Citizenfour: Občan Snowden

(festivalový název)

Dokumentární

Německo / USA, 2014, 114 min

Laura Poitras

To že jsi paranoik ještě neznamená, že tě nesledují aneb střez se požárního alarmu... (ne)Konspirační thriller par excellence formou nedotaženého dokumentu. Chápu, že když začínali natáčet, tak ještě nemohli vědět, kam přesně se to vyvine a co vše to rozpoutá, ale to neospravedlňuje špatnou dramaturgickou práci "ve střižně" při kompletaci. Možná to chtělo větší odstup než rok a něco, možná méně témat. Je to totiž tak trochu o Snowdenovi, ale ne tak úplně. Je to tak trochu o fenoménu whistleblowerovství, ale ne tak úplně. Je to tak trochu o vynesených materiálech, ale ne tak úplně. Je to tak trochu o morálních a etických problémech, co vše zveřejnit/zatajit, ale ne tak úplně. Je to tak trochu o utajených vládních programech, ale ne tak úplně. Je to tak trochu o práci investigativních novinářů a médií obecně, ale ne tak úplně. Je to tak trochu o všem z tohoto ranku, protože se nakousne kde co, ale jen málo se toho skutečně řekne a ještě méně toho, co bychom (mezitím) nevěděli odjinud. Nic z výše uvedeného ovšem neznamená, že by to bylo špatné či nezajímavé. Pouze je to promrhané spíše než co jiného, protože být takto "naživo" u bezprecedentního zdroje během (i po) historické události, to si říká o mnohem více, než v tom Laura Poitras nalezla. Bojí se totiž položit Snowdenovi otázky na tělo; to za ní museli učinit až jiní. PS: Citizienfour je učebnicový příklad toho typu dokumentů, u kterých se často (a lehce) zaměňuje „zásadnost“ zvolené události/tématu se „zásadností“ dokumentu jako takového.(17.2.2015)

Moc důležitý a přínosný dokument. 80%(23.10.2016)

Z hlediska filmového, stojí tenhle dokument někde v šedém průměru. Dokonce i samotná struktura a poslepování příběhu je poněkud chaotické a působí trochu neuceleným dojmem. To podstatné je obsah a událost, kterou můžeme prostřednictvím Citizenfour sledovat, a která si opravdu nezavdá s kdejakým politickým thrillerem. Zároveň si uvědomíte, že tenhle Oscar nemá druhé jméno "filmový", nýbrž "politický". Pokud jste celou kauzu minuli v době, kdy byla hlavním tématem ve světových médiích, je tohle určitě dobrý začátek, jak se o ní něco dozvědět. Zbytek je už potom "for your consideration". 7/10(28.7.2015)

Obsah za 5, forma 2. Uvažujem, že by dokumentu neprekážala ani dĺžka samotná, keby do nej tvorcovia vedeli vložiť len to podstatné, len to zaujímavé a nie aj to nudné, nedotiahnuté a zbytočné. Shame.(16.9.2015)

Znepokojivý, na druhou stranu nijak moc překvapující odhalení - v době, kdy žijeme napůl digitálně s mobily v kapse, je naivní očekávat svatý soukromí. Podle mě si Snowden zaslouží obojí obdiv i vězení (čehož si byl sám vědom), dokumentárně je tohle na velmi fajn úrovni, získaný materiál je původní a obdivuhodný, je to věcný a ve stylu ledový sprchy. Ach jo, co všechno já už za život vpustil někam do internetu... :D(20.1.2017)