Čarodějnice

• Česko Čarodějky: Pověst z Nové Anglie (více)
Horor / Mysteriózní
USA / Kanada / Velká Británie, 2015, 92 min (Alternativní 89 min)

V polovině sedmnáctého století měli lidé blíž k přírodě, blíž k Bohu, blíž k iracionálním jevům, které dnes považujeme už jen za pohádky. Sedmičlenná rodina farmáře Williama (Ralph Ineson), která v té době žila v relativním bezpečí jedné z osad v Nové Anglii, se po vážném střetu se sousedy rozhodla kolonii opustit a vydala se dobývat americkou divočinu. Po krátkém putování se usadili v zemi nikoho, poblíž rozlehlého temného lesa, o němž by leckterá citlivá povaha řekla, že působí zlověstně. Neblahé tušení členů farmářovy rodiny umocňuje i řada obtížně vysvětlitelných událostí, které jejich nový život provázejí, zašlou úrodou počínaje a podivným chováním domácího zvířectva konče. Vrcholem série katastrof je pak zmizení farmářova nejmladšího syna přímo před očima nejstarší dcery Tomassin (Anya Taylor-Joy), která ho měla hlídat. V atmosféře všudypřítomné paranoie plynoucí z dalších podivných událostí dochází k postupnému rozkladu rodiny, Tomassin je jednomyslně označena za viníka všech neštěstí a obviněna z čarodějnictví, ačkoliv je to paradoxně právě ona, kdo si ještě zachovává alespoň zdání zdravého rozumu. A to, co se skrývá v temném lese a doposud bylo jen v roli pouhého pozorovatele, se rozhodne udeřit. (Cinemart)

PEZ

Skvelý debut režiséra Robera Eggersa a rovnako skvelý debut pre Anya Taylor-Joy! Navyše Anya bola prvou na testovacej skúške u Eggersa. Toto ich stretnutie osudovo vyšlo. Získať na Sundance film festivale hneď za svoj debut Cenu za réžiu, to sa nevidí každý deň. Film mi sadol, páčilo sa mi, že namiesto lacných lakačiek prevažuje skvelá temná a dusivá atmosféra, plná beznádeje. Ale vo filme sa nájde aj veľa paralel so súčasnosťou. Ako napríklad veci, ktorým ľudia nerozumejú zvyšujú ich nedôveru voči druhým. A ako jedno nešťastie môže vyústiť do ďaľšieho. Jediné, čo mohlo byť trošilinku lepšie bol záver, kde by som privítal niečo "silnejšie". Ale aj bez toho, The VVitch je skvelý film, ktorý ešte viac podtrhuje, aký pohodový život si tu v 21. storočí žijeme. ()

Keramos

Čarodějnice nemá laciné jumpscary, spoustu krve a akce jako drtivá většina hororových filmů. Je to spíše lidový příběh vyprávěný po staletí křesťanským pohledem na nadpřirozeno. Jedná se o rodinné mysteriózní drama, které vše prolíná do děsivého pohledu na dobu, kdy se lidé báli prapodivné temnoty lesů a nevysvětlitelných zvratů svých nešťastných osudů. Intenzivní a napínavé od samého začátku. Skvělý film a mistrovské dobové dílo. Kdyby lidé 17. století mohli natočit film o svých nejtemnějších hrůzách - vypadal by podobně jako tento film. ()

Denila

Zpočátku jsem byla hodně zklamaná a naštvaná, těšila jsem se na horor kterého se mi nedostalo. Nezdráhala bych se hodnotit odpadem, ale po zklidnění to vidím jinak. Horor to sice jako takový nebyl, ale film to špatný taky není. Pokud někoho zajímá ona doba, jak tehdy brali čarodějnictví a hry s Luciferem, směle račte do kina. Nebýt v kině, tak to celé asi nedokoukám a to jen z důvodu, že jsem na takovýto žánr náladu prostě neměla, ale chtěla jsem se pořádně bát. Kdybych nic neočekávala bylo by v tomto případě mnohem lépe. Kino CineStar Ostrava│24/3/2016│2D ()

Nineroot

The Witch by sa nemal premietat vo velkokinach, ktore lakaju ludi na hororovu jazdu...Potom sa stane ze polka osadenstva kina su vyrastkovia, ktori cakaju lakacky na ktore su zvyknuti ked niekto spomenie zaner "horor". Tento film to zobral uplne z ineho konca, dlhe zabery na les a rubanie dreva v noci si u spotrebneho divaka vyslovene ziadaju nejaku postavu, ktora vyskoci spoza rohu za vypeckovanej dramatickej hudby. Toto vsak nie je film, ktory sa drzi standardneho postupu pri horore, zabudnite na to, ze na zlo viete ukazat, a hlavna postava to hrdinsky zvladne, pretoze vie ako narabat so zlom. To sedite v zlej sale na zlom filme... Posledna vec... Kde nasli hercov? Odkedy vedia deti tak uveritelne zahrat, taketo zlozitejsie postavy? 90% ()

Veronica27

Jsem opravdu ráda, že jsem na tenhle " Souboj s černým kozlem " do kina nešla, protože bych brzy začala levitovat směrem k východu. ()

Simomon

The Witch je neskutecne atmosferickym filmem. To je pravdepodobne duvod rozdilneho hodnoceni zde na csfd- Pokud vas nepohlti atmosfera filmu, budete se u nej nudit a vas zaver bude: nic se v tom nedelo. Skoro celou dobu sledujeme osud jen jedne rodiny, která se musi vyporadat se zmizením nejmladsiho potomka (a pozdeji mnoho dalsiho..) v období 17. století v Nové Anglii. Vsichni jsou tedy tak trochu nabozensti cvoci. A kdyz uz zacne jit do tuhyho, vsechny postavy se zacnnou podezirat navzajem a ani divak nema tuseni, kdo je teda dobrak a kdo zaporak. Tahle az hmatatelna atmoska nejistoty funguje skvele! Zaver sice nelze uplne logicky vsvetlit, ale vzhledem k predchozim udalostem je to vlastne uz uplne jedno.. POSLEDNI SLOVO: Necekejte lekačky, nebo epickej konec. Čarodejnice je komorni pribeh o nabozensky fanatické rodine, ktera se musi vyporadat s dablem. Režijně nejlip zvladnuty horor za hodne dlouhou dobu! 5/5* ()

andrew88

Film má úžasnou skličující atmosféru - sychravé počasí, tma, osvětlení při svíčkách, stará angličtina, posedlost náboženstvím...Příběh hezky ukazuje, jak přehnaná víra ,nebo spíš "nevíra" v člověka, dovede celou rodinu ke zkáze. Možná jsem příliš zhýčkaný, ale ve filmu mně chybělo víc děsivých scén, lekaček...to tu prostě nebylo....a některé debaty o bohu a nekonečné modlitby už taky začínaly nudit....Velké plus za herce...všichni byli skvělí...a tu matku by snad ubodal každý :) ()

Tirkus

Od tohoto filmu jsem čekal hodně, ovšem jsem zklamaný. Sice se film jmenuje Čarodějnice, ale spíš by se měl jmenovat Šílená rodinka na samotě u lesa. Ne ale vážně, scén s čarodějnicí je ve filmu hrozně málo. Vlastně scén ve kterých se něco děje je ve filmu hrozně málo. Tento film by měl být hlavně o atmosféře a o hraní si s psychikou diváka, ale to se mu vůbec nedaří. Žádné lekačky, žádná akce, opravdu velká spousta modliteb a hlavní "záporáci" jsou kozel s králíkem. Říkal jsem si, že konec ten film nějak zachrání, že to bude super. Nebylo. Režisér nejspíš nevěděl, jak to ukončit, tak napsal něco na rychlo. A taky to tak vypadalo. Tento film lze popsat dvěma slovy: Promrhaný potenciál. ()

pasty

Príjemné mrazivé, ale pre ostrieľaných divákov 21. storočia, nič čo by ich posadilo do kolien. Celkom dobré zobrazené charaktery a premeny postáv. Pekne vykreslený fundamentalizmus v plnej nahote. Skupina ktorá sa nedokáže prispôsobiť, sa oddeľuje a zomiera sama v sebe. To je problémom kresťanstva už cez 500 rokov. Nemôžem si pomôcť, ale takto to vyzerá keď je Boh sudca a nie Otec. ()

bakeero

Čekal jsem daleko silnější tlačení na pilu. A nemyslím tím krvavé efekty, ale psychologické dusno. Svojí roli možná sehrála i přehnaná očekávání, protože tenhle film předcházel poměrně slušný hype, ale po závěrečných titulcích jsme byl lehce zklamaný. Pro mainstreamového diváka to není vůbec, ale pro ty otrlejší asi také ne. Dalo by se z toho totiž vytřískat daleko víc. Takhle se motáme v lese plném náznaků a nejasností... ()

_zed_

Plny pocet a to bez pochyb, muj salek kavy. Navic vyborne zvladnuta konstrukce, atmosfera, napeti, nejistota, zaver. ()

bono22vox

4/5 Děsivá atmosféra, působivá angličtina a hlavní představitelé, vykreslení doby, viry, života a šílenství... Mínusem je dějová linie, která mi nedala šanci si kohokoliv z protagonistů nějakým způsobem zamilovat a fandit mu. Ale možná i to bylo smyslem tvůrců... A závěr? Brrrrr!!! Pocity při závěrečném infu v titulcích nepopsatelne. ()

Hashirama

Co tomuto filmu nemůžu upřít, je atmosféra. Archaická řeč, zvláštní odbarvovací filtr, v jehož záběru vypadaly ty dobové domečky a odění lidé hned víc k zblití, temně laděná hororově gotická hudba, na kterou přesně reagují záběry kamery...no prostě paráda. Po technické stránce nemám této reklamě na křesťanství co vytknout. A třebaže se jedná o víc křesťanský film než Godzilla's not dead, byla to pro mě opravdu zábava sledovat. Příběh slušně reflektuje tehdejší americký sen a jemnou implementací nadpřirozených prvků vytváří jedinečnou ponurou atmosféru a hlavně neotřelý zážitek pro milovníky hororu. ()

markotter

Hodinu a půl drmolení žvástů z bible a sem tam nějaká lekačka. Rodina skrz naskrz nesympatická, zasloužili si to nejhorší a naštěstí to taky dostali - kdo věří v boha a ďábla, tak moc lepšího ani dostat nemůže. Výprava a kamera good. ()

danny_21

Ale kdepak, takováto čarodejnice, která uzavřela smlouvu s Kozlem, mě nevystraší. Ano uznávám, atmosféra z počátku, hudební stránka, casting a přísná britská angličtina byly pozivní stránkou- ale ta hysterická nuda a vzájemné obviňování sebe a vzývání všemocného Boha v drtivém zbytku stopáže, bez absence jakéhokoliv hukotu mi zavírala víčka. Škoda, mám pocit, že se tady dal vykouzlit lepší sabat - 40 % ()

Likan7

Přestože jsem neměl velká očekávání (a nevěděl o filmu zhola nic), tak jsem zklamaný. Víc jako horor mi Čarodějnice příjde jako komorní dobové drama o rodině s problémy. Pěkná atmosféra a několik zajímavých (ne děsivých) scén je zoufale málo k dobrému hororu. ()

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

25.08.2021

Herečka Anya Taylor-Joy (Dámský gambit) si velmi oblíbila spolupráci s režisérem Robertem Eggersem. Do Hollywoodu ostatně prorazila díky filmu Čarodějnice, teď se ale objeví i v jeho vikingské… (více)

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (více)

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (více)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz