Rozšírená verzia piateho dielu televízneho projektu Dekalóg režiséra Krzysztofa Kieslowskeho je variáciou na piate prikázanie Desatora "Nezabiješ" a polemikou s morálnou oprávnenosťou trestu smrti. Zaznamenáva chladnú premyslenú vraždu bez motívu a rovnako chladnú premyslenú a absurdnú popravu. Prostredníctvom paralelnej montáže konfrontuje osudy troch neznámych ľudí, ktorých cesty sa v jeden deň náhodou pretnú: nesympatického taxikára, zasmušilého mladíka a optimistického čerstvého advokáta. V niekoľkých okamihoch sa z nich stanú obeť, vrah a obhajca. Na MFF Cannes získal film Cenu poroty a cenu FIPRESCI. (oficiální text distributora)

Zik2

První polovina byla tak nudná, že jsem vypnul televizi a šel zase na ČSFD. Když jsem si přečetl, jak bude film pokračovat, díval jsem se přeci jenom dál - a dobře jsem udělal. Nejdrsnější film, který jsem v životě viděl. Kdyby na něj chodili středoškoláci, nechtělo by 60 % Čechů obnovení trestu smrti. ()

Rozjimatel

Nadchlo ma perfektne vykreslené prostredie varšavského sídliska, naviac mne dôverne známeho kvôli podobnosti s mestským prostredím, v ktorom som vyrastal ja (tá istá doba, tie isté autá, veľmi podobné budovy). Ja viem, je dosť pochmúrne a niekto by mohol povedať až odpudivé, ale nostalgia je sviňa. Uhrančivá kamera doslova diváka vtiahne, až sa sám stáva súčasťou tohto prostredia. Pri dramatických scénach divák zabúda dýchať, v okamihoch zločinu je až zhnusený, tak brutálne je zločin podaný. Z chladnokrvnosti príprav na popravu a popravy samotnej doslova mrazí. Vo filme sa pretnú osudy troch postáv. Sú to škodoradostný taxikár, ktorého najväčším potešením v živote je zrejme škodenie druhým, citovo vyprahnutý mladík a mladý právnik, plný ideálov. Postavy sú zahrané mimoriadne vierohodne, čo umocňuje celkový dojem autentickosti. ()

Eruntano

Další z pro mne kontroverzních setkání. Jak jen vysvětlit, proč na mne ten film nezapůsobil? Když to hodně okleštím - řekl velmi málo. Téma vraždy a především vraždy justiční je pro mne tématem již dlouho a něco málo už jsem se o něm napřemýšlel. Možná proto je z mého pohledu v tomto filmu rozebíráno příliš povrchně (tedy pokud nepočítáme kameru, která vidí vše). Bohužel ani po dlouhých úvahách a ještě delší debatě jsem neobjevil na KFoZ ani nic jiného, co by bylo rozebráno lépe a čeho bych se mohl zachytit (postavy, jejich vývoj, pohnutky, konkrétnější bezprostřední vliv událostí na ně, to vše je kluzké jak mokrá střecha). Film, kde jsou veškeré závěry na divákovi, aniž by ten dostal víc než strohý obrazový popis nějaké události, mi připadá zbytečný. Člověk ho k tomu, aby přišel na to, jak absurdní trest smrti, prostředí špinavého socialistckého města či narušená lidská psychika jsou, nepotřebuje. Pokud to ale opravdu měl být jen "krátký film o zabíjení", a to v doslovném chápání smyslu toho názvu, povedlo se to výborně. V obou případech je ale hodnocení stejné. ()

Cement73

Zabil z hlupej tuzby po peniazoch, z necitlivosti voči iním ľudom a určite aj mizéria poľského socializmu mala svoj velľký vplyv... Zabil niekoho úplne neznámeho (taxikára) a nezľutoval sa napriek prosbám umierajúceho... A za to teraz pyká... Všetko si začína uvedomovať, všetko ho to mrzí, chcel by vrátiť čas. To sa však nedá... a tak prichádza deň popravy. Pochmúrnejí film som nikdy v živote nevidel. Zanechal vo mne hlbokú stopu a dal by som ako povinný film vo vezeniach ()

Mikino00

Zajímavé, stále aktuální téma, bohužel hrozně rozvleklé, místy až nezáživné, na druhou stranu dobře natočeno. Nadčasový film. ()

RomanHyde

Asi nejsugestivnější snímek co jsem viděl!! Člověk na něj nezapomene a pokud se dívá dopoledne jako já, má jim ovlivněn celý zbytek dne a to nikterak růžově. Polodokumentární kamera a šeď chladného špinavého sídliště, které tak dobřé známé, jsou hlavními prostředníky mezi námi a dvěma postavami, z nichž jedna měla to štěstí a vyrostla v pochopení, toleranci a dostalo se ji vzdělání , a druhé se těmto hlavní aspektům pro hladké začlenění do společnosti nedostalo. Jak málo chybí a člověk se dostane na rozcestí, jak malá hranice je mezi životem a smrtí, co ještě je a co už není osud. Kieslowski zachytil naprosto výborně, syrově a bez jakýchkoliv vlastních emocí, a velmi krátce a výstižně, příběh o zabíjení........... ať už těch vinných či nevinných. Nastavuje zrcadlo naší společnosti, kdy se staráme hlavně sami o sebe a těm co pomoc potřebovali ale nepomohli jsme, nenabídneme záchranné lano, ale provaz. ()

Pawlisman

Ačkoliv je první část až nepříjemně škaredě realistická a celková atmosféra dosti dekadentní. K tomu se nepřidává žádný extra zajímavý příběh, ani silnější psychologický či filozofický podtext. I přes tuto jakoby nehezkost, nezajímavost až šedivou průměrnost, tento film má něco do sebe a postupná gradace by měla uspokojit snad každého. 8/10 ()

Hoe_Ba

Už první záběry na dobře uleželé chcíplotiny zvířátek nenápadně napověděly, že se u tohohle filmu asi úplně nezasměju. Nezapomenutelné setkání s nekompromisním Kieslowskim vneslo do mého poklidného večera značnou dávku neklidu. Ona strašlivě bolestná syrovost, se kterou kultovní mistr mladší Polské Školy znásilňuje během 84 minut permanentní skepse a niterních bolestí diváky, je až mrazivě fascinující. Nesmírně uvěřitelné každodenní situace s pachutí kina morálního neklidu, značnou mírou umocněné depresivní šedí panelákového socíku. Už po krátkém plynutí expozice lze celkem jasně předvídat střet všech třech hlavních aktérů, avšak díky mistrovskému použití paralelní montáže s postupně dávkovanou náloží napětí nepochybně většině diváků naskočí husí kůže až na nejspodnější části zad. ()

husokachna

Ještě tak v půlce jsem si říkal, ano, je to zajímavý, je to hutný a ve snímání obrazů nekompromisní, ale možná jsem to měl vidět dřív, přijde mi to outdated. Ale pak přišla neuvěřitelně silná a depresivní druhá půlka, ve svých zkratkách úplně jiná než ta první a opodstatnila vše, co bylo předtím. A ve chvíli, kdy Jacek vypráví o své sestře, mě bolelo srdce a bylo mi strašně smutno a uvědomil jsem si, že ač se ve filmu nemluví, říká toho strašně moc a až se z toho dokážu vzpamatovat, dám si ho rád znovu. Čtyři, ale skoro pět a v budoucnu asi pět :-). ()

sandis

Velmi syrový film, pojednávající o frustraci, zločinu a polemizující s trestem smrti. Zajímavý pohled na svět očima vraha i jeho advokáta. 9/10 ()

agassi68

Ešte teraz mám zimomriavky z tej hroznej reality! Tento film sa asi nedá pozrieť dvakrát. Totálna depresia. V podstate ma doteraz odrádza navštíviť nášho severného suseda... ()

Gumby

Rád bych dal 5*, takhle precizní, promyšlený film se nevidí často, ale... Bohužel subjektivně není tak krátký jak slibuje název a hlavně teda motivace vraha mi, narozdíl od Raskolnikova, nepřipadala dostatečně zřetelná. Na druhou stranu, i zdůvodnění druhé vraždy ve filmu chybí, takže vlastně... Ale podruhý si to pustit nechci, pač to bylo hnusný, takže 4, sory Krzysztofe ()

KUFI

zííííív...po zaklimbani dokoukano na druhej pokus. Blb chodi po hnusny Varsave (srandovni je, ze to tam i po temer 30ti letech vypada porad stejne odporne..), pak klepne sutrem dedka a na konci se posere. Obcas do toho nekdo neco zakvaka. Muj prvni polskej film a hadam ze i posledni. ()

Vabr

Kieślowski po mém zhlédnutí Dvojí život Veroniky stvrdil, že jeho filmy nepostrádají originálnějšího šarmu a zpracování. Problém je však v záživnosti nebo nečekanosti snímku - všechno je nám servírováno na jasně talíř, takže překvapí nečekejme a po emocionální stránce nejsou pochody hrdinů dostatečně vyjádřeny a prohloubeny. Vidím snažení, ale zkrátka a prostě to postrádá to správné drama, u kterého bych něco prožil. Alespoň jsem ve své podstatě zhlédl film, kde bylo názorně ukázáno, jak probíhá trest smrti a vzpírání odsouzeného. Vyhodnocení: Tmavý pruh na obrazovce zahalující nám určitou viditelnost oceňuji - nastínilo to jakousi pošramocenost hlavního hrdiny, ale jak říkám, temnotu nebo zlo jsem z toho necítil ()

Dan

Krátký film o zabíjení lásky, milosti, porozumění a soucitu v nás... A občas při tom zemře i nějaký ten člověk... ()

junxi91

Jo, tak tento film byl vážně krátký a byl primárně o zabíjení - jednou o vraždě taxikáře a podruhé o oběšení vraha. Vystupují zde tři hlavní postavy - taxikář, který nemá rád kočky, protože jsou "falešné jako lidi", rád flirtuje se svými pasažérkami a využívá každé příležitosti, jak se na zákaznících obohatit. Paralelně s ním sledujeme příběh mladého, idealistického, zkoušky úspěšně skládajícího advokáta Piotra, který udělá dojem na komisi svým citátem "Od doby Kaina žádný trest nenapravil a neodstrašil svět před pácháním trestných činů." Po složení zkoušky se vydá na motocyklu do restaurace, kde sedí se svou ženou a probírají budoucnost. A mezitím se po městě potuluje jistý mladý blonďatý Jacek, který rád dělá lidem naschvály, plaší holuby, sejme týpka na toaletě a baví se neštěstím druhých. Jediné, na čem mu záleží, je fotka jeho mladší sestry, kterou chce nechat vyvolat u pouličního fotografa, ale bez úspěchu. Osudy těchto tří naprosto odlišných individuí se sejdou v jedné restauraci, kde si Jacek připravuje lano, omotává si jej kolem prstů, zatímco se Piotr baví se svou krásnou ženou. Jacek si zastaví taxíka, schválně odbyde možné spolupasažéry a taxikáři přikáže, ať jede odlehlejší cestou. Po chvíli jej zde brutálně napadne a přijde odporná scéna dlouhé třífázové vraždy, kde nechybí škrcení již zmíněným lanem, rozbíjení hlavy, vyražené zuby a nakonec rozmlácení hlavy kamenem. Prostě totální hnus. Následuje ještě krátká scéna, kde chce Jacek vyvézt ukradeným taxíkem jednu holku za město, ta však prokoukne, že se jedná o taxi, ve kterém už jela. Následuje střih a po zločinu přichází část zvaná trest, kde je Jacek souzen za onu vraždu, jeho obhájcem je Piotr, kterému se však nepovedlo trest zmírnit, a tak je Jacek odsouzen k trestu smrti oběšením. Po vynesení rozsudku si ti dva spolu chvíli povídají v cele o Jackově tragickém životě a o té fotce jeho sestry, kterou přejel opilý traktorista, což byl shodou okolností kamarád, se kterým těsně předtím chlastal. Vidíme také podrobně a do detailu popravčí místnost, naviják s lanem, oprátku, padací dveře a lavor na krev. Jacek je nakonec nekompromisně předveden před popravčí místnost, vyslechne si poslední pomazání a přes zarytý odpor jsou mu zavázány oči a je oběšen, což je pro našeho přítomného právníka a idealistu Piotra dost těžký a nepříjemný zážitek. Film je zajímavý prostředím tehdejší socialistické Varšavy konce osmdesátých let, ošuntělého, zanedbaného města s rozbitými chodníky a bahnem, se starými hranatými Zastavami a Fiaty, nevlídnými lidmi a vším, co si určitě pamatujeme i my z doby socialistického blaha. Nelze mu upřít naturalismus a vyobrazení charakterů lidí v jejich čisté podobě bez snahy o zakrytí jejich asociálních, závistivých, špatně vyhodnocujících a jinak vadných povah. ()

winstonik

slabšie povahy, pozor, tento film má tendencie fackovať. nebolo by prekvapením, ak by aj sám pánbu bol po zhliadnutí krátkeho filmu o zabíjaní jemne vytočený a neskôr za to krzysztofovi naložil poriadnej hubovej polievky. nuž, ale niet sa čo čudovať, keď vytáral jeho tajomstvá o príčine a následku. ()

lenzi

Keď som tento sugestívny pohľad na problematiku trestu smrti videl poprvý krát, bol som ešte viac rozrušený ako ten nešťastný advokát na záver filmu. ()

huzgi

Film hluboký a neskutečně vnímavý, jak je u Kieslowského standardem. I při opakovaném shlédnutí hlavou víří otázky a záblesky možných i nemožných odpovědí. ()