Spotlight

• Česko Světelný bod (více)

Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams a Liev Schreiber v hlavních rolích skutečného příběhu, ve kterém reportéři amerického deníku The Boston Globe odhalili masivní skandál zneužívání nezletilých představiteli místní arcidiecéze. Případ neměl dopad pouze na pár obviněných duchovních, ale otřásl celou katolickou církví. (Falcon)

teba

Že se ještě vracím k tomu Labyrintu: Tady má Jiří Strach výbornej příklad, jak rozpohybovat děj, kde se v podstatě jen kecá... ;o) ()

jafuska

Pomalý, ale velmi dramatický film s velmi dobrými informacemi. Pro mě jednoznačně velmi dobře zpracované, a skvělé herecké výkony. ()

lusa

Tento film by si mali pozrieť všetci pseudonovinárski kokoti z Markízy, JOJky, Nového Času, Blesku etc.. Parádny film o tom, čo vieme všetci, podložený faktami, s primeranou a hlavne etickou dávkou ohľaduplnosti voči obetiam. Čo mi trochu chýbalo a prečo nie na plný počet, je emočná plochosť, aspoň raz mi mohlo oko zvlhnúť, či..? 4* ()

DjsVorel

Jo, jo, jo! Super. Takhle nadšená jsem dlouho nebyla. Přitom žádný opulentní, nazdobený a přemrštěný snímek. Za prvé obrovské plus má celé zpracování filmu. Srovnám-li například s Carol nebo Danish Girl, jež jsou postavené na emocích a hereckém umu, tak Spotlight je naopak ukázkou filmu, opírajícího se o skvělé zpracování děje, který vás naprosto vtáhne. Všechny tři tyto filmy jsou založené na kontroverzních tématech, autobiografických příbězích, ale podle mě právě McCarthy se s tím vypořádal nejlépe. Všechny dialogy měly podle mě hlavu a patu, nenašla jsem hluchá místa, nic na mě nepůsobilo přehnaně či pateticky. Dokonce scéna, ve které dojde k přestřelce mezi Ruffalem a Keatonem, je pro mě věrohodná a nepůsobí melodramaticky. Možná jsou to jen čerstvé dojmy a při dalším zhlédnutí se mně podaří najít nějaké ty mouchy, ale zatím nemám po stránce děje a dialogů co vytýkat. Výhodou je, že jsem byla vlastně do kauzy nezasvěcena a tím pádem nevím, do jaké míry děj koresponduje s realitou a co mohlo být lehce vykonstruované či smyšlené. Jistě mně každý dá za pravdu, že po vizuální stránce asi u snímku tohoto typu není moc co hodnotit. U většiny filmů se soustředím i na zvukovou kulisu, ale tady mě děj tak vtáhl, že si za boha nemůžu vzpomenout, jestli jsem v pozadí slyšela nějakou hudbu. A nakonec, co se týká hereckých výkonů, tak musím konstatovat, že se mně líbili všichni. Podle mě byli rovnocennými partnery a nikdo nevyčníval. Opravdu velmi kvalitní přehlídka jmen jako Keaton, Tucci, Slattery, Jenkins atd. Velmi mě překvapil Liev Schreiber, kterého mám prostě zapsaného pod Kate a Leopold a jako manžela Naomi Watts. Ve Spotlight to byl ale právě on, kdo mě zaujal nejvíce. Možná jen proto, že od něj jsem tak dobrý výkon nečekala. Rachel McAdams mám ráda, ale když se probírám filmy s ní, tak nikde neměla tak signifikantní roli, kde by mě vyrazila dech. S hubou otevřenou jsem nezírala asi ani tady, ale myslím, že to byl její nejlepší herecký výkon doposud. Stanley Tucci za mě jako vždy excelentní, dokonale namaskován a opět ukázal jinou tvář. Mark Ruffalo byl podle mě také nadstandardně dobrý, ale nevím, jestli bych to viděla na nominaci na Oscara. Vlastně tím, že se podle mě snažil být nejpřirozenější a i v té dikci se pokoušel být trochu "casual", tak to na mě na rozdíl od ostatních působilo lehce nepřirozeně. Na druhou stranu mu nechci křivdit, protože i u něj to je z filmů, které jsem s ním viděla, asi ten nejpřesvědčivější výkon. Když vezmu v potaz Oscarové uchazeče (nejen o nejlepší film), které už jsem měla čest vidět, tak ze seznamu Sportlight, Brooklyn, Carol, The Danish Girl jednoznačně vyčnívá právě Spotlight. Musím říct, že málokdy se mně stane, že se těším na film a on naplní mě představy, naopak většinou jsem dost zklamaná, ale toto není ten případ. Možná mé nadšení zase opadne stejně jako u Dánské dívky, ale zatím to je za mě jednoznačně za plnou palbu. 90%+ ()

Barghest

I když tenhle film je především přehlídka kvalitní filmařiny, vhodně uchopeného těžkého tématu a parádních hereckých výkonů, musím vyzdvihnout hlavně autenticitu, s jakou Thomas McCarthy celý film natočil. Až po skončení filmu jsem si uvědomila, že jsem celou dobu měla pocit, že jsem v tý redakci taky a koukám těm čtyřem přes rameno. Režisér pojal film trochu odtažitě a nezúčastněně, což je v tomhle případě jen dobře, samotné téma a práce novinářů diváka strhne tak jako tak. Tenhle film nepotřebuje samoúčelné scény a ždímané emoce, aby s divákem zamával. Ze scény se zvoněním telefonů mě úplně zamrazilo. Jo a Mark Ruffalo by si toho Oscara opravdu zasloužil, tak snad se mu letos zadaří. P.S.: Na toto téma doporučuju ještě na Oscara nominovaný dokument Zbav nás všeho zlého, v němž hovoří jeden z prznitelů. ()

eredin

Ve vybrané společnosti oscarových snímků z posledních let to ještě ujde. Jinak ale nuda, nuda, šeď, šeď. Potěší akorát roličky seriálových oblíbenců (Liev Schreiber, Paul Guifoyle ...). ()

Guran

Tak Oscar, jo? Nezlobte se na mě, ale nevím přesně za co... Obsah zde na CSFD u tohoto filmu vypadá hodně slibně, jenomže ve skutečnosti zkutek utek. Celý film se nic neděje (teda, myslím si, že celý, poněvadž jsem to musel po 30ti minutách vypnout). Herci furt jenom mluví a krafaj o ničem. Jejich postavy vás vůbec nezajímají. Je to zbytečný film, který však v USA zřejmě úspěch měl, ale u mě nikoli. ()

pridala

A Oskárka pro nejnudnější film roku získává..... V tomto podání mi bylo zneužívání dětiček, bohužel, úplně šumák. ()

Hjuud

Tak to teda nic moc, docela ultra nuda, jak nějakej díl průměrnýho seriálu. Jako téma jistě zajímavé, filmařina jistojistě nadprůměrná, ovšem stále pouhá investigativní nuda. Kdyby tam aspoň bylo více drsných záběrů nebo výpovědí o obtěžování, takhle to bylo pouhé telefonování a hýření se jmény. 3* ()

vieriX

Naprosto úžasný film, který si bere to nejlepší ze skutečnosti i když je hodně ztracená a nechutná.Vynikající obsazení které film posouvá ještě dale a i když drama moc nemusím tak tohle byla špička. Oskar naprosto zasloužený. ()

mac000

Film je rozhodně kvalitní řemeslo, s výbornými hereckými výkony, ale to všechno už zde bylo. Rozhodně si nemyslím, že by to byl NEJLEPŠÍ AMERICKÝ FILM ZA 2015 (?). Mluví se zde o věcech, které jsou dnes již známé, nicméně americky prudérní scénárista (režisér?) nejde do hloubky, neposkytuje žádné skutečně emotivní svědectví o zneužívání malých dětí. Výsledný dojem diváka je, že po shlédnutí filmu neví více, než věděl předtím. A to je na nej... /abych se neopakoval/ trochu málo. ()

lucka603

Film Spotlight je jistě velmi zajímavým snímkem, a to hned z několika důvodů: 1) film je inspirován skutečnou událostí, 2) zobrazené téma zneužívání dětí je vždy velmi citlivé, a když jde dokonce o zneužívání ze strany kněžích je vše ještě o to horší, 3) jako novinář velice vítám, že jsou novináři konečně taky představení jako schopní, morální, hodní lidé, kteří chtějí společnosti pomoct a porazit bezpráví. Film má vše, co má správný film mít – zajímavou zápletku, vynikající herecké výkony (hlavně Mark Ruffalo) podpořené skvělým scénářem. Nicméně, i když je Spotlight jistě velice dobrým filmem, stále je jen filmem na jedno zhlédnutí, čímž u mě osobně ztrácí v nároku na zlatou sošku za nejlepší film. Ať by vyhrál kterýkoli z trojice nominovaných Marťan, Room nebo Revenant, byla bych ohledné této kategorie spokojenější. ()

RafaKrakal

Famózní novinářské drama na dosti tabuizované téma v čele s plejádou hvězdných herců. Nic moc jsem od filmu nečekal, ale naprosto mě uhranul a není divu, že byl po zásluze odměněn Oscarem za nejlepší film. ()

VojtaMarek00

Tak reálné, tak strhující a tak ubíjející a upřímné. Bravo, tohle si oscara fakt zasloužilo. Ztvárnit tak silný příběh pod velkou produkcí a tlakem investorů tak vlastně nenásilně a upřímně je skoro nadlidský výkon, který zvládl režisér tak, jako málokdo před ním. Tleskám a smekám. ()

ikilledjenny

Á máme tu další oskarovou overrated nudu. Téma je zajímavé, herci skvělí, ale tak nějak se to strašně táhne. Na konci jsem měla husí kůži po zveřejnění veškerých míst na světě, kde se řešily obdobné případy, ale to je vše. Škoda. ()

PAVLIS

Není to asi film pro každého. Plno lidí bude nudit něco, kde se většinu času kecá a jsou tam mraky postav a jmen. Já ale za prvé oceňuju, že jsem se ani tak nějakým scénáristickým zázrakem úplně v ději neztratil. Za druhé jsem rád za poučení. Netušil jsem, že šlo o až tak obrovský průšvih. A za třetí oceňuju, že to není pouze film o zneužívání. Pro mě jde víc o oslavu investigativní novinařiny a zapálenosti některých lidí pro svou práci. Tohle by měl vidět každý začínající novinář. Z nominovaných na nejlepší film zasloužený Oskar. ()

Moiseiwitsch

Nic extra. Strašně dlouhý film, který je nudný. Scény na golfu a na baseballu jsou tak americké... na blití!!! Jestli tohle má Oscara, tak už fakt nevím... To, že církev měla v minulosti a jistě stále má problémy v oblasti sexuálního obtěžování je známá skutečnost a točit o tom dvouhodinový film - to je tak pro amíky. I herecké výkony mi nepřišly bůhvíjaké... Jednoduše nazvat film drama či thriller je naprosto zcestné. Přesvědčoval jsem se dvě hodiny, abych neusnul!!! ()

pmusic

Tenhle film mnou doslova otřásl.. scénář byl šokující, ale hlavně herecky to byla symfonie. V mých očích se stal Mark Ruffalo hlavním dirigentem, kterému zdatně sekundoval Michael Keaton. Nebylo to lehké téma k zfilmování, obdivuji Toma McCarthyho, jak bravurně si s tím dokázal poradit.. ()

Z La La Landu na Měsíc

Z La La Landu na Měsíc

24.06.2017

Damien Chazelle (Whiplash, La La Land) se letos stal nejmladším režisérem, který má doma na poličce Oscara. Jeho další film tak doprovází astronomická očekávání, před nimiž by se kdekdo schoval k… (více)

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz