Spotlight

• Česko Světelný bod (více)

Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams a Liev Schreiber v hlavních rolích skutečného příběhu, ve kterém reportéři amerického deníku The Boston Globe odhalili masivní skandál zneužívání nezletilých představiteli místní arcidiecéze. Případ neměl dopad pouze na pár obviněných duchovních, ale otřásl celou katolickou církví. (Falcon)

wallax

Majstrovsky zvládnutý snímok o tom, že Diablove chápadlá siahajú aj do najvyššej no stále svetskej svätej cirkvi. Film, ktorý získal Oscara v roku 2015, aj keď si myslím, že zlatého plešouna mu skôr priviala látka o ktorej je a nie, hoc po filmárskej i hereckej stránke bravúrne, spracovanie. Film sa zaoberá obťažovaním a zneužívaním mladistvých cirkevnými činiteľmi a to nie ako vymyslená story, ale príbeh na základe skutočných a podložených informácií, neskôr aj vyšetrovaní a súdnych sporov. Skazenosť súdnictva a cirkvi, dokonca až presvedčenie niektorých obvinených kňazov o tom, že nič zlé nerobili hovorí o prehnitosti organizácie a spoločnosti, ktoré len podčiarkuje krytie a tutlanie týchto zverstiev na deťoch najvyššími predstaviteľmi cirkvi a súdnictva. Samozrejme, nie každý kňaz je zvrhlík, no pri tejto kauze sa ich našlo viac ako dosť...filmov ako je tento by sa malo natáčať viac a to o rôznych organizáciách, katolícka cirkev nie je jediný zdroj podobných excesov. Moje osobné prehlásenie: Po videní filmu si samozrejme nemyslím, že desatoro je zlý návod na život, alebo že sú všetci predstavitelia cirkvi zlosynovia, osobne poznám zopár, ktorých považujem za skutočne svätých mužov, ktorí úprimne šíria to čo skutočne žijú. Po Birdmanovi, ďalšia schopná oscarovka, naviac stále aktuálna a upozorňujúca na reálie vo svete. Herci predviedli skvele svoje remeslo, až sa zdalo, že v takto komornej atmosfére sa nedá nič pokaziť, ale to je ozaj len zdanie, zvyšok štábu detto. SOUNDTRACK: Howard Shore znovu bravúrny a jeho klavírne sonáty sa skvele hodia do pracovného prostredia a dokonale sadli k príbehu a celému priebehu filmu. ()

pafka

Me to uplne nechytlo, ani zpusob gradovani pribehu, nijak uplne neoslovilo. Ale tema, tema je to tezke a nocni mura cele cirkve, ktera si nevidi do drzky, coz je tak od vzdycky. Bes. ()

JamesVsalix

True detective bez detektivů v celovečerní podobě. Tak nějak vypadá spotlight. Přehlídka precizní filmařiny, dechberoucích hereckých výkonů a příběh, kterému by jen těžko někdo chtěl uvěřit. Parta pisálků se i vůči nevoli snad každého podívá na zoubek bostonské církvi a rozpoutají zpravodajskou válku proti Bohu. No kdo by to nemiloval. Plná palba, panstvo. ()

srolyma

Kdo neprzní, není kněz, hop, hop hop! Aneb jak se z jedné zdánlivě ojedinělé aférky, kdy si jeden kněžík trochu zaskotačí s pár desítkami zbožných chlapečků, stane díky týmu investigativních novinářů z Boston Globe causa obřích rozměrů. On to ve finále totiž není jen jeden zvrhlý kněžík, ono je to 130 zvrhlých kněžíků. A to jenom v Bostonu, což není zase tak úplně velké město. Kolik tam těch kněžíků může celkem být? 135? Jo, Amerika. Tam si nekoupil všechna média Agroferda, tam se ještě může psát o zvrhlostech pěkně na rovinu. Film výborný, Batman i Hulk to zahráli skvěle, z toho seznamu církevních zvrhlostí na konci až zamrazí. ()

Blazis34

Zajímavá investigativní novinářská práce, která dokázala rozluštit jeden obří problém, o kterém normální lidé neměli ani tuchy. Ono schovávat se a odkazovat na boží víru je strašně jednoduché, ale zárověn je to pokrytecké a rouhání. Zaplaťpánbůh se po čase našel tým jako Spotlight, který na tento gigantický nešvar poukázal, představil světu a mnoha kněžím zkomplikoval život. Spravedlnost by vždy měla zvítězit. K filmu: Ten se nesl ve stylu přelomu druhého tisíciletí a vše bylo skvěle vybarveno. Samotný tým vyšetřovatelů působil skvěle realisticky a herecky bezchybně. Vyzdvihl bych Marka Ruffala, který ještě o schůdek převyšoval ostatní. Jediné co bych vytkl, tak pomalejší a méně přehledný začátek a naopak závěr mohl být lépe detailněji rozpracovaný. Jinak velká spokojenost, zajímavě udělaná podívaná, kde není moc akce, přesto se divák nenudí. Čtyři hvězdy - 80%. ()

lobo87

Poctivá žánrovka, ktorá opisuje investigatívnu novinárčinu možno najlepšie, ako sme vo filmoch videli. Spotlight sa drží faktov a nevsádza na emócie, ktoré napriek tomu zafungujú, keďže ide o príbeh, o aký ide. Herci fantastický, najviac asi Ruffalo, ktorý išiel po príbehu ako pitbul. Som rád, že McCarthy natočil takýto film a že sa potvrdilo to, čo stále hovorím. Cirkev a viera sú úplne odlišné veci, ktoré sa často navzájom vylučujú... 80% ()

Dennnisa

Hodně dlouho jsem se přemlouvala tento film pustit, nechtělo se mi do dvouhodinového čtení titulek. Po prvních 20ti minutách jsem si byla jistá, že se začnu ztrácet ve jménech, ale nestalo se. S obrovským zájmem a napětím jsem film dokoukala a nemám co vytknout. Hodně silný příběh a navíc podle pravdy. Rozhodně stojí za zhlédnutí. ()

Plague.

Bohužel, založit hodnocení čistě na předloze (skutčné události) by nebylo správné. Film samotný tedy pouze 3* ()

blondboss

Spotlight je unikátna a precízne spracovaná žánrovka, ktorá skutočné udalosti odhalenia veľkého cirkevného škandálu zneužívania detí poníma veľmi profesionálne a prakticky bez akéhokoľvek funkčného a logického zaváhania. V spojení so skvelými hereckými výkonmi sa dá povedať, že vznikol kvalitný film, ktorému ale možno vytknúť prílišnú profesionalitu s minimom rozvíjania hlavných postáv. To ani nie je cieľom filmu, ale trošku to tomuto snímku uberá na atraktívnosti. Inak ale celkovo spokojnosť. 75 % ()

Aywes

Spotlight obsahuje sice zajímavý příběh, který je podstatné světu prezentovat, ale mě jakožto nevěřícímu toho moc neřekne. Ano, ohrožení je znatelné a obrovská krize přímo ze scénáře čpí (ve správném slova smyslu). Nic proti tomu. Jen si musím nahrazovat hlavní aktéry jinou institucí, aby celý film měl nějaký dopad. To samozřejmě není špatně. Jedná se o subjektivní pohled na problém. Shoreova hudba funguje jako ten správní popud na vytvoření lehce tísnivé atmosféry. To ovšem nedokáže zachránit jinak příliš obyčejný spád. Jako dobrý. Herci v pohodě, hudba super a celkově se jedná o dobře odvedenou práci. Že bych ale z toho byl odvařenej to se fakt říct nedá... ()

PTomA

Rutinně natočené, ale mistrovsky napsané. (napovídá tomu Oscar za původní scénář) Příběh je mrazivý, dialogy si postavy mezi sebou vyměňují svižně, vůbec se film netáhne. Herci (především Ruffalo) investigativní novináře zahráli na jedničku. Jen jsem se ze začátku trošku ztrácel v příběhu. (konkrétně v jménech) I tak skvělej film 8.5/10 ()

mr.twizta

Nadherne minimalisticke a uprimne pusobici svedectvi o tom, co se bezpochyby deje dodnes a vsude. Tom McCarthy krasne zvlada vypravet a herecky ansambl tika jako hodinky. Takove filmy je treba tocit a videt. ()

wick

Spolu s Big Short nejlepší filmový počin z hlediska toho o čem vypovídá 2015...úsporně natočené drama vypovídající o skandálu se zneužíváním dětí kněžími v Bostonu přináší odpudivé svědectví o hanebných zločinech katolické církve. Koho to zajímá a ví, že papež spolu s kardinály a kněžími je jedna velká sebranka, ještě o něco lepší je dokument Mea Maxima Culpa. ()

ZetDaElO

Komorná novinárska dráma s výbornými hereckými výkonmi, ale s úplne nezaujímavým filmovým spracovaním až na úrovni televíznej produkcie. Znepokojivý námet zneužívania detí v cirkvi a investigatívna žurnalistika v hlavnej úlohe by sa lepšie vynímali v kvalitnej literatúre faktu. Oscar 2016 z toho zrejme nebude. 6/10 ()

hony23

Na můj vkus až příliš utahané drama o odhalování sexuáního zneužívání mezi bostonskými velebníčky a jejich nezletilými ovečkami. No nic, o čem bych před shlédnutím filmu nevěděl a film samotný nenabídnul nijak strhující podívanou. ()

Saxos

Náhled na kus poctivé a skutečné novinářské práce. Novinařina není plnění stránek přiblblými články a obrázky rádoby celebrit s vyšpulenýma spoďárama. Film dost roztahaný a neuspořádaný, ale obsah vše nahradí. ()

Z La La Landu na Měsíc

Z La La Landu na Měsíc

24.06.2017

Damien Chazelle (Whiplash, La La Land) se letos stal nejmladším režisérem, který má doma na poličce Oscara. Jeho další film tak doprovází astronomická očekávání, před nimiž by se kdekdo schoval k… (více)

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz