Co žere Gilberta Grapea

• USA What's Eating Gilbert Grape (více)

Gilbert Grape nie je z tých, čo by nemal do čoho pichnúť. Aj keď Endora je miesto, kde sa toho veľa nedeje. Jediný raz, čo mestečko navštívila polícia, bolo vtedy, keď sa Gilbertov retardovaný brat Ernie pokúsil vyškriabať na neďalekú vodnú vežu. Dávať pozor na brata je hlavnou úlohu Gilberta, čo vie byť pekne otravné. Najmä, ak Gilbert okrem toho pracuje v obchode. Potom ale Gilbertovi skríži cestu niekto, kto ho nenecháva ľahostajným. Becky so svojou starou mamou začnú mať problémy s autom práve vo chvíli, keď prechádzajú cez Endoru. Becky je krásna a Gilbert sa práve zaľúbil. Nájsť si však čas pre svoj vlastný život sa zdá byť pre Gilberta nemožné... (oficiální text distributora)

marhoul

Perfektní Leonardo! Perfektní Juliette. Chýbí mi ta doba, kdy se točily přesně tyhle překrásné filmy. Devadesátky měly vážně něco do sebe. ()

lola3121

Tenhle film jsem objevila s velkým zpožděním a o to byl pro mě větším překvapením. O herectví Johna Deppa jsem nepochybovala, ale to co předvedl mladičký Leonardo, to nemá obdoby. Jestli za takové výkony by se neměli dostávat Oskary, tak to už nevím za co. Nádherný příběh, geniálně jednoduchý. Vlastně se tam celou dobu skoro nic neděje, ale přitom je tam všechno. Malý klenot v mé soukromé sbírce srdečních filmů. ()

triatlet

Příběh zdánlivě všednodenních Gilbertových strastí (je prakticky hlavou rodiny) i radostí (setkání s Becky) dokáže překvapit detailem (malý obchodník x nákupní středisko). Leonardo Di Caprio v roli Erniho velice přesvědčivý! ()

heyda

Opravdu pěkný film, který si své umístění v top filmech rozhodně obhájí a to nejen excelentním výkonem DiCapria, ale i zajímavým příběhem, slušným vizuálem a příjemnou leč trochu smutnou atmosférou. S hodnocením si nejsem úplně jistý, je to někde mezi 4 a 5 hvězdičkami. Pro začátek budu asi přísnější a dám 4 hvězdičky, nicméně je klidně možné, že mi časem tento snímek přiroste víc k srdci a budu moct bez problému udělit maximum. ()

Stanislaus

Skvělý snímek, který by nebyl tím, čím je, nebýt dechberoucího výkonu mladého Leonarda DiCapria, který si nominaci na Oscara zasloužil. Johnny Depp a Juliette Lewis se svých rolí zhostili též skvěle, společně s Darlene Cates, nicméně pro mě byl nosným hereckým sloupem "retardovaný Leo". Velice silný film, kterému ještě něco málo chybělo k dokonalosti. ()

Pítrs85

Johnny Depp v době, kdy ze sebe ještě nedělal kašpara v Burtonových omalovánkách, Leonardo DiCaprio, kdy ještě nepíchal ani modelky ani koks, jinými slovy Depp jako neskutečně sympatickej charakter, kdy se na něj sype celej svět, ale on to stejně dává s úsměvem na rtech a DiCaprio, kdy se dalo mluvit o tom, že ten chlapec umí hrát. Plus vždycky zajímavej Crispin Glover (sakra, ten chlap je tak nedoceněnej...). Pohodovej filmeček, krásně smutnej, smutně krásnej a já už zase miluju americkej zapadákov, i s jeho fast foodem na kolečkách. ()

Janek

Vyžíralo by mě to zevnitř, kdybych dal méně. Mistrovsky vymyšlený příběh, který musel být zažit, protože tlustá matka, co nevyjde z baráku - to se nedá snad ani vymyslet. Konec je trošku bakalářský - ale za náladu snímku, vypointované postavičky a fenomenálního DiCapria nemůžu jít pod pět. ()

hansel97

Naprostá emocionální bomba a nádherná oddechovka, která je i přes svou dramatičnost poměrně lehká na sledování a místy usměvavá. Naprosto výborné herecké výkony od všech a skvělý konec, občas jen až trochu zbytečná snaha vytlačit slzy z diváka. A musím říct, že lidé, kteří se starají doma o duševně postižené mají můj obdiv, protože vím, že já bych to jako Gilbert nezvládl. ()

Ilicka

Gilbert je lapen do sítě ospalého maloměstského života rámovaného starostí o bratra, prací v obchodě a občasnými návštěvami nespokojené a neuspokojené vdané ženy. Štve ho rodina, otylou matkou počínaje a protivnou sestrou konče, a mezi všemi zmatky a starostmi zapomíná, že sám žije, což však dokáže spravit jeden porouchaný karavan s krásnou a chápavou Becky uvnitř. *** Hallströmovsky hřejivý film zalidněný svéráznými malými postavičkami (výborný majitel pohřebního ústavu) podpírají herecké výkony obou hlavních protagonistů především Leonarda DiCapria jako Arnieho, bolestně upřímného, postiženého chlapce, maminčina mazánka. Jeho projev byl mrazivý, bez trapného přehrávání, vynikající. I Gilbert Johnnyho Deppa je fajn, zosobňuje nejistotu, starost o rodinu, kterou by nejraději nechal za sebou. A posledních 20 minut jsem si pobrečela navzdory tomu, že jsem přesně odhadla, co se asi bude dít. Where is Arnie? -You can't find me! ()

Hogun

Vynikajúci Johnny Depp a konečne rola ktorá sedí DiCapriovi ako uliata. Hrať postihnutého mu celkom ide. Na margo obdivovateľov Leonarda... on naozaj hrať nevie... ale vedel (ako dokazuje napr. Basketball Diaries)... niekde sa musela stať chyba ;) ()

becki_tu

Nádherné a zároveň smutné drama o skutečném životě, plném ironie, hořkosti, lehkého humoru a smutku, u kterého jsem se jen stěží ubránil dojetí. Leonardo DiCaprio předčil svým výkonem i tak výborného Deppa a tím na sebe strhnul nemalou pozornost filmového světa. Silný příběh dokresluje krásná hudba a atmosféra zapadlého městečka s překrásným západem slunce, který přímo nahrává romantickým momentům. Prostě Hallströmova trefa do černého. ()

Sawy

Můj vztah k Johnnymu Deppovi není vůbec jednoduchý.Zatraceně dlouhou dobu jsem ho vyloženě zbožňoval za všechny ty jeho neodolatelné a lehce úchylné role v nemainstreamových filmech.Ovšem pak se mi jednoho dne strašným způsobem zprotivil.Nejspíš to bylo tím,že se po Pirátech z Karibiku stal tak šíleně populární,producenti ho začali cpát prakticky do všeho a už to prostě nebylo ono.Vypěstoval jsem si na něj lehkou alergii.Ale včera jsem viděl jeden film.Jmenoval se Co žere Gilberta Grapea,přirozeně.A ten mi zase ukázal Deppa,jakého miluju,jakého chci vidět.Deppa skvělého herce,který i tu nejobyčejnější roli zahraje tak neobyčejně jak jen to jde.Deppa,který se nikdy neohlížel na nějaký kariérní postup a bral role,kterými mohl něco říct,které byly vděčné a skvělé.A právě ten Johnny Depp je na nejlepší cestě zpět do mé TOP herců.V té už naopak má dávno své jisté božský Leo,jehož výkon v tomto filmu je právem glorifikován jako fenomenální a je důkazem,že Leo se narodil jako velký herec.Filmy jako je tento jsou potřeba.Jsou totiž důkazem,že je jedno,kolik milionů na natáčení padlo,jestli v tom hrají velké hvězdy nebo jestli to mělo obrovskou reklamní kampaň.Důležité je jen to,jestli ten film má SRDCE. A Co žere Gilberta Grapea má jedno z největších.Během těch dvou hodin jsem se prostě kochal špičkovými hereckými výkony (nemůžu nezmínit malé,ale kouzelné role Crispina Glovera nebo Johna C. Reillyho), zasmál jsem se a v očích se mi nejednou zalesklo.A ještě něco.Zaposlouchejte se pokaždé,když promluví Juliette Lewis.Ta holka má nejkrásnější hlas na světě. 95 % ()

Richie666

Velmi křehký příběh o tom, že člověka jakožto sociální bytost bude vždy někdo nebo něco držet v šachu od možnosti zvolit si jinou alternativu bytí.., příběh o smíření se s tímto faktem, hledání jeho smyslu a pozitivních věcí v něm, a konečně o tom, jak těžké je najít energii k vymanění se ze svého stereotypu, změnit tak svůj život a posléze celý proces opakovat. O tom, že člověk tohle sám nezvládne. Film, jehož depresivní pachuť ve mně zůstala ještě dlouho po jeho shlédnutí. ()

Handle

Filmu jsem věřil, ale tak trochu mě zklamal, protože od takového námětu čekáte pořádné emoce, ale ve výsledku se jich u mě příliš nedostavilo. Je dobré, když drama "netlačí na pilu", ale v tomto případě na ní netlačilo až moc, protože jsem se u filmu někdy i nudil. Jako nechci aby to vyznělo, že je to špatný film, jen bych řekl, že je trochu nadhodnocený. Ovšem to, co předvádí DiCaprio je fakt ohromný! Celkově jsou herecké výkony výborné. Ovšem, že bych si to pustil znovu, to ne. Na "hladiče po duši" mám já osobně jiné kandidáty... :) Ale špatné to nebylo, jen by to šlo líp. 3,5*. ()

jhrasko

Gilbert: [to Becky] - I don't know what to say.. Arnie: Say "thank you," Gilbert. "thank you.".. Gilbert: [whispering] THANK YOU. * * * * Becky: Tell me what you want as fast as it comes to you. Gilbert: I WANNA BE A GOOD PERSON. * * * * * * * * * * * * * * * * * Becky: I love the sky. IT´S SO LIMITLESS. Gilbert: It is big. It's very big. Becky: Big doesn't even sum it up, right? That word big is so small. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ ME: YES, IT´S SO LIMITLESS, IF U WANNA BE A GOOD PERSON. THANK YOU, ARNIE ! * * * * * * * ak existuje film o dobre, je to práve Gilbert. Tak ľahko sa to píše, ale tak dlho som hľadal práve túto jednoduchú vetu. ()

Normální festival

Normální festival