Citizenfour: Občan Snowden

Laura Poitras

Dirk Wilutzky

Zvuk:

Frank Kruse

Tohle není žádné sci-fi, vymyšlený příběh, konspirační teorie či čistá paranoa. O Snowdenovi jsem věděl již hodně po prvním ''leaku'', ale tenhle dokument shrnuje vše podstatné a poskytuje veřejnosti lepší obraz o celé problematice. "The Land of the Free and the Home of the Brave" opět ukázal, že se dere k absolutní dominanci v celosvětovém měřítku a schovává se za všechno co lidé považují za demokracii. Tohle není o USA a Rusku a jejich mocenském boji, tohle je o nejvyšším principu bytí v této době, o základním pilíři našeho práva na Zemi, kromě práva na život. Všechny ty čísla mluví za vše a je nemožné uvěřit, jak absurdní jsou a to vše pro „pasivní bezpečnost“ - v téhle formě velmi blízko k silné diktatuře. Přijde mi pošetilé, že se do toho tahá špionáž a konfilkt Ruska a USA. Tohle měl být impulz k masivní reformě moci státu jako autoritě a né směšné výmluvy a ukazování prstem. Věřím, že tomu ještě není konec, protože tohle mělo skončit absolutní revolucí v ohledu důvěry v autority, které spravují naše životy ( Hlavně US občany a lidi se tam nacházející ). Edward Snowden, opravdový hrdina, který odmítl kápi a plášť a ukázal všem, že za naše opravdové demokratické hodnoty by jsme měli bojovat bez strachu a aktivně, protože kdo si je nechá utéct, tak jich není hoden. Jeden člověk, který dokázal změnit svět. Kdo z nás by byl ochoten ztratit vše pro správnou věc ?(1.4.2015)

• Snorlax

Mít zajímavé téma ještě neznamená dokázat o něm natočit zajímavý dokument. Roztříštěné, špatně nastříhané, s dlouhými naprosto nesmyslnými záběry tu na noční budovy, tu na ruce píšící na klávesnici. Vznikl nudný film, z jehož každé minuty čpí amatérismus a neskutečná nekoncepčnost. Nehorázně špatně udělané.(23.5.2015)

"Sláva Snowdenovi", povedali si v FSB, keď ďalší americký občan odviedol prácu za nich. Podľa niektorých zdrojov dokonca zadarmo! Sláva európskym tajným službám, toľko voľnosti! Menej sledovania, taký Breivik to ani nemohol mať moc ťažké. Sláva aj novým formám médií, TORu, nevystopovateľným IP adresám, sláva Diaspore! Bez nich by sme si nemohli slobodne pozrieť napríklad popravy novinárov islámskymi teroristami... Btw, koľko agentov má CIA, NSA? Koľko státisícov osobných informácií zvláda sledovať jeden agent? Zaisto ho zaujíma, kedy a kam idete so známymi na pivo. Lebo strašiť ľudí treba! Film je to kvalitný, napínavý. Edward s gelom na hlave ešte slizkejší jak normálne. Neviem sa dočkať dňa, keď WikiLeaks odtajnia jeho prepojenie na ruskú federáciu. A hlavne bez odpočúvania!(30.3.2015)

• FFilipCZ

Hodně zajímavé a velice vážné téma, které je ale z mého pohledu špatně a nechytlavě zpracováno.(7.6.2015)

Najskôr k môjmu hodnoteniu: dve hodiny trvajúce dokumenty nie sú nič pre mňa a rovnako aj pri Snowdenovi musím konštatovať, že koncentrácia všetkého, čo vo filme vidíme, do polovičnej alebo dvojtretinovej dĺžke by z hľadiska dramaturgie u mňa zafungovalo viac. Ale to je viac menej iba osobná preferencia, nie výčitka.....Welcome to the real world....Ja vnímam zneužívanie informačných technológií za evolúciu ľudstva. Ak sme zneužili štiepenie atómu na vraždenie, tak zneužijeme aj zhromažďovanie infošiek na niečo ziskuchtivejšie, ako boj proti terorizmu. Otázka je, či kontrola všetkého, čo napíšeme na sieti, nie je len narušenie demokracie, ale nový svet, s ktorým sa budeme musieť chtiac nechtiac zmieriť. Ale aspoň potom budeme (možno) komunikovať viac medzi sebou tvárou tvár, pokým za sto rokov nebudeme mať od malička čipy v hlave. Ako každá ohromná svetová kauza, sa už aj na Snowdena pomaly zabúda a to je možno tým najhrozivejším zistením.(19.3.2016)