Spotlight

• Česko Světelný bod (více)

Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams a Liev Schreiber v hlavních rolích skutečného příběhu, ve kterém reportéři amerického deníku The Boston Globe odhalili masivní skandál zneužívání nezletilých představiteli místní arcidiecéze. Případ neměl dopad pouze na pár obviněných duchovních, ale otřásl celou katolickou církví. (Falcon)

Psycho.R

Novinářský film ze staré školy, jako by vypadl ze 70. let. Naposledy jsem s touto tematikou viděl Noviny, paradoxně také s M. Keatonem. Tohle tu dlouho chybělo. ()

mira.l

Otec ten, otec tamten, otec onen, reverend odvedle.... že černoprdelníci jsou jeden větší dobytek než druhej, povětšinou na chlapečky, to není nic novýho. Už po staletí. V daném místě a čase to možná zahýbalo veřejným míněním, ale mně to přišlo prakticky nekoukatelný. Na koukání neskutečná nuda. Nikdy víc. ()

Nix

Já oscarovkám dávám šanci. Ne vždy s tím souhlasím, ale dycky mne zajímá, jestli ten film je něčím spešl nebo jiný. A u tohoto filmu jsem netrefil vedle. Je to dost drsný příběh, který určitě není pro každého. Bát se nějakých nechutných scén nemusíte, ale co se týče toho, co se tam probírá, z toho jde mráz po zádech. Ale zpracování je opravdu skvělý a film mne chytil a nepustil hned od začátku. Hulk tu dokazuje svůj herecký um a Ruffalo je dost sympaťák, takže s ním nemám problém a v pohodě utáhne celej film. Pro mne prvotina od Mccarthyho a zrovna taková, tak to mám rád. ()

junxi91

Zapeklitý detektivní film se spoustou postav, investigativními novináři, zvrhlými kněžími a mravenčí vyšetřovací prací. V roce 1976 jednali dva policisté o zatčení kněze Fr. Johna Geoghana za obtěžování dětí. Vysoce postavený duchovní mluví s matkou dětí, které byly obtěžovány. Asistent okresního státního zástupce pak vstoupí na ústřednu a řekne policistům, aby neprozradili tisku, co se stalo. Zatčení kněze není zveřejněno a Geoghan je propuštěn. V roce 2001 se setkává Marty Baron, nový šéfredaktor novin The Boston Globe, s Walterem "Robbym" Robinsonem, redaktorem investigativního týmu novin "Spotlight". Baron si přečetl článek Globe o právníkovi Mitchellovi Garabedianovi, který obvinil kardinála Bernarda Lawa, arcibiskupa z Bostonu z toho, že věděl o Geoghanově zneužívání dětí a nic proti tomu neudělal. A tak Baron naléhá na tým z novin Spotlight, aby to prošetřil. Novinář Michael Rezendes kontaktuje Garabediana, který je však nepříjemný podivín, odmítající rozhovor. Rezendes tedy prozradí, že je z týmu Spotlight, což přesvědčí Garabediana, aby promluvil. Tým Spotlight věří tomu, že sleduje příběh jednoho kněze, který byl několikrát přesunut, ale to je omyl. Zjistí totiž, že v Bostonu existuje více kněží, kteří zneužívali děti, a Bostonská arcidiecéze to zakrývala. Sejdou se s lehce neurotickým Philem Savianem, který vede skupinu na ochranu práv obětí jménem SNAP (Survivors Network of these Abused by Priests). Tým se dozví, že zneužívání provádělo minimálně 13 kněží. Tým se zkontaktuje s Richardem Sipem, bývalým knězem, který pracoval na rehabilitaci kněží - sexuálních predátorů. Jeho studie naznačují, že v Bostonu je přibližně 6% kněžích, kteří zneužívali děti - to je 90 kněží místo původních 13! Tým díky mravenčí detektivní práci vytvoří seznam 87 jmen a začne hledat oběti, aby svá podezření podpořili. Najednou se rozsah jejich práce obrovsky zvýší, a to si začne vybírat daň na jejich životech. Reportér Matt Carroll zjistí, že jedno z rehabilitačních center pro kněží je kousek od jeho domu, ale nemůže o tom nikomu říct. Reportérka Sacha Pfeiffer (kráska) zjistí, že nemůže chodit se svou babičkou do kostela. Rezendes se snaží dostat příběh rychle ven a Robinson si zkazí vztahy se svými přáteli, kteří se podíleli na krytí zneužívání dětí kněžími. Ale jejich poslání je důležité - musí pomáhat nevinným obětem zneužívání a odkrýt veřejnosti pravdu! Jedná se totiž o sociologický fenomén, který má co dočinění s tím, že katoličtí kněží musí držet celibát. Přichází však 11. září a priority se změní, nyní žije společnost zprávami o teroristech z Al-Kaidy. Rezendes se od svého oblíbeného právníka Garabediana dozví o existenci veřejných dokumentů, které potvrzují to, že kardinál Law byl informován o zneužívání a ignoroval to. Rezendes dorazí do kanceláře a hlasitě trvá na tom, aby byl příběh okamžitě otisknut, protože jde o spousty obětí, které si nesou traumata po celý život. Robinson to však odmítá s tím, že tým potřebuje další výzkum, aby mohl být tento systémový problém odhalen. Globe vyhraje případ a je odpečetěno ještě více právních dokumentů, které poskytují důkaz o rozsáhlosti zneužívání. A tak tým Spotlight konečně napíše kompletní příběh, který bude publikován na začátku roku 2002. A následně přijdou další odhalení kněžích - pedofilů, a dokonce se v redakci objevují oběti zneužívání, které chtějí vyprávět své příběhy. No, prostě komplikovaný, zapeklitý a příliš rychle ubíhající film o jednom nechutném církevním fenoménu. Spousta různých kněží, právníků, soudců, novinářů, jejich šéfů, obětí zneužívání atd. Pro úplné pochopení je lepší film zhlédnout znovu a dát rychlost přehrávání 0,8. () (méně) (více)

vladivostok

Neotravna novinarska detektivka, brilantne prepracovana, filmu nie je co vytknut. Dej vas cely cas drzi v pozore, navyse sa ide podla skutocnej linky, takze sanka bude dole, a to je vzdy garancia kvality / 75 % ()

seeba10

Film, kde téma (vlastně zcela přirozeně) předčilo zpracování. Film by byl zajímavý sám o sobě, i kdyby v něm herci předvedli horší výkony. To je jeden z hlavních důvodů, proč si film nezaslouží Oskara (chybí mu součástky k dokonalosti, ze které by se člověk jako z celku posadil na pr..). Oba vedlejší herci nominováni na Oskara zaslouženě - ale ani u nich to na výhru také není. ()

joelly01

Porad se tam jen mluvilo a zdalo se mi, ze se tam skoro nic nedeje! Ovsem i pres to jsem se nemohla odtrhnout od obrazovky a obcas jsem si rikala "to je tedy sila!" (napr. jak ta novinarka konfrontovala jednoho pedokneze). Bylo zajimave sledovat jak se rodi investigativni reportaz a velmi bych take vyzdvihla herecke obsazeni (Ruffalo je posledni dobou muj velky oblibenec... jeste par takovych filmu kde po nem budu mlsne koukat a presunu ho do me topky!). Co se tyce nabozenstvi, tak byvam trochu skodoliba, neb znam par poboznych lidi co porad rikaji "Buh to a Buh tohle" a pritom jsou to pokrytecke svine, procez i pres ruzna lakani zatim volani svatostanku odolavam. O islamu radejc ani nezacina. Tohle neni to prave misto. Ale film snobarna. Doporucuji! ()

boo-boo

Vzhľadom na danú tému je Spotlight prekvapivo civilný a miestami až dokumentárny. Vďaka tomu sa vyhýba zbytočnému tlačeniu na pílu a dáva tak viac vyniknúť spovediam obetí celého toho svinstva. Obsadenie bez výnimky famózne (naozaj nikto nevyzdvihuje Stanleyho Tucciho?!), spracovanie perfektné. Neviem, či na Oscara, ale rozhodne na viac než jedno pozretie. ()

hero_bk

Z řemeslného hlediska odpolední televizní inscenace na TV Barrandov. Kupa postav, kupa jmen, nic se neděje. Nezajímavá kamera, plytký scénář, nulové emoce. A rozhodně mě to nepřesvědčilo o tom, že by kněží byli horší póvl než novináři. Protože i kdyby kněžích bylo zvrácených 6 % (jakože tomu nevěřím), jak se tvrdí ve filmu, tak kokotů mezi novináři je alespoň 60 %. Nominace na Oskara jedině za téma, jinak ji nechápu. ()

Kukolar

Nápad na film chválim, no spracované úplne zle. Rozvláčne, rozťahané, milión postáv, stále sa len vyšetruje a kecy,kecy, kecy. V strede filmu som to vypol. Herecké výkony ma teda neposadili na stoličku. Podľa mňa dobrý, veľmi dobrý nápad sfilmovať tento problém, no film urobený zle. ()

Sharles

Autentické, strhujúce, jedinečné. Nepamätám si kedy som naposledy videl film, ktorému by som takto všetko veril. Herectvo geniálne, to, že Michael Keaton nie je nominovaný na Oskara beriem ako najväčšiu hanbu akadémie za posledné roky. ()

markyzgero

české ateistické srdéčko zaplesá nad tím, jak je ta církev zvrácená, všichni se pohoršíme nad pedofilií a oceníme snahu bostonského žurnalistického týmu...čsfd v krystalické formě... ()

groz122

Jaj... akademie je hotová a to právem! Církev se možná stydí, ale má k tomu důvod. Svinstvo ze spojených států je pořád relativně čerstvá záležitost a když vám dojde, že je zde absence fikce, tak si budete přát kladivo na papaláše. Je to herecký orchestr, který vás od začátku do konce chytne a nepustí. Takto se dělají filmy panstvo. Takto se dělá drama. Soundtrack jen dokresluje, již tak výbornou atmosféru. Plivu pod nohy církve. Toto není lidské! 94% ()

TSZ

Opět oscar, udělený spíš za téma než zpracování. Šedivé a chladné drama o velmi ožehavém tématu, které nepřináší zřejmě nic zapamatovatelného. Určitě z toho šlo vytřískat mnohem víc, spousta hereckých osobností navíc zůstala trestuhodně nevyužita. ()

mac000

Film je rozhodně kvalitní řemeslo, s výbornými hereckými výkony, ale to všechno už zde bylo. Rozhodně si nemyslím, že by to byl NEJLEPŠÍ AMERICKÝ FILM ZA 2015 (?). Mluví se zde o věcech, které jsou dnes již známé, nicméně americky prudérní scénárista (režisér?) nejde do hloubky, neposkytuje žádné skutečně emotivní svědectví o zneužívání malých dětí. Výsledný dojem diváka je, že po shlédnutí filmu neví více, než věděl předtím. A to je na nej... /abych se neopakoval/ trochu málo. ()

Shaqual

Tak trochu jiná křížová výprava chrabrých novinářů, jež se postavili na odpor největšímu impériu našeho věku. Kdyby se tam jen o všech těch výhrůžkách, odporu církve a hněvu božím jen nemluvilo a něco z toho bylo i vidět... Ale i tak je dost parádní film, zejména kvůli scénáři a vlastně i samotnému příběhu, který si o zfilmování opravdu říkal. ()

Ninivius

Ze začátku trochu zmatek, než se zorientujete ve jménech uběhne dobrých 20 minut. Poté ale film nabírá na obrátkách, atmosféra houstne, a herci se konečně ukazují na maximum. Při sledování jsem měl pocit, že jsem součástí týmu Spotlight, a prožívám s nimi odkrývání něčeho obrovského, co nikdo na začátku nečekal. Téma celého filmu je dost silné, nic na nedělní posezení s rodinou. Doporučuji od filmu neodcházet, protože se v každé vteřině řeší něco důležitého. Nevěřil jsem vlastním očím, když jsem v titulcích viděl, kolika míst na světě, se "tato věc" týká. Z herců pro mě vynikli hlavně Mark Ruffalo, Rachel McAdams a samozřejmě Keaton. Oscara si film rozhodně zasloužil. ()

syphoon

Oscarový snímek, u kterého jsem 2x usnul! Nebylo to však únavou či jiným syndromem, který by mne nutil zavřít oči, ale bohužel od první minuty mě film neuchvátil a svojí atmosférou mě takřka donutil hodit si pověstného šlofíka. Skvělý námět, bohužel pro mě, rozhodně nebyl přenesen na plátno. Ať už to bylo vinou únavy, tak jsem se v dialozích, jednotlivých jménech a celkově i ve filmovém ději často ztrácel. Čekal jsem nějaký boom efekt, který by mne vrátil do křesla. NIC. Dám tomu šanci určitě ještě jednou mě přesvědčit o opaku, ale momentálně můžu říci, že jsem z OSKAROVÉHO snímku zklamán! 60% ()

MAAUZ

Silné kafe. I když bylo chvílema velmi náročné číst titulky, zároveň vnímat film, souvislosti a pamatovat si všechna ta jména, Spotlight jsem si moc užil. Příjemnej film s nepříjemným a citlivým obsahem. Církev bych nazval nesilnější a nejrozsáhlejší mafia organizací na světě. Vždy byla, je a bude. Nikdo totiž není svatý. Stop Child Abuse. ()

Z La La Landu na Měsíc

Z La La Landu na Měsíc

24.06.2017

Damien Chazelle (Whiplash, La La Land) se letos stal nejmladším režisérem, který má doma na poličce Oscara. Jeho další film tak doprovází astronomická očekávání, před nimiž by se kdekdo schoval k… (více)

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz