Stále svěží filmovou komedii Muži v offsidu natočil roku 1931 režisér Svatopluk Innemann podle stejnojmenného humoristického románu Karla Poláčka. Sportovní veselohra tehdy byla – a vlastně na dlouhou dobu i zůstala – vcelku ojedinělým zjevem v české filmové dramaturgii, třebaže její zcela mimořádný úspěch u obecenstva přímo volal po rychlém následování. O tento úspěch (film běžel v pražských premiérových kinech celých 12 týdnů a měl i velmi pochvalné kritiky) se stejnou měrou zasloužila Poláčkova vtipná a oblíbená předloha a vynikající herecké výkony, jimž všem dominoval pan Načeradec v interpretaci znamenitého herce Huga Haase, který zde vytvořil svou první velkou filmovou roli. Jeho spoluhráči byli Jindřich Plachta v roli starého Habáska, Theodor Pištěk jako pan Šefelín a v drobnější roli pana Hátle, zákazníka pana Habáska, Jaroslav Vojta. Méně výrazná je milenecká dvojice karikujícího Emana Fialy a Jiřiny Štěpničkové, která zde vytvořila jednu ze svých prvních filmových rolí. Milovníci staré Prahy a sportovní fanoušci ocení dokumentární záběry z fotbalového stadionu na Letné, je zde zachycen i populární rozhlasový redaktor Josef Laufer. (Česká televize)

PetraMishka

Rozhodně zajímavá sonda do života prvorepublikových fotbalových nadšenců a zároveň nezkreslený pohled do jejich života, rodinného zázemí a vztahů. Ačkoliv mi fotbalové prostředí není blízké a časté používání žargonu ve všech jejich životních situacích jsem si občas musela "přeložit", tak díky tomu zbytku, tedy příběhu mladého nezaměstnaného, ale strašně ukecaného chlapíka, a jeho mladé slečny, jsem se docela dobře bavila. A pak samozřejmě Hugo Haas jako židovský majitel obchodu a jeho rodinka, to bylo nečekané a osvěžující, stejně jako vidět dávno ztracené pražské lokace. ()

rekurseman

Čím jsem starší, tím více doceňuji filmy z počátku české kinematografie. Film je zábavný, dobře natočený a krásně koresponduje s knihou od Karla Poláčka. Láska k fotbalu je nesmrtelná. ()

ariari

v 70.rokoch, keď to bežalo v pamätníckych filmoch v nedeľu podvečer som to musela pozerať ako malá, ako predsvesť, že na druhý deň zas to tej hnusnej škôlky...iná zábava v telke nebola... asi preto som mala k tým dedkom odpor. A keď som si to pozrela neskôr, zas to isté. Jéééžišmárja józef,ja mám na českú babičku tie najlepšie spomienky, aj na deda zo Severu Čiech, boli to srandisti a krásni ľudia, ale žeby sa niekedy takto pitvorili ...skoro ako švejkoviny krížené s Hrabalovinou. Nepáčilo sa mi, nie a nie, Ale čerta starého na tom záleží, ten film už ocenia aj tak len znalci -pamätníci. ()

hony23

Z mého pohledu opravdový skvost předválečné kinemografie a zřejmě můj nejoblíbenější film pro pamětníky. Hugo Hass jako pan Načeradec je naprosto geniální a jeho hlášky mě vždy dostanou. ()

PTuranyi

Klasická československá predvojnová veselohra založená na rivalite fanúšikov futbalových klubov Slávie a Viktorky. Konkrétne povaľača Emana Habáska, krajčírovho syna a obchodníka Richarda Načeradeca. Žiaľ režisér to nemá pevne v rukách a film vyzerá ako zlepenec rôznych scénok, herci sú váhaví a nepresvedčivý. Dokonca aj Hugo Haas má slabé chvíľky. Eman Fiala strúha grimasy ako z nemej grotesky. Vtipy sa naťahujú až vyprchávajú do prázdna. Kľúčová téma futbalu sa rozrieďuje postrannými zápletkami a vzťahmi Emana a Emilky, Habásko a Ouholicková. Celok je veľmi rozvláčny a potreboval by prestrihať a zahustiť. Za povšimnutie stojí zmienka o židoch ako prídu skrátka a historické zábery predvojnovej Prahy. ()

Dvojirakri

Povedená komedie která spíš než ze situací čerpá z konverzačního humoru a tedy podařeného scénáře. Záběry z fotbalových zápasů mě nijak neuchvátily, beru je jen jako povinnou vložku pro fajnšmekry, jinak o sport vůbec nejde, ač je ta vyhrocenost mezi fanoušky různých klubů humorná. Jen mám to zdání, že takový Načeradec by nestačil kulit zraky jak se dnes můžou někteří jedinci na stadionech projevovat... Potěší vynikající Jindřich Plachta, kterého jsem ještě neviděl ve špatné roli, Theodor Pištěk když zuří nebo má naváto, a roztomilá mladičká Jiřina Štěpničková. K absolutnímu hodnocení chybí maličko! ()

Dr.dogous

V Praze zuří Velká hospodářská krize. Velký morous pan Načeradec, živnostník, fanda S.K.Slavie si chodí na fotbalové zápasy "odpočinout", relaxovat prostě je rád, že se vzdálil z domu a nemusí poslouchat svou "milovanou" manželku a příbuzenstvo. Nezaměstnaný chudý Eman Habásek, velký fanda Viktorky, bydlí se svým otcem v jedné místnosti. I postel sdílí společně s otcem. Starýho Habáska, vdovce, chce uhnat vdova, po Emanovi jde zas ochránce mravnosti své dcery Emilky, starý Šefelín. Eman se jednoho dne na stadionu Slávie pohádá s Načeradcem, Slávistou, na vyprodaném stadiónu v Edenu. (30 tis diváků v r 1931!!!) Jsou předvedeni pro rušení veřejného pořádku na policejní stanici, kde musí zaplatit pokutu. Eman nemá ani na zaplacení pokuty. Pan Načeradec se usmíří s Emanem, zaplatí za něj i pokutu a nabídne i práci Emanovi. Eman je rázem při penězích a tím i zajimavou partii pro mladé dámy. Randí o stošest se svou životní láskou Emilku Šefelínovou, šičkou, vozí se spolu v lunaparku a na horské dráze a to považte, v době krize 1931°. Ale starý Šefelín mladého Emana přimáčkne ke zdi a svatba Emana s Emilkou Šefelínovou na sebe nenechá dlouho čekat. Dobový dokument o fenomenu fotbalu a fandovství a nejen o tom 78% ()

tulen

Klasika s dokonalým Hugo Haasem a Jindřichem Plachtou. Snad jen Eman Fiala byl na roli už trochu starý, ale dá se to překousnout. ()

Lukkyn

Nejen , že na to jak je to staré tak mě to při mém věku (26) neskutečně baví ,ale jako velkému slávistovi je mi trápení pana Načeradce velice blízké :-) láska ke klubu je něco , co pochopí jen fotbalový fanoušek a fanatik. Líbí se mi jak dříve chodili lidé na fotbal jako na společenskou událost , seděli třeba na trávníku jen, aby viděli derby pražský S. Je to něco nádherného a je škoda , že dnes se do fanouškovství dostává násilí a výtržnosti. Dříve lidé šli v klobouku upraveni pomalu jak do divadla a zápas si užili i tak. Krásná komedie a u mě je ten plný počet podtržen prostředím ve kterém se film odehrává. ()

Kivis

I po 85 letech Muží v offsidu několikrát upřímně pobaví. Kniha je sice ještě o něco nadčasovější, ale i tak velmi povedené převedení na filmové plátno. Říkal jsem si, jestli mám u některých scén potíže s převedením formátu na širokoúhlou TV, nebo je ta kamera opravdu tak špatná, a dle dalších kometářů to skoro vypadá na druhou variantu. ()

evangelik

Skvělá komedie. Utkvěl mi ("genderový" - to jsem ale ještě před 45 lety kdy jsem film viděl poprvé netušil, že takové slovo existuje) dialog ke konci filmu: On - Nojo, kam ale budeme chodit na vobědy? (jako po svatbě) - Ona - já přece budu vařit... ()

Gareth_Jones

Na svoju dobu to musela byť komédia, ktorá vypredávala kiná, ale v dnešnej dobe sa už na nej človek veľmi nenasmeje. Je to taký čiernobiely priemer, ktorý si človek z nostalgie možno pustí, otvorí si pri telke pivko, vyloží si nohy a zaspí... Dosť mi vadil Eman Fiala, dosť nesympatická postavička, jeho rovesník p.Plachta mu hral otca, čo bolo asi vtedy spôsobené nedostatkom kvalitných starších pánov hercov. Hugo Haas prekvapujúco zábavný, aj keď ho ja osobne veľmi nemusím. Na druhej strane, ako tu viacerí píšu, vďaka za zábery dnes už neexistujúcich lokácií kolotočov a pôvodného štadiónu AC Sparta na Letnej. ()

Lonelybiker

Je hodně těžké ohodnotit film starý 80 let. Kdybych to bral z pohledu 21.století, bylo by to tak na 40%. Tehdejší smysl pro vtip už se dnes nenosí, herci hráli trochu jinak a děj je nezáživný. Protože jsem ale rád, že takový film v tehdejší době vůbec vznikl a jsou v něm také unikátní záběry z pražských fotbalových stadionů, hodnocení je třeba postavit na těchto skutečnostech. Takže buďme rádi za každý takový čb film. ()