Papírové hlavy

(festivalový název)
  • Slovensko Papierové hlavy (více)
Slovensko / Švýcarsko / Francie / Německo, 1995, 96 min

Jedným z najpozoruhodnejších filmových diel posledného obdobia je strihový dokument významného filmového tvorcu Dušana Hanáka Papierové hlavy. Vypovedá o histórii našej spoločnosti v priebehu rokov 1945-1989 v mozaike autentických archívnych materiálov, výpovedí svedkovi štylizovaných hraných sekvencií. Film podáva emocionálne silné svedectvo o vzťahu jednotlivca a spoločnosti, poznačených politickým režimom. "Myslím, že sme sa nedokázali vyrovnať s našou nedávnou minulosťou. Papierové hlavy sú reflexiou o slobode a neslobode, o vzťahu občana a moci a o rôznych podobách porušovania ľudských práv v Československu v období rokov 1945-1989. Film je rámcovaný rovinou pouličného divadla, v závere sú tieto happeningové motívy rozšírené o súčasnú polohu výpovede o dnešnej dobe. Pôdorysom filmu sú kľúčové udalosti minulého režimu. Archívne materiály sú používané skratkovitým, paradoxným, niekedy azda aj humorným spôsobom." (oficiální text distributora)

tuberatanka

Dokument o dobách totality v Československu. Dobový filmový materiál konfrontovaný s výpoveďami ľudí ktorí trpeli za čias totality a hranými sekvenciami. Dobový materiál obvykle volený tak, aby čo najlepšie kontrastoval s výpoveďami ľudí ktorí to prežili, kontrast je nezriedka ironický a občas až na hranici čierneho humoru. Najmä na začiatku filmu prevláda "čiernobiely" pohľad (masové budovateľské nadšenie 50tych rokov vs. gottwaldovský teror a zmanipulované procesy kde odsúdení koktajú spamäti naučené priznania), postupne to ale začína byť komplikovanejšie.Film nevysvetľuje žiadne historické súvislosti ani udalosti (kto sa aspoň zbežne neorientuje v dejinách, má smolu), ale napriek tomu je aj histórie neznalému divákovi po prvých minútach úplne jasné, ako mohol socialistický režim v priebehu pár rokov úplne zdevastovať občiansku spoločnosť a vychovať masu vystrašene poslušných ľudí. Síce nejde príliš do hĺbky, ale to ani nie je jeho účelom. Pre ľudí, ktorí o časoch socializmu nevedia skoro nič, film úplne názorne a pútavo ukazuje pokrytectvo vtedajšieho režimu. Ľudí, ktorí už majú o tejto dobe čo-to naštudované, zase poteší hromada raritného filmového materiálu z tých dôb ktorý tvorí najväčšiu časť filmu (prvomájové sprievody a oslavy, záznamy zo súdnych procesov, propagandistické a budovateľské videá, zásah polície na sviečkovej demonštrácií...) a jeho konfrontácia s výpoveďami zúčastnených. Film sa končí kdesi na počiatku 90-tych rokov stručnou pouličnou anketou a výpoveďami náhodných respondentov o tom, že "za socializmu bolo lepšie". ()

Montana

Vše už bylo napsáno. Já jen dodám, že každý kdo prohodí, že za komunistů bylo líp, by se měl na tento film povinně dívat tak dlouho, dokud ho to nepřejde! ()

radek.896

Tak to se fakt povedlo! Jak mi ještě někdo řekne, že se za komunistů žilo lépe, tak ho odkážo na tento film a uvidím, co bude říkat potom :) ()

waxtrax

Velmi jednoduchá až primitivní koláž autentických záběrů, výpovědí neidentifikovaných osob a inscenovaných záběrů o minulosti naší země. Za opovržení stojí už jen vyjádření autora, který bez skrupulí vkládá oběma našim národům do úst větu: "Myslím, že sme sa nedokázali vyrovnať s našou nedávnou minulosťou". Nevím proč má někdo potřebu mluvit za mne i ostatní! Protože já jsem se vyrovnal nejen se svou minulostí, ale i s minulostí své země. To, že někdo mluví za jiné, je právě atributem bezohledné diktatury, kterou autor této směsice popisuje. ()

Ekdahl

Drtivé. A ovšem vynikající filmařina. Hutný souhrn hororu, jenž se tu v letech 45 - 89 odehrál: naprosté zhroucení národa, devastace všeho od zemědělství přes výstavbu po individuální osudy. Justiční vraždy. Vláda luzy, systematické ničení a vyhánění elit. Že se něco takové mohlo stát v zemi, jež měla za sebou civilizovanou rakousko-uherskou monarchii a první republiku, ukazuje na křehkost civilizačního nátěru. Místy je to skutečně brutální: záběry na poválečné pogromy páchané Čechy a Slováky, některé vypovídající oběti, ze zálohy útočící estébák na Národní 17. listopadu pro mě byly na hranici snesitelnosti. Nejhorší noční můry se zde realizovaly za bílýho dne. A všichni ti milicionáři, estábáci, karieristi jsou tu pořád, a poslední dobou zjevně vystrkujou zase hlavu z kanálu, kde se načas po zásluze ocitli. - Ocenil jsem velmi citlivě zvolený hudební doprovod. Chyběla mi jediná věc: u lidí mluvících na kameru bych ocenil popisek, o koho jde. ()

Semináru slovenského filmu, Nitra

Semináru slovenského filmu, Nitra

24.10.2009

5. - 8. 11. 2009 sa v Nitre (Aula UKF v Nitre) uskutoční II. ročník Semináru slovenského filmu. Seminár slovenského filmu bude tento rok pri príležitosti dvadsiateho výročia novembrovej revolúcie… (více)