Před čtyřmi lety, na natáčení komedie Spikea Jonzeho V kůži Johna Malkoviche, začíná vyprávění, jehož hrdinou je scenárista Charlie Kaufman. Po úspěchu filmu nemá Charlie o pracovní nabídky nouzi: nakonec přijme adaptaci non-fiction bestselleru spisovatelky Susan Orleanové Zloděj orchidejí. Protože však jde o knihu, která se nevyznačuje klasickým přehledným příběhem, dostává se Charlie do problémů, které rychle přerůstají v mučivou tvůrčí krizi. Situaci nevylepšuje ani Charlieho dvojče Donald, které bratrovi začne fušovat do řemesla: absolvuje totiž příslušný kurz a hravě napíše scénář komerčního thrilleru o sériovém vrahovi s mnohačetnou identitou, který Hollywood okamžitě nadšeně koupí. Do rohu Charlieho tlačí i stále komplikovanější platonický vztah k autorce knihy a jejímu protagonistovi Johnu Larocheovi, takže není divu, že vznikající text se stále výrazněji odchyluje od zadání: k prosté adaptace se mění v příběh o scenáristovi v krizi a o fantómech, které ho pronásledují.

Hollywoodský scenáristický zázrak Charlie Kaufman se po filmu V kůži Johna Malkoviche už podruhé spojil s režisérem Spikem Jonzem, aby opět rafinovaně smísil realitu s fikcí. Hrdinou vyprávění tentokrát udělal sám sebe: sluší se však podotknout, že Kaufman ve skutečnosti nemá žádné dvojče a že se v realitě nijak nepodobá Nicolasi Cageovi. Zároveň je však pravda, že Charlie Kaufman získal cenu BAFTA za scénář (pod nímž je však podepsán s Donaldem Kaufmanem!), Chris Cooper za svůj herecký výkon obdržel Zlatý glóbus a Oscara, Meryl Streepová byla oceněna Zlatým glóbem a Spike Jonze si odvezl Stříbrného medvěda z MFF v Berlíně. (oficiální text distributora)

chalp

Výborny začiatok, stred, koniec a každá minúta medzi tým, jeden z najlepšie a najnápaditejšie napísaných scenárov čo som mal možnosť vidieť.Pre mňa minimálne o triedu lepšie ako neskorší a omnoho vychvaľovanejší Kaufmanov počin Eternal Sunshine of the Spotless Mind. ()

krauset

Jeden z Cageových nejsoustředěnějších neurotických výkonů v jednom z nejoceňovanější filmů tohoto století. Adaptace je scenáristický uroboros Charlieho Kaufmana, který se na počátku zakousává do svého předchozího snímku a debutu V kůži Johna Malkoviche. Pod režijním vedením Spikea Jonze zde Nicolas Cage ztvárňuje jak tvůrce scénáře Kaufmana, tak jeho fiktivní dvojče. Hlavní hrdina Charlie je zakřiknutý úspěšný scenárista, který má problémy s adaptací ve společnosti, zatímco jeho bezprizorní bratr Donald žádné takové starosti nezná. Charlie se urputně snaží adaptovat román The Orchid Thief Susan Orleanové (Meryl Streep), a to tak, že se chce vyhnout klasickým americkým scenáristickým konvencím. A šíleně pohoří. Adaptace je film prodchnutý narcistní sebenenávistí a sebehanou a mizérie Cageova hrdiny způsobená tím, že svým psaním nedokáže „učinit květiny fascinující“, nedovoluje spustit oči z plátna. Jak je u Kaufmana zvykem, film nabízí několik rovin příběhu, a ještě více rovin metakomentářů, kdy fantasticky pracuje s konceptem podvojnosti: dva bratři, dvě adaptace – ta v přírodě symbolizovaná orchidejemi a ta umělecká, která má zajistit přepis románu do filmového scénáře. ()

majec4

Film ma bavil, ale posledných 30 minút mi prišlo ako z iného príbehu. Zvrtlo sa to akosi nečakane a celé to šlo smerom, ktorý by ma napadol ťažko, keby to píšem sám. No možno práve preto píšem len subjektívnu recenziu 22 rokov po vydaní filmu a nepíšem trháky do Hollywoodu. Herecké výkony sú fakt silné, Cage bol ešte v plnej sile a táto dvojrola bola z jeho strany super. Ostatných nejdem menovať, ale bavili ma. To prepletenie fikcie s realitou je super nápad. Nápad je jedna vec, realizácia druhá. Tu sa to podarilo, aj keď mám pocit, že scenár je o čosi lepší ako samotná adaptácia na plátno. Mňa mrzí ten záver, ktorý ma minul a trochu mi to narušilo celkový zážitok. ()

kaze

Tie 3* len kvôli Cageovi. Bol skvelý. Takto zahrať dvojrolu som už dávno nevidela. NIekedy sa mi však zdalo, že každý hraje to svoje a akosi im to nefunguje..ale ušlo to. ()

Berry

Vynikající herecké výkony Chrise Coopera a Meryl Streepové ve fimu, který jako celek není až zase tak úplně perfektní. Kdo ví, kde je ta chyba. Kvůli tomu dávám 3 a půl *. Musím ale uznat, že scénář je napsaný krásně. ()

joker2

Ač náročný film (musel jsem ho zkouknout nadvakrát), tak je velice krásný (zvláště až mazlivé záběry orchidejí), lidský (zvláště zpočátku nesympatická postava lovce orchidejí) a rozhodně ze scénáristického hlediska velice zajímavý (ostatně jako všechny filmy se scénářem Charlie Kaufmanna). Je to taková zvláštní matrioška o jedné orchideji, lovci který po ní touží, novinářce, která o něm píše do novin a později i román, režisérce která o něm a o ní chce natočit film a scénáristovi, který o tom všem píše scénář. Jednotlivé vrstvy reality a jejího zobrazení se vzájemně překrývají a doplňují, až se mozaika stává kompletní, až trojrozměrná. Zajímavá je i role scénáristova alter ega a bratra, kterého hraje taky Cage, který zatímco se jeho bratr potí při scénáři o orchidejích, jen tak mimochodem a bez větší námahy vytvoří scénář kasovního trháku. Nicholas Cage hraje Charlieho Kaufmanna i jeho alter ego, takže si to Kaufmann vlastně napsal na tělo - títmo faktem však film získává další rovinu, která přesahuje hranice filmového plátna a ztrácí se v nezachycené i nezachytitelné realitě. Bez této skládačky by to byl romantický film o lovci orchidejí, takto se stává obrazem sama sebe... ()

outsider

Charlie chtěl napsat jednoduchý scénář o kytkách. Nakonec mu z toho vyšel scénář o sobě,jak chce napsat scénář o kytkách...:-) Ve filmu bylo vykládáno naráz více příběhů navíc v různých časech a hrozně moc obdivuju,že se to povedlo skloubit tak, aby to vůbec bylo srozumitelný (a moc by mně zajímalo,jestli by se dal nějak srozumitelně natočit trhák od Donalda :-D). Pro mně byla nejzajímavější ta dokumentární linie filmu - o tom jak se vlastně píše scénář a o Kaufmanově tvůrčí krizi. A až na ten vyhrocenej konec jsem mu to skoro sežrala :-) Teď už jen zjistit jestli existuje kniha, docela bych si ji přečetla :-) U filmu jsem se nenudila, ale přesto mně nedostal do kolen jako předcházející Malkowich a následující Eternal Sunshine. Díky originálnímu scénáři a výborným výkonům Cage a Streep hodnotím film jako mírně nadprůměrný. ()

RickyFitts

pro mě asi nejhorší Kaufmann (a jedna nejlepší role možná nejhoršího herce, co znám)... postmoderní zápletka sice samozřejmě zajímavá, ale scénář nedotažený, Kaufmann si krade celé filmy pro sebe, takže když to zvojtí on, zlepšit se to už dá dost těžko, 2+ ()

TomasKotlant

Charliemu Kaufmanovi došly nápady a tak píše sám o sobě. Scénář je překombinovaný a oproti např. V kůži Johna Malkoviche nepřináší žádné extra cool nápady... Tedy přináší, ale spíše než cool působí trochu bezradně. Nicolas Cage vypadá a hraje docela solidně, což bylo docela příjemné překvapení. A tak pro mě největším zpestřením byly kytičky na konci. *** Ve zkratce: Charlie Kaufman se snaží dokázat, že mu došly nápady tak přesvědčivě, až mu to uvěříte. ()

Saur.us

Výborný Nicolas Cage ve filmu o orchidejích a o Kaufmanovi a jeho scénáristických démonech. Kaufman v adaptaci názorně jeho lehce poetickým stylem ukazuje, jak těžké je napsat nějaký scénář a jak z toho chudákům scénáristům může hrabat. Celou dobu to vypadá na slušný film, prostá konverzačka s trochou poetiky, náhled do krajiny Kaufmanovi duše. Bohužel pak nastala poslední půlhodina druhého Kaufmana a jeho Hollywoodský náhled na film. Chápu záměr tvůrců filmu, nápad super ale po tom hodinovém klidu mě ta poslední půlhodinka celý film jen znechutila a donutila mě místo místo 4 dát 3. Škoda. ()

Viperine

Opravdu netradiční snímek - scénářem, i celým vývojem příběhu a žánrovými přesmyčkami a prolínáním... chce to nenechat se zmást prvními dvěma třetinami; smršť zvratů v závěrečné třetině divákovi zaručeně párkrát vykulí oči a zvedne obočí. Meryl Streep tu navíc podává obdivuhodný výkon. ()

ladno

Ani neviem, čo k tomu napísať. Vychváliť autoreflexiu Charlieho Kaufmana? Vyzdvihnúť do neba scenár, ktorý je čokoľvek iba nie obyčajný? Žasnúť z toho, ako si film robí srandu sám so seba, z Charlieho, zo Susan a ešte aj s celkového konceptu filmu? Neviem. Preto napíšem len toľko, že Charlie Kaufman je scenáristický génius a že si tento film treba rozhodne pozrieť. Aký si urobíte o ňom názor, to už je len na vás. Hodnotenie: 100% ()

tomo41

"You are what you love, not what loves you." Úžasný scenár, na ktorého kvalite stojí celý snímok. Ten však zrejme bude potrebovať viac videní. ()

Olík

Pánové Kaufman a Jonze podruhé, opět originální, ale tentokrát zábavnější a méně „zvláštní“. ()

Man Seger

Nechcem písať o zbraniach, rozdvojených osobnostiach, milostných pletkách, nechcem písať ani o sebe ani o naháňačkách áut. Chcem písať len o kvetinách... ale medzi tým sa tam celkom nebadane vyskytnú autonaháňačky, moja maličkosť, milostné pletky. rozdvojené osobnosti, zbrane a možno príde i Malkovich. 86% ()

cle_men_tine

Nic pro debily a ignoranty. Pro ty, co si potrpí na kvalitě a geniálních scénářích. Pro ty, co se cítí stejně mizerně jako Charlie! Ještě, že jsem si na tenhle film vzpomněla, protože je mi ctí, že jsem stejný zkrachovalec jako Charlie Kaufman, i když bez jeho geniálního mozku! ()

root

Byl konec parodií na mainstreamové scénáře? Nebo dalším prvkem metafikce, čímž celý film vlastně je? Nebo zkrátka jen vyústěním tohohle zvláštního příběhu? Tak či tak, je tenhle film totální libůstka a podivnost. Je to sonda do života spisovatele, s existenčními problémy tak blízkými, jestli ne všem tak většině obyvatelstva. Adaptace trochu připomíná scénáristickou obdobu souboje o to kdo dál dočůrá. Kdy se Kaufman kasá, že dočůrá nejdál ze všech ostatních hochů scénaristickejch a to nejoriginálněji a mě nezbyde jinak než mu dát za pravdu. ()

Spike Jonze a jeho noční můra

Spike Jonze a jeho noční můra