Film založený na skutečných událostech při nechvalně známém "Stanfordském vězeňském experimentu", který proběhl v roce 1971. Uměle vybudované vězení se nachází v prostorách výzkumné laboratoře - kompletně s celami, mřížemi a s neustále přítomnými kamerami. Na dva týdny je najato za slib vysoké odměny dvacet mužů ke hře na vězně a dozorce. "Vězni" jsou uzavřeni a musí se podvolit zdánlivě mírným pravidlům. "Dozorcům" je nařízeno jednoduše udržet pořádek bez použití fyzického násilí. Každý má možnost skončit v kteroukoli chvíli, čímž ale pozbyde nároku na odměnu. Na začátku nálada mezi oběma skupinami je poměrně dobrá. Ale už brzy nastanou hádky a dozorci používají stále drastičtější metody k udržení pořádku... (oficiální text distributora)

Tales

Hodně zajímavá věc. Ze začátku možná zbytečně pomalý tempo vynahrazuje docela drsná druhá polovina. Je tam jedna zbytečná linie, která by tam nemusela vůbec bejt, což by ten film dost urychlilo a asi by to vyšlo líp, takže vzhledem k tomu nedávám maximum, ale jinak se mi to líbilo. Až teda na tu němčinu, hroznej jazyk, ale zvyknout se na to dá. ()

oasismanik

O tomto experimente som čítal veľa článkov a dosť ma zaujal, preto som bol zvedavý na film, ktorý dopadol presne tak, ako som čakal. Obrovský potenciál a veľmi dobrý nápad na sfilmovanie sa zbytočne premrhal. Myšlienky mohli byť ešte viac klaustrofobické a pri konečnom hodnotení si ten koniec odmyslím. Inak by išli aspoň dve hviezdičky dolu. 7/10 ()

han.ci

Mám ráda filmy z vězeňského prostředí a tento byl šokující. Ze začátku se tvářil jako dokument, ale jak se to rozjelo... snad by se lidé nechovali takto i v reálu. Určitě mohl jít trochu do hloubky, aby se vyjasnilo, proč se kdo choval tak jak se choval, bez toho to bylo dvouhodinové monitorovánéí situace a násilí, leč i tak zajímavé. ()

Bigwave

Nechápu, kde se takovéhle filmy v německých scénáristech a režisérech berou. Prvních pár minut, jsou skvěle promyšlené. Filmu to dává takové to panenství, které je po pár desetiminutách naprosto znásilněno. A místo skvělého filmového psychologického projektu, se z něj stává fraška. Fraška s rychlím spádem, plného násilí, které je dochuceno kapkami krve. Možná, že by to pak nikoho nebavilo, kdyby to bylo celé pojaté jak dokument, který má za úkol mapovat pouze psychiku vězně a jeho věznitele. ()

RigorMortis

Aj normálny človek sa môže v hraničných podmienkach stať šialeným alebo "nikdy nepodceňujte psychiku". Jeden z tých náročnejších filmov, ktorý však stojí za zapojenie mozgu. Profesor, ktorý má tento experiment na svedomí, dodnes funguje, niektorí ho obdivujú, iní zavrhujú, no ktovie, či by niekto zo súčasných psychológov mal gule na podobný experiment. ()

Mire

Pekne drsné, dosť realistické, stiesňujúca atmosféra, charizmatický Moritz Bleibtreu, hnusný Justus von Dohnányi,... Posledná polhodina a záverečná akcia bola skvelá, ale zábery s tou ženou boli úplne zbytočné a značne rušivé, za to jedna hviezdička dole. Inak by som nemal výhrad. Veľmi zaujimavá a vydarená záležitosť, ktorú by som si na vlastnej koži prežiť nechcel (aspoň v úlohe väzňa). ()

Pajotka

Jako první jsem viděla Experiment z roku 2010 a ze zvědavosti si stáhla i tento. Příběh byl lehce odlišný, ale je z filmu přímo cítit jak tady šlo o co největší autentičnost zatímco v roce 2010 o co největší sledovanost. Nebyla tady tak vykreslená psychika jednotlivých účastníků experimentu, což možná byla škoda, ale atmosféře to ani trochu neubralo. ()

B.Jay

No doprdele!...S dovolením tentokrát budu hodnotit jen dle obsahové stránky, protože nic jiného jsem nebyl schopen sledovat...5 minut po závěrčných titulkách a ještě se třesu...síla...sorry, víc nejsem schopný napsat... ()

kubilov

Zajímavá studie o pokřivenosti lidského charakteru v extrémních situacích simulovaného vězení. Navíc od Němců to vyznívá ještě o dost jinak. ()

joelly01

No co by, na me tenhle pokus fungoval opravdu vyborne. Ty slizaky na roli bacharu vybrali opravdu paradne, uplne jsem zatinala pesti vzteky kdyz sikanovali, ten Justus byl kor nesympaticky. Pana Moritze ja vubec rada, fyzicky to muj typ sice neni, ale charisma ma a kdyz ho vidim ve filmu tak me oko na nem spociva se zalibenim. Dejova linie s tou jeho "kamaradkou" tak trochu WTF, za to jedna dolu, ale jinak kvalitka. Repete probiha vzdy jednou za par let. ()

Dinsberg

Zimbardův experiment nebyl až tak násilný, ale dramatičností si nejspíš nezadal. Jen důkaz o tom, jak ochotně přijímáme role, které jsou nám dány a okamžitě zneužíváme moc, které je nám svěřena. ()

seba

I když se film odehrává ve vězení, nejedná se o vězeňský film typu Frajer Luke. Tady prožijeme těžký psychologický atak, kafíčko si v žádném případě neuvaříte. A jako vždy skvělý moritz Bleibtrau, zřejmě současná německá jednička. ()

Nupaky

Dejte člověku moc a právo jednat podle sebe,dejte mu šanci ovládat druhé lidi,přidejte k tomu obušek a stane se z něj bezcitná arogantní stvůra! Je strašné,jak se člověk dokáže změnit a to stačí jen 5 dní,jen 5 dní a je všechno jinak. Když si představím,že tento pokus opravdu v roce 1971 probíhal...no hrůza! ()

Jack.Pott

Předlohou je zjevně psychologický pokus z roku 1971, při němž Philip Zimbard ze Stanfordské univerzity přiměl studenty - dobrovolníky, aby část z nich představovala bachaře a část vězně. Dokument o experimentu s názvem Quiet Rage: The Stanford Prison Experiment, natočený podle scénáře samotného Zimbarda je ke shlédnutí například zde: http://video.google.com/videoplay?docid=-22650799994423481# - psycholog v něm uznává, že zašel příliš daleko, ostatně proto taky pokus předčasně ukončil. Německé drama Experiment se zcela nedrží reálné předlohy, filmaři si leccos domýšlejí, a hlavně si představují, co by se stalo, kdyby profesor projekt včas nezastavil. Stejně jako v laboratoři Stanfordské univerzity, i filmoví trestanci musejí čistit záchodovou mísu vlastním oděvem, případně se ocitají na dlouhé hodiny nazí, v izolovaném uzavřeném prostoru atd. Zprvu normální, časem stále nepříčetnější dozorci sice dlouho dodržují pravidlo "neuchylovat se k fyzickému násilí", stejně ale stupňují duševní teror do neúnosnosti. Je naivní a trapně školometské vyvozovat, že když se společnost rozdělí na vládce a ovládané, nevyhnutelně se schyluje ke katastrofě? Domnívám se, že tento závěr je pravdivý; například Hitlerova i Marxova teorie především staví sociální skupiny proti sobě (rasově, respektive třídně). Myslím, že jakékoli omezování volebního práva (třeba podle vzdělání) či jiné dělení populace na hodnotově odlišné segmenty je cestou do pekla. Zrůdami jsme se totiž nenarodili, ale v autoritářsky deviantních podmínkách (protože realita lidského světa vzniká jako sociální konstrukt) se jimi můžeme stát. ()

VirglCZ

Silný, chladný a nelítostný film o snadném manipulování s lidmi. Oproti skutečnosti je to sice přehnané, ale i tak film šokuje, už jen skutečností, jaké svině dokážou lidé být. Herecký výkon je také na poměrně slušné úrovni, stejně tak hudba, a stylová atmosféra. Scénu z černé bedny budu mít v paměti ještě hodně dlouho... ()

capka

Tak poslední čtvrtina, to byl pěkný nářez, a když to člověk završí zjištěním, že je to točené podle skutečné události, tak argumenty typu přehnaného scénáře padají. Plné hodnocení nebude proto, že mi tam přebývala milostná linie hlavní postavy, a naopak chybělo zevrubnější zpracování toho přerodu z lidí na zvířata. ()