Píseň moře

• Irsko Song of the Sea (více)

V bájné krajině starých Keltů žije na osamělém majáku otec s dcerou a synem. Život celé rodiny se obrátí vzhůru nohama ve chvíli, kdy se ukáže, že malá dcerka je poslední z tuleních víl. Jedině ona totiž může písní moře zachránit všechny pohádkové bytosti, které proměnila v kámen čarodějnice Macha. Po vysoce ceněné animované pohádce Brendan a tajemství Kellsu (nominace na Oscara) přichází irský režisér Tomm Moore s dalším kouzelným příběhem v celovečerním filmu. Nádherně animovaný svět keltských mýtů a nadějeplné vyprávění o síle rodičovské a sourozenecké lásky vynesly mladému režisérovi nejen srovnání s největšími mistry animovaného filmu, ale také už druhou nominaci na Oscara. (Aerofilms)

darkrobyk

Tajemný svět, v němž se prolínají svět lidí a svět víl (až jsem si vzpomněl na Sen noci svatojánské), v nádherné animaci. Explodující finále je pak plné úchvatných obrazů nespoutané fantazie. Je to ale velmi smutný příběh, byť se zdá, že konec je dobrý...nu, takový andersenovský, za nějž bych nejraději dvě hvězdy strhnul. Přesto jde o film krásný, a tak hodnocení ponechám. „U zlaté makrely, to je něco!" ()

Ampi

Píseň moře přirozeně propojuje svět irských legend a reálný svět dětských představ. Trochu mi to přípomělo českou pohádku Kočičí princ. Když může být kočičí princ, proč by nemohla být tulení víla. ()

juta

Klidná a příjemná, dalo by se říci "pohádka", která rozhodně není pro hyperaktivní jedince. Člověk se musí do toho příběhu vžít, užívat si animaci, hudbu a děj a potom se mu to bude líbit. ()

Jhershaw

Příběh je opět dětsky jednoduchý a průhledný, ale nahoru ho zvedá krásné vizuální zpracování. Leč Kells se mi líbil víc, nejspíš svým zasazením do minulosti. ()

Foox

Přirovnání "lehce slabší Mijazaki" není myšleno urážkou, ba naopak. Nádherná stylizace a především úžasná mytologie dokáže přímo učarovat. Určitě si nenechám ujít další projekty tvůrců! 70% ()

vteco

Kdo si rád oddychne od neustále hláškujících moderních animáků, tak zde si přijde na své. Krásně odvyprávěný zajímavý pohádkový příběh zacílený na mýty v běžném životě, skvěle vykreslené postavy, jenž probudí i ty nejniternější emoce a naprosto kouzelná hudba. Jednodušší animace vůbec nevadí a naopak navozuje tu správnou atmosféru, která dělá příběh ještě více atraktivnější a pohádkovější. /80%/ (Kino - Prom.) ()

Adam Bernau

Kdo trochu něco ví o nenápadném, ale fatálním významu Irů a Skotů pro tvář Evropy v době, kdy se rozhodovalo o podobě jejího náboženství, nebude příběh dívky, na jejíž píseň čeká celé irské zásvětí jako na vysvobození, považovat za privátní záležitost jednoho ostrova. Přesto lze tuto pohádku vnímat ještě privátněji a pojmenovat ji příhodně "O rodině, která na to vyzrála". Taky by se to mohlo jmenovat Analogia entis. Ze stávajících komentářů nutno přečíst Havenohome. Dále lze doporučit kom. od forsythie a Flippera. Dodávám, že dvojpostava Machy-babičky z různých aspektů nápadně připomíná čarodějnická dvojčata v Mijazakiho Sen to Chihiro no kamikakushi (dichotomie hodné a zlé sestry zde však nemá protějšek v dvojitosti postav; Macha a babička jsou vlastně táž postava, dichotomii odpovídá proměna téže dvojpostavy v čase - což ovšem lze na podivně koexistující sestry v Sen to Chihiro rovněž uplatnit; právě pro tyto komplikace mi projednávaná podobnost připadá mimořádně zajímavá). ()

Vančura

Přirovnávat tento film k Mijazakiho Cestě do fantazie je už hodně ohrané, ale člověk se tomu stejně nemůže ubránit, protože se to prostě přímo nabízí. Nic to nemění na tom, že si tento film jde podle mě svou cestou, a hledat zde nějaké "zkopírované nápady" by mi přišlo hodně nepatřičné. Už proto, že vstup tohoto filmu do české distribuce považuji osobně za jednu z hlavních filmových událostí tohoto roku a mistrovský tah od Aerofilms - v případě tohoto filmu skutečně projevili mimořádně šťastnou ruku při výběru a já jsem jim za to vděčný. Film je to neuvěřitelně roztomilý (v tom dobrém slova smyslu), podmanivý a vyloženě okouzlující - ta překrásná animace si prostě musí každého získat a bezmezně ho očarovat. Samotný příběh mi sice přišel maloučko slabší, ale za sebe tomuto nádhernému filmu nemůžu dát jiné než maximální hodnocení, protože to je film přetékající citem a úchvatnou atmosférou světa, do kterého by se chtěl člověk stále vracet. Výjimečný filmový zážitek a hluboké dojetí - po doběhnutí závěrečných titulků se vůbec nechce vracet do reality. Kdo stále neviděl a má rád kvalitní animáky, doporučuji všemi deseti. ()

Snorlax

Nejsme s Moorem naladěni na stejnou vlnovou délku. Jeho animace se mi nelíbí, připomínají mi Bedřichovu nudnou vílu Amálku. Pro menší děti Píseň moře nebude vhodná, protože si pro ně dovoluje přílišnou zkratku. Pro dospělé mi to zase přijde příliš zdlouhavé. Bavila jsem se jen v přítomnosti irského děda Vševěda, který zlatou kvalitu nahradil šedivou kvantitou. ()

Anderton

Vyzerá to krásne, postavičky sú roztomilé a hodí sa to k vianočnému času. Len neviem, či sa budú v príbehu vyznať deti, keď som sa v ňom nevyznal ani ja. Kto je kto v írskych mýtoch a tak podobne. Ale ostal mi priestor práve na obdivovanie takmer až avantgardnej animácie. Grafik je animátor: kubista a surrealista, čo dáva priestor pre rôzne geometrické tvary a vzájomné súvislosti. Napríklad tie štyri sovy v okne. Možno (asi skôr určite) si ešte film niekedy na Vianoce pozriem (možno už o pár dní), utriedim si nezrovnalosti a zvýšim hodnotenie. ()

Frajer42

Tradičně začnu zcela pozitivně a svoji úroveň zhnusení budu postupně inkrementovat. Takže soundtrack byl vážně dobrý, dokonce velmi dobrý! Bohužel, dobrého nebylo už nic dalšího. Příběh byl v mých očích absolutní pohroma. Koho zdravého může bavit příběh o tuleních vílách?! Nikoho! Vážně nerozumím tomu, proč se tu každý druhý ohání 4 hvězdičkami. Fet zdarma? Divák sleduje příběh o jednom malém faganovi a jeho otravné sestřičce. Animace také žádná sláva. Občas nějaký retard zapíská na mušli a kolem proletují světlušky. To je zhruba animační vrchol toho všeho. To je vážně hodno okamžitých hrátek s šuldou. Vážně netuším, co se snažil tímto blábolem básník říct. Je to zmatené, otravné a neuvěřitelně nudné! Hvězdu dávám výhradně za hudební složku. ()

AppleCore

Filmová rarita vzdorující dnešním rádoby ohromujícím 3D animákům, ve kterých hlavní roli hrají především efekty a velkolepost. U Song of the Sea vám pukne srdce a blahem vybrečíte oceán. ()

Eawy

Nádherná rozprávka, určite nie je určená iba pre malé deti, mali by ju pozerať s dospelými. Atmosféra, hudba, kresba a príbeh vás určite pohltia. Je veľmi príjemné sa pozerať na animáciu v takomto poňatí. V príbehu sa odohráva v podstate dvakrát to isté a tvorcovia to nádherne zakomponovali do mystickej prírody. 100% ()

silentname

Ako by človek okomentoval "Song Of The Sea"? Úprimne musím povedať, že toto je jeden z najlepších animovaných filmov, aké môžete za posledné roky vidieť. Absolútne úžasné postavy, vynikajúce vizuálny a nádherné animácie, ktoré človeku vyrážajú dych svojou jednoduchosťou a súčasne zložitosťou a súčasne nádherou a dokonalosťou. Neviem ako inak by som to popísal. Príbeh je originálny, postavený na mytológii a fantázii a vynikajúco sa to dopĺňa. Je skvelé ako sa postavy menia, kam sa posúvajú, čo sa o nich dozvieme a celkové rozuzlenie príbehu, ktoré vďaka animácii naberie také grády, že jediné čo môžem je film absolútne všetkým fanúšikom animovaných filmov, alebo aj filmov vôbec odporúčiť. Určite si "Song Of The Sea" čeknite. Nebudete ľutovať. Hodnotenie: A+ ()

Slarque

Stejně jako jsou mýty o selkiích ze své podstaty smutné, je převážně smutný i tento film. To není výtka, jen varování pro diváky, kteří si myslí, že všechny animované filmy musejí být veselé až bláznivé. Tomm Moore si mýty trochu přizpůsobil vlastnímu záměru a vystavěl na nich velmi silný příběh zkoumající limity sourozenecké či rodičovské lásky. Spolu s jednoduchou animací a vyloženě kouzelnou kresbou je výsledek prakticky dokonalý. ()

Bachy

Brendan mi byl příběhově možná malinko bližší, jenže v ostatních ohledech to Moore dopiloval k dokonalosti. Líbí se mi ta osobitost a ještě víc se mi líbí, že můžu sáhnout po japonské kultuře k Mijazakimu a teď po irské sem. Dejte Moorovi prostor a čas. Za deset let bych prosil jednu kolekci o šesti kusech přímo do obýváku, že děkuju. ()

Jirka_Šč

Pohádkovější, než The Secret of Kells, ale ne vyloženě pro děti. Tedy - děti u toho vydrží od začátku až do konce, ale nebude to pro ně vyloženě jednoduchý příběh, a to ani, pokud shlédnou dabovanou verzi. Alexandra po otázce, jak se jí líbilo: "Hm." Na druhou stranu si v tuto chvíli pobrukuje na záchodě melodii filmu a Danielka okamžitě zasedla a aktuálně kreslí bílého tuleně. Magický svět funguje a přestože je příběh nekomplikovaný, na konci to emocionálně docela vypálí. ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let