Je s námi konec?

• Česko Před potopou aneb Je s námi konec? (více)

National Geographic přináší strhující dokument v režii Fishera Stevense. Ústřední postavou snímku je herec a posel míru při OSN Leonardo DiCaprio, který odkrývá alarmující svědectví o současných problémech spojených s klimatickými změnami a hledá řešení, jak předejít fatálním dopadům na náš budoucí život. V pořadu jsou rozhovory s předními osobnostmi jakými jsou Barack Obama nebo Elon Musk a další. (National Geographic)

Loki_Six

"I remember the anger that I felt, reading all these stories about explorers and settlers who would wipe out an entire species and, in the process, decimate the eco-system forever. The difference now is: We're knowingly doing this. It's just on a much larger scale." ()

Zagros

Po delší době dávám pět hvězd. Není to ovšem proto, že jde o dokonalé dílo. Je to protože, jde o nesmírně vážné téma, které je konečně zpracováno tak, aby se dostalo k co největšímu množství lidí a aby ho co největší množství lidí vzalo na vědomí a alespoň lehce pochopilo. Jako dokument je to průměrné, informační hodnota je slabší, je to vcelku povrchní, jednostranné a někdy zbytečně efektní. To by všechno mohly být výtky, kdybych si neuvědomil, že dokument je přesně takový, jaký ho tvůrci mít chtěli. Dokázali vytvořit téměř dokonale to, co potřebovali. Leonardovi patří poděkování, že se stal jeho tváří a že do toho šel. On má obrovskou sílu globální hvězdy (s kým jiným by taky v rámci dokumentu mluvil americký prezident a papež?), na kterou může konečně slyšet významné množství lidí na planetě a díky tomu se společnost jako celek může začít pomalu měnit k lepšímu. Šanci ještě máme a třeba ji dokážeme využít, sám tomu věřím. Leonardovi můžeme vytýkat mnohé, ale pokrytectví určitě ne. Jedna z nejsilnějších scén je, jak mu Indka vytýká jeho americkou rozežranost. On ani nemrkne a řekne, že má pravdu. Sám pak v komentáři dodává, že on ke klimatickým změnám přispěl víc než většina lidí. Můžu si o něm myslet z různých stran spoustu věcí, ale tímhle dokumentem si získal můj respekt. Věnoval ze svého spoustu peněž, času i energie jenom proto, aby otevřel oči co nejvíce lidem. ()

Callas

10/10 Jste ochotni vzdát se hovězího v zájmu záchrany lidstva? National Geographic vydalo nádherný snímek Before the Flood, ve kterém Leonardo DiCaprio, mírový vyslanec UN, zkoumá téma klimatické změny (globálního oteplování). Jestli si nejste jistí, zda je klimatická změna opravdový jev, či jak je závažný, vřele doporučuji. Film je přímo nabitý informacemi od výzkumníků a světových lídrů. Zároveň je plný úchvatných záběrů z celého světa. Mě je blízká zejména otázka jídla a výživy, kde tento snímek řešil dva velké problémy. Prvním je masový chov dobytka. Metan, který produkuje, je zodpovědný až za 18% emisí skleníkových plynů. Žádná sranda! Druhým je palmový olej, jehož těžba má za následek destrukci deštných pralesů, které nás před změnou klimatu chrání. Bohužel, palmový olej je takřka ve všech průmyslově vysoce zpracovaných potravinách. Je tedy bez diskuze, že zpracované potraviny musíme výrazně omezit, nejen kvůli našemu zdraví, ale i kvůli budoucnosti lidstva. ()

farfalla

V podstate opakovanie všetkého, čo už bolo povedané v dokumente ´An Unconvenient Truth´ z roku 2006. Tento remake je všek užitočný a nemám nič proti nemu, na rozdiel od mnohých iných zbytočných. Veľa ľudí si tieto päťdesiat rokov staré pravdy vypočuje radšej od sladkého Leonarda ako od prevareného amerického politika Ala Gorea. ()

EKLEKTIK

"Takhle jen kážete vodu, ale pijete víno." Ano, je s námi konec, takže se ještě rychle podívám na film "REVENANT Zmrdvýchvstání" a dám si k němu bramborové lupínky smažené v palmovém oleji i nějaké cukrovinky, které jej také obsahují, abych pak ze svého trávicího ústrojí vypustil do ovzduší pár skleníkových plynů. ()

MatejNosal

Zaujímavo spracovaný a intenzívny dokument o najväčšom probléme našej planéty. Veľké plus za soundtrack, ktorý z väčšej časti robil Trent Reznor, ktorého klavírne tóny krásne podfarbujú naliehavú globálnu atmosféru. (80%) ()

bloodline

Pekne kinematograficky sprostredkované Leove celosvetové turné (v ktorom azda jediní chýbali Vladimir Vladimirovič a Tändzin Gjamccho) o tom, ako si zarábame na prúser globalizačných rozmerov. Nestačil som slzy odháňať, ale nie nad tým kam speje naša matička Gaia, ale od smiechu. Raz a znova, príbehom z Káčerova, preletela éterom výpoveď A, ale s tým B vytreli recyklovaným papierom zadok všetkým, účelovo trafeným, konzumentom. Napríklad aká je ekologicky náročná výroba a likvidácia solárnych panelov, alebo aký veľký priestor ornej pôdy zaberú pri inštalácii, prípadne aká je ich energetická využiteľnosť, alebo aké riziká prinášajú elektromobily (ekologické riziká výroby a recyklácie batérií a kto a ako vyrobí elektrinu na ich pohon), alebo koľko litrov vody je potrebných na 1kg mäsa, ktoré tie chúdence metánové kravy potrebujú, na to aby nasýtili obezitnú generáciu homo fast food. Alebo poukázanie na to, aká je nezmyselné pestovanie plodín pre biozložku do palív (spotreba vody, nulová potravinová využiteľnosť etc.). A čo zatepľovanie polystyrénom? Že by budúca ekologická katastrofa? Alebo by stačilo poukázať aj na to, že táto chorá doba nadspotreby, kde jedinú modlu úspechu predstavuje (ekonomický) zisk, pozostáva z veľkého počtu absolútne nelogických až absurdných pochodov a tie zdravý sedliacky rozum častokrát nevideli ani na svetovom sedliackom fóre. V časoch, keď kupujeme potraviny a tovary, v lepších prípadoch precestujúce pol kontinentu, v horších pol zemegule, a naša demokratická spoločnosť ročne vyhadzuje von oknom desiatky až stovky miliónov ton potravín za prítomnosti hladomoru vo svete, musím skonštatovať, že budem rád, ak mi vnúčence iba napľujú do ksichtu. Pokiaľ budú existovať dotácie a iné divokotvorné "objavy", tak globálne otepľovanie bude len ďalšia dojná (ale ekologická) krava pre pár vyvolených. Podľa mňa existujú mechanizmy, vynálezy a zdroje na účinné zastavenie globálneho otepľovania zo strany človeka, len tie vyššie (ekonomické) záujmy majú, ako vždy, prednosť :) Ale ako hovorím, pekne natočené... Mimochodom Leo, kedy nám ukážeš svoju ekologickú rezidenciu a vyúčtovanie jej energetickej náročnosti? ()

caffelina

Ach Leo..Marry me :D Ale rozhodne hviezdička dole za časť s vegánstvom, ktorému mal byť venovaný oveľa väčší priestor v rámci podielu na globálnom otepľovaní a takisto podané iným spôsobom. Škoda, že dokument nie je po celý čas úmerne presvedčivý ako by bol potrebný na presvedčenie čo najväčšej masy ľudí. A nakoniec už len: F*ck you Trump! ()

AndrejBB

Ide o pekný a zaujímavý dokument. Di Caprio tomu dodal patričnú dramatickosť. Inak teda v tom nie je nič nové, akurát pekne zhrnuté všetko dohromady. Najviac sa mi páčia tí americkí republikáni, ktorí o tom rozprávajú a zosmiešňujú to, ako keby nič z toho a za žiadnych okolností nebola pravda. Pričom sú tam spomínané veci, pri ktorých musí uznať aj malé dieťa, že pravdivé sú. ()

DannyBoy80

Hezky natočeno. Ovšem jednostranná záležitost. Prostor pro protistranu nulový. Nicméně například příklad Sumatry je velmi alarmující, případně znečištění oceánů. Celkové vyznění mi příjde hodně hysterické. Exaktní data tam v podstatě vůbec nejsou. Svět se vyvíjí takovým šíleným tempem, že za 50 let bude vypadat úplně jinak a ty tendence snad musí vidět každý. Fosilní loby již nemají sílu brzdit vývoj nových technologií tak jak kdysi. Již dnes vidíme průkopnické země jako Rakousko nebo Skandinávie. Nicméně klíčem ke všemu jak to naznačil Musk je nový typ velkokapacitní baterie, která dokáže energii udržet. Pak dojde k definitivnímu obratu a solární panely začnou mít naprosto jiný význam. ()

Schuldiner

Tak už jsem to tady někde řikal, ale klidně to zopakuju.. Nevim jestli se odehrává globální oteplování kvůli člověku, nevim, ale proč by se lidi nemohli chovat k týhle planetě líp??? Jako, některý místa na Zemi jsou vážně v totálně katastrofálním stavu, tak na co ještě čekáme??? Tady, teda mě, nejde o to jestli se otepluje nebo ne.. ale co čekáme, že se bude dít, když nebudou pralesy, když bude v největších městech totálně nedejchatelno, když vymřou další a další druhy zvířat a rostlin, který jsou na sobě různě závislý, když se budou rozšiřovat pouště do obřích rozměrů...už teď je to mazec, když bude růst odpadkovej novej kontinent v oceánu... prostě je toho mraky. Těch problémů je vážně strašně moc, tak proč se tady hádat jestli se globálně otepluje nebo ne??? Fandim komukoliv, kdo se snaží s tim něco dělat a fandim lidem jako je DiCaprio, který vážně můžou něco dělat, protože ho každej zná a přeci jenom má nějaký slovo, a tak to má bejt... využít svojí filmovou slávu k dobrý věci.. Fandim, fandim Leo!!! Nevzdávej to!!!!! ()

orkadimenza

Já se jen divím, kolik lidí vidělo Revenanta, kolik lidí vidělo, jak si Leo jde pro Oscara za nejlepšího herce a kolik lidí slyšelo jeho neskutečný proslov...a kolik z nich se potom podívalo na tento dokument, který je bezesporu daleko důležitější a podstatnější než nějaké vyumělkované drama? Spíš na toto by měli lidi koukat! Jak Leo tvrdí, "čím víc se o tomto problému dozvídám, tím víc si uvědomuji, kolik toho o něm nevím". Nabízí nám sice dost strategicky jen pohledy, o kterých chce, aby lidi věděli, ale i přesto, že se dokument ubírá jedním směrem, v žádném případě nejde o agitku, jako v případě některých náboženských filmů. Ukazuje výrazný problém tížící celé lidstvo, nejen výstižným názvem, ale cestováním po celém světě a pomocí náhledů na situace v jednotlivých částech planety. A já jsem si začal tu pravou podstatu uvědomovat až ke konci filmu a v mém případě byl Leův záměr splněn. Nikdy bych si totiž nedokázal představit, že dokážu aspoň trochu pochopit vegany, jenže právě tento film mi v lecčem změnil vnímání a pohled nejen tedy na vegany (stále tomu nemůžu uvěřit), ale hlavně na problematiku celého globálního oteplování. A i když mám jako skaut blízký vztah k přírodě, tak jsem nečekal, že mě tento dokument doslova dostane na kolena. Takže kdybych ho měl shrnout v pár slovech, tak řeknu "I believe in China and ELON, fuck off Indonesia, RIP Kiribati and must see this movie!" ()

xmatysekx

Jako na to, jak zajímavé a důležité téma to je, si myslím, že z toho udělali docela frašku. Leonardo tam chodí jako naprostý negramot a ptá se divných lidí a přitom pokrytecky cestuje kolem světa a točí pohromy, které tak nějak navozují pocit leonardovo Titanicu: ti nejchudší to poznávají jako prnví. Celé to tak nějak špatně ukončí pozitivním poselstvím, které neguje předešlých 90 minut. První Leornadova chyba, upřímné zklamání. Bohužel. ()

Disease

Nepříliš přesvědčivý Leonardo nás seznámí s dávno známými fakty. Nicméně v USA je to asi fakt o jiné mentalitě, takže označit dokument za zbytečný není na místě. ()

TheKiw

Úžasná kamera a hudba, ale informačně hrozně povrchní a dojmové. Záběry z vyhořelé Indonésie jsou síla, ale nejvíc na mě upřímně zapůsobila jednoduchá infografika o dopadu krav, která aspoň obsahovala konkrétní data. Relevantní XKCD je pak v eleganci ještě úplně jinde: https://xkcd.com/1732/. ()

H4ku11

Dnes už je vo svete taká dezinformácia, že je ťažké usúdiť, čo je pravda a čo si dal niekto vyrobiť na objednávku. Každopádne keď vidíme ako si drancujeme planétu, nemôžme tvrdiť, že je to OK a mali by sme aspoň svojou troškou prispieť k jej uchovaniu pre ďalšie generácie. Nech už nás tým vo filme sprevádza Leo, Obama, pápež František alebo aj Panna Mária. ()

Mikino00

Dokument naléhá na diváka a ukazuje mu spoustu problému spojených s likvidací životního prostředí a globálním oteplováním. K tomu nabízí několik řešení, avšak chybí mu větší ucelenost a kostra. V podstatě se jen jedná o sled podnětů, problémů a názorů, to však neubírá dokumentu na působivosti. ()

Magika82

Globální problémy, shrnuté do hodiny a půl. Trochu sečtělejším, více než dobře známé... Leč sečtělých ubývá, takže body navíc, pokud by to bylo pouštěno už na druhém stupni ZŠ v Přírodopise, Zeměpise, Občanské výchově...a konec konců, klidně i v hodinách dějepisu, neboť zabírá všechny tyto předměty... Nicméně, všichni rádoby mocní vědí velmi dobře o tomto obrovském ohrožení celého ekosystému a klimatu našeho domova, Matky Země. Řečnění je spousta. Ale nikdo se nechce vzdát kouska zbytečného luxusu, trochu více šetřit, atd... Lidstvo, jako zmutovaný virus v těle i na těle Matky Země, spustilo zákeřnou a devastující akci. Pokud čekáme, že "občůráme" zákony fyziky, a zákon příčiny a následku, a že se tedy vyhneme reakci, jsme naivnější než 80-tiletý multimilionář stojící u oltáře se silikonovou "krasavicí", jíž by mohl dělat dědečka, ale který stejně věří - nebo chce věřit -, že si ho bere z lásky... Ne! Akce vždy vyvolá reakci. Příčina má následek. A za hloupost se platí...někdy tou cenou nejvyšší! Jestliže se domníváme, že nám Matka Příroda bude naše jednání ještě dlouho trpět, velmi se mýlí. Tak jako ti kdož se řídí heslem: "Po nás potopa!"... Ještě my sami plně pocítíme důsledky našeho parazitického jednání, chamtivosti, honbě za mamonem, vše přes mrtvoly a hlava nehlava. Matka Příroda se vypořádala i s většími pohromami, za oněch více než 4,5 Mld. let! A bude tu i po nás... Co smutného je na tomto dokumentu, jest skutečnost, že řečeno a ukázáno bylo mnoho. Leč odpovědí, natož ochoty přistoupit na řešení, ani co by se za ohlodaný nehet neurotika vešlo... Naše generace, to tu snad ještě nějak doklepe. Ale co naše děti? Co naše vnoučata? Oni budou těmi, kdož ponesou katastrofické důsledky našeho nezodpovědného jednání. A kdo by se jim pak mohl divit, že v zoufalství nás proklejí, naše hroby zarůst nechají a popel do nedýchatelného vzduchu, či otrávené vody rozpráší? .... Inu, Leonardo. Nikdy jsem Tě jako herce neměla ráda. Jako člověk, jsi sám povrchním (vyzáblé modelky, drahé vozy, vily jako hangáry), i když..mohl jsi se změnit. Nicméně, měl jsi díky touto dokumentu a přístupu k hlavám vlád, k dispozici pomyslnou houfnici... Namísto ní, jsi použil středověké dělo s křesadlovou zápalnicí.... Ale, snaha se cení. A zde byla velká. Známka Velmi dobrá. 80%, a tedy krásné 4 hvězdy. ()

bobstock

Za přispění Lea pěkně sumarizované vyhlídky do budoucnosti, která přichází dříve než jsme předpokládali. Ono jak bylo řečeno, přesvědčovat lidi o tom, že lze hýbat s celoplanetárními mechanismi v rozmezí 50-100let je pro lidský, komplikovaný život těžké. Lidé se snaží prožít smysluplný život v omezeném prostoru a času. Chybí vesmírná zkušenost. Pohled shora. Hezky, jasně to tam řekl bývalý astronaut u názorných grafických schémat Země. Tam je vidět planeta jako živý organismus, ale obyčejný člověk nemá tento nadhled, protože tohle nikdy nezažil. Zbývá jen poslouchat s televize sliby politiků a představitelů různých hnutí. Problémem je v prvé řadě rychlý a přílišný rozmach těžkého průmyslu, nerovnoměrné rozdělení bohatství a přelidněnost. Obyvatelé chudých zemí, které nějakým způsobem neměli štěstí na historii, politiku, přírodní bohatství či špatnou geologickou polohu, nahrazují nedostatek statků množstvím potomků na zachování rodu. Člověk se cítí být křehký, tak dám alespoň šanci, co nejvíce životu. Kdysi to bylo opačně. Až když se bytost cítí dobře ve svém prostředí začne plodit děti. To mě ještě učili ve škole. Ruku v ruce jde vše jedním směrem, jak sme si už dávno předpověděli sami. Nějakým způsobem bude lidstvo přežívat dále, ale jak těžké to bude zjistí až na úplném konci. 85% ()

dan4815

Obvykle tyto výkřiky o klimatických změnách nesleduji, ignoruji veškeré dokumenty a akce na tuto tématiku. Někdy se zaposlouchat do konverzace lidí, kteří jsou myšlenkou katastrofického oteplování posedlí, opravdu za trest. Ovšem tento dokument byl díky DiCapriovi středem mého zájmu, a ve výsledku to nebylo zase takové utrpení, ačkoliv někdy se zdálo, že tlačí až příliš na pilu: "Bububu, musíš doma svítit loučí a bydlet v díře, jinak ti strhneme nehet a budeš bičován divokou kopřivou." Asi tak nějak to chvílemi působilo. Na druhou stranu dokument přináší objektivní fakta, už teda méně dává do popředí, že stejně vysoké teploty zažívali již naši předci, a když se zpětně kouknu jenom u nás, jak se vyvíjela teplota, je jasné, že není téměř změna. Ale vliv to má, nepochybně. Možná mi to trochu otevřelo oči, že Zemi ničíme opravdu zbytečně. Záběry jsou skvělé, velmi kvalitní, distribuce naprosto senzační, prostě ihned oficiálně na internetu s českým dabingem. A já čekal, že za to budu muset zaplatit, jako za Revenant, a odejdu asi tak nějak podobně znuděný. Dokument je ale lepší, ačkoliv Leo v roli ochránce přírody je... je nepředstavitelná osoba. Což bohužel mělo vliv na mé hodnocení, na jednu stranu mě to donutilo na to kouknout, na druhou se tam před odborníky motal a měl sem tam stupidní dotaz za zlatého negra. Leo, jindy Ti to vyjde. Za mě dobré, prostě lepší dokumentaristický průměr. ()

Probíhá festival budoucnosti AFO

Probíhá festival budoucnosti AFO

28.04.2017

V úterý 25. dubna 2017 započala již 52. kapitola příběhu vědy a filmu. Pro festival vědeckých snímků Academia Film Olomouc (AFO) bude srdce moravské metropole tepat až do neděle 25. dubna. Cenu za… (více)