Papírové hlavy

(festivalový název)
  • Slovensko Papierové hlavy (více)
Slovensko / Švýcarsko / Francie / Německo, 1995, 96 min

Jedným z najpozoruhodnejších filmových diel posledného obdobia je strihový dokument významného filmového tvorcu Dušana Hanáka Papierové hlavy. Vypovedá o histórii našej spoločnosti v priebehu rokov 1945-1989 v mozaike autentických archívnych materiálov, výpovedí svedkovi štylizovaných hraných sekvencií. Film podáva emocionálne silné svedectvo o vzťahu jednotlivca a spoločnosti, poznačených politickým režimom. "Myslím, že sme sa nedokázali vyrovnať s našou nedávnou minulosťou. Papierové hlavy sú reflexiou o slobode a neslobode, o vzťahu občana a moci a o rôznych podobách porušovania ľudských práv v Československu v období rokov 1945-1989. Film je rámcovaný rovinou pouličného divadla, v závere sú tieto happeningové motívy rozšírené o súčasnú polohu výpovede o dnešnej dobe. Pôdorysom filmu sú kľúčové udalosti minulého režimu. Archívne materiály sú používané skratkovitým, paradoxným, niekedy azda aj humorným spôsobom." (oficiální text distributora)

elanius

(39/2016) / Unikátny materiál. A komunisti opäť veselo kandidujú do volieb. Taká krátka je pamäť národa. (8/10) ()

NoFiction

Vždycky se mi chce zvracet, když se dívám na dokument, který mi připomíná dobu, ve které žili naši předkové. Každopádně doporučuji shlédnout dnešní mládeži. ()

standsiller

Dušan Hanák sa vo svojom vnútornom svete zväčša vždy vedel správne rozčúliť a všetko čo sa mu nahromadilo pod vlasmi dokázal správne postaviť do vetra. Takéto dokumenty však vietor so sebou neberie. Takéto dokumenty vietor líže. ()

Bohemák

Nevtíravý dokument bez komentáře, který nechává hovořit jen dobové záběry a pozdější výpovědi obětí bolševického režimu. Původně bych hodnotil jen 4*, ale plnou palbou hodnotím fakt, že celovečerních bijáků o tom, čeho je bolševik schopen, není nikdy dost (z těch nejmenších nespravedlností se připomíná například to, jak někdo dostal nařezáno jen za to, že čekal na Václaváku na tramvaj). Geniálně zvolená hudba (zvláště Mozartovo Requiem se skvěle hodí k záběrům zmlácených dětí). ()

luczi

Z tohoto filmu mám smíšené pocity, líbily se mi autentické materiály (především ze soudních řízení), ale ne laciná snaha zesměšnit (to do dokumentu nepatří, bez toho se zesměšňují už samy o sobě), líbily se mi některé výpovědi svědků, ale ne jejich anonymita a jejich vlastně ničím podložené výpovědi (tím neříkám, že lžou!), nejvíc mě ale rozmrzela část o vysídlení Němců, mám ráda dokumenty, které sledují i příčiny, nikoliv pouze důsledky, mám ráda, když zazní vyváženě rozdílné názory, nikoliv když dostává prostor jen jedna strana. Tato část filmu mi přijde nepatřičná, tendenční, mnohem raději bych viděla slovenského autora, kterak se vyrovnává s nacistickou minulostí vlastního národa v době Slovenského štátu...jak nám sám radí. Celkově mám pocit, že jsem zhlédla barevnou koláž, která je sice působivá, ale je to málo. Zajímavý komentář: Volodimir2 ()

edie sedgwic

Potrebujeme taketo filmy. Nielen Slovensko. Potrebujeme, aby tu bol stale niekto, co poukazuje na pravu tvar rezimov a politikov a pripominal nam, ako sa da hlboko klesnut. ()

Rockerman

Vynikající dokument, který by se měl povinně prezentovat dětem na základních školách!!! Aby nedopustili návrat něčeho tak zrůdného, jako byl režim před rokem 1989!!! ()

dANIELKaB

Výborný dokument, ktorý ma strašne bavil už, keď som bola malá a teraz som ho konečne zohnala na DVD. Tento film by sa mal stať súčasťou učebných osnov deviatakov na ZŠ, ktorý sa v dejepise k tomuto obdobiu takmer nikdy nedostanú a pritom je to obdobie, ktoré na náš život, čo sa týka dejín, vplýva najviac. ()

Gardenboy

Pekne psravený dokument, ktorý obsahuje snáď všetko, čo dokument má obsahovať, akurát sa mi zdajú niektoré veci vytrhnuté z kontextu doby.... preto nemilosrdne strhávam jednu hviezdičku dolu. ()

Sir Ludvig

Veľmi mrazivý a pritom zábavný film o tom, že naše dejiny neboli až také ružové ako nám tvrdili, tvrdia a tvrdiť budú. ()

Binne

Ehm, fuj! A fuj na každého, kdo se zastává tohoto odporného režimu - stejně jako nacismu! Dokument je velmi dobře zpracovaný a zajímavě pojatý. Má velkou vypovídající hodnotu a to i za předpokladu, že pasáže s rozhovory by se z dokumentu vynechaly. Co dál? Jak pokračovat...cokoli, jakýkoli režim, který přesáhne míru respektu a tolerance k odlišnému postoji je špatné. Jsem přesvědčena, že jakákoli víra, režim, názor, který brání druhému člověku svobodně činit to, co miluje, čemu věří (a co stejně tak neohrožuje kohokoli jiného) je špatné. Neubránila jsem se zaujetí v záběrech na rok 1948, kdy jsem se ptala sama sebe, zda bych byla pro komunisty...snažila jsem se nahlédnout do smýšlení lidí, kteří si vytrpěli hrůzy koncentračních tábor, hrůzy války, hlad...a najednou přijde spasitel, který řekne - všichni jsme celek a budujeme svět pro sebe, pojďme jej vybudovat, co možná nejlepší. A náhle jsem součástí čehosi většího, co přesahuje moji existenci, můj hlad není jen můj hlad a moje bída není pouze mou bídou - o vše špatné se dělím s Vámi a vše dobré sdílíme spolu též...jsem součástí každého dílčího úspěchu...ne. Ale rozumím lidem, kteří nejsou schopni nést odpovědnost za vlastní názor, děti, majetek...za vlastní já. Nerozumím ohromné míře zloby, neúctě k lidskému životu (proč lidé, kteří si vytrpěli tak závažné hrůzy toužili po tom, aby se zabíjelo dál? - řečnická otázka), nepřejícnosti...nejhorší je, že stejně jako po roce 1945 nebyl v Německu žádný nacista, po roce 1989 nebyl v Československu jediný komunista. Komunismus, socialismus může fungovat v rodině, kde si lidé vzájemně přejí a jsou schopni se podělit o svůj kousek tak, že jim možná ani nic nezbyde...nemůže fungovat ve společnosti...Ne ve zkratce - některé názory musí být definitivní! Ehm, fuj! A fuj na každého, kdo se zastává tohoto odporného režimu! ()

Don Maty

Slovensko a teda celé Československo si od roku 1938 prežilo mnohé. Dovolím si tvrdiť, že žiadny európsky štát si toho nezažil toľko čo my. Prehnali sa cez nás dva hurikány menom nacizmus a komunizmus a my sme tu. Túžili sme po tisíckach rokov žiť slobodne no nádej zhasla ako sviečka vo vetre. Nežná revolúcia a rok 1989 bol prelomový rok v našej histórii. Vážme si to. Tomu kto si to neváži pustíme tento dokument...5* PS: Nič nedokáže vykresliť naivitu a pasivitu bežných ľudí ako zobrazenie mladého človeka v roku 1995 ako vraví "Za minulého režimu bolo predsa lepšie. Boli byty, bolo všetkého veľa." ()

Patr1k

a povinne do učebných osnôv! ...a nech mi niekto povie, že chce naspäť socializmus v takej forme v akej tu bol... ()

Stealth2

Geniálně sestavený dokument o časech kdy měly kreatury navrch, je až s podivem že se ještě dnes najdou lidé , kteří jsou ochotni tyhle zrůdy v rouně beránčím volit, aby se nám mohli pořád smát do ksichtu. ()

Semináru slovenského filmu, Nitra

Semináru slovenského filmu, Nitra

24.10.2009

5. - 8. 11. 2009 sa v Nitre (Aula UKF v Nitre) uskutoční II. ročník Semináru slovenského filmu. Seminár slovenského filmu bude tento rok pri príležitosti dvadsiateho výročia novembrovej revolúcie… (více)