Spotlight

• Česko Světelný bod (více)

Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams a Liev Schreiber v hlavních rolích skutečného příběhu, ve kterém reportéři amerického deníku The Boston Globe odhalili masivní skandál zneužívání nezletilých představiteli místní arcidiecéze. Případ neměl dopad pouze na pár obviněných duchovních, ale otřásl celou katolickou církví. (Falcon)

tchempi

Děkujme Bohu (myšleno cimrmanovsky), že žijeme v ateistické zemi. Církve (všechny, bez výjimky) vznikly jen proto, aby jejich představitelé vymyli mozky svým ovečkám a mohli je vy(zne)užívat. Film to vystihl dokonale, i když divákovi chvíli trvá, než se ve změti postav zorientuje. Z hereckých představitelů byl jednoznačně nejvíce cool Mark Ruffalo (zasloužená nominace na Oscara). ()

FLVEKK

Musím to vidět ještě jednou ! Člověk musí dávat opravdu velký pozor a pořádně se do filmu zažrat, proto dám filmu ještě jednu šanci a věřím, že bude lepší i hodnocení !! Nebyl jsem úplně při sobě a párkrát jsem musel film stopnout (přiznávám se:( ..každopádně..Mark Ruffalo byl excelentní !! Vlastně všechny postavy byly bezkonkurenční !! Hudba se skvěle hodila do filmu..No a když si představím ty z*ur*ené pánbíčkáře, jak jim to dělá dobře, tak mám sto chutí....... ()

burton-ka

Milé děti, a ted' si povíme příběh o tom, jak to funguje v té skvělé instituci jako je církev. Sáčky na blití si ponechte pod sedačkami a hlavně věřte v Boha, že to celé napraví! (např. že narve tyč nejednomu farářovi do zadku minimálně 15x za noc) Naprosto brilantní novinářský film podle skutečné události z nedávné doby s Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams TOP STROP ()

Callie

Jako jo, dobrý, ale nějak to celý klouže po povrchu. Není to nuda, ale ani mě to nějak emočně nezasáhlo. Téma přesně rozebírané jako v seriálu Ray Donovan, kde jsem se z těch úchylnejch flanďáků málem pokákla. Ještě mi to připomínal šéfík novin Liev Schreiber. Tady mi nějak něco chybělo. Emočně prázdné, postavy bez hloubky. Ještě jsem čekala nějaký tlak na novináře, a ono se vlastně nic nedělo. Jediné překvapivé bylo zjištění, že před lety zametl pod koberec Michael Keaton. ()

Dawydov

Kvalitní film, u kterého vlastně není co konkrétního vytknout. Nic nebylo vyloženě špatně (snad jedině občas moc informací a moc postav, ve kterých se lze snadno ztratit). Téma zajímavé, herecké výkony skvělé... Nicméně film mě nijak neohromil ani nenadchnul, neprožíval jsem při sledování nic intenzivního, po žádné stránce. Pětihvězdičkový film ve mě musí něco zanechat, abych měl důvod si na něj druhý den vzpomenout. Na toto jsem si ale druhý den nevzpomněl vůbec. Je to takový "normální", asi až moc uměřený film. Kvalitní, ale nic extra. Bohužel zapomenutelné. Pro někoho, kdo o tom tématu, o kterém to celé je, ale prozatím nic neví, to může být o hvězdu lepší, protože bude filmem šokován a přinese mu spoustu nového. ()

Lykr

Skvostný film. Skvělé, velmi uvěřitelné herecké obsazení a naprosto zdrcující děj srovnatelný s těma největšíma zvěrstvy na světě. Neodtrhnul jsem oči z obrazovky. ()

hanazu

Investigativní novinařina v roce 2001. Škoda, že celý ten film působí, jako by byl v té době i natočen. Po filmové stránce žádné překvapení. Jinak námět zajímavý - divoká sedmdesátá léta zavála i do řad katolických kněží, až se jim sutany vzdouvaly. ()

kolly13

Kvalitně zpracované, napínavé drama s důrazem na hereckou přitažlivost a otřesné téma. Scéna s dvěmi dětmi, které "byly zneužity před 14 dny", mě nalomila. Naštěstí zde nejsou explicitní záběry či přehnané emoční scény, což byl i důvod, že jsem na film těšil. Nezklamal film, ale potvrzení, což většina ví o církvi, důsledků celibátu a slepé víře. ()

Emperor1

Film mě až tolik nezaujal svým suchým zpracováním, jako spíše zvoleným tématem. Jako dokument snažící se poukázat na pokrytectví církve a snahu zametat nepříjemné věci pod koberec obstojí. ()

Sevin14

Velice dobrý film, u kterého jsem přemýšlel jestli si nezaslouží dokonce i 5*, bohužel myslím si, že nebyl úplně využit potenciál filmu a v posledních 20 minutách, kdy film většinou nabírá nejvíc na obrátkách, Spotlight spíše ubral. Plno postav, o kterých se ve filmu mluví se v něm ani neobjeví a je zde i plno použitých jmen, takže musíte dávat pozor, aby jste věděli o kom se zrovna mluví. Nakonec jsem zvolil 4*, jelikož jsem došel k závěru, že by bylo nefér dát pět v porovnání s ostatními filmy, kterým jsem dal to nejvyšší hodnocení, i když jsem měl nutkání tam těch pět poslat. ()

zigy

Zasloužený Oscar, naprosto. Přesně takové filmy si je zaslouží. Všichni prezidentovi muži 21. století. Osvětový film, protože jedině takhle se společnost dozví, co se skrývá pod fasádou "bohulibých" cílů katolické církve. většina farářů je jistě skvělá, jenže když je menšina z nich parta úchylů a znásilňovačů, dost těm ostatním kazí reputaci. Šílené je, že v Bostonu to odhalili lokálně, ale nepochybně to existuje na celém světě. ()

bonovox

Tento film zachraňuje hlavne silný námet, inak by išlo len o slušnú drámu z novinárského prostredia. Takéto filmy majú akademici radi, preto oscar za naj film roka, ale boli aj lepšie... Z hereckej stránky je to ale skvelé, hlavne Keaton s Ruffalom hrajú ako s partesu. Z konečného hľadiska je teda dobré, že vznikol film o háklivej a trpkej téme, ktorá rezonuje v spoločnosti do dnes. ()

jaytothezee

Po dlhej dobe film, ktory ma velmi prijemne prekvapil. Vyborne napisany scenar. Na to ze to bol prevazne konverzacny film, mal pomerne rychly spad, v horde mien sa dalo pomerne rychlo orientovat a divak tak zostaval po cely cas v obraze. Herecke vykony boli na jednotku a kazdemu hercovi som veril tak, ze som skoro zabudol, ze sa pozeram na herecke esa a nie realnych novinarov. Velke plus aj za soundtrack. Celkovo, velka spokojnost. ()

Monos

„Občas je lehké zapomenout, že jsme strávili většinu času klopýtánim ve tmě. Když potom naráz vyjdeme na světlo, jakobychom naráz cítili všechnu tu vinu kolem nás.“ Poviem len toľko, že hneď od začiatku si ma tento film získal. Poslednú pol hodinu som ani nedýchala. Emócie vo mne priam vreli. Bola som nasratá, znechutená, často krát dojatá. Veľký obdiv reportérom za odhodlanie a zanietenie a hercom za skvelé stvárnenie. Veľmi silný film založený na skutočnej udalosti. A hlavne silná téma. Odporná, nechutná, ale kurva pravdivá. Bohužiaľ. Vyjebanci. ()

Lukys

Jednen z málo případů, kdy film více stojí na scénáři, než na režii. Nechci nějak schazovat práci režiséra, ale ve chvíli, kdy by dialogy a děj nebyly díky skvělému scénáři tak chytlavé, film by se mohl s pozlacenou soškou rozloučit. Jedná se o chytlavou "polodetektivku", která není stoprocentně zábavnou a drámem našlapanou podívanou, ale jakmile se dostanete do rytmu, chytí vás to. Postavy tu baví, i když se o nich nedozvíme zhola nic, scénář napsaný na jedničku, solidní hudba, nadprůměrný vizuál...ale film roku? Znám lepší. SCÉNÁŘ 5/5 POSTAVY 4/5 HUDBA 3/5 VIZUÁL 4/5 = NADPRŮMĚRNÁ OSCAROVKA, KTERÁ SI OSCARA ZA NEJLEPŠÍ FILM NEZASLOUŽÍ ()

Kozlowski8

Skutečný příběh skupinky amerických novinářů, kteří odhalili zneužívání dětí katolickými knězi a to v takovém rozsahu, že kauza otřásla celou katolickou církví. Spotlight je zcela bez akce a příběh si zdánlivě v poklidu plyne. Napětí ale postupně narůstá a emoce se probouzejí způsobem, který vás zcela vtáhne a - už kvůli závažnosti tématu, umocněné vědomím skutečných událostí - diváka musí vnitřně zasáhnout. Tom McCarthy odvedl skvělou práci a natočil dílo, které je oslavou investigativní novinařiny a to přestože (nebo právě protože) je natočeno minimalisticky, v rozvážném tempu vyprávění, bez exhibice či prvků uměle zvyšujících dramatičnost dění. Velkou měrou tomu přispívají herci. Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams, ale i ti ostatní, pojali své úlohy čistě, opravdově a zkrátka bravurně. Výborný, odvážný a záslužný počin. 85%. ()

buchannon

Když jsem tento snímek viděl před dvěma lety, dost nevybíravě jsem se do něj v mém komentáři opřel, zřejmě jsem byl při jeho sledování ve špatném rozpoložení a neměl jsem náladu na takto upovídaný film. Ale řekl jsem si, že mu dám ještě šanci a vida, buď jsem za ty dva roky tolik dospěl a zmoudřel (asi sotva :)), nebo prostě jsem se tentokrát soustředil na děj a konečně mi to "žvatlání", jak jsem ho předtím nazval, dávalo smysl. Nakonec jsem dospěl k určitému faktu: objektivně vzato je to dobrý film, heuréka! Ne každé užvaněné drama je kravina. Bohužel však si musím postěžovat, takhle rychlé titulky jsem vážně ještě neviděl, občas jsem opravdu nestíhal. P.S.: Abych ukázal, jak hluboce a upřímně si vážím katolické církve, objevil jsem tento joke: Víte, jaký je rozdíl mezi akné a knězem? Akné počká do chlapcových dvanácti, než se mu udělá na obličeji. ()

haack

Film, který se hodnotí těžko, protože je to víc dokument, než zábavný snímek. Jeho význam převyšuje formu, ale i ta je velmi dobrá. Jen v závěru mi trochu chybí nahlédnutí pod pokličku církve a trochu toho povyku, ale to už by asi bylo nad rámec... 7/10 ()

Nikiko

Ještě pořád existují filmy, které mě dokážou dostat do kolen. Ať už tématem nebo zpracováním. Tohle je jeden z nich. ()

Franki69

Chirurgicky precizní režie nechává Marka Ruffala, Michaela Keatona, Rachel McAdams a Lieva Schreibera rozehrát drama o jednom z nejdůležitějších článků v historii vydávání novin. Bostonský Globe v letech 2001 – 2002 naplno a v dosud nevídané šíři rozkryl celosvětový skandál pedofilie v katolickém kléru. S výjimkou filmu „Všichni prezidentovi muži“ nevím o žádném dalším, který by tak poutavě vystavěl a také vyprávěl děj, opírající se o reálnou práci novinářů. A že tenhle film posbíral řadu prestižních cen opravdu není náhoda. Všechno v něm funguje tak, jak má, přesvěčte se sami. Ode mne 100%, s tím, že osobně přidávám pár procent za bezchybného Keatona a také za Marka Ruffala. ()

Z La La Landu na Měsíc

Z La La Landu na Měsíc

24.06.2017

Damien Chazelle (Whiplash, La La Land) se letos stal nejmladším režisérem, který má doma na poličce Oscara. Jeho další film tak doprovází astronomická očekávání, před nimiž by se kdekdo schoval k… (více)

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz