Co žere Gilberta Grapea

What's Eating Gilbert Grape

Čo žerie Gilberta Grapea

Čo trápi Gilberta Grapea?

What's Eating Gilbert Grape

USA, 1993, 118 min

HUDBA: Björn Isfält, Alan Parker; Skvělý film po všech stránkách(22.1.2007)

Tenhle film jsem poprvé viděla v dobách těžké puberty a těžkého odporu k DiCapriovi, zbožňovanému mým okolím. Ne že bych ho po tomhle nebo kdykoli poté zbožňovat začala, ale změnila jsem svůj původní názor, že se jedná o výrostka vzhledově nezajímavého (na tom trvám pravda stále) a herecky nenadaného (od toho jsem díky Erniemu ustoupila).(24.6.2007)

• dobytek

Já měl tenhle film kdysi docela rád, ale to už je tak minimálně 10 let zpátky. Dokonce jsem ho měl i nahranej na kazetě. Včera šel film v televizi, tak jsem se rozhod, že se po dlouhý době na to podívám a měl jsem co dělat, abych to vůbec dokoukal. Pak otevřu čsfd a čumim, že jsem tomu kdysi dal 4 hvězdy a nedokážu pochopit, co se mi na tom tehdy tak líbilo. Teď se mi totiž nelíbilo skoro nic. Upřímně řečeno, bylo mi to u prdele, co žere Gilberta Grapea, protože mi ta postava byla lhostejná. Taková úplně zbytečná existence, která na sebe strhává pozornost pouze tim, že všude s sebou tahá svýho dementního bratra. Mimochodem jsem teda moc nepochopil, proč ho všude tahal, když z toho byly akorát průsery. Já bych ho zavřel někam do klece a zahodil klíče. Jediný občasný záblesky normálního přístupu k dementnímu bratrovi jsem pozoroval u mladší sestry. Jinak DiCaprio opravdu vypadal jako regulérní dement, ale nemyslim si, že zahrát dementa by bylo něco světobornýho, když celej film vystačí prakticky s jedinym výrazem a do toho se občas dloube v rypáku.(3.7.2011)

"Amy, where is Arnie?" Hořkosladké drama s hlavním tématem v upevňování rodinného ducha a navíc přesně podle mého gusta. Navíc s famózním obsazením, kterému vévodí introvertně naladěný Depp a naprosto dokonalý DiCaprio, kterému jeho Arnieho nepřestane věřit ani na vteřinu. Shodou náhod se v prvním velkém Hallströmově filmu sešli tři mistři menších rolí - v té době poměrně známá Mary Steenburgen, civilní, avšak osudová dívka Juliette Lewis a vyhlášený hollywoodský přihrávač John C. Reilly. I oni přispěli k neopakovatelné atmosféře totálního maloměstského zapadákova, ze kterého je to všude daleko a kde nejdiskutovanější událostí je pokus o zdolání vodní věže. Hallströmův ideální rozjezd k prvotřídní hollywoodské kariéře.(30.3.2007)

Keď som sa dívala na Leonarda a hodnú chvíľu nemohla uveriť tomu, že ten sladký cukrík sa ešte pred Titanicom dokázal transformovať do úlohy retardovaného chalana, došlo mi, že si nomináciu na Oscara rozhodne zaslúžil. Príbeh? Od počiatočného rozprávania Johnnyho Deppa s miernym sarkastickým podtónom "myslite si, čo chcete, ja už to mám v živote spočítané" cez náhodnú romantickú vsuvku s pôvabnou kráskou až po bizarnú matku s "pár kilami navyše" je to tak silné a pútavé, že sa dobrovoľne necháte rozmačkať ako citrón. A znovu sa musím vrátiť k Leovi. Ten chlap zahrá všetko, nevinného fagana, melancholika so srdcom na správnom mieste aj urečneného chlapíka zo scorseseovskej dielne. No povedali by ste to naňho? :-)(16.3.2010)

• - Když jde Gilbert za Becky do vody, její vlasy jsou mokré. V dalším záběru jsou suché. (bfa)

• - Navzdory faktu, že ochránci zvířat tvrdě kontrolovali kobylky v Arnieho obálce na dopisy, Leonardo DiCaprio je náhodně zabil. (Kulmon)

• - Dům, který sloužil jako interiér resizence Grapeových, se objevil také ve filmu Roadie (1980). (Kulmon)