Je s námi konec?

The Turning Point

(neoficiální název)

Dokumentární

USA, 2016, 93 min

Tak se nám do toho Leonhardo zase jednou obul. Přiznal, že jeho uhlíková stopa je značná a stal se bojovníkem za globální ochlazení. Strávené minuty člověka přesvědčí o jedné věci. To, že nebudu kupovat palmový olej to nevyřeší. Vyřeší to jen ta partička vatařů, kterých je čím dál míň a mají toho čím dál víc. Ti ale na zeměkouli zvysoka serou. Takže dokud nebude záchrana světa dobrý kšeft, nic se nezmění. Docela fajn dokument, i když trošku dogmatický.60%(3.3.2017)

Tento DiCapriův dokumentární počin má tu vlastnost, že vás donutí přemýšlet o našem světě. O tom, jak si jej vědomě i nevědomě ničíme a postupně si stahujeme smyčku kolem krku. Pakliže se něco v dohledné době nezmění, bude lidstvo litovat. Není sporu o tom, že se Země otepluje (kdo tvrdí, že ne, tak je buď slepý, nevnímavý či hloupý, neboť úbytek sněhu v posledních zimách a smazávání rozdílů mezi ročními obdobími je jasným důkazem toho, že se něco děje i v našem bezprostředním okolí), byť podobné cykly se v historii opakují (za Karla IV. se prý v oblasti Polabí pěstovaly melouny), je nutné si uvědomit, že v tehdejších dobách nedocházelo k masivnímu kácení deštných pralesů, neexistovaly monstrózní továrny, jaderné elektrárny, motorismus, letecká doprava, atd., tudíž člověk do přírody zasahoval daleko méně a přirozené cykly tedy nebyly tolik ovlivňovány lidským činitelem. Ale dost o tom. "Je s námi konec?" je záslužným počinem, který sice nic nezmění, ale na problémy je třeba upozorňovat a čím vážnější jsou, tím je potřeba být hlasitější a zapojovat do volání po změnách i známé tváře, jejichž slovo má, chtě nechtě, delší dozvuk než hlasy prostého lidu. Je příjemné, že i taková primadonka, jakou je Leonardo DiCaprio, není zabedněný a budoucnost života na modré planetě mu není lhostejný.(1.12.2016)

Hodně zajímavý dokument.(4.11.2016)

• Hoyt

Povrchní a útok na Trumpa náhodou před volbami je trapný. Leo příště radši filmy.(7.11.2016)

• s.e.p.p

No není ten Leonardo pašák? Už v kolébce meditoval nad významy v Zahradě pozemských rozkoší, konečně vyhrál Oscara a stejně zůstává při Zemi. Tryskáčem, autem, skútrem a vrtulníkem celou matičku zcestoval (uhlíkovou daň ale zaplatil!) a nezapomněl se při tom natáčet, aby nás poučil o tom, jak si to tu ničíme. Nic nového, o tom každý uvědomělý člověk ví. Čemu moc nerozumím je, komu byl ten film vlastně určen. Přijde mi, že ho Leo natočil hlavně o sobě a pro sebe, celé jeho vystavění tomu i tak trochu napovídá. Mně to jeho spasitelství mírně leze krkem.(3.11.2016)