Co žere Gilberta Grapea

What's Eating Gilbert Grape

Čo žerie Gilberta Grapea

Čo trápi Gilberta Grapea?

USA, 1993, 118 min

Film, ktorého príbeh vytvárajú všedné-nevšedné osudy obyvateľov jedného bohom zabudnutého mestečka. Život tam ľudia nemajú ľahký a to platí o to viac, ak máte doma matku ktorá váži 200 kg a retardovaného brata, ktorý vám celý boží deň visí na krku. To je príbeh Gilberta Grapea, pohľadného mladíka, ktorému jeho zabitý život už pekne lezie na nervy. Horkosladká historka o tom, že život nieje med, ale aj o tom, že práve stratiplná cesta ukáže človeku, kde sa skrýva skutočné šťastie. (9/10)(27.12.2008)

Dát vyhybku z nudných kolejí zvaných Endora vyžaduje nejenom nákup ve Food Landu, ale taky spálit za sebou některé mosty, vztahy, či nakonec členy rodiny.. Hallström vsadil na jistotu, ale svým tradičně lidským příběhem mě tentokrát emocionálně minul. V hodnocení tak budu raději upřímný nelida, než pokrytec, který mrskne pět hvězd, aby tady vypadal erudovaně a přitom dobře ví, že se k Gilbertu Grapeovi už nikdy nevrátí.. Z herců u mě jasně vyhrál J.Depp, který nevděčnou roli zvládl umírněnými hereckými prostředky s bravurou. A Golden Kid Leo? Ano, přesvědčil své odpůrce, ale jen o tom, že měl kdysi talent. Mimochodem, kdo by řekl, že TOTO bude za čtyři roky souložit s Kate Winslet..(3.9.2010)

Filmy Lasse Hallströma jsou opravdu tak neuvěřitelně lidské a nádherné až se člověku zatají dech. Příběh jako vystřižený, nechci říci z obyčejného života, ale rozhodně věřím, že podobný uděl má mnoho lidí. S rolí Gilberta Grapea jsem se po celé dvě hodiny zžíval a neustále si opakoval, jak mám ten život sakra jednoduchý. Johnny Depp byl už v době vzniku celkem hvězda (přeci jenom měl za sebou Střihorukého Edwarda) a tak se od něj čekal kvalitní herecký projev, který zvládl a celou roli Gilberta zahrál perfektně. Mladičký Leonardo DiCaprio, představitel Gilbertova retardovaného brata Arnieho, touto rolí na svůj nízký věk překvapil asi všechny a dokonce páni z Akademie si jeho neobyčejného výkonu všimli a nominovali ho na Oscara za vedlejší roli. Další kdo skvěle sekundoval Deppovi a DiCapriovi je Juliette Lewis, která už přesvědčila v Mysu hrůzy, že je to talentovaná herečka. Zkrátka poctivé drama z nelehkého rodinného života. Všem vřele doporučuji........(22.9.2008)

Herecký koncert také díky tomu, že herci opravdu mají co hrát. Johny Depp, Leo DiCaprio (opravdu není jen manekýn) a také Juliette Lewis předvádějí opravdu fantastický výkon, navíc povedený scénář, dojemný příběh a příjemná až komorní atmosféra, hezká hudba... Ode mě opravdu poctivé 4,5*(22.8.2005)

Další superdojemný film o retardovaném člověku. Naštěstí to jistí Depp a DiCaprio. Má to dobrou atmosféru a docela to uteče, ale už jsem to prostě viděl mockrát. Pěkný film, ale nějak zvlášť objevný ne.(14.3.2010)