Čarodějnice

• Česko Čarodějky: Pověst z Nové Anglie (více)
Horor / Mysteriózní
USA / Kanada / Velká Británie, 2015, 92 min (Alternativní 89 min)

V polovině sedmnáctého století měli lidé blíž k přírodě, blíž k Bohu, blíž k iracionálním jevům, které dnes považujeme už jen za pohádky. Sedmičlenná rodina farmáře Williama (Ralph Ineson), která v té době žila v relativním bezpečí jedné z osad v Nové Anglii, se po vážném střetu se sousedy rozhodla kolonii opustit a vydala se dobývat americkou divočinu. Po krátkém putování se usadili v zemi nikoho, poblíž rozlehlého temného lesa, o němž by leckterá citlivá povaha řekla, že působí zlověstně. Neblahé tušení členů farmářovy rodiny umocňuje i řada obtížně vysvětlitelných událostí, které jejich nový život provázejí, zašlou úrodou počínaje a podivným chováním domácího zvířectva konče. Vrcholem série katastrof je pak zmizení farmářova nejmladšího syna přímo před očima nejstarší dcery Tomassin (Anya Taylor-Joy), která ho měla hlídat. V atmosféře všudypřítomné paranoie plynoucí z dalších podivných událostí dochází k postupnému rozkladu rodiny, Tomassin je jednomyslně označena za viníka všech neštěstí a obviněna z čarodějnictví, ačkoliv je to paradoxně právě ona, kdo si ještě zachovává alespoň zdání zdravého rozumu. A to, co se skrývá v temném lese a doposud bylo jen v roli pouhého pozorovatele, se rozhodne udeřit. (Cinemart)

UncleG

Velmi uvěřitelné a velmi sugestivní vyprávnění ve filmu, jehož atmosféra by se dala krájet. Bože, ta skvělá statická kamera! Kompozice! To světlo! A ta hudba! 57% na CSFD pro jeden z vůbec nejvybroušenějších hororů, jaké jsem viděl? To si děláte kozly! ()

MikO_NR_1909

Vymykajúce sa bežným konvenciám žánru. Čarodejnica osciluje medzi rozorvaným putom rodiny a dotknutými egami, ktorých vyúčtovanie pristane na vrub všetkým, ktorí sa kedysi tak milovali. Možno zbytočne preexponované, zbytočne tlačené na akcent nekontrolovateľnej psychózy, mizogýnneho šialenstva a vražedných manierov. Ale Eggersova pečať má zvláštnu atmosferickú neobyčaj, ktoré presne vie vystihnúť temporalitu látky a samotnú ideu konfliktu. ()

PKD

Téměř mistrovské (a dokonalý př. toho, co se dá poříditi za směšných 4 000 000 dolarů) i z historického hlediska dílo, na poli psychologie a psychopatologie a navíc herecký koncert Any Taylor-Joy (New Mutants, tam ovšem neměla trestuhodně šanci předvésti to, co zde) a silně charismatického (ten HLAS) Ralpha Inersona (Chernobyl). Nevím, kterému z nich (asi oběma) bych dal Oscara, který sice pro mne už nemá zdaleka takovou hodnotu jako kdysi, ale ti 2 by si ho i tak, zasloužili. samoz. i ostatní byli bezchybní, včetně těch 2 nezvedených fakanů. Ano, už tenkráte byli, což jen dotváří nadčasovou plasticitu tohoto díla. Doplňuje to vynikající minimalistická hudba, která mi tu a tam připoměla např. 2001, Jokera či Janu Eyrovou 2011 od Marka Korvena (Cube, Terror). Plné 4.5 s tím, že opravdu nemám problém, se přikloniti k slabším 5. Jen 1 věc ale za to výrazně, bych autorovi (klobouk dolů, pane Eggersi) vytknul. Několik scén tone v absolutní temnotě, takže když to sledujete za slunečného jarního dne a nemáte možnost (jako v 17.st.) si zatlouci okna a dveře pevnými prkny, budete asi trochu nadávati, páč téměř nic neuvidíte. Zřejmě to byl záměr, ale nic se nesmí přeháněti. Konec mě ani nepřequapill, i když já bych to ještě o 5min. prodloužil a možná trochu upravil. Viděna 89min. verze. A to, že zde, jako tak často v jiných historických filmech podobného typu, absolutně nefigurují menšiny, považuji za velké PLUS, páč tím by se to akorát zkurvilo, než co jiného. ,,Očarovala jsi svého bratra, ty hrdá děvko! Myslíš, že jsem neviděla, jak se na něho chlípně díváš, uhrančivýma očima prostituky?´´ K tomu jen dodám (mimo to, že jsem se u tohoto projevu zasmál opovržlivým smíchem) že taková pobožnice se nějak vyzná. Ano správně, pobožní křesťané jsou ti největší pokrytci (a mnoho dalších věcí) v dějinách lidstva. A to se nezměnilo a pochybuji, že někdy změní. Special quest star...Černý Filip. ,,Chceš ochutnat máslo a mít krásné šaty? Ano. A vidět svět? Ano´´.   ()

Freemind

Artové, syrové horrorové drama, uhrančivé spojení rané Polanského tvorby s atmosférou Goyových obrazů. Bez lekaček a natvrdo. Krása. ()

Macejko

Hororový skvost a filmársky majsterštyk, ktorý tunajšia banda na marvelovský cecok prisatých kokotov nemôže nikdy doceniť... ()

Makky

Oceňujem zručnú réžiu a majstrovské budovanie atmosféry anglického vidieka sedemnásteho storočia. Ohlodávanie charakterov až na kosť a postupné vnášanie schyzofrénických pochybností do myslí postáv je brilantné. I tak to pre mňa osobne trvalo až príliš dlho a samotného "pokúšania" bolo v konečnom dôsledku pramálo. Ak však prišlo na hororovú scénu, až ma mrazilo. Pozoruhodný malý mysteriózny horor, ktorý mohol byť výnimočný. ()

kaylin

Film s podobně hutnou atmosférou, kde nejsou hluchá místa, se jen tak nevidí. „Čarodějnice“ je filmem, který někteří nebudou řadit mezi horor, ale to nejspíš jen proto, že to není slasher nebo film plný lekaček, který si pod hororem představují. Já jsem z tohohle filmu měl tak nepříjemné pocity, jaké jsem u hororu dlouho nezažil, ale jaké bych u něj chtěl zažívat často. Velmi nepříjemný film. Nepříjemný, ale skvělý. ()

Lulu13

Posledných cca 20 minút výborných. Inak bohužiaľ musím povedať, že som sa dosť veľkú časť filmu nudila. Pre mňa využitý potenciál len napoly. Škoda! ()

slord

Dosť dobrý horor, ktorý je celkom jednoduchý, ale človek je ohromený skvelou atmosférou, ktorá ten film sprevádza. Anya je v hlavnej roli výborná a ťahá celý film. Samotná čarodejnica je v úzadí (aj keď vieme, že tam je), čo však ani nevadí, keďže nedôvera medzi členmi rodiny neustále narastá a divák sleduje ako sa rozpadá. Bavilo ma to a bol by som rád, keby vznikalo viac podobných hororov, ktoré nespoliehajú len na ľakačky. 8/10 ()

Kaluž

Velmi netradičně vystavěné drama o čarodějnictví a víře v Boha. Místy nepříjemně zdlouhavé, ale jinak výborná alternativa ke všem těm prvoplánovým hororovým báchorkám. ()

Gorehound

The Witch je určite kvalitný, skvelo a umelecky natočený film. Dôraz na prostredie, dobu a atmosféru, povery, hra svetla a tieňov... Nie je toho málo, ale zároveň je trošku "chladný"(čo bol ale dozaista sčasti aj zámer), s nesympatickými postavami (detto, zámer, až na hlavnú "hrdinku"), miestami zdĺhavý a jednoducho má až tak, napriek uvedeným kvalitám, "nedostal". Dobrý a kvalitný, svojský film, to ale určite je. A má "niečo" do seba, aj keď sa "rozleží" v hlave. ()

topi

O tomhle snímku se dá opravdu říct - atmosférický okultní horor, který se po pomalejším, ale hodně drsným rituálním rozjezdu vybarví do úžasného finále, které jsem snad ještě v žádném jiném podobném snímku neviděl a ani jsem ho neočekával. Má to fakt parádní atmosféru a některé scény jsem sledoval s otevřenou hubou. Mimochodem otec rodiny William mě dost připomínal Bolka Polívku, ale humor tady rozhodně nečekejte. ()

movieband

Pro běžného divák těžko stravitelný kousek, pro náročnějšího diváka je to příjemné mrknutí od režiséra, která kašle na mainstream a jede si svou (ne)předvídatelnou vizi. Ponurost, depresivní nádech a v závěru, relativní nejednoznačnost celku, přidává na kouzle vyznění filmu. Za mě překvapení, přisazuju nahoru hlavně kvůli závěru, který ně mě dost zapůsobil. Drsný snímek a zajímavý náhled režiséra na problematiku zfanatizované víry, pověr a čarodějnictví 17. století. ()

rockyt

Po dlouhé době jsem konečně viděl horor, který byl originalní a nebyl to sequeloprequeloremake. Velmi mě potěšila atmosféra, kterou tvořila hlavně nepříjemná hudba a podmanivá kamera. Děj mi připoměl moji zkušenost z dětského tábora když se mi ztratil mobil. Já ale při hledání nenarazil na čarodějnici ale na pařez. Bolávý palec u nohy se dá přirovnat k mukám, která prožívali i postavy filmu. Jen ten konec se vymykal. Dívka z filmu nakonec našla spoustu nových přátel a vše dobře dopadlo, ale já mobil nenašel a o spostu přátel jsem tím přišel, protože se se mnou bavili jenom proto aby mohli hrát hada. Byl to skutečný horor:( Povinné pomůcky k filmu: Zajíc, Kozel (černý), Havran, Nemluvně a Bible ()

Helo

Rozhodně nejzvláštnější (v mnoha ohledech) nezaškatulkovatelnej horor, kterej jsem snad kdy viděl - to nikoli ve zlým slova smyslu - kde všichni mluví podivnou (asi historickou) angličtinou a jsou tak šíleně zmagořelý vírou, že člověk snad musí tý čarodějnici i fandit (No, ostatně, já skoro vždycky fandím čarodějkám, čarodějnicím a dalším pohanským a satanským živlům). Navíc s parádní hudbou, atmosférou a konečně pořádným čarodějnickým mýtem. ()

stration

Temné, ponuré, špinavé, hnusné. Dlouho jsem se na tento počin těšil. Zklamaný rozhodně nejsem. Výborná atmosféra a zvolená doba, ve které se příběh odehrává jsou velkými klady Čarodějnice. To málo herců předvádí perfektní výkony, zvláště na Anyu Taylor-Joy se těším, až trochu vyroste... Jedinou výtku bych měl k tomu, že bych možná trochu více ubral na nekonečných modlitbách puritánů a přihodil pár děsivých scének navrch. Konec je dobře vymyšlený a jiný asi být ani nemohl. Rozhodně jeden z nejlepších letošních hororů. ()

salalala

Je veliká škoda, že tenhle počin distributor avizuje jako horor, protože asi většina diváků bude čekat něco úplně jiného a mainstreamovějšího. To určitě The Witch není, protože jde vlastní a notně nevyšlapanou cestičkou. Eggers od počátku zaujme totálně schizoidní, depresivní a bezvýchodnou atmosférou stavení, které je odříznuto od celého okolí a tvoří jakoby vlastní svět. K tomu se přidává zneklidňující děni, které by mohlo (ale nemuselo) souviset s něčím nadpřirozeným, což se nijak nevysvětluje a to je v tomto případě dobře. Děsivost a mrazivost snímku nevychází z nějakých krvavých výjevů, ale především z toho, že vše, co se tu děje, je v kontextu příběhu logické a racionální, o to však děsivější. Originální je i použitá angličtina, která je úžasně starobylá a bez titulků nesrozumitelná, což filmu dodává ještě podivnější a archaičtější nádech. Skvěle vybrané je též obsazení, které tvoří neznámí herci, jenž jsou naprosto uvěřitelní a vzhledem k jejich neznámosti i autentičtí. Dojem pak dotváří znepokojivá hudba tvořená pouze zvuky a hluky. Je pravda, že občas se tlačí na pilu až příliš, některé scény (nejvíc asi ta, kdy malý chlapec sténá, levituje a vyluzuje zvláštní zvuky) jsou trochu zbytečně přes čáru a na hranici parodie a samotný konec je až moc doslovný, to ale nic moc nemění na tom, že The Witch je perfektní psychologický snímek s nádechem hororu, jehož divácká nespokojenost souvisí s nešťastným žánrovým zařazením a očekáváním. 80% ()

Hamaradža

Majstrovská a úžasne poctivá filmárčina, ktorá skrz strach z nevideného zla odhaľuje zlo práve v ľuďoch. Presne ako to ľúbil Kubrick. ()

AlistairMir

Mrazivej horor pro všechny co milují modlení po ránu, modlení odpoledne a modlení před spaním. Mezi modlitbama se naši hrdinové spolu baví o modlení a o tom jak hřeší, aby se pak mohli modlit za odpuštění svých hříchů. Modlící se rodinka je sama o sobě super a nevíte komu dřív fandit. Otci co umí sekat dřevo a modlit se? Matce co se modlí a brečí v posteli? Dívce co se modlí , aby jí dali všichni pokoj (favoritka). Bráškovi co jí stále kouká do výstřihu aby zahlédl bradavku a pak se mohl modlit jak je hříšný a prosit o odpuštění? Nebo dvočátkům co by je i největší lidumil za pět minut umlátil dřevem co naštípal modlící se otec? Pak je tu ještě mimino. To se nemodlí. Taky podle toho dopadne. Jo a je tam čarodějnice asi na jednu minutu a čtrnáct vteřin. Ale nebojte o zbytek napínavého děje se stará modlení a dvě půlky hlavní hrdinky procházející se při měsíčku - nej záběr filmu. Prostě horor pro všechny pohany. A nakonec skvostná hláška z filmu - Dcera - Bratříček zemřel. Otec - Támhleten strom bude jednou krásný. WTF ??? ()

JohnMiller

Videl som málo dobrých hororov v ktorých je hlavnou témou čarodejníctvo a ešte menej som ich videl takých ktoré zachytávajú 17 storočie v Amerike (a to veru stojí za kinematografický hriech). The Witch bola pre mňa taká húsenicová dráha, ktorá začala veľmi plytko. Prvá polovica bola úplná nuda, modrý umelý filter obrazu sa mi hnusil. No postupne to začalo naberať grády aj keď to znova klesalo do nelogickej kaše. Najsilnejším prvkom celej snímky, a dôvod prečo sa mi to páčilo, boli reálne modeli paranoje ľudí pred čarodejnicami, niečo som už z histórie čítal a či to bolo tak alebo nie, presne takto som si to predstavoval. Hovorím, niečo mi sadlo a niečo som nepochopil, keďže to malo gule pozastavoval som sa nad trápnym, sťa slasherovským, koncom rodiny ale naopak mi náladu spravil záverečný sabat čarodejníc. Mám rozporuplné pocity, ale skôr sa mi to páčilo. ()

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

25.08.2021

Herečka Anya Taylor-Joy (Dámský gambit) si velmi oblíbila spolupráci s režisérem Robertem Eggersem. Do Hollywoodu ostatně prorazila díky filmu Čarodějnice, teď se ale objeví i v jeho vikingské… (více)

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (více)

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (více)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz