Co žere Gilberta Grapea

What's Eating Gilbert Grape

Čo žerie Gilberta Grapea

Čo trápi Gilberta Grapea?

USA, 1993, 118 min

• dobytek

Já měl tenhle film kdysi docela rád, ale to už je tak minimálně 10 let zpátky. Dokonce jsem ho měl i nahranej na kazetě. Včera šel film v televizi, tak jsem se rozhod, že se po dlouhý době na to podívám a měl jsem co dělat, abych to vůbec dokoukal. Pak otevřu čsfd a čumim, že jsem tomu kdysi dal 4 hvězdy a nedokážu pochopit, co se mi na tom tehdy tak líbilo. Teď se mi totiž nelíbilo skoro nic. Upřímně řečeno, bylo mi to u prdele, co žere Gilberta Grapea, protože mi ta postava byla lhostejná. Taková úplně zbytečná existence, která na sebe strhává pozornost pouze tim, že všude s sebou tahá svýho dementního bratra. Mimochodem jsem teda moc nepochopil, proč ho všude tahal, když z toho byly akorát průsery. Já bych ho zavřel někam do klece a zahodil klíče. Jediný občasný záblesky normálního přístupu k dementnímu bratrovi jsem pozoroval u mladší sestry. Jinak DiCaprio opravdu vypadal jako regulérní dement, ale nemyslim si, že zahrát dementa by bylo něco světobornýho, když celej film vystačí prakticky s jedinym výrazem a do toho se občas dloube v rypáku.(3.7.2011)

Film pre všetkých ktorí si myslia, že Leonardo nevie hrať. Tento film jednoznačne kradne pre seba a nezabráni mu v tom ani Johnny Depp. Je to dosť nedynamické ale záverečných 10 minút je dokonalých.(3.10.2004)

Je zvláštní porovnávat herecké výkony DiCapria a Deppa, ale nelze se tomu ubránit. Od Johnnyho se to tak nějak už čekalo, ale Leo byl neznámou tváří a svojí roli, přestože tyto bývají "vošajstlich" právě tím, že lze lehce sklouznout do přehrávání a trapasu, zvládl tak, že to byl JEHO film. Každopádně tenhle Hallstrom je jeden z nejlepších.(12.8.2004)

rozpočet : ? tržby americke : $10,032,765(10.12.2006)

Jakkoliv mi vadí pozdější hladivá, vyumělkovaná "Hallströmovost" viz Dear John, v Gilbertovi se ještě držel docela na uzdě. Na rozdíl od další jeho tvorby je tenhle film tak jako by sympaticky obyčejný, na nic si nehrající, zvolna a příjemně plynoucí, s fajn hudbou. Johnny Depp si jak jinak skvěle poradil v roli "otce-bratra" na kterým leží zodpovědnost za rodinu, která měla být spíš na bedrech obézní matky. S příjezdem Becky (svým vlastním způsobem krásná Juliette Lewis) si uvědomuje, že v životě bude opravdu chtít něco víc, jeho povinnosti se mu zvládají čím dál hůř a ani rodina mu zrovna nevychází moc vstříc... Gilbert je film, na kterej se moc dobře kouká. Vyloženě koukací film. Navíc scéna s požárem má sílu. Jo, a nezapomněla jsem zmínit to hlavní - retarda DiCapria - i já musím s tímhle konstatovat, že i když přišly další role, známější, výraznější a taky skvěle zahraný, tak Leovou nejlepší zůstává Arnie. Kdyby se dělal žebříček hereckejch výkonů v rolích dementních lidí, byl by na první, maximálně na druhý příčce. Fenomenální.(27.10.2011)