Film založený na skutečných událostech při nechvalně známém "Stanfordském vězeňském experimentu", který proběhl v roce 1971. Uměle vybudované vězení se nachází v prostorách výzkumné laboratoře - kompletně s celami, mřížemi a s neustále přítomnými kamerami. Na dva týdny je najato za slib vysoké odměny dvacet mužů ke hře na vězně a dozorce. "Vězni" jsou uzavřeni a musí se podvolit zdánlivě mírným pravidlům. "Dozorcům" je nařízeno jednoduše udržet pořádek bez použití fyzického násilí. Každý má možnost skončit v kteroukoli chvíli, čímž ale pozbyde nároku na odměnu. Na začátku nálada mezi oběma skupinami je poměrně dobrá. Ale už brzy nastanou hádky a dozorci používají stále drastičtější metody k udržení pořádku... (oficiální text distributora)

Viperine

Není to extra povedený psychotriller. Psychologie postav, na které by měl stát, je plytká, bez pořádné hloubky a ke všemu ne zrovna dobře zahraná. Místo sugestivní a emocemi prosáklé atmosféry se mi dostalo racionálního servírování vyhroceného děje, čímž pro mě byl celý příběh jen těžko uvěřitelný. ()

CiPR

Tak to mam za sebou a musim říct, hodně dobře provedený thriller. Po psychické stránce hodně náročné, hlavn konec, nemohl jsem ani mrkat. Tohle všechno zažít, tka nevim, jak bych nakonec dopadl, možná na měsíc v blázinci mby mi udělalo dobře, ale to jen tak na okraj. Film se líbil, možná o trochu více, než USA verze. 80%. ()

sebo9629

Vynikajúci thriller a zatiaľ najlepší nemecký film aký som videl, nevidel som ich však až tak veľa. Film ma aj napriek nemeckému jazyku vtiahol do deja a bol som maximálne zvedavý ako to dopadne. Herecké výkony boli veľmi dobré a keby to bolo lepšie natočené, možno by som dal aj 5* Hodnotenie: 8.3/10 ()

johnymdoe

Podívat se raději na Die Welle z roku 2008. Tento snímek na stejné téma "vycházející" také z neslavně známé studie, byl podle mě až moc přitažený za vlasy. Navíc herci byli, až na círka dvě výjimky, nedobří. Nedalo se uvěřit, nicméně v žánru to nebylo zlé, jen podprůměrné. ()

Johnny

Výborný psycháč. Zaujímavý námet, ktorý navyše písal sám život. Spracovanie je výborné, až je človek prekvapený, keďže z nemeckej dielne vychádzajú najmä brakové detektívne seriály. Suma sumárum, skvelý film, s prenikavou atmosférou od začiatku až do konca. ()

jura-roy

Film, který se pozvolna rozjíždí, ale postupně získává na síle a diváka dokáže vtáhnout do děje. Parta vězňů a parta bachařů v experimentu, který se zvrhne v nekontrolovanou šikanu a boj o přežití. Velmi dobře natočený film, na který se dá koukat, avšak zcela jistě není pro každého snášet 120 minut šikany. ()

tragos

Celý film jsem žil v domění, že byl natočený podle skutečných událostí. Že se jimi nechal pouze inspirovat a v konečném důsledku byl mnohem dramatičtější než stanfordská skutečnost, jsem zjistil až záhy. Nutno říci, že to mému hodnocení trošku ubralo. I tak se ale jedná o vydařený psychologický thriller, v němž "události nezadržitelně nabírají směr, který si vlastně nikdo nepřeje". 7/10 ()

Krchy

Jestli mě kdy nějaký film vykolejil, tak to byl tenhle. Člověka až mrazí, když si uvědomí, že tohle není příliš vzdáleno od reality; v každém z nás nějaká ta bestie číhá. A tohle byl dost ošklivý exkurz do jejího teritoria. ()

Colleague

Trochu mi přijde škoda, že o něčem takovém se točí i filmy a ne jenom dokumenty, těžko pak odhadnout, co byla pravda a co už ne. Je jasné, že tomu filmaři trochu přidali, ale nejspíš ne zas až tak moc. Pozitivní určitě je, že se víc lidí dozví o tomto experimentu. Celkem zdařilý film. ()

mala_kea

Nejhorší herecké výkony, co jsem zatím v německé kinematografii viděl. Uplně vše drží Moritz Bleibtreu, který zachranuje obě strany. Příběh není nijak složitý, ale přesně takovýto jednoduchý thriller já můžu, to bylo přesně moje sousto. Psychyka pracuje a drží tempo. To vám rozpumpuje srdce. Začátek a vlastně 100 minut je jako z pohádky-skoro ideál. Nebýt fakticky zkaženého finále, rozhodně jdu výš.Na Němce, skoro mistrovské dílo. ()

Luk Skywalker

Tak abych měl srovnání tak se kouknu na americkou verzi. Jinak celkem slušně natočeno, tak nějak si představuji, že to dopadlo. Lidé v extrémních situacích dělají extrémní věci, které ve filmu chyběli, prostě by se to tam přinejmenším totálně pomlátilo, ale spíš hůř. Charaktery postav nejsou moc propracované. ()

henry3365

Zdařilý snímek, při kterém až přebíhá mráz po zádech. Dodává mu i to, že založený na skutečných událostech Jinak hlavní hrdinové dosti čitelní a závěr příliš přehnaný.. ()

hororwatch

Tak tenhle film mě sice neměl moc čim překvapit, jelikož jsem si přečetl recenzi, nicméně na zábavnosti a kráse mu to neubralo. Naprosto přesné nastínění toho, do čeho jsou schopní lidé jít kvůli penězům a čeho jsou schopní se dopustit, když získají nad člověkem nějakou moc, protože to co se tam dělo po půlce až dokonce, to už nemělo s penězi nic společného. Tenhle film perfektně zobrazuje to co se děje všude ve světě, ta nadřazenost vedoucích pozicí vůči zbytku a zobrazuje to asi na krutém příkladě. Měli bychom se nad sebou zamyslet. ()

brumbrum

Velmi tazko sa mi to hodnoti - film je HNUSNY, akoze cista tycka. Sadizmus, uchylarna, brutalita, nasilie, krv, mucenie, depresie, utrpenie, mocenie na hlavu, klaustrofobia... Zial, resers ukazal, ze zasrati uchylni amici aj v tomto pripade naozaj takto postupovali: 1971, volalo sa to "Standford prison experiment" - museli cely slavny experiment na siesty den prerusit, nakolko sa to naozaj zvrhlo. Film neukazoval vsetky uchylarne, ktore sa naozaj v realite odohrali, nastastie, i tak to bolo velmi tazke susto; nejdem to sem vypisovat, i tak mi je blbo, ked niekto tuzi, najde to na SPE wiki. Som presvedceny, ze pan Zimbardo bol v realite tazky uchyl a tymto 'experimentom' si vyzil svoje sadisticke sny. Nikto aspon spoly normalny nepotrebuje pozorovat ako dopadne, ked debilovi dame moc a zbran s tym, ze ma ponizovat a mucit druhych. 3*, ale som v rozpakoch - treba posudit dokonalost tvarov, ibaze hodnoteny objekt je velmi sumerne formovane hovno, takze, co s tym? Vyborne natocene, zrezirovane aj zahrane, ale ten obsah, kokos, clovek sa hanbi, ze tiez patri k tejto nasilnej ludskej rase. Zaujimavy fakt: ak sa natoci film o Matke Tereze, to tu hromada sracov rozumcekuje o 'agitke' a 'nabozenskych kecoch' - a ajhla, naserviruje sa tazkokalibrove hovno a nastrka sa nam na to nasilu do gagora az si z toho musime utriet rit - a filmik je hned v top-rebricku! Cisty humus.. ()

foundation

Velice slabucky film. Prve co bije do oci od zaciatku je totalne odporna a otrasna kamera. Za druhe je to potom strasne na prdlajz spracovane a za tretie? Ak uz niekto nataca film podla skutocnej udalosti mal by sa drzat trosku pri zemi a najskor si precitat nieco o tom ako sa to stalo v skutocnosti. Z tych 120 minut je hodina a pol naozaj velmi slaba, azda kde tu sa najde dobra scena. Potom ku koncu uz sa to zacina sice rozbiehat ale zasa to kazi to ze to vo filme maximalne prehnali v porovnani so skutocnostou. Je mi jasne co sa snazili ukazat a dokazat a naozaj pre niekoho to moze byt velmi znepokojivy film ale na mna to ziadny vacsi dojem neurobilo. Co bolo plusom to su herci ktori boli vybrati naozaj velmi dobre. Reziser je ale velmi velmi slaby pokial ide o tu psychologicku stranku filmu. Z niecoho takehoto sa dal zrejme natocit film ktory by nedal spat aj vazne tvrdym chlapikom. Akcia potom ku koncu jakz takz ale ta nuda dookola a tie absolutne zbytocne a rozptylujuce flashbacky hlavneho hrdinu. No hruza. Natocene vazne podpriemerne. Skoda toho. ()

cogi

Kdo se diví, jak se mohl fašismus pobláznit Němce, tak ať se podívá na Experiment, .. pěkně znázorněné, co moc nad lidmi s člověke dělá. Většinou se v tom vyžívají ti největší ubožáci, kterým cítit moc dělá dobře. A popravdě se ani nedivím, že snímek byl podle skutečnosti, moc s lidmi vždycky hýbala a hýbat bude. ()

FOCKE_WULF

Za tenhle exkrementální experiment by měl jít 'profesor' Zimbardo bručet nejmíň na 20 let. Film, který se Stanfordským vězeňským experimentem inspiroval, je sice o dost brutálnější a na rozdíl od skutečnosti jsou tam i nějací mrtví, podstata ale zůstává nezměněná - jakýsi idiotský pseudovědec se rozhodne udělat pokus na lidech, vystavit je podmínkám jako ve vězení, ale nijak to nehlídá, není tam žádná supervize a když dojde k excesům, k šikaně, k brutalitě ze strany 'dozorců', tak to nechá dál běžet až do krajnosti, jenom aby měl všechna potřebná data. Je to k zblití že si někdo dovolí takto pohrávat s lidmi a udělá si z nich de facto pokusné krysy. Film samotný je dost povedený, v poslední čtvrtině pěkně vygraduje a to za doprovodu německé dechovky, což je docela psycho. ()