Filmový dokument o Karlu Zemanovi, dobrodruhovi filmového plátna, který bez počítačových efektů dokázal vzít diváky na cestu do pravěku, na Měsíc nebo do hloubek oceánů... „Proč vůbec točím filmy? Hledám Zemi nikoho, ostrov, na který ještě nevstoupila noha filmařova, planetu, na které ještě žádný režisér nevztyčil vlajku objevitele, svět, který existuje jen v pohádkách.“ Karel Zeman... Dobrodruh filmového plátna Karel Zeman patří mezi nejúspěšnější světové filmaře. Jeho film Vynález zkázy se v 50. letech promítal v 70 zemích světa, jen v New Yorku v 96 kinech najednou. Ve studiu ve Zlíně vymýšlel filmové postupy a triky, které kombinoval a stvořil tak přelomová filmová díla. V dobách před digitálními efekty a bez počítačů zavedl diváky po celém světě na cestu do pravěku, na měsíc i pod mořskou hladinu. Ukážeme vám jeho cestu životem. Nahlédneme do kuchyně průkopníka filmových triků. Vyzpovídáme filmaře od Japonska po Ameriku včetně Terryho Gilliama a Tima Burtona. Zjistíme, proč jsou jeho filmy stále živé a v mnohém nepřekonatelné. Se studenty animace zrekonstruujeme tři slavné scény z filmů Karla Zemana. Budeme sledovat, jak se jim to podaří bez použití počítačů a digitální techniky. (Česká televize)

Martrix

Jedna z největších filmových legend českého filmu. S největší pravděpodobností ve světě mnohem více uznávaný než u nás. Je tedy jen dobře, že vznikl tento dokument ze kterého je zřejmé, jak výjimečného tvůrce jsme v něm měli. ()

chelseaman22

Karel prostě uměl. A to, jak uměl, dal pocítit i novodobím studentům filmařiny, kteří i po letech jen velice těžko simulují jeho magické kousky, které prováděl toho času za železnou oponou. 77 % ()

filmmovier

Velice zajímavý dokument o pravděpodobně nejlepším českém režisérovi všech dob, který se narodil v sousední vesnici. Ten chlap je prostě génius a jeho příběh i to, jak to všechno vyráběl, prostě stojí za pozornost. Projevy některých mluvicích hlav byly sice lehce nesnesitelné, ale zase na druhou stranu je tam Terry Gilliam, a je tam hodně! Ovšem třeba Tim Burton je tam absolutně zbytečně a to je veliká škoda. A Spielberg tam není vůbec, ale holt člověk nemůže mít všechno. Rozhodně doporučuji, tohle stojí za vysokou pozornost, a to i v případě, že jste hanbáři, a Zemanovy filmy neznáte nebo se vám nelíbí. 90%. ()

jedna_vrana

Karel Zeman: „Šlo mi o jedno. Ukázat fantastický svět. A film mi tuto možnost nabízel.“ Filmy Karla Zemana majú neopakovateľnú atmosféru a aj v neskoršom veku nás dokážu vracať do sveta našej detskej fantázie. Do čias, keď sme svet ešte vnímali čiernobielo - dobrí boli dobrí a zloduchovia boli zloduchmi. V dokumente môžeme pochopiť ako vznikali pamätné triky v troch filmoch: Cesta do praveku, Vynález skazy a Barón Prášil. Dokument je zaujímavý aj tým, že študenti sa pokúšajú napodobniť filmové triky pána Zemana. A ešte jeden nápad tvorcov je dojímavý - natáčania scény s mamutom sa zúčastnili pôvodní detskí herci. ()

SimpanzJi

Od dokumentu jsem hodně očekával. Zemana mám jako trikového mistra filmu moc rád, a právě proto jsem se na MFDF Ji.hlava 2015 vydal do kina. Bylo narváno, a mám pocit, že do kina posledních pár desítek lidí ani nedostalo. Respektive po 10 minutových reklamních spotech konečně začal očekávaný dokument, žasnul jsem. Bylo to pěkně zpracovaný, super "zpovědi" Tima Burtona a hlavně nadšeného Terryho Gilliama, který sám přiznal, že ze Zemanových filmů dost rozkradl. Pěkně to přecházelo z dokumentu do přítomnosti, kdy studenti zkoušeli napodobit Zemanovu tvorbu. Super. 31. 10. 2015 ()

VasaX

Karel zeman je průkopníkem svého vlastního stylu, ze kterého se čerpá a který uznávají i v (dalekém) zahraničí. A tenhle dokument vám to potvrdí a poví proč. Dobové záběry v kontrastu s nynějším cvičením studentů zopakovat jeho filmové triky je poučné a rozhovory s osobnostmi jako Tim Burton nebo Terry Gilliam tomu všemu dodávají na významu. Karel Zeman je velká osobnost našich (nejen filmových) dějin a jestli nevíte proč, tento dokument vám to prozradí. ()

FrajerTom

Dokument, po jehož skončení mě hřála neskutečná národní hrdost. Malý český člověk ukázal celému filmovému světu zač je toho loket. P.S.: Film kromě geniality Karla Zemana dokazuje i to, že Tim Burton je fakt magor ;o) ()

ghatos

Velikán svého oboru, od kterého jsem (zatím) nikdy nic neviděl. Prosadit se takhle celosvětově a ještě za totality... . Komu čest, tomu čest. Čarodějův učeň musí být výborný. 75%. ()

Autogram

Takmer kompletné predstavenie tvorby českého filmového génia. A to nielen od teoretikov, ale od jeho filmových kolegov a známych mien filmu z celého sveta. Zaujímavý bol aj nápad s mladými filmármi si vyskúšať spôsob tvorby trikov prostriedkami Karola Zemana a zreplikovať niektoré z nich. Dokument ako má byť. ()

PollyJean

Velmi povedený dokument, ze začátku životopisný, pak se přidají nadšené a pochvalné hlasy ze zahraničí, dokazující, kam až Zemanův vliv zasahoval. Pokusy studentů o rekonstrukci jsou zajímavým ozvláštněním, návrat hochů z pravěku zabrnká na citovou strunu. Konec je ale poměrně hořký - jak už tu psali mnozí jiní, kdyby Karel Zeman žil v zahraničí, pečovali by tam o něj jako o národní poklad, ale u nás byl nenápadně odstaven a odsouzen k nečinnosti (filmové). ()

klukluka

Japonští respondenti o třídu méně významní, než Burton nebo Gilliam, což ještě znásobí jejich zmínky o japonských režisérech, kteří se snad měli nechat Zemanem inspirovat - a právě tyto režiséry bych tam pochopitelně viděl mnohem raději. Stopáž na hranici snesitelnosti. Jinak ale zajímavé, poučné, a hlavně prospěšné. Karel Zeman si podobný portrét nepochybně zasloužil, významnějšího filmového tvůrce jsme nikdy v historii neměli, a nikdy už nikoho podobného ani mít nebudeme. Vavříny byly jisté opojné, ale té práce, než se k nim propracoval... ()

Zagros

Přesto, že mě animace Karla Zemana povětšinou nenadchla, tak si Karel Zeman zaslouží snad všechny superlativy, kterými můžete tvůrce trikových filmů pojmenovat. Jeho vynalézavost, invence a fantazie byly neskutečné. Být z Ameriky, je celosvětovou hvězdou… No, on jí je i tak a slova obdivu od Terryho Gilliama a Tima Burtona hovoří za vše. Naopak by možná nebyl tak dobrý, protože by nemusel improvizovat. Jak jsem psal, jeho filmy sice nepatří k mým nejoblíbenějším, ale rád je doporučím. Je velmi zajímavé pozorovat všechny jeho postupy. Byl skutečně originální a spoustu věcí jinde zkrátka neuvidíte. Výjimkou je pro mě Cesta do pravěku, která patří k mým nejoblíbenějším filmům. Většina moderních efektů se může jít zahrabat. Sice reálněji zobrazují danou věc, ale není v ní ani trochu toho filmového kouzla, které do svých filmů Karel Zeman vkládal. Nechtěl diváka obloudit trikem, ale naopak přiznaným trikem povzbudit jeho vlastní představivost a zatáhnout jej více do dobrodružství. To je obrovské plus jeho tvorby. Maximální hodnocení je na místě, i když spíše za jeho osobnost. Dokumentu by se pár věcí vytknout dalo, ale dělat to nechci. Navíc byl velmi dobrý nápad zkusit vytvořit pár jeho scén v dnešní době jen s věcmi, které měl tehdy k dispozici. Pro studenty filmu to bylo parádní cvičení. ()

iXtr3m3

Fantastický dokument o fantastickom tvorcovi, ktorý vo svojom "žánri" nemal v Československu až do súčasnosti žiadnu konkurenciu. Jeho filmy patria nie do zlatého fondu, ale rovno do diamantového fondu tunajšej a susedskej filmografie a sú to perly môjho detstva. Dnešná mládež o tom nevie nič (som majster odbornej výchovy a tak mám osobnú skúsenosť, že pre dnešné generácie je aj Avatar neznámy pojem, lebo je tak starý, že pre nich je niečo ako film pre pamätníkov, takže niet o čom) a to je veľká škoda. V každom jeho diele bola vidieť radosť a láska k filmu, veľké srdce, obrovský talent a rozum a všetko. ()

showxman

Žasnul jsem asi jako Burton nebo Gilliam a žasnout nad jeho dílem nepřestávám. Výborný dokument a skvělém tvůrci. ()

SpaceOdyseus

Karel Zeman by si zaslouzil zabavnejsi dokument. Asi je fajn, ze tam mluvi pametnici, ale takove uspavace hadu me moc nebavilo poslouchat. Na celovecerni stopaz to neni ani nejak extra informacne hutne. Co potesilo je remakovani ikonickych scen dobovym postupem, ale z toho se take dalo vetsim durazem vytahnout vic. Spis doporucuju znovu zkouknout jeho filmy, nez tento dokument. ()

14. ročník Duhové kuličky ocenil Gangster Ku

14. ročník Duhové kuličky ocenil Gangster Ku