Collateral Beauty: Druhá šance

• Austrálie

USA, 2016, 97 min

Will Smith už není komikem, kterým býval v dobách Fresh Prince nebo Men in Black. Není ani akčním hrdinou, kterým býval v Bad Boys nebo třeba v Já, robot. S přibývajícím věkem Smith poměrně zvážněl a já již nějakou dobu velmi sympatizuji s životní filozofií, kterou razí a kterou posledních pár let ve svých rolích i propaguje. Tato jeho poloha se mi rozhodně líbí ze všech nejvíc a jsem proto fanynkou jak The Pursuit of Happyness, tak například Seven Pounds. Collateral Beauty je ale jiné; předně se liší tím, že v jiných Smithových dramatických rolích sledujeme zápas člověka, který se vypořádá se svou životní situací a vytrvale bojuje. V Collateral Beauty sledujeme člověka zlomeného, který nebojuje, jelikož rezignoval. Život nenávidí a nevěří v lepší budoucnost. Zatímco v jiných rolích je Smith vždy bojovníkem, který překonává vlastní hranice, nebo je mesiášem, který pomáhá druhým, zde je Smithova postava obětí, která je dramatem vláčena a posouvá se dál jen díky úsilí ostatních postav. Není to hlavní hrdina, kdo zde táhne příběh - hlavní hrdina je příběhem doslova vláčen proti sé vůli a děj tak vytváří čistě postavy vedlejší. Smith tedy zde nepředává žádné poselství a víru v lepší zítřky, jako je tomu v předchozích snímcích. Jedniná oduševnělá quote, která ve filmu zazní, patří Nortonovi a uslyšíme ji již v úvodních pěti minutách: "Za můj rozvod nemůže žena, která mne přistihla a natočila při nevěře. Za svůj rozvod si můžu sám. Ona to jen zdokumentovala". Vedlejší postavy jsou představovány paralelně a divák se postupně dovídá, že každý z hrdinů má nějakou tu svízel, bolest, se kterou se vnitřně vypořádá. Ač je zřejmé, že sledujeme především příběh Willa Smithe, poměrně jej zastíňují další životní tragédie - Norton je rozvedený a jeho dcera jej nenávidí. Winslet je ve čtyřiceti stále bez manžela i dítěte a tikot biologických hodin ji dohání k šílenství. A do třetice to nejhorší, Peña má děsivou a definitivní diagnózu a zbývá mu pár měsíců života. Kde v tomhle filmu hledat nějakou collateral beauty, tedy vedlejší krásu života? Nikde. Necelých 100 minut strávených v kině ve mně zanechalo nepříjemný pocit, že smrt je všudypřítomná a bolest se vyléčit nedá, jen se s ní člověk naučí žít. Což je poselství, které ve filmu opravdu zazní: "Nikdy to nebude lepší. Bolest nikdy nezmizí. Ale naučíš se s ní prostě být." Zatímco takové Love Actually podobně sleduje více osudů najednou a všechny více či méně ústí v happyend (navzdory úmrtím, rozdovům či nevěrám), Smith svou dceru samozřejmě zpět nezíská, Peña jednou stejně stoprocentně umře, a Nortonovi jeho dcera v závěru filmu řekne, že je stalker a nechce se jí věřit, že ji opravdu hodlá sledovat. Co stojí za pochvalu je zcela zřejmě Smithův herecký výkon, byť postava jako taková se mi opravdu nelíbí, jelikož místo toho, aby mne inspirovala k překonávání životních strastí, navádí mne k tomu smířit se s faktem, že lepší už to nebude. Mezi vedlejšími postavmi jasně vyniká Helen Mirren, která zde hraje veselou, mírně trhlou babču. Naproti tomu mi přišel dost vypjatý a rozpačitý výkon Kiery Knightley, která v konfliktních scénách podlě mého trochu přehrávala. Postavy Smrt, Láska a Čas působí velmi symbolicky až archetypálně, a přítomnost těchto archetypů mi udělalo ve filmu velkou radost, přesto zůstává jejich potenciál spíše nevyužitý. Celkově vzato, opravdu si nedokážu představit, kdo by mohl být cílovkou takového snímku. Věřím, že jestli v životě přijdu o potomka, končetinu nebo střechu nad hlavou, tenhle film mi pomůže uvědomit si, že může být i hůř a přežít se dá všechno; i když se člověk nikdy nezotaví, jen si na bolest zvykne a naučí se s ní žít. Jinak na mě film působí opravdu temně a velmi ponuře, ne-li depresivně. Ale věřím, že jiné drama se Smithem tento můj dojem zase narovná. 60%(16.1.2017)

O tom, čo je v živote najdôležitejšie. Vyrovnať sa so stratou milovaného človeka (hlavne svojho dieťaťa) sa nedá, dá sa iba naučiť s tým žiť... Pekné, silné témy, no na môj vkus až s príliš priamočiarym ťahom na bránku, silené a miestami aj s pátosom. No tentoraz mi to ani moc nevadilo, pretože to bolo príjemným spôsobom natočené a výborne zahrané. Nečudo, keď sa tu zišla taká plejáda známych hercov. Slabý nadpriemer. 70/100(18.3.2017)

Veľké ambície o ohromný potenciál prepálený neúprimnosťou tvorcov. Herci, kameraman aj skladateľ sa môžu snažiť akokoľvek chcú, keď podobnému príbehu chýba človečina a srdce. Namiesto toho je to iba veľký kalkul v ktorom vnímavý divák odhalí koľká bije už pri prvom náznaku. Ako tvrdil Hitchcock účinnejších je 20 minút napätia ako 20 sekúnd šoku. Tu sa sa scenáristi kvôli okamžite prehliadnutelnému "zvratu" pripravili o backup mnohých scén, ktoré mohli pôsobiť oveľa dojímavejšie, ľudskejšie a celkovo pôsobivejšie. Škoda. A to, že má podobný projekt vo výsledku iba niečo cez poldruha hodiny a niektoré scény na seba vôbec neviažu je zjavne dôkazom toho o tom, že v strižni muselo byť veľmi veselo. Ale aby som iba nekritizoval, tak v jednotlivostiach je to mnohokrát skvelé a funguje to presne tak ako má. Akurát sa z toho množstva profesionálne urobených scén nepodarilo zostaviť adekvátne kvalitný celok. Zlé to nie je, to vôbec nie, akurát to malo oveľa na viac. O mnohom svedčí aj to, že mne ako fanúšikovi podobných filmov a človekovi, ktorý plače pri kadejakej blbosti ostali oči suché. 6/10(15.12.2016)

Po sk*rvenom "Moonlighte" som si v rámci žánru konečne napravil chuť a to naozaj vo veľkom štýle.Úžasná herecká zostava na čele s Willom Smithom,ktorý zas raz naplno ukázal,že je univerzálny herec a naozaj nemá strop.To čo zo seba miestami ten človek dáva je naozaj fascinujúce.(12.3.2017)

Collateral Beauty mne dohnal k slzám. Ten konec jsem z poloviny neodhadla i když jsem na nějaké stopě (předtuše) byla. Kdyby tam nebylo skvělé obsazení byl by film opravdu ochuzený. Will Smith byl opravdu věrohodný, Edward Norton byl zase velmi zábavný a je fakt skvělý že se k tomuto projektu upsal.(7.3.2017)