Ani přihlouple vyhlížející mladíky se nevyplácí podceňovat - takový je postřeh této středometrážní tragikomedie, která se odehrává ve válečném Německu. Hrdinou je šestnáctiletý Bruno, kterého každý považuje za nevzdělatelného debila. Jenže lidi, kteří se mu pošklebují, nenávidí tak mocně, že je začne odpravovat přesně nasměrovanými raketkami. To, co se nedaří rozluštit nejváženěnějším vědcům Třetí říše, právě on intuitivně rozlouskl... (oficiální text distributora)

Rozhovor  - Václav Sloup

PetrPan

Tak i my máme svého Rain Mana, lepšího a nasraného. Václav Sloup si Dustina Hoffmana svým výkonem maže na chleba a nepotřebuje k tomu ani spodní prádlo z K-martu v Cincinnati ani Toma Cruise. Stačí mu stavebnice Merkur a "Krum". Satirická hříčka, která si nebere servítky a se závěrem, z něhož by si za oceánem cvrnkli do gatí. ()

noriaki

Bůh ví proč jsem si při přečtení názvu povídky vždycky představoval Xeenemünde jako planetu s přírodou jak by ji nakreslil Stanislav Holý (dělal dekorace Studia Kamarád a grafiku k filmu Jak svět přichází o básníky). Ve skutečnosti se odehrává ve Třetí říši a není vůbec rozverná, ale pořádně temná, i když humorem se s v ní nešetří. O atmosféru se férově postarali Josef Hanuš se svou vtahující kamerou a Jan Pivec svým brilantním herectvím. Neviděl jsem často aby někdo upozadil Rudolfa Hrušínského. Václava Sloupa radši nekomentuju. Já mu nikdy na chuť nepřijdu. ()

sportovec

Na svou dobu jistě nadprůměrný film s řadou dobrých nebo i velmi dobrých hereckých výkonův a námětem v dobovém kontextu velmi objevným. BLBEC ale nemá jen tyto přednosti. Liberec, kde se film podle všeho natáčel, jakoby štáb nakazil tezovitostí a schematičností při líčení hlavních dějových zvratů a posunů, Skutečnost, že od války tehdy neuplynulo ani dvacet let, se projevila zejména v pojetí nacizující části postav. I názornosti a poučnosti se mi zdá být v tomto díle nadmíru. Z druhé strany platí, že v řadě českých sci-filmů má BLBEC poprávu čestné místo, což platí i pro díla autora literární předlohy Josefa Nesvadbu, který v dole připomenutém výboru povídek EINSTEINŮV MOZEK, z nějž je povídka, která posloužila jako východisko pro tento film, patří k vrcholům autorova díla. Snaha o vyvážení herecké i "exteriérové" však přesto vyznívá jako funkční a v kontextu naší filmové tvorby hraného filmu zůstává i po desetiletích milým pohlazením. ()

Sarkastic

„Podívejte se například můj muž. Já vím, že když mu čistím boty, tak vlastně pomáhám vyhrát válku, že? Proto mu čistím boty sama. Ano, sama! A dělám to nesmírně ráda a s vlasteneckým nadšením!“ Z řekněme satirického pohledu je film svými narážkami na nacistický (či obecně totalitní) systém vlády docela trefný, ovšem humoru jako takového tu je překvapivě málo (i když to možná souvisí s mým nenaplněným očekáváním). Avšak i ta kritika se pak „poněkud“ zvrtne pasáží po Konec..? Tou totiž tvůrci dementně zazdí vše, co se po celý film snažili vybudovat (což trochu nechápu, přece jenom jde už o rok 1962, žádná 50. léta). Proto pouze lepší průměr. „Politicky byla nespolehlivá.“ – „Stará Krumová?“ – „Ta ženská mluvila francouzsky, anglicky a rusky!“ – „Jesus Maria!“ – „A takovou učitelku ty přijímáš!“ ()

mchnk

Po Tarzanovi nastoupí blbec, na kterém stojí další vývoj nacistického Německa. Václav Sloup pomocí stavebnice podobné Merkuru postaví odpalovací rampičku, a naprosto neomylně bombarduje každého, kdo ho naštve. "Ty Krume!!" V pokoji s obřím houpacím koníkem a chrastítkem stejných rozměrů, je schován matematický génius, který je jinak úplný blbec. Aby ne, zabíjí nevinné lidi nejmodernější technikou. Perfektní zesměšnění celé náckovské ideologie a excelentní obsazení. ()

• Vojenské vývojové středisko, ve kterém se na projektu ve skutečnosti pracovalo, bylo umístěno na poloostrově Uznojem u vesnice Peenemünde. Tvůrci použili neexistující Xeenemünde. (sator)
  • Václav Sloup po prečítaní scenára rolu Bruna odmietol. Keď sa to dozvedel jeho profesor, povedal mu, že ak za rolu nezoberie honorár, tak ju môže hrať ako študijnú úlohu. (Raccoon.city)