Je s námi konec?

• Česko Před potopou aneb Je s námi konec? (více)

National Geographic přináší strhující dokument v režii Fishera Stevense. Ústřední postavou snímku je herec a posel míru při OSN Leonardo DiCaprio, který odkrývá alarmující svědectví o současných problémech spojených s klimatickými změnami a hledá řešení, jak předejít fatálním dopadům na náš budoucí život. V pořadu jsou rozhovory s předními osobnostmi jakými jsou Barack Obama nebo Elon Musk a další. (National Geographic)

Santiago.

Ještě nedávno bych asi hodnotil na maximum, ale z mého dnešního pohledu je to opět moc politiky... a o té vím, že nic nezmění. Cesta nevede přes uhlíkové daně, sankce apod. Situace se radikálně změní, až lidé budou opravdu sami sebou, až přestaneme poslouchat diktát konzumu, najednou třeba zjistíme, že lze věci dělat jednodušeji, efektivněji, ne na úkor někoho a něčeho... Až budeme vnímat své skutečné potřeby, budou se dít přímo zázraky :). ()

tomino28

Before the Flood z dokumentárního hlediska nepřináší nic objevného a téměř nic nového. Leonardo cestuje po planetě Zemi a na vlastní oči pozoruje alarmující situaci pralesů, oceánů a ledovců. To ale dle mého názoru není hlavní síla nebo chcete-li poselství tohoto dokumentu. Tady už ho předběhli jiní. Jde spíše o myšlenku a jeho vůli dělat napříč kontinenty a kulturami, a zejména pak v domovské Americe, osvětu o tomto stále palčivějším problému pro život na Zemi. V tomto směru má jako osoba veřejně a celosvětově známá DiCaprio mandát k upozorňování na oteplování, proto mě osobně vůbec nevadí, že to není uznávaný vědec nebo odborník. A pokud se mu prostřednictvím tohoto zdarma šířeného dokumentu (opět ona nejjednodušší možná cesta k co nejširšímu obecenstvu) podaří změnit názor a chování alespoň zlomku lidí, co snímek zhlédnou, nebyla jeho snaha zbytečná. ()

Kalda69

Vzhledem k tomu ze neverim tomu, kdyz se zdvihne prumerna teplota o 4°C, tak se nenavratne zacne prehrivat planeta, jsem k tomuto dokumentu pristupoval docela kriticky. Ale diky tomu ze nazorne ukazuji devastaci planety nasi bezohlednou konzumni spolecnosti, tak si to minimalne ty 4* zaslouzi. Co na tom kdyz budeme doma topit ekologicky, co na tom kdyz budeme v nasem meste vyrabet vsechnu elektrinu ekologicky? Vzdycky bude nejakej businesman, ktery pro par dolaru navic koupi a vykaci les, vybetonuje louku nebo pojede pro zabavu lovit ohrozene druhy protoze za par let by nemohl pac by uz ty zvirata prece mohl ulovit nekdo jiny. Jsem pro to abychom se chovali ekologicky ale musime si uvedomit, ze jsme v tom vsichni spolu a musime vsichni tahnout za jeden provaz. Musime si uvedomit ze biopaliva jsou zlo, musime si uvedomit jak moc ekologicke jsou dnes solarni panely (energie pro jejich vyrobu a likvidaci, jejich zivotnost, potreba unikatnich latek k jejich vyrobe a jejich nasledne ziskani zpet) nebo Muskovy baterie, jak moc jsou ony ekologicke? Nejde totiz jen o ziskani energie ale i jeji efektivni uskladneni. ()

Fajung

Nebolo to zlé, ale ani ničím výnimočné. Všetci dobre vieme, že si kopeme vlastný hrob, ale globálne otepľovanie je len časť toho, čo nás vedie do záhuby. 65% ()

Tomas_PO

Počiatočné predsudky sa nepotvrdili. Čakal som klasický subjektívny blábol znudeného boháča, ktorý zistil, že treba začať myslieť aj na matičku zem a začať kontrolovať vypúštanie CO2, mysliac na to samozrejme na palube svojej jachty produkujúcej viac emisií ako malé mesto. Kupodivu však prekvapenie, a celkom 'decent' dokument. Vďaka svojmu menu sa mu podarilo porozprávať s viacerými známymi menami, politickými špičkami, no Barrack evidentne len venoval pár diplomatických minút zo slušnosti. Chýbala mi aspoň čiastočná konfrontácia s druhou stranou, ideálne interview s COE Shell, ktoré zrejme môže dosiahnuť len takáto populárna osobnosť. V každom prípade je pozitívne, že Leo ako verejnú mienku formujúca celebrita pustil (svoje?) prachy do takéhoto dokumentu než do ďalšieho megasídla na Floride. Najsmutnejšie však na tom je, aké je ľudstvo hlúpe a čo všetko dovolí. Výroky ako " ku globálnemu otepľovaniu nedochádza", či sofistikovanejšie "človek nie je natoľko silný, aby vedel ovplyvniť teplotu klímy", sú beztrestne vypúštané do sveta a široko akceptované. A to pritom vieme, že o niekoľko rokov sa na to budeme neveriacky pozerať ako teraz na oficálne správy z demonštrácie z roku 1989... 4/5 ()

FOndra

Musím srazit body za Dicapria. Přijde mi, jakoby hrál jenom další ze svých rolí ale tentokrát šlo o jeho nejhorší výkon :( ()

BoKo_CzT

Nevravím síce, že sa jedná o dokumentárny film, ktorý by sa mi nejak zvlášť "zažral pod kožu", no budem v tomto prípade hodnotiť výnimočne posolstvo a nie dokument samotný. ()

Polter1

Veľmi úderne a kvalitne natočený film, ktorý záživným a jednoduchým spôsobom ukazuje na dnešný do značnej miery podceňovaný problém a tým je globálne otepľovanie. Globálne otepľovanie je fakt. Cítime a vidíme ho v sezónnej realite, kde ročné obdobia kolíšu z extrému do extrému. Leo patrí bezpochyby medzi tie najväčšie herecké ikony všetkých dôb. Kiež by všetci umelci poukazovali na závažné problémy a nie len tohoto druhu práve tak ako to spravil Leo, ktorý nie je ľahostajný k tomu čo sa práve deje. ()

Marsijeta

Musím přiznat, že Leonardo v mých očích viditelně stoupl, pokud to vůbec ještě jde! Netušila jsem, že se angažuje kromě herectví i v něčem takovém, jako problematika znečišťování ovzduší a planety. Navíc se mi ještě nestalo, že bych takhle dlouhý dokumentární film dokoukala do konce a neusla. Možná to bylo tím, že nebyl natočen čistě jako vědecký snímek, ale z části jako normální film (např. počáteční scéna s obrazem). Moc se mi líbily rozhovory s osobnostmi, předně s někdejším prezidentem Spojených států- Barakem Obamou, papežem Františkem, nebo vědcem, který přestože umírá na rakovinu za naši zemi bojuje a věří v ní j v nás lidi. Jediné, co bych vytkla je délka filmu, která mi přišla až úmorná a snad i zbytecná. A nakonec..i když tenhle film je zaměřen hlavně na Američany, tak si myslím že tohle téma se týká nás výech, kdo tuhle krásnou planetu obýváne a je jen a jen na nás, jestli se jí pokusíme zachránit! ()

Franki69

Docela mě mrzí, že dokument ve své době nenabídla a nepropagovala některá z velkých českých televizí. Leonardo DiCaprio totiž udělal co mohl, aby víceméně za svoje peníze vytvořil film s výrazným ekologicko-klimatickým apelem, zcela záměrně natočeným pro obyčejné lidi, neodborníky, aby světu zprostředkoval informaci o něčem, co by nás nemělo nechávat v noci klidně spát. Dokument je z roku 2015 a jak už tady mnozí poznamenali, je jednak tendeční (natáčen před prezidentskými volbami v USA a je zřetelně protitrumpovský) a také, v některých momentech záběry na smutné děti a podobně nepřiměřeně emočně vydírá. Nicméně, byť jeho zpracování cílí zejména na amerického obyčejného člověka, jeho poselství o tom, že se i my, české husákovy děti, podle vědců dožijeme roztání ledu na severním pólu, zeleného grónska a teplot, které budou každý rok přepisovat historické rekordy, je pochopitelné. My na severu čech pamatujeme kampaně, které nám z nejvyšších vládních i odborných míst tvrdily, že ten žlutý smog a prach z elektráren a dolů nám v podstatě neškodí. Už jsme také zažili vědecké kampaně, obhajující od 50. do 90. kouření, jako v podstatě zdraví neškodnou kratochvíli. Když nám prostě někteří vědci tvrdí, že ke klimatické změně nedochází, že jsme oběti klimatického hoaxu a podléháme „gretenismu“, jsme už nedůvěřiví. Máme své zkušenosti, víme že na jižní moravě se v posledních letech daří fíkům, že teploty posledních let přepisují historická maxima, zapisovaná od 17.století a že mizí voda i ze studen, hlubokých několik desítek metrů. Dávám 80% s povzdechem, že by takových dokumentů, mělo být víc. P.S. Dokument končí podepsáním klimatické dohody v Paříži. Dva roky poté, v roce 2017, USA od této dohody jednostranně odstoupily… ()

Teachman

Tento dokumentární film je vhodný do výchovy k občanství nebo zeměpisu na druhém stupni základní školy. Je v něm představena klimatická změna (s americkým politickým podtextem). ()

Sebule

Leonardo nám na své cestě ukazuje, jak globální oteplování mění celou planetu. Je to takový náhled do reality, který normální lidi přehlíží a myslí si, že nemůžou nic změnit, ale tento dokument je vyvede z omylu. Každý by se měl na tento dokument podívat, není to nic převratného, co by už někde nebylo, ale je to nesmírně důležité téma a navíc dokument nenudí. Hodnocení: 8/10 ()

ewerli

Dosť ma celá táto téma trápi a mám čo-to na túto tému odpozerané, preto možem zhodnotiť že ide o výborne spracovaný dokument. Je mi úplne zle z ľudí, ktorý to celé ignorujú a neveria, že ide o reálny problém. Ale ak by som to chcela ohodnotiť, tak myslím že je to skvelá spolupráca NG a Leonarda, myslím, že to nieje len nejaká reklamna kampaň, ale že ho téma naozaj zaujíma a berie si to k srdcu. Hodnotiť tu, či on robí niečo pre zlepšenie situácie, by asi nemal nikto pred tým, ako sa pozrie sám na seba. V dokumente sa asi nedozviete nič nové ale je to krásne spracovaná tak doležitá téma! Najviac ma asi bavili zábery a "pokec" s pánom z NASA. ()

BesnaSrnka

Dokument o palčivej téme súčastnosti, ktorý však nič objavné neponúka. Zo všetkého najviac to na mňa pôsobilo ako DiCapriova sebaprezentácia. ()

Joshua2121

V prvom rade oceňujem, že Leonardo využíva svoj vplyv správnym spôsobom a verím, že to inšpiruje aj mnoho ďalších osobností, ktoré vedia ovplyvniť názory más. Na druhej strane, je škoda, že potenciál dokumentu nie je využitý naplno a v podstate rozoberá skôr vážnosť problému ako spôsoby riešenia. No klobúk dole pred DiCapriom, že sa na to dal, lebo zrealizovať takýto projekt chce neskutočnú guráž a stovky hodín práce. :) ()

Pacas

Lea mám moc rád, vím že se tomuto tématu věnuje dlouho ale dokud budou lidi na světě chcípat hlady a nebudou mít na základní životní potřeby nebudou se zajímat o to jestli se země otepluje o čtvrt stupně ročně. Bude jim to prostě u prdele když nebudou mít co do huby sobě a svým dětem. ()

Jitomirka

Člověku, který se o ekologii zajímá a pár dokumentů s touto tématikou už viděl, to nedá moc nových a převratných informací. Ale pro hloupé Američany jako memento dobré. "Cowspiracy" však považuju za mnohem povedenější. ()

HScy

Za mě palec nahoru. Jakákoliv snaha upozornit na problematiku globálních změn a působení člověka na planetu si zaslouží podporu. Ikdyž to není nejlepší "dokumentární" pořad National Geographic, a upřímně si ani nemyslím, že snaha tvůrců zde byla jít do hloubky problému, ale spíše jiným způsobem na něj upozornit. Leo jako průvodce filmu vůbec neurazil. Jak sám uvádí na začátku....Čím víc se člověk o problematice dozvídá tím víc zjišťuje, jak málo toho ví....Tak snad i tento film přesvědčí některé lidi, aby se začali více zajímat o tom, jak to s tou naší planetou je a hlavně co pro ni mohou udělat. ()

Probíhá festival budoucnosti AFO

Probíhá festival budoucnosti AFO

28.04.2017

V úterý 25. dubna 2017 započala již 52. kapitola příběhu vědy a filmu. Pro festival vědeckých snímků Academia Film Olomouc (AFO) bude srdce moravské metropole tepat až do neděle 25. dubna. Cenu za… (více)