Amy

• Velká Británie Amy (více)
Velká Británie, 2015, 128 min (Alternativní 123 min)

Kým ve skutečnosti byla dívka, která stojí za slavným jménem Amy Winehouse? Co tato hudební ikona skrývala před okolním světem a proč zemřela v pouhých 27 letech? Celovečerní dokument nechává promlouvat zejména Amy samotnou prostřednictvím dosud nezveřejněných archivních záběrů, rozhovorů, ale především skrze její hudbu a původní texty, které vždy reflektovaly aktuální události jejího života. Vidíme Amy jako obyčejnou dívku s obrovským talentem a touhou zpívat, jako zjevení ohromující hudební fajnšmekry, jako popovou hvězdu obletovanou fanoušky i jako oběť manipulovanou manažery a pronásledovanou bulvárními novináři, unikající k závislostem. Za známým mediálním obrazem ale odhalujeme hlavně Amy, která skutečně touží jen po dvou věcech: opravdové lásce a hudbě. (Aerofilms)

silentname

Amy Winehouse bola skutočne fascinujúcou osobnosťou a myslím si, že tento film to skutočne veľmi dobre dokazuje. Tentokrát tu máme skutočný dokument bez toho, aby sa mal nejakú filmovú zápletku alebo pôsobil ako film. Takto podľa mňa majú dokumenty vyzerať a je to skutočne zvladnuté. Je pozoruhodné sledovať túto dámu ako prechádzala rôznymi obdobiami svojho života a človek tým mal možnosť aj posúdiť, čo všetko stálo za tým, že sme túto talentovanú osobnosť v roku 2011 stratili. Osobne si myslím, že americkí komici, ktorí si robili srandu z jej problémov tak nechutným a drsným štýlom by si mali prejsť rovnakými problémami a ľudia by sa pre zmenu mali smiať im. Bolo to tak nechutné a hnusné, že som mal ich chuť prefackať. Plus je aj smutné ale vidieť, keď Amy povie, že bez drog tento život už nie je to pravé... a ako sa postupne vzdáva vecí, na ktorých jej podľa mňa záležalo najviac. A okrem toho je to aj skvelé predstavenie hudobníčky, ktorej hudbu som moc nepočúval, no dokázala vo mne prebudiť veľkú dávku záujmu. A nielen preto, že už jej niet. Jej hudba skutočne dokázala pohnúť... najmä ak človek dokázal zachytiť každé jej slovo. Osobne som veľmi rád, že som Amyin príbeh videl a ďakujem tvorcom tohto dokumentu za to, že nám ho priniesli. Ich práca na ňom je ohromná. Hodnotenie: B+ ()

Slarque

Když si chci pustit hudební video, tak to udělám. Když chci vidět dokument o škodlivosti drog, pustím si Katku. Ale nebudu si pouštět oboje najednou a přepínat zvuk. A jestli to měl být anti-paparazzi manifest, tak to beru jako vrchol pokrytectví. To se to kope do pár desítek týpků s foťáky, jakoby nešlo o běžný zákon nabídky a poptávky. Buďme upřímní a viňme těch pár miliónů lidí, kteří mají potřebu záběry ze soukromí hvězd vidět (a úspěch tohoto produktu je ostatně postavený na tom, že je obsahuje). A když jsem si říkal, že už snad konečně umře, ať je konec, bylo definitivně jasné, že mě tento dokument moc neoslovil. ()

Arsenal83

Omnoho citlivejšie a lepšie poskladaný dokument ako podobný projekt o Kurtovi Cobainovi. Skutočne sa dočkáme toho, čo distribútor sľúbil, nezverejnené archívne zábery pekne skladajú mozaiku Amyho života. Bol to veľký talent, škoda že stretla nesprávnych ľudí a dala sa vtiahnuť do niečoho, čo zabíja. Novinárske vpády do jej života snáď boli jedinou vecou, čo ma skutočne naštvalo na dokumente, ale tie hyeny pôsobia doteraz len preto, aby zarobili na cudzom nešťastí a následne 5 minút päť minút po smrti slávneho človeka píšu pokrytecky, aký veľký človek to bol. To je na grc. Z toho koncertu v Belehrade mi bolo trápne aj za ňu. A keď sa redaktorka sa potom trefne spýtala: "Prečo ju manažéri nechávajú vystupovať, keď má očividne problém?", to hovorí za všetko. ()

Marze

Na závěr je z Amy sedmadvacetiletá hudební celebrita zničená tím, co v branži dokázala, na pódiu se marně opírá o mikrofon a nakonec se jí, dost možná pouhý krok před katarzí, ve spánku zastaví srdce vyčerpáním. I když je zřejmé, že všechna špatná rozhodnutí udělala slavná zpěvačka sama, po závěrečných titulcích zbývá pocit, že na jejím osudu se podepsali nejen všichni, kdo se kolem ní točili, ale i její fanoušci, diváky v sále nevyjímaje. Kapadiovi se na základě autentických videozáznamů i rozhovorů povedlo vykreslit příběh spalující romance s londýnským povalečem, která vedla nejen k závislosti na návykových látkách, ale především k té partnerské, která se nakonec ukázala být stejně bezvýchodná. „Bylo strašné sledovat, jak se někdo tak něžný a úžasný a vřelý stává ztracenou troskou,“ popsal „objevitel“ fenoménu Amy Winehouse Nick Shymansky pro The Observer, jaký vliv měl na zpěvačku z počátku velmi nevázaný vztah s klukem, se kterým se potkala na večírku v londýnském pubu Good Mixer. Jenže Kapadiovi naštěstí ve snímku nejde o samoúčelné laciné bulvární detaily. Na základě popisovaných mezilidských vztahů se mu daří velmi přesvědčivě a srozumitelně vysvětlit, jak důležité bylo vzájemné setkání dvou ztracených duší, které si kupodivu porozuměly, pro hudbu Amy Winehouse. Její autorský blok, jejž rozbil až telefonát, v němž ji Blake, ze kterého měla hlavu v oblacích, rozhodil sdělením, že spolu už dál nemohou být. Což se v začátcích jejich vztahu stávalo často. Poo jednom z drogových záchvatů Amy poté, co ji ošetřili v nemocnici, naložil Shymansky zpěvačku do auta a odvezl mimo civilizaci a sehnal doporučení do rehabilitačního centra. Těsně před jeho branami, když si Amy Winehouse začala „stavět hlavu jako sedmileté dítě“, její otec poznamenal, že vlastně vypadá fajn a místo na kliniku ji vzal domů. „Nemám na to čas. A když si táta myslí, že jsem v pořádku... Snažil se mě poslat na odvykačku, ale já nechtěla jít,“ vetkla zpěvačka příhodu do slov slavné skladby. Právě to, s jakou dávkou upřímnosti a prožitku svoje uvnitř skutečně soulově chmurné písně psala, je jedním z nejzajímavějších aspektů celého snímku, který trvá přes dvě hodiny. Dobře je v něm vidět i to, že slavnou melodií Rehab, která prý vznikla dřív, než Amy Winehouse stihla přijít na to, jak chutná crack a heroin, teprve všechno jen nevinně začínalo. „Nemyslím si, že jsem ji zničil. My dva jsme se našli a jistí lidé by si měli uvědomit, že měla své závislosti, ještě než jsme se poznali,“ obhajoval se po zhlédnutí filmu zpěvaččin exmanžel. Navzdory přesvědčení ji podle všeho usmrtily ty starší – hlavně alkohol, jehož přísun už zpěvaččino tělo vysílené bulimickými záchvaty nezvládlo. Díky dobovým záběrům je pozoruhodné sledovat, s jakou intenzitou uměla Amy Winehouse věci prožívat. Celkově jde o emocionálně intenzivní snímek. ()

Chrustyn

Poutavý dokument, který přibližuje těžký život Amy Winehouse a vysvětluje tak její depresivní hudební tvorbu, která ale byla nesmírně působivá. Stejně působivý je i daný dokument, který bez příkras přibližuje osudy této mimořádné umělkyně, která nás opustila zbytečně brzy a hudebnímu showbyznysu hodně chybí. ()

marhoul

Amy byla oheň, vítr, voda, vzduch. Z amatérských záběrů se dovídáme že byla živelná a křehká zároveň, divoká a přitom krotká, veselá a strašlivě nešťastná... Byla milá, sympatická, inteligentní. Byla vlastně vše, jenom ne to, jaký obraz jsme tehdy od médií dostávali. Ano brala drogy a pila, měla psychické potíže, ale také pracovala, zpívala a snažila se vytvořit něco krásného. Byla tak okouzlující, že upoutala pozornost veřejnosti stejně intenzívně, jako lidí, kteří ji znali osobně. A je vcelku přirozené, že tlaky ze všech stran, které popularita přinesla, nemohla unést. Zvláště, když se kvůli svým slabostem stala terčem posměchu a manipulací. Nesmírně talentovaná jazzmanka, bohémka náchylná k závislostem, u mě vzbudila obdiv, pochopení i upřímnou lítost. Byla to charismatická osobnost, která asi nemohla skončit jinak, přestože bych ji to z celého srdce přála!!! Na plátně jsem z ní nemohla spustit oči, líbily se mi její kýčovité kérky, oční linky, šatičky i ten šílený drdolek s mašlí... Byla to úchvatná holka, která když začala zpívat........ Moment, který mě vážně dostal: "Amy, jaké je to dostat Grammy?" " Bez těch drog je to tak strašně nudné." :-( Takhle má vypadat dokument! ()

jojinecko

Back to Black mám fest rád, hoci som žánrovo úplne inde. Dokument Amy podľa mňa nemohol byť lepším, pretože buď je všetko explicitne jasné alebo pláva pod povrchom a pôsobí podprahovo. Asif Kapadia dokázal, že vie robiť autentické dokumenty a že fenomenálny Senna nebol náhodou! Poprosím dokument o Davidovi Bowiem:) ()

rikitiki

Snad nikdy jsem u žádného biografického dokumentu neměla tak silný dojem, že se dívám na hraný film. Obrazový materiál většinou jen podkresluje komentáře, tady byl komentářům rovnocenný a dokonce někdy i víc vypovídal. Je to jistě tím, že autoři měli archivních filmů i fotek s Amy nepřeberné množství, ale také z nich dokázali vybrat a sestříhat film se zlomovými okamžiky, které neodbytně vedou k tragickému konci. Zdá se, že ho měla nalinkovaný už od dětství. Samozřejmě, je nebezpečné považovat tento dokument, za jedinou pravdivou výpověď o Amy, jejích problémech a příčinách. Je to jen jeden úhel pohledu, který seskládali autoři snímku. Ale nemůžu si pomoct: otec - pijavice, manžel - pijavice a producent - pijavice se odsoudili sami vlastními výpověďmi. ()

poz3n

Kapadia mě naprosto šokoval perfektně zpracovaným příběhem Ayrtona Senny a od Amy jsem logicky očekával podobně strukturovaný dokument. Jenže jak u Senny vůbec nevadilo, že se jedná téměř jen o kombinaci dobových záběrů a mluvících hlav, u Amy mě neustálá kombinace voice overů a paparazzi záběrů dost nudila a divácky mě v průběhu filmu přestala téměř zajímat. Otázkou zůstává, jestli je příběh Amy Winehouse sám o sobě nosný, nebo je vlastně docela nezajímavý. 6/10 ()

hansel97

Amy je někdo u koho mi pozornost, kterou jí věnoval bulvár, zatemnila názor na ní jako zpěvačky a velmi mě mrzí, že jsem její písně docenil až po její smrti. Dokument je perfektním zobrazením jejího vzestupu a pádu a nakonec jdu na pět hvězdiček, protože nejen příběh, ale provedení a podání jejího života je opravdu úžasné. Poprvé mám z dokumentu, pokud nepočítám ty nějaké nacistické atd., husí kůži, opravdu. Konec byl velmi silný a celkově nádherný sestřih záběrů a prolínání různých zdrojů s jejími písněmi. Nádherná pocta této zpěvačce, věčná škoda tohohle talentu... ()

snaked

Těžko hodnotit, ale nevidím důvod, proč nedat plný počet. Vlastně jo. Amyina bulimie byla zmíněna spíš okrajově. Přitom sehrála v jejím skonu dost důležitou roli. Článek tady: http://pitchfork.com/thepitch/861-we-need-to-talk-about-amy-winehouses-eating-disorder-and-its-role-in-her-death/ Doporučuju tenhle živák BBC - The Day She Came to Dingle: https://www.youtube.com/watch?v=9xVqkpDRDPY Nebo: audio podoba - všechny songy za sebou, vystříhané kecání: https://www.youtube.com/watch?v=DLkXhBFRAXs ()

Handle

Přiznám se, že kariéru Amy Winehouse jsem vůbec nesledoval, věděl jsem o ní a znal pár písniček, ale to je vše. Musím však říct, že talent měla obrovský. Dokument je poutavý, velmi autenticky zpracovaný a jinaký - stejně jako zpěvačka. Každopádně zajímavý, ačkoli smutný příběh. ()

Lacike

Pribeh jednej nadanej spevacky, ktora si nevedela rady zo zivotom a prepadla drogam. Plusom tohto dokumentu je, ze vdaka kameram, ktore Amy sprevadzali na kazdom kroku mame detailne zdokumentovanu jej cestu do zahuby. Ale napriek vplyvu viacerych nepriaznivych okolnosti si za svoj osud moze Amy v prvom rade sama. Takze nie je mi luto, ze dopadla ako dopadla a za srdiecko ma to prilis nechytilo. Ako fanusika jej hudby mi je luto len to, ze nestihla nahrat viac albumov. ()

Litsarch

Skoro půl roku nevím, co sem napsat. Jako fanoušek od prvního alba Frank, je tento dokument pro mne silně emotivní záležitost. Dnes jsem jej v kině viděl podruhé a již to vím. Pro lidi, co ji milovali jako já, byla to pro ně PANÍ zpěvačka skvělá osobnost, to je hrozné psychické týrání. Pro ostatní je to snad dobrý dokument. ()

spaceboyCZ

Další smutný příběh, kdy honba (v tomto případě jejího otce) za pěnězmi dohnala hvězdu, která mohla zářit desítky let a přinášet lidem úžasnou muziku, do hrobu. Je mi z toho velmi smutno, protože Amy se dalo pomoci. Jen by nesměli nejbližší zavírat oči. ()

schizmo

Ach jo, taková talentovaná a krásná ženská! Amy byl přesně ten typ člověka, z něhož jeho vlastní temperament dělal osobnost, ale zároveň byl i stejnou měrou destruktivní. Vím, o čem mluvím, na vlastní kůži jsem tohle zažil. Amy byla odjaživa tak trochu střevo, avšak brzy se ukázalo jak velký talent v ní dřímá. Bohužel však byla takový ten klasický self-trable maker, který dokázal z řetězce údálostí vzít hlavně to špatné a už se to vezlo. Nešťastná láska, kompenzace prací a showbyznysem. Alkohol a porucha příjmu potravy. Koncerty, tours, desky, jedna Grammy za druhou. Do toho drogově závislý manžel a jeho následné uvěznění. Další kolotoč chlastu a drog, mediální tlak a nekonečná spirála osobnostního propadu. S odstupem času se to jeví jako zcela jasná křivka cesty do pekla. Nevím, jestli se něčemu takovému dá zabránit, jestli si člověk takovou cestu dobrovolně vybírá sám nebo prostě na začátku usedne na rychlodráhu a teprve po cestě zjišťuje, že nemá čím brzdit. Je strašný to říct nahlas, ale někdy je asi lepší lidi, kteří se trápí, prostě nechat jít. Tony Bennett v dokumentu říká: "Byla jednou z neopravdovějších jazzových zpěvaček, které kdy slyšel. Kdyby ještě žila, řekl bych jí: Zpomal, jsi příliž důležitá". ()

kaylin

Nato, že mě Amy nikdy nezajímala a její písně jsem nikdy neposlouchal, mě tenhle dokument dovedl strhnout. Ano, v jejím životě rozhodně byly okamžiky, které stojí za zdůraznění a které ukazují, jak jsou lidé... no jaké jsou to svině a jak dokáží člověka ničit. Co ale musím ocenit nejvíc, to je režie, protože tohle je skvěle vygradováno, že to strhlo i mě, nefanouška. ()

René.girl

Skvěle natočený dokument, který zachycuje život zpěvačky přesně takový jaký byl - neromantizuje ho a ani nehaní. Bravurně zpracované! 95% ()

Kaluž

Winehousovou jsem neznal, neposlouchal, nesledoval. Ale tenhle dokument je výtečný. A ten její hlas taky. Takže Winehousovou už teď znám, poslouchám a… ()

88. Oscary - výsledky

88. Oscary - výsledky

29.02.2016

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015