Vejce - Janka - Hlína - Děvčátko(26.2.2009)

První povídka "O chlapci, který hledal konec světa" je vtipná a skvěle natočená. Celý film se dobře rozjede. V druhé povídce, "Lidé na zemi a hvězdy na nebi", se režisér taktéž soustředí spíše na vykreslení atmosféry a pocitu ze situací, než na narativní vyprávění (vše je lehce předvídatelné). Divákovi postačí podobná zkušenost a na obě hlavní postavy se napojí a "jen" si vše na krátko připomene a "znovu" prožije. Povídka "Anděla" mi přijde z celého filmu nejslabší, kdy problém je dle mého už ve scénáři - zvraty v této povídce působí "nahodile" a u každé z postav až příliš vyčnívá jedna charakteristická vlastnost či motivace a vše ostatní se ztráci. Poslední povídka, "Maminka", je asi nejvyváženější v propojení čisté imprese a narace. ... Je trochu škoda, že všechny čtyři povídky nejsou propojeny postavami, režisér by z toho určitě dokázal mnohé vytěžit.(11.8.2012)

První dva krátké filmy jsou bez pointy, u toho druhého alespoň čiší romantická pohoda. Anděla se nese v duchu "klidně chcípnu, jen když mám majetek". Tento nepochopitelný životní postoj je však velmi dobře zahraný, jedná se zřejmě o životní roli Věry Tichánkové. Poslední povídka byla nejcitlivěji a nejcivilněji natočena. Možná jí prospěla absence známých hereckých tváří, Racek měl jen štěk.(22.12.2012)

Jasného útěk před schematismem doby k poetice, lyrice a symbolismu... Oslava venkova, venkovského života a s ním spojených tradičních hodnot. Bezpráví 50. let je ovšem ještě zatlačeno někam mimo Jasného film (a skrytě čeká na Všechny dobré rodáky). Touha je skromný snímek o skromnosti a opravdu zajímavém uměleckém konceptu popírajícím schematickou dobovou tvorbu. Vynikající herci a nádherná Jana Brejchová...(24.11.2014)

1. Docela úsměvné, min. ten sen, ale na druhou stranu nic, co by diváka svoji roztomilostí nějak víc odzbrojilo; 3* 2. Příjemná romance, typická pro léto, které však také musí jednou skončit… „Pro jedno kvítí slunce nesvítí…a copak, když svítí?“; 4*. 3. Asi vůbec nejlepší povídka Touhy, s kritikou JZD a trochu hůře pochopitelnou vzdorovostí hlavní hrdinky, tím samozřejmě myslím proti nabídnuté upřímné lásce; 4*. 4. Smutné, s mírným generačním střetem, uzavírající životní koloběh; 4*. Všechny povídky se myslím podařilo dobře svázat do jednoho celku a vytvořit tak vyprávění o změně ročních obdobích a fázích života. Celkově mi Touha vychází na slušné 4*.(16.12.2012)

• - Jako pomocný režisér asistoval Václav Vorlíček, který mimo jiné zachránil při natáčení, tunoucí se Janu Brejchovou, ve scéně, kdy skočila do vody. Neuměla totiž plavat. (GANOUSEK)

• - Povídka Anděla se natáčela v obci Střílky na Kroměřížsku. (baxz)

• - Snímek získal v roce 1959 na MFF v Cannes ocenení Nejlepší film pro mládež. (hippyman)