Sherlock: Přízračná nevěsta

(TV film)
  • Velká Británie Sherlock: The Abominable Bride (více)

Netrpělivě očekávaný speciál kultovní série jen 24 hodin po světové premiéře! Fanoušky po celém světě dlouho očekávaný zbrusu nový díl britské série je konečně zde. Sherlock Holmes a jeho věrný společník doktor Watson v neodolatelném podání Benedicta Cumberbatche a Martina Freemana se tentokrát zcela výjimečně a dle tvůrců série naposledy ocitají na stopě zločinu v kulisách viktoriánského Londýna konce 19. století. Tedy v prostředí a době, kam dobrodružství slavného detektiva původně umístil praotec celého fenoménu, Sir Arthur Conan Doyle. Jak prosté. (Česká televize)

matolas

V rámci toho, čo Moffat tento rok vyplodil, asi to najlepšie. Je zaujímavé sledovať, ako sa v príslušných rokoch pokúša prakticky o to isté v Doktorovi Who aj v Sherlockovi. V podstate bola táto epizóda len lepšie spracovaná epizóda DW Heaven Sent, s úplne tými istými témami - oplakávanie smrti jednej z hlavných postáv a zmierenie sa s ňou. Akurát narozdiel od Heaven Sent tu bol na pozadí aj ako-tak zaujímavý príbeh s pomerne logickým vyústením. Moffat s Gatissom sa navyše celkom pekne vysporiadali s tým, že si zabili najlepšieho záporáka, ktorého už nemajú šancu prekonať. A celkom nechápem, ako môže niekto tvrdiť, že je to komplikované, lebo to určite nie je, len je to šikovne natočené, v skutočnosti je to jednoduché ako Inception. Som zvedavý, akým smerom sa vyberie 4. séria. A chválim ČT2 za dabing, ktorý bol podľa mňa dosť kvalitný. ()

JamesSi

Sherlock Holmes odlétá do exilu, ale je zavolán zpět. Při přistávání si vymyslí alternativní realitu, která se z neznámé náhody odehrává ve stejné době, jako originální knihy. V tomto snu (ze kterého se pak stane sen ve snu ve snu ve snu) řeší případ oživlé mrtvé nevěsty, která začala zabíjet ze záhrobí. Za všechno může fialový ku-klux-klan sufražedek, což je jasné každému, kdo viděl několik sekund - protože se o nich mluví v každé scéně. Sufražedky totiž potřebovali mučedníka, o kterém kromě nich nikdo neví. Jejich cílem totiž bylo provést složitý plán, aby se nevěrní muži báli ducha nevěsty, který je za jejich nekalosti potrestá. Proč teda použili pět pomerančových jadérek? Protože tu potřebuje být odkaz na starou Doylovu povídku? Tenhle speciál je strašný zmatek, ale má krásnou cinematografii a pár pěkně WTF momentů - Microft převlečený za tlusťocha, Molly převlečená za muže, Pokus o humor, Cumberdangův pokus o pád a Cumbadchův pokus o souboj s kostlivcem. ()

Loki_Six

Prijemne prekvapenie co sa tyka doby. Rad som tych dvoch videl aj v podobe v ktorej SH povodne vznikol. "Fear is wisdom in the face of danger. It is nothing to be ashamed of." ()

Milano33

Hotová fantazmagória! Sherlock zostruje svoje myšlienkové procesy a prepadá stále hlbšie a hlbšie do svojho myšlienkového paláca. Ocitá sa v roku 1895, v akejsi alternatívnej realite, ktorá je súčasťou tohoto viacvrstvového snového mechanizmu. Sherlock fantazíruje nad prípadom, ktorý bol značne prízračného charakteru. Odhalenie pravdy minulej mu malo poskytnúť potrebné odpovede na otázky súčasne. Sherlock si sám pre seba vykonštruoval naozaj pozoruhodnú detektívnu zápletku, uprostred ktorej bol vsadený samotný James Moriarty. Sherlockovi sa podarilo vyvrátiť nemožné a aplikovať svoje poznatky do skutočnosti, ktorá nehovorí Moriartyho vzkriesení, iba o jeho návrate, a v tom rozdiel. Mimochodom tie historické kulisy, reálie a kostýmy spolu s tou dobovou atmosférou boli vynikajúco spracované. ()

DocBrown

Těšil jsem se, že uvidím konečně klasického Holmese tam kde má být a že se Cumberbatch bude moct konečně přiblížit skutečné předloze. To fungovalo na začatku, dokázal bych ještě překousnout Watsonovu manželku jako sufražetku a že Homes nepozná na první pohled ženskou s falešným knírem. Dalo by se říct, že první hodina byla i slušná komedie (až vyloženě parodie), ale jak se začal blížit příchod M, tak jsem věděl že je zle. Žel, i zde to byl stejný pošuk jako v "budoucnosti" a následné přechody v čase zabily celý film na (či pod) úroveň celé serie. A tam kam Holmes patří, Cumberbatch se zdaleka nepřiblížil legendám ve svém oboru - Jeremy Brettovi a Basilu Rathbonovi. Ti by nikdy neřekli idiot stories, i když o tomhle příběhu by se to bez problémů řici dalo. ()

ti88na

Špeciálne epizódy seriálov nemám rada, väčšinou sú nudné, všetko na nich je prehnané a sú len akousi paródiou samej seba. Dôležité je, že väčšinou nemajú s hlavnou dejovou linkou seriálu nič spoločné. To že tu to tak nebude nám scenár prezrádzal v náznakoch už od začiatku. Bola som preto zvedavá ako to bude pokračovať a zatiaľ som si vychutnávala veľmi pekné zasadenie Sherlocka do doby kam patril a jemu aj Dr. Watsonovi to tam veľmi svedčalo. Prípad pomstychtivej nevesty sa mi síce nezdal až tak zaujímavý, ale miestami vedel vybudovať skvelú atmosféru. A to je asi všetko to pozitívne. Pretože moje pocity pri sledovaní Abominable Bride prekvapili aj mňa samú. No nudila som sa popravde a bola som rozpačitá, zdalo sa mi akoby som v prvej polke sledovala nejaký remake a v tej druhej snahu kopírovať Nolana. Zdrogovaný Sherlock nie je ten hrdina, ktorého som si obľúbila v prvých dvoch sériách a výlet do jeho paláca myšlienok by som si vo výsledku radšej odpustila. Pre mňa bola už tretia séria otrasom v peknom sne a táto epizóda bola rovno kopancom ak aj nie prebudením a neviem či sa mám ešte vôbec na niečo tešiť lebo smer aký Moffat s Gatissom nabrali mi nesedí. Škoda! Táto špeciálka hneď po titulkoch odišla do môjho paláca myšlienok a rovno do dlhodobej pamäte. 70 % ()

SpaceOdyseus

Podle me se melo zustat celou stopazi v minulosti. Hororove pasaze jsou super, odhalovani znamych postav v netradicni dobe jeste vic, jen kdyby cely pripad nevysumel tak nejak do ztracena. Provazani s treti a ctvrtou sezonou mi neprislo tak wtf, jako ostatnim, ale kdyz uz, tak se melo jit jeste o krok dal a opravdu na ctvrtou sezonu navnadit. Zatim jde o nejslabsi dil. ()

Junglista

Spojka mezi sériemi dopadla tak nějak... lehce křečovitě. Zasazení do 19. století bylo fajn oživení, ale tomuto Sherlockovi prostě přítomnost sluší víc. A flashbacky se tam příliš nehodily. Sice "nejslabší" díl, ale pořád slušná kvalita. 4. sérii fofrem sem! Btw. většina lidí tvrdí, že dabing je ok... není. Pusťte si originál a pochopíte. ()

Milan25

Do první poloviny super, ale pak se to zvrhne v nesourodý maglajz, který nemá hlavu ani patu. A ve finále jsme se navíc ještě nic nedozvěděli. Nečekal jsem nic, ale asi u mě převažuje zklamání. ()

Belatris

Není to geniální, ale je to pořád velmi dobré. Strhující i přes notnou předvídatelnost (divák je v mnoha věcech přirozeně napřed) - ale ustáli to. Jak by taky ne, když mohou spoléhat na charismatické a solidně vybavené herce (tedy... vybavené ve smyslu profesionality, samozřejmě), kteří diváka chytnou a nepustí. Naratologické kudrlinky jsou přislazeny sebeironií a nadhledem, a snad i proto je beru na milost a dávám plné čtyři hvězdy. Bavila jsem se a ani to nebolelo. ()

Arach.No

Komentář může obsahovat SPOILERY. V tomto speciálu se Moffat zatím nejvíce přiblížit stylu Doctora Who, ale ukázalo se, že to co může fungovat ve sci-fi pohádce, nemusí být úplně to pravé pro viktoriánskou detektivku. Oceňuji snahu ozvláštňovat vyprávění a nic nemám proti posunování hranic konceptu nespolehlivého vypravěče. Problém však vězí v tom, že tvůrci vzbudili v divácích očekávání nového Sherlockova dobového dobrodružství, jen aby jim v poslední třetiny podtrhli koberec pod nohami. To musí fanoušky zákonitě rozdělit na dvě skupiny - jedna pochválí invenci a metapřístup, zatímco druhá (dost možná větší) bude zklamaná, protože nedostali co dostat měli. Kdybychom věděli, že uvidíme přímé pokračování třetí sezóny v němž Sherlock halucinuje o 120 let starém případu, reakce by byly jiné. Další problém je, že se případ nevyřeší - je nám vysloveně řečeno, že to feministky nespáchaly, protože takové řešení je nesmyslné. Jediné co se tak dozvíme je, že Moriarty skutečně zemřel. KONEC SPOILERŮ. Getiss s Moffatem mají odvahu experimentovat, což není málo. Ještě odvážnější by ale bylo napsat a natočit nový inteligentní detektivní příběh, který by si nemusel pomáhat moderními berličkami a infantilním humorem. Škoda, že nevyužili jedinečné příležitosti propojit tradici Brettova viktoriánského Sherlocka s herci a postupy 21. století. Cesta, kterou se vydali tak je sice formálně osvěžující a zajímavá, ale vlastně až příliš jednoduchá a ve své komplikovanosti předvídatelná. ()

F.W.Colqhoun

SPOILERY. Hezký dokument scenáristické vynalézavosti, která je pro televizního diváka zkrátka už hodně přes čáru. Přesun děje do detektivova duševního chrámu a související piškuntálie ale signalizují nebezpečí, jimž se série blíží - (nevěřil bych, že to budu někdy něčemu vytýkat) přemíra nadsázky a zatěžování konceptu klasického detektiva postmoderními hříčkami s žánrem, odkazy a vlastní historií. K tomu se v případě Sherlocka nově přidávají i zjevné odkazy kamsi mimo, konkrétně žertovné loupení kdesi v kalných matrixovských vodách, včetně skoro doslovných, v tomto případě pojetí Moriartyho coby viru v datech, komplementárního doplňku Sherlockova Nea. Čtvrtá a další série budou koukatelné jen v případě, že tvůrci nezapomenou, čím je Sherlock přes otřepanost především - klasickou detektivkou. ()

angloumene

Obstojné vysvětlení poněkud rozpačitého vyvrcholení třetí série. Ačkoliv se to vzhledem k zasazení dílu zdá téměř neuvěřitelné, tvůrci naštěstí podstatně upustili od "šílených" stavů Sherlockovi mysli, které byly vše jen ne zajímavé. Atmosféra je sice relativně hutná, ale určitě se nedá tvrdit, že se jedná o samostatně fungující snímek. Na druhou stranu, kdo by to od speciálu čekal že? :) ()

Wishkah

Musím přiznat, že do prvního probuzení to bylo přízračné, napínavé a zábavné. Po prvním probuzení to mělo ještě jakž takž atmosféru, ale ke konci sem se v tom začal ztrácet. Je to škoda. Čekal sem toho daleko víc a kdyby film zůstal ve viktoriánské anglii bylo by to možná lepší. Takhle je to jakoby most mezi sériemi a ke konci je to dost zmatené. Slabší čtyři ()

Lionheart

Skvostná bizarní meta předehra k 4. sérii, která zároveň vtipně poukazuje na nejasnosti v sérii 2. a 3.. Líbilo se mi to moc, kdyby to natočili čistě viktoriánsky, tak by ten případ byl strašně slabý a směšný, takhle na něm vlastně ani nezáleželo a dost možná ani není správně vyřešen, hlavně, že se Sherlock autopsychoanalyzoval. Ovšem toto je asi hranice pseudopsychometa vyprávění, za kterou by tvůrci už neměli jít, protože hrozí, že se seriál zvrhne stejně jako poslední série Hannibala, která se už taky jen sebeukájela psychožvásty a nikdo už nemluvil normálně bez alegorií a metafor. ()

mclenin

Mierne rozpačitý návrat. Má to atmosféru, no chýba náboj, má to zaujímavý prípad, no postráda celistvosť. Vo výsledku pripomína podivnú kombináciu Inception x Scooby-Doo x LOST (alternatívna realita). Samozrejme poteší zopár originálnych prvkov, takmer celý ansámbel hercov klasickej série a odkazy na ňu, no mám taký dojem, že mi stále uniká, čo nám chcel týmto autor vlastne povedať. Záverom konštatujem, že po predlhej dobe čakania ma nový diel potešil, hoci neviem o čom vlastne bol. 3,5* ()

bloodcountes

Lahůdkový speciálek, u kterýho si vrním blahem a který zase zvedl mandle lidem, kteří mají očekávání:))) Bravo, Mofftissi!!! ()

DannyBoy80

Tak to je neuvěřitelný sešup. Slátanina neskutečná. První dvě série byly vynikající, třetí už šla znatelně dolů a toto je sešup na dno. Scénarista by měl dostat po hubě, některé dialogy byly tak dementní až mi bylo špatně. Doufám, že 4. série půjde kvalitou na první dvě, ale moc to nevidím. ()

iampatrik

80% Musím hned ze startu přiznat, že dlouhé pomlky mezi sériemi v případě Sherlocka vidím jako problém (čistě objektivní názor). To z důvodu toho, že jsem se místy ztrácel, nebo spíše nezachytil všechny odkazy, odpovědi či návaznosti na předchozí řadu(y). Což jsem posléze doplnil skvělým článkem na Edně. Každopádně Sherlock se vrátil v plné síle. Nápad s návratem do staré Anglie a provázanost s přítomností se mi líbil. Také samotný případ, který byl atmosférický až hororový. Jen možná škoda mdlého vyřešení případu, protože mě jinak bavil. Závěrem se dá říct, že to byl zase ten starý dobrý Sherlock a autoři si s ním hodně vyhráli. Teď už jen čekat na další řadu. PS. Velká pochvala pro Českou televizi, která potěšila českou premiérou hned 24 hodin po té na BBC. ()