sen, nemeral som to, ale sú tam pasáže, kde sa podľa môjho odhadu minimálne 5 minút nepovie ani jedno slovo a je pozoruhodné, že to deti sledujú ako pribité na sedačke. ()

penylane

Vzhledem k hodnocení jsem od filmu očekávala hodně, ale přišlo jen velké zklamání. Abych se po 30ti minutách koukala na hodinky, to se mi už dlouho nestalo. Příběh příliš utahaný, ani zmiňované velké emoce jsem necítila. Vidět jednou a nikdy více. ()

Mikah

Tomm Moore zatím natočil pouhé dva filmy, ale oba jsou výjimečné. Pomocí obou seznamuje diváky po celém světě s irskou kulturou – v jednom se vznikem středověké iluminované knihy, ve druhém s legendami o mořských stvořeních zvaných selkie. Myslím, že připodobňování k tvorbě Mijazakiho Hajaa je opodstatněné, protože oba tvůrci pomocí úžasné animace zobrazují dětskýma očima vlastní mytologii, ale Moore pracuje s odvážnější a surrealističtější animací. Píseň moře je něžná a kouzelná pohádka a já bych si přála, abych Tomm Moore natočil ještě stovky podobných filmů. ()

ScarPoul

Dokonalé. Tomm Moore nielenže spojil základne druhy animácie do jedného filmu, ale držiac sa línie akú vytvoril už vo svojej prvotine Brendanovi a Tajomstve Kellsu zabrdol do Írskej mytológie a folklóru a vytvoril podmanivý príbeh o súrodeneckej láske, čarovnosti s odvážnym psíkom, ktorý vie bežať s vetrom o závod, ale sa aj potápať ako správny psopotapač. Hudba je krásna a nesie sa celým príbehom ako lightmotív. Zatiaľ čo v prvom svojom filme stavial do opozície mýtus a históriu, v Piesni mora stavia do opozície mýtus a súčasnosť. Páčilo sa mi ako to ladne prešlo z normálnej poetiky do tej rozprávkovej. Pripomínalo my to Mononoke, keby ju natočili Íry, alebo Oceán na konci uličky od Gaimana. Moore sa vybral inou cestou ako súčasný animovaný mainstream. A hoci som stále fanúšik Disneyho a Pixaru a všetkých tých príšerných fabrík na sentiment a zaujímavý príbeh, neviem sa ubrániť pocitu, že dušou a myšlienkou( aj keď jednoduchou), ale hlavne dobre zvoleným vizuálom, Pieseň mora všetkých prevyšuje. Rozhodne sa teším na Mooreov ďalší počin a soundtrack je povinnosťou. Hlavne na upršané dni. ()

Tommassi3

"Saoirso, je to jen pohádka !! Není to doopravdy.." A nebo je to právě naopak ?? ;) Velmi invenční režisér Tom Moore hodně zabodoval s až pohádkově zdařilým a komplexně tak trochu všeevropským projektem a snímečkem stylisticky se odkazujícím na francouzskou animátorskou školu, a na svého Proroka mě tak nalákal způsobem hodně suverénním.. ()

Terva

CITÁT - Malé víle ruku dej.......... Tak tohle je krása, srdce mé zaplesalo. Krásné barvy, magický hudební doprovod a dojemný příběh. CITÁT - Až se narodí, budeme kamarádi............ Příběh o smutku, lásce, kráse, přátelství a štěstí. Příběh o strachu, který z vás udělá sobce. Příběh o tom, že držet smutek je velmi nebezpečné. CITÁT - U mě v autě ani doma se brečet nebude............ Příběh je plný dobrodružství a nádherných situací. ()

JohnCZ

Přístupnější, filmovější, emotivnější a detailněji naanimované, než režisérova prvotina. Zhruba v polovině trochu hapruje tempo, ale celým filmem se nese zvláštní atmosféra irských legend, která na mě působí velmi neokoukaným dojmem a vrcholí krásně mystickým závěrem. Nejkrásnější na tom celém je ale hudba. Ústřední melodie, obzvláště v její verzi v irské gaelštině, je čirá magie a stará se o velkou část zážitku. ()

Marek1991

Nepáčila sa mi ani animácia, ani dej a postavičky tiež neboli nejak pre mňa zaujímavé, príbeh je zrozumiteľný, no pre mňa trocha utrpenie, záver však bola silná emočná bomba. ()

ledzepfan

Párkrát mě při sledování napadlo, že si vlastně nemůžu vzpomenout na nikoho ze západu, kdo by byl tak blízko miyazakiho poetice jako Moore.... Úplně čistě mi to nesedlo ale někde mezi 4 a 5 je to s přehledem. ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let