Co žere Gilberta Grapea

What's Eating Gilbert Grape

Čo žerie Gilberta Grapea

Čo trápi Gilberta Grapea?

USA, 1993, 118 min

Překrásný film, který je tak bravurně natočen, že byla jen radost se na něj dívat. Celou první hodinu to bylo naprosto bezchybné. O to víc mě zklamal poněkud patetický konec, který tak nějak podivně z celého snímku vybočoval. Nicméně režie i scénář zvládnuté perfektně, Leonardo DiCaprio mě neskutečně překvapil, Johnny Depp zase - ač je hlavním hrdinou - mi přišel tak nějak nevýraznej. Film se dotýká řady zajímavých témat, dost mě zaujal fakt, že se tam řešej hyper-obézní lidi, jenže zase tomu byl věnovanej celej konec, což mě poněkud nemile překvapilo. Ačkoliv asi každý si hned od prvních minut dovedl představit, jak se bude děj odehrávat a kam to vše směřuje, nakonec jako by mi ten konec někdo ukradl a místo něj tam dosadil jinej.(24.9.2009)

Film pre všetkých ktorí si myslia, že Leonardo nevie hrať. Tento film jednoznačne kradne pre seba a nezabráni mu v tom ani Johnny Depp. Je to dosť nedynamické ale záverečných 10 minút je dokonalých.(3.10.2004)

Výborný film s velmi silným příběhem. Gilbert v podání skvělého Johnny Deppa, na kterém předčasně leží starost o celou rodinu, kde chybí otec a matka je dobrá jen jako atrakce pro místní děti. K tomu má na krku ještě retardovaného bratra Arnieho, kterého neuvěřitelným způsobem ztvárnil Leonardo DiCaprio ( opravdu nepochopím, proč jeho Oscarová nominace zůstala neproměněna ). Do Gilbertova života výrazně zasáhne dívka, která náhodou zavítá do jejich městečka a on nakonec najde odvahu změnit svůj život. Můj nejoblíbenější film od Lasse Hallstöma.(29.5.2005)

Přiznám se, že jsem se na film těšil kvůli Deppovi, ale to co mi nakonec doslova vyrazilo dech nebylo z Deppa, ale z DiCapria, a to se psal prosím rok 1993. DiCaprio tenkrát devatenáctiletej kluk zahrál dost možná jeho nejlepší roli, roli dementního bratra, který dementní doopravdy je, ale tím svým dokonalým herectvím doslova vyráží dech, no a to několik let na to DiCapria pořádně nikdo neměl rád, za to, ve kterých filmech hrál s tím, že hrát pořádně neumí, no a podívejme se jak je na tom teď. Minimálně pro mě jeden z nejlepších herců současnosti. Takže když budu mluvit s nějakým odpůrcem DiCapria tak ho s láskyplným přesvědčením pošlu na tento film, a věřím že změní názor. Jinak film samotný není nic vizionářsky originálního nebo extra vtipného. Je to životní drama několika lidí, kterých je na světě mnoho, a těch filmových také nebude málo. Jenže tenhle má prostě v sobě takovou energii, že čtyři hvězdičky si svým uhrančivým výrazem rozhodně zaslouží.(19.11.2008)

rozpočet : ? tržby americke : $10,032,765(10.12.2006)