Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny

Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu

Drama / Válečný / Životopisný

USA / Austrálie, 2016, 131 min

Bezchybný válečný film s nezvyklým vojákem hrdinou a taky asi nejkrvavější vřava od RAMBO čtyřky, která navíc trvá dobrou třetinu celý stopáže. Garfield mě vůbec poprvé zaujal a sem se dobře hodil, příjemná je trojice Vaughn, Worthington, Weaving, jsem moc rád že je Gibson zpátky! Víc mě nenapadá, snad jen že kdo si tu stěžuje na patos tak bude asi dobrej kretén. P.S. má někdo ponětí co je to za černobílý film jak šli na rande do kina, není-li fake?(18.1.2017)

• RedAK

Deset let uteklo a Mel změkl rychleji než můj penis po sexu s ovcí. Drsné scény vystřídala patetická nuda a tak v první hodině a půl sledujeme, kterak se agent Smith děsivě pořeže o papír, poté jsme svědky naturalistického čištění hajzlů ocelovým kartáčem, následuje nervydrásající soudní drama a nakonec si vojín Vomáčka po vylodění krutě poblije boty. Kocour Garfield hraje autistického stalkera, který balí buchty tím, že jim za oknem slintá na parapet, takže vlastně nikoho nehraje a je sám sebou, a pan Smith si sem tam zmlátí manželku. Po polovině filmu a třech okousaných nehtech se konečně vydáme do víru války, kde Garfield poskakuje mezi komparzisty s vyhřezlými vnitřnostmi a léčí je radami typu „dej si na to ruku“ nebo „zhluboka dýchej“. Po dramatické pif pafce a slavnostním dobytí desetimetrového pahorku se hrdinové utáboří v zákopu, kde mezi nimi dojde k dojemnému vyznání přátelství, zatímco krysy okolo ohlodávají zbytky Japonců. Tento srdceryvný moment je však přerušen naprosto nečekaným útokem; houževnatí Japonci se nevzdávají a chtějí svůj pahorek zpátky. Následuje další napínavá pif pafka, během které Garfielda osvítí bůh a on začne noha nenoha zachraňovat mrtvé kolegy a házet je těm živým dolů na pláž. Ve finále vidíme toužebně očekávané zrození Spider-mana, a to když Garfield seskočí na laně ze skály dolů, čímž se ve své četě stane statečným mazákem s největším počtem končetin. Slaboduší tleskají a retardovaní pláčou. Děkuji, ale nechci, příště raději propracovanější Tvájlájt.(19.1.2017)

Jeden z nejsilnějších a nejemocionálnějších filmů roku 2016. K dokonalosti schází snad jen ten pomalejší a přeslazenější rozjezd. ___ (Jiráskovo divadlo, Nový Bydžov)(10.12.2016)

Gibson vás rozemele. Vytasí se z romantickou pohádkou o lidských hodnotách a pak přepne na peklo. Dossův příběh začíná hodně staromilsky, vyrůstání, základy víry v Boha k tomu komplikovaný vztah s otcem (fantastický Hugo Weaving), veteránem z první světové války a opilcem. Romantická linka je precizně zvládnutá, něco mezi Forestem Gumpem a Statečným srdcem, což je přesně to co příběh potřebuje. Cvičák je malinko zkratkovitý, ale jakmile rota položí nohu na Okinawu bude vám to jedno. Gibson se s tím nepáře a servíruje realitu v té nejkrutější možné podobě. Válka je v jeho podání strašlivá, syrová a velice realistická, ale cit se kterým točí jí dodává punc krásy. Kompozice obrazu je fantastická až neuvěřitelná, stejně jako to co sledujeme. Hrdinné přesouvání zmrzačených kámošů Dosse, zachraňování životů... někdy i Japonských, skrývačky v tunelech a jatka. Výborné herecké obsazení, kterému vévodí Garfield (skvělý balanc mezi jednoduchým farmářem a silně věřícím hrdinou) odvádí tu práci, která se od nich čeká. Tenhle film bychom možná nedostali, nebýt Gibsonova hollywoodského pokání a to by byla sakra škoda. Teď ho chceme zpátky v plné polní a doufám, že opráší ten Vikingský krvák co měl točit s DiCapriem.(14.11.2016)

|93%| Viděno v kině. Rozhodně jsem návštěvu velkého plátna k tomuto snímku plánoval. No, jsem teda překvapen. Určitě jsem čekal slušný film, ale ne až takovou pecku. Možná je to tak pouze v mých očích, vysoké hodnocení na CSFD mi ale napovídá, že nejsem jediný, koho tento snímek nadchl. Jednoduchý příběh, dobře napsané postavy, realistickou a intenzivní akci, která byla skvěle natočena, výborný soundtrack, emotivní scény – to vše jsou aspekty, které krásně drží toto dílko po hromadě. Netřeba nic bližšího popisovat. Hlavně, kdo čeká, že se bude ve filmu pouze střílet, tak bude asi trochu zklamán. Tohle je přece válečné drama. Takže asi cca prvních 60-70min tu sledujeme postavu Dosse, který se neúspěšně projevuje na výcvikovém středisku. Celé tohle dění je zajímavé, nenudil jsem se ani minutu. Jakmile započne akce, zůstal jsem s pusou dokořán hodně dlouhou dobu. Vojáci padají jak figurky. Střeva, rozstřílené končetiny, nářek umírajících či těžce zraněných vojáků. Tohle je prostě něco, co mezi pravé válečné snímky patří. Ta drsná realita, nekompromisní a realistické scény. Třeba když trochu srovnám s filmem Železná srdce (tomu jsem rovněž dal plný počet hvězd), tak ten bych spíš pojal jako akční film. Zato tohle už je čistokrevný válečný žánr. První akční sekvence mi trochu připomněla scény z filmu Zachrante vojína Ryana, kde se také s drsností nešetřilo. Poté, co začne Doss zachraňovat zraněné vojáky, tak stoupnou i emoční prvky snímku. Ono už hned, co začal boj, se mi málem zakalili oči. Vidět tolik krutosti, tolik zraněných a zabitých vojáků – prostě to mělo sílu a intenzitu. Gibson to skutečně dokázal. Konečné akční scény byly trošku přehnané, třeba Doss, který odkopává a odhazuje granáty. Ale to je tak asi vše, co bych vytkl. Mohlo to být ještě tak o 20-30 min delší, nějakou 1 či 2 zapamatovatelnější scénu přidat a bylo by to stoprocentní. Ale to jsou jen detaily. Po skončení snímku tu máme asi tříminutovou pasáž archivních záběrů stárnoucích postav tohoto skutečného příběhu. No, jsem nadšen. Ještě jednou tleskám Melu Gibsonovi. Doufám, že se mu v budoucnu ještě něco málo podaří. Ať už to bude jeho režijní projekt či herecký.(15.11.2016)

• - Trvalo 14 rokov, kým sa nápad natočiť tento film zrealizoval. (beso74)

• - Aj keď je väčšina postáv vo filme americkej národnosti, jediným Američanom v hereckom obsadení bol Vince Vaughn. Okrem neho a Brita Andrewa Garfielda je zvyšok obsadenia austrálskej národnosti. (beso74)

• - Producent Hal B. Wallis sa snažil kúpiť práva na tento príbeh od Desmonda Dossa už v 50. rokoch, pričom ústrednú postavu si mal zahrať Audie Murphy. Avšak Doss neprejavil žiaden záujem. (beso74)