Čarodějnice

• Česko Čarodějky: Pověst z Nové Anglie (více)
Horor / Mysteriózní
USA / Kanada / Velká Británie, 2015, 92 min (Alternativní 89 min)

V polovině sedmnáctého století měli lidé blíž k přírodě, blíž k Bohu, blíž k iracionálním jevům, které dnes považujeme už jen za pohádky. Sedmičlenná rodina farmáře Williama (Ralph Ineson), která v té době žila v relativním bezpečí jedné z osad v Nové Anglii, se po vážném střetu se sousedy rozhodla kolonii opustit a vydala se dobývat americkou divočinu. Po krátkém putování se usadili v zemi nikoho, poblíž rozlehlého temného lesa, o němž by leckterá citlivá povaha řekla, že působí zlověstně. Neblahé tušení členů farmářovy rodiny umocňuje i řada obtížně vysvětlitelných událostí, které jejich nový život provázejí, zašlou úrodou počínaje a podivným chováním domácího zvířectva konče. Vrcholem série katastrof je pak zmizení farmářova nejmladšího syna přímo před očima nejstarší dcery Tomassin (Anya Taylor-Joy), která ho měla hlídat. V atmosféře všudypřítomné paranoie plynoucí z dalších podivných událostí dochází k postupnému rozkladu rodiny, Tomassin je jednomyslně označena za viníka všech neštěstí a obviněna z čarodějnictví, ačkoliv je to paradoxně právě ona, kdo si ještě zachovává alespoň zdání zdravého rozumu. A to, co se skrývá v temném lese a doposud bylo jen v roli pouhého pozorovatele, se rozhodne udeřit. (Cinemart)

ashtangi

Nejprve jsem myslel, že je to nějaká náboženská propaganda a až na konci filmu jsem se dozvěděl, že některé dialogy, použité ve filmu, jsou přímo ze zdrojů. Překvapivě dialogy mi vadily. Vizuálně zajímavý snímek bych hodnotil jako skvělý, kdybych si ho pustil bez zvuku. Ty bláboly se prostě nedaly. Zkazilo mi to celý film. ()

dawe787

Tento film (na který jsem se zbytečně dlouho těšil) je jen důkazem toho, že s horory to jde v poslední době hooodně z kopce...:-/ ()

Mlle

Moc hezky udělaná absolutní ptákovina. Prostředí je tu opravdu vykreslené velmi přitažlivě a lákavě, bohužel směrem k závěru režisér požil asi příliš námelu, takže z celkem zajímavé pohádky s jistou historickou hodnotou sklouznul do dokonalé frašky. Ellie Grainger je zaznamenáníhodný dětský herecký talent. Nechápu ovšem, jak se u takové pohádky může někdo bát, nebo ji dokonce považovat za horor. ()

Helldo

Dobová adaptace rodinného života v době temna na jedničku. Příběhová linka a konstrukce hororových aspektů pokulhávající... ()

Extrakritik

Dovolím si říct,že se jedná spíše o podprůměrný horor,který se snaží hrát na depresivní atmosféru tehdejší doby.To ovšem moc nefunguje.Slabší 3 *. ()

ink flo

Celou dobu jsem si říkal, že se tam toho vlastně moc neděje a když to skončilo, tak to na mě dolehlo a už dva dny se mi na to vrací vzpomínky. Napětí tvoří spíš to, co tam není, než to, co tam je, horrorový efekt je primárně psychologický - konstantní tíživá atmosféra bídy mísené s ortodoxním křesťanstvím vyžívajícím se v neustálem sebemrskačství. A k tomu tam je několik krátkých scén, který jsou tak silný, že vytvoří hlubší dojem než nějaký moderní řežby, kde jsou lekačky a efekty po většinu stopáže. Primárně klukovo setkání s čarodejnicí, jeho léčení a posledních pět minut filmu je hodně deep......Jsem zvědavej, jestli se letos v tomto žánru objeví ještě něco lepšího...a do toho navíc ještě ta ortodoxní staroangličtina a závěrečný dodatek, že film byl natočen podle skutečných historek a bajek Nové anglie 17. století a některé dialogy byly do děje převedeny v původní verzi ()

Bozvav

Strašná hovadina, u které se jeden bojí, že umře nudou dříve, než se začně něco pořádného dít. Jednu hvězďuli za pár momentů. kddy si film alespoň na chvíli získal moji bdělou pozornost. ()

Lucretius

Problém Which je, že jde pořád jen o žánrovku. Rodina by se klidně mohla bát třeba Balroga. Křesťanství je existující náboženství a nese v sobě hlubokou reflexi určitého pojetí zla. Film autentickými prvky vytváří očekávání uměleckého přesahu, tj. že se dotkne skutečného strachu, který má věřící člověk ze zla. Nakonec ale zůstane jen u sice atmosferického, ale pořád jen neškodného fikčního bububu. ()

peetrejr

Dobre, Robert Eggers v snímku Maják urobil šarapatu. Natočil to proste nepekne. No jeho skorší film The Witch sa nerovná Majáku. The Witch ho predbehla všetkým, herecké obsadenie je dych berúce, britská angličtina je dych berúca tiež (lebo je rozumieť veľké prd), a príbeh sa sústreďuje na rodinu, ktorú vyhodia z osady, kvôli tomu, že oni sú až nezdravo veriaci. Učia svoje deti nezmyselné riekanky, strašia ich o tom, že pôjdu do pekla - no jednoducho choré. Táto rodina sa teda odsťahuje do divočiny kde sa snaží prežiť. Všetko sa odštartuje keď zmizne malé dieťatko. Potom sa už dejú zvláštnosti, doja z kozy krv, ďalší súrodenec zmizne a ďalšie iné. Všetko údajne robí "zlá čarodejnica", lenže rodina si začína myslieť, že ich dcéra Thomasine (Anya Taylor-Joy) je táto čarodejnica. Lenže časom sa aj tak všetci pozabíjajú (ehm...,- Maják). Jediná, ktorá prežije, je mladá Thomasine. Ona sa však upíše diablovi a potom nahá tancuje vo vzduchu okolo ohňa s ostatnými čarodejnicami, proste normálka. Ešte musím vypichnúť scénu kde jedného chlapca "posadne" tá čarodejnica a on následne zomrie. No, veľmi kvalitná práca s napätím a strachom o danú postavu. Celý film aj pracuje s temnou atmosférou a nejakou tou neistotou. Fakt mám z tohoto filmu dobrý pocit. ()

Qeo

Nalákal mě ohlas z KVIFF, bohužel kýžený výsledek ne-dostavil. Co do technické stránky pravděpodobně bezchybné. Co ale nemám rád je oškubaní obsahu na úkor formy. Prostě to byla nuda. Kdyby se osekal prostředek a zbyl jenom začátek a konec, byl by z toho super krátký film. ()

kostej_

Velké zklamání po velkém hajpu. Příběh tu téměř žádný není, hororové scény nechápou hororový jazyk, chování postav nedává žádný smysl. Celý film velmi utrpěl tím, že režisér nevěděl, jestli chce být dobově autentický (viz tvrzení o použitých větách z dobových přepisů) a točit dokument nebo horor s prvky nadpřirozena. ()

figliar

Mesiac som sa tešil na tento film, veď podľa recenzií sa malo jednať o atmosférou a príbehom najlepší horor za poslednú dobu. No sklamanie prišlo hneď po prvých minútach. Film síce prostredím pripomína The Village, no príbehovo a obsahovo je totálne prázdny. Náboženský fanatizmus ako tu som nevidel ani keď som pri prepínaní televízie narazil na TV Lux. Blabotanie hlavných postáv v mne neznámom slangu, modlenie a oddávanie sa bohu. To je popis prvých 80 minút. Koniec filmu síce o trochu predsa len viac pripomína horor, ale z podpriemernosti ho nevytiahli ani slušné herecké výkony deciek. ()

Rockerman

Skoro je to až artový horor. Srdce pravověrného "hororisty" však plesat moc nebude. Toho strašení není moc a jedná se spíš o psycho-horor. Atmosféra je dobrá a přiživují ji barvy obrazu. Jakoby to ani nebylo barevné, převládá šedá, hnědá, mdlá barva. Vyhroceý závěr, kdy Tomasin podléhá pokušení je solidní a vytahuje The Witch na lehký nadprůměr. ()

HH odpad!

Dámy prominou, ale takovou s..... už jsem hodně dlouho neviděl. Požitek ze sledování byl o to mocnější, že shlédnutá verze byla doplněna čínskými titulky. Fakt zážitek století, starej Brůna se sekerou, hysterická rachomejtle, tři (vlastně čtyři) dementní potomci a "divnej vrchní"...Vychutnej si svého kozla až do dna! Amen! ()

MikeeTheory

Film, který přesahuje hranice běžného hororového vnímání a odvážně se vydává tam, kam se doposud ještě nikomu nepodařilo. Atmosféra by se dala krájet. Přitom strach a znepokojení nepřicházejí tradičními a již dávno zaběhlými cestičkami, ale zcela novými způsoby. Ne každému to bude po chuti. Zvláště některé záběry s dětskými herci se pohybují až někde na hraně lidského chápání. Jenže Robert Eggers se nebál riskovat a vyplatilo se. Neskutečné mrazivý zážitek, který ještě dlouho, dlouho bude doléhat na moji psychiku. ()

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

25.08.2021

Herečka Anya Taylor-Joy (Dámský gambit) si velmi oblíbila spolupráci s režisérem Robertem Eggersem. Do Hollywoodu ostatně prorazila díky filmu Čarodějnice, teď se ale objeví i v jeho vikingské… (více)

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (více)

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (více)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz