Viete si predstaviť film s Jamesom Bondom bez kultovej ústrednej melódie, Hviezdne vojny bez vzletných fanfár alebo Psycho bez hudby navodzujúcej infarktové napätie? Tomuto milovanému hollywoodskemu hudobnému kánonu sa však popri iných filmových umeniach dostáva len málo pozornosti. V tomto dokumente dovolia najvýznamnejší hollywoodski skladatelia divákom nahliadnuť do zákulisia hudobnej tvorby a tvorivých tajomstiev najznámejšieho hudobného žánru: filmovej hudby. Táto povinná jazda pre všetkých milovníkov filmu obsahuje rozhovory s takmer 60 skladateľmi, režisérmi, dirigentmi, štúdiovými hudobníkmi, producentmi, interpretmi, štúdiovými manažérmi, agentmi a novinármi z celého sveta – vystúpia v ňom napr. Hans Zimmer, James Cameron, Danny Elfman, John Williams, Rachel Portman, Trent Reznor, Randy Newman, Quincy Jones, Alexandre Desplat, Tom Holkenborg, Harry Gregson-Williams, Bear McCreary, Steve Jablonsky, Howard Shore, Thomas Newman, Atticus Ross, Patrick Doyle, Mervyn Warren, John Powell, Moby, Mark Mothersbaugh, Marco Beltrani, Garry Marshall, Trevor Rabin, Mychael Dynna, Christophe Beck, John Debney, Heitor Pereira. (Art Film Fest)

Hamaradža

Možno až moc všeobecnej téme sa venujúci dokument, ktorý vo svojej krátkej stopáži samozrejme nestihne zájsť do hĺbky, či položiť divákovi otázku, iba v krátkosti rekapituluje históriu hollywoodskej filmovej hudby. Aj tak ma ale potešil a pripomenul mi prečo je tak dôležitá, pri ukážkach zo soundtracku Shawshanku, Nema, Čelustí či Good, Bad and Ugly som mal zimomriavky. A príjemné vidieť Reznora s Rossom ako novú generáciu elektronických filmových skladateľov. 3,5* ()

mclenin

Film by si určite zaslúžil väčšiu porciu stopáže, v tejto podobe je to taký dobrý výživný zákusok predstavujúci niekoľko "stežejných momentú" skladateľskej histórie a zopár z najvýznamnejších skladateľov, avšak všetko iba v pomerne úspornej podobe. Vedel by som si predstaviť spracovanie témy v podobe seriálu, veď len taký Hans Zimmer či John Williams by vystačil svojou skladateľskou filmografiou na jeden celý diel. Inak je to fajn náhľad do zákulisia filmu a poukaz na skutočnosť, že film bez soundtracku by bol len ako nealkoholické pivo, ktoré síce osvieži, ale chýba tam ten správny drive. ()

Matty

Dokument, který se snaží v devadesáti minutách splnit tolik úkolů, že by na ně nevystačil ani desetidílný seriál. Hlavním cílem bylo zřejmě zmapovat dějiny filmové hudby počínaje povinným výrokem „silent films were never silent“ a konče Zimmerem, který zde v bordó saku a pruhovaných ponožkách vzpomíná na skladatelské legendy, které jej ovlivnily. Stejně tak na své předchůdce i žijící kolegy pějí chválu další současní umělci. Kromě toho říkají věty jako „hudba je srdcem a duší filmu“ a snaží se nás přesvědčit, že soundtracky dnešních blockbusterů jsou stále experimentálnější, načež vidíme záznam nahrávání hudby k Mimoňům. OK. Jako progresivní mladý umělec se ve filmu objeví Brian Tyler, jehož tvorba je pro mne spíš výborným důkazním materiálem k videoeseji o zapomenutelnosti hudby k marvelovským filmům (The Marvel Symphonic Universe). Zmínka o šibeničních termínech, v nichž někteří současní skladatelé musí dokončovat svou práci, je pak zaonačena tak, že díky špičkovým technologiím a profesionalitě všech zapojených nejde o žádný problém. Do toho jsou velmi zjednodušeně vysvětlovány základní pojmy jako hudební motiv (a způsoby jeho použití) nebo rozdíl mezi melodií a rytmem a útržkovitě je nám přiblížen vznik soundtracku od prvního setkání s režisérem po nahrávání ve studiu (což je třeba fascinující proces, který by si zasloužil samostatný, soustředěný dokument). Jako kdyby velká tematická šíře, vedoucí k ještě větší plytkosti, nebyla dostačující, jedna vědkyně a Moby (no kidding) rozebírají, co se během poslechu hudby děje v našem mozku. Přestože jde o roztěkaný, sebechvalný, sebedojímavý a pramálo objevný dokument (zvlášť pokud trochu sledujete bonusové materiály na DVD, případně máte přečtené výborné Dějiny filmové hudby), který navíc vytváří dojem, že kromě Morriconeho neexistují žádní významní skladatelé pracující mimo hollywoodský mainstream, jako zrychlený průlet dějinami (americké) filmové hudby jej lze akceptovat. Raději si ale na YouTube najděte videa jako „Steven Spielberg with John Williams talk about the soundtracks for E.T. and Jaws“, z nichž jsou ve filmu použity jenom krátké ukázky. Dozvíte se toho z nich podstatně víc. ()

Shakers

Dokument, ktorý mapuje a zhrňuje dokopy snáď každé desaťročie, no aby bol ešte trošku lepší, na to by už musel ísť do hlbky (vid. Lord of the Rings bonusy) a nie len prestrihnúť na ďalšieho skladateľa. Od toho tu ale máme dokumenty na DVD/BD kde sa dozvieme podstate viac. Toto je len taká kopa zaujímavých stručných informácii na jednom mieste, ktoré ale aj tak potešia. 85% - 4* ()

kaylin

I když nejsem zrovna ten, kdo pozná podle prvních několika tónů, o jakou hudbu, k jakému filmu se jedná a kdo ji napsal, přesto si myslím, že je hudba naprosto nedílnou a nezbytnou součástí filmu. Tenhle dokument to dokazuje a dokáže vás upozornit i na to, co možná někdy nevnímáte. Hudba je prostě nezbytná součást filmu. ()