Mladý princ (I. Palúch) opouští po smrti rodičů osamělou tvrz a vydává se do světa na zkušenou. V lese a v hospodě ho přepadne Černý princ (F. Velecký), podaří se mu utéct jen díky mluvícímu koníkovi, kterého se před Černým princem zastal. Ten ho odnese až k zámeckému parku, kde pozná krásnou dívku, je jí princezna Slavěna (M. Vášáryová). Princ vstoupí na radu koníka do služeb krále jako němý zahradník, který vyráží jen zvuky Ba a Ja. Dostane proto přezdívku Bajaja a stane se věrným přítelem princezny. Když oslavuje Slavěna své osmnácté narozeniny, přihlásí se tři ženichové, je mezi nimi i Černý princ. Nečekaně se ozve i ženich čtvrtý – strašlivý tříhlavý drak. Bajaja v rytířské zbroji se jako jediný s věrným koníkem pustí do boje s drakem… Antonín Kachlík se pokusil nahradit pohádkovou baladičnost životní realitou a zlidštit pohádková schémata dobra, zla, krásy, vypočítavosti a falše. Jeho Bajaja je ve skutečnosti hodný chlapec a princezna Slavěna má celou řadu rysů prosté zamilované dívenky. Černý rytíř není v podstatě nikdo jiný než loupeživý lapka a pan král ustaraný otec, hledající pro dceru vhodného ženicha, který by ho současně zbavil jeho královských starostí. (Česká televize)

antragus

No vidím to tak, že se z tohohle i v roce 1971 dalo vytřískat podstatně víc. Když to vezmeme kolem a kolem, první třetina, tedy putování, je těžce schématická, každá scéna má své opodstatnění pro další děj, ale nic víc. Moc vycpávek bývá na škodu, ale když vám zůstane jenom nosná kostra, taky to není ono. Takhle to vyznívá tak, že hrdina je tam a tam a udělá tohle a tohle. Potom střih a je najednou tady a udělá zase něco jiného. A tak dále... A ten zbytek? Neurazil, nenadchl. Jediné pozitivní vnímám zúčtování s konkurenčním loupeživým princem, to se v pohádkách zase tolik nevidí...:-) ()

ajlonka

Jednoznačně dávám pět hvězdiček, ačkoliv je pohádka ponurejšího ražení, beztak je nádherná. Jen si myslím, že to ocení až starší divák, který má v oblibě pohádky, než malé dítě. ()

DanušeGr.

Tato pohádka mi moc nenadchla. Nikdy nepatřila mezi mé oblíbené a je tomu tak doposud. Je to ,ale škoda, protože její autorka Božena Němcová, si to nezaslouží. Chtělo by to lepší zpracování - scénář i režii. ()

Filatov

Pohádka mého mládí, kterou jsem viděl fakt nesčetněkrát a dodnes jsem si jí pamatoval téměř nazpaměť. Ani po letech neztratila svoje kouzlo a onen souboj s drakem je fakt památnej, i když vlastně drak nic nedělá. Já na tu scénu nezapomenu nikdy v životě. Ono stačí už jenom to, jak ten drak vypadal a jsem si z něho v mládí ucvrkával strachy. Celá pohádka je laděna tak trochu tajemně a má atmosféru strachu, která na děti dokáže zapůsobit. Z nostalgie 80%. ()

a-ja

Tajemno a poetika, něžná princezna a princ/němý zahradník, jehož pantomimické ztvárnění draka je nakonec mnohem strašidelnější, než drak sám... Souboj dobra a zla (i když hlavní zloduch je po čertech zajímavej chlap!), to vše zasazeno do krásného prostředí Hruboskalska, které kameraman dovedl stoprocentně využít... Krásná pohádka, která mě baví od prvního zhlédnutí v dětském věku... ()

Ajfist

Pohádka jak se patří na tu dobu paráda.Drak byl dost povedený a kdo to neumí oceni,tak je obyčejný vůl co by vůbec neměl hodnotit,protože hovnu rozumí. ()

Hombre8

Moje hodnocení bude značně zkreslené, omlouvám se. Ale film jsem poprvé viděl v promítacím sále na zámku Hrubá Skála, kde se tento točil a kde jsem byl, co by jinoch, s rodiči na odborářské dovolené. Tehdy zámek sloužil jako zotavovna pro pracující. Raději ani nechci vědět, co je tam teď. On by ten snímek tak špatný nebyl, kdyby si odpustili toho nemožného draka. I po letech to má dobrý příběh i dobrou atmosféru. ()

Daemonek odpad!

Chudáci draci, se kterými mimochodem velice sympatizuji (tolik násilí a bezpráví na nich páchaného). Co víc dodat. ()

senoritar

Tato pohádka má velmi temnou atmosféru (podobně jako můj oblíbený Třetí princ) a tím si mě získala, mám tento styl ráda. Magda Vašáryová je dokonalá princezna a scéna s drakem výborně natočená. ()

zmirix

Pohádka mého dětství,které nemůžu dát jinak než plný počet. Snažím se filmy hodnotit z pohledu jak se mi líbili v době kdy jsem je viděl prvně. Chápu,že z dnešního pohledu se tam najdou chyby ale na druhé straně to co se točí dnes za pohádky je k pláči. Bajaja se mi líbil v dětství ale i dnes se na něj někdy kouknu. Líbí se mi temná atmosféra a samozřejmě moralizující kůň ten nemá chybu.Jasně vymezené dobro a zlo,hrdinství,sobectví... ()

neo101

více než linie s princeznou se mi líbila ta akční s loupeživou bandou a drakem. Drak na dnešní digi svět zaostalý, ale zase oproti projekci ze Za humny je drak je super a taky děsivý. Sekery, biče, meče... mám tu pohádku rád. ()

Verja

Pro děti celkem drsná podívaná. Tedy v době minulé, ne dnes. Scéna, kdy se plazí zbývající nenasytná dračí hlava k princezně, mi jako špuntovi dala pořádně zabrat. Pohádka celkově dost pochmurná, ale něčím i krásná. ()

Edge_666 odpad!

Už jako dítě jsem tuto pohádku neměl rád a asi to ve mě zůstalo. Strašné. Jedna z nejhůře natočených pohádek. ()