Co žere Gilberta Grapea

What's Eating Gilbert Grape

Čo žerie Gilberta Grapea

Čo trápi Gilberta Grapea?

What's Eating Gilbert Grape

USA, 1993, 118 min

Jakkoliv mi vadí pozdější hladivá, vyumělkovaná "Hallströmovost" viz Dear John, v Gilbertovi se ještě držel docela na uzdě. Na rozdíl od další jeho tvorby je tenhle film tak jako by sympaticky obyčejný, na nic si nehrající, zvolna a příjemně plynoucí, s fajn hudbou. Johnny Depp si jak jinak skvěle poradil v roli "otce-bratra" na kterým leží zodpovědnost za rodinu, která měla být spíš na bedrech obézní matky. S příjezdem Becky (svým vlastním způsobem krásná Juliette Lewis) si uvědomuje, že v životě bude opravdu chtít něco víc, jeho povinnosti se mu zvládají čím dál hůř a ani rodina mu zrovna nevychází moc vstříc... Gilbert je film, na kterej se moc dobře kouká. Vyloženě koukací film. Navíc scéna s požárem má sílu. Jo, a nezapomněla jsem zmínit to hlavní - retarda DiCapria - i já musím s tímhle konstatovat, že i když přišly další role, známější, výraznější a taky skvěle zahraný, tak Leovou nejlepší zůstává Arnie. Kdyby se dělal žebříček hereckejch výkonů v rolích dementních lidí, byl by na první, maximálně na druhý příčce. Fenomenální.(27.10.2011)

Film, ktorého príbeh vytvárajú všedné-nevšedné osudy obyvateľov jedného bohom zabudnutého mestečka. Život tam ľudia nemajú ľahký a to platí o to viac, ak máte doma matku ktorá váži 200 kg a retardovaného brata, ktorý vám celý boží deň visí na krku. To je príbeh Gilberta Grapea, pohľadného mladíka, ktorému jeho zabitý život už pekne lezie na nervy. Horkosladká historka o tom, že život nieje med, ale aj o tom, že práve stratiplná cesta ukáže človeku, kde sa skrýva skutočné šťastie. (9/10)(27.12.2008)

Nebýt DiCapria, je to za 3*. podobných filmů jsou spoousty a tenhle není ( právě kromě zmiňovaného DiCapria ) ničím výjimečný. Depp není vůbec nosná postava. Díky za Lea. Radši mrkněte na Poslední představení od Bogdanoviche...(23.5.2007)

Přiznám se, že jsem se na film těšil kvůli Deppovi, ale to co mi nakonec doslova vyrazilo dech nebylo z Deppa, ale z DiCapria, a to se psal prosím rok 1993. DiCaprio tenkrát devatenáctiletej kluk zahrál dost možná jeho nejlepší roli, roli dementního bratra, který dementní doopravdy je, ale tím svým dokonalým herectvím doslova vyráží dech, no a to několik let na to DiCapria pořádně nikdo neměl rád, za to, ve kterých filmech hrál s tím, že hrát pořádně neumí, no a podívejme se jak je na tom teď. Minimálně pro mě jeden z nejlepších herců současnosti. Takže když budu mluvit s nějakým odpůrcem DiCapria tak ho s láskyplným přesvědčením pošlu na tento film, a věřím že změní názor. Jinak film samotný není nic vizionářsky originálního nebo extra vtipného. Je to životní drama několika lidí, kterých je na světě mnoho, a těch filmových také nebude málo. Jenže tenhle má prostě v sobě takovou energii, že čtyři hvězdičky si svým uhrančivým výrazem rozhodně zaslouží.(19.11.2008)

"Amy, where is Arnie?" Hořkosladké drama s hlavním tématem v upevňování rodinného ducha a navíc přesně podle mého gusta. Navíc s famózním obsazením, kterému vévodí introvertně naladěný Depp a naprosto dokonalý DiCaprio, kterému jeho Arnieho nepřestane věřit ani na vteřinu. Shodou náhod se v prvním velkém Hallströmově filmu sešli tři mistři menších rolí - v té době poměrně známá Mary Steenburgen, civilní, avšak osudová dívka Juliette Lewis a vyhlášený hollywoodský přihrávač John C. Reilly. I oni přispěli k neopakovatelné atmosféře totálního maloměstského zapadákova, ze kterého je to všude daleko a kde nejdiskutovanější událostí je pokus o zdolání vodní věže. Hallströmův ideální rozjezd k prvotřídní hollywoodské kariéře.(30.3.2007)

• - Fotografie z mládí paní Grapeové za mlada je skutečnou fotografií její představitelky Darlene Cates. (Othello)

• - Když jde Gilbert za Becky do vody, její vlasy jsou mokré. V dalším záběru jsou suché. (bfa)

• - Záběr, kdy Bonnie Grape (Darlene Cates) vychází schody a vyjde jen tři, je použit dvakrát. Poprvé, když je není schopna vyšplhat, a podruhé, když se jí to podaří. Její ložnice, která byla ve filmu umístěna v prvním patře domu, byla pro jistotu v přízemí. (Othello)