Mladý princ (I. Palúch) opouští po smrti rodičů osamělou tvrz a vydává se do světa na zkušenou. V lese a v hospodě ho přepadne Černý princ (F. Velecký), podaří se mu utéct jen díky mluvícímu koníkovi, kterého se před Černým princem zastal. Ten ho odnese až k zámeckému parku, kde pozná krásnou dívku, je jí princezna Slavěna (M. Vášáryová). Princ vstoupí na radu koníka do služeb krále jako němý zahradník, který vyráží jen zvuky Ba a Ja. Dostane proto přezdívku Bajaja a stane se věrným přítelem princezny. Když oslavuje Slavěna své osmnácté narozeniny, přihlásí se tři ženichové, je mezi nimi i Černý princ. Nečekaně se ozve i ženich čtvrtý – strašlivý tříhlavý drak. Bajaja v rytířské zbroji se jako jediný s věrným koníkem pustí do boje s drakem… Antonín Kachlík se pokusil nahradit pohádkovou baladičnost životní realitou a zlidštit pohádková schémata dobra, zla, krásy, vypočítavosti a falše. Jeho Bajaja je ve skutečnosti hodný chlapec a princezna Slavěna má celou řadu rysů prosté zamilované dívenky. Černý rytíř není v podstatě nikdo jiný než loupeživý lapka a pan král ustaraný otec, hledající pro dceru vhodného ženicha, který by ho současně zbavil jeho královských starostí. (Česká televize)

zuzam

Poměrně ponurá a smutná, ale skoro vláčilovsky poetická pohádka. Princezna Magdy Vašáryové byla skoro vílovsky éterická, Ivan Palůch v roli Bajaji bez masky přitažlivý a sympatický mladý muž a černý princ Františka Veleckého démonicky nebezpečný. Drak se s odstupem let a pokrokem v animaci může jevit legračně, ale jako malé dítě jsem se ho bála a princi v souboji fandila. Krásné jsou i lokace a hudba, která příběh umocňuje. Ovšem stejně mi byl nejsympatičtější moudrý kůň a bylo mi na konci líto, že zmizel. :-) ()

velrybar.sk

ježkovy oči tam se morduje drak a žadny aktivista z ochrancy zviřat na blizku .. poděs pak že nemaji byt vyhubeni teda draci .... vážně k celému filmu , jako ditko jsem vždy se těšil an toho draka ....na svou dobu užasny model kousavé potvory... dej pohadky ..mno už to tu bylo napsano parkrat ....dalo se na svou dobu .. ()

vlcekmirek

Snad právě proto, že film není rozjuchaný, veselý, zářící barvami a vtipem, ale naopak je ponurý a smutný, spíš k zamyšlení, mne od dětství nějak zvláštně přitahoval. Jsou tam sice i některé nelogičnosti, např. když loupeživý rytíř se svými šesti nohsledy vykřikuje na nádvoří zámku, plném lidí: ,,Vzdejte se, jsme v převaze!" Tahle hláška mě vždy rozesmála. Ale našel jsem si tam i moudro do života, které mne provází od dětství a snažím se jím řídit. Když se Bajaja ptá moudrého koně, co je štěstí, on mu odpověděl větou, kterou jsem si zvolil za své životní krédo. Díky Bajajo. ()

Marcimor

Pro mě vždy trochu jiná pohádka, taková temnější, žádná taškařice... Pokud se povznesete nad ztvárnění draka a určitou celkovou "naivitu" (jde o skoro 50 let starý film) dostanete pěkný a srozumitelný příběh, zasazený do zajímavých, civilně středověkých kulis a použití různých výrazových prostředků k vyprávění děje. S každým dalším zhlédnutím mírně zvyšuji hodnocení, až na současných 75%. ()

Mišul_MF

Na ty největší české pohádkové hity tohle dílo nemá, pár věcí ale v paměti utkví. Třeba Karel Augusta jako princ, kterému to šlo víc s loutnou než s dřevcem :) Nebo hlasatel Jiří Ptáčník jako jeho kolega, který se stále jen odvolával na své chrabré předky („kdyby tady byl můj děd“) A samozřejmě „černý princ“, který je víc než cokoli jiného spíš vůdcem bandy lapků. Co si ale pamatuji asi nejvíc, je scéna, kdy drak svým příletem přeruší hradní ples. Ta brutální změna atmosféry poté, co vzduch poprvé prořízne jeho děsivé zavytí, je doslova mrazivá – záclony poletují ve vichru, zděšení hosté kvapně opouštějí sál a tatínek král jen rezignovaně vzdychne: „To se přihlásil Tvůj pravý ženich“. Paradoxně výborným tahem bylo ponechat draka v tu chvíli ještě neviděného, kdy pouze Bajaja dívající se z okna předvádí, co venku vidí, a ponechává tak volný prostor představivosti dětského diváka. Pozdější souboj už zdaleka tak působivý nebyl, na rozdíl od shození lapků z hradeb. Za mě tři hvězdy. ()

horskejvlk

Vašáriová s podbradkem se na princeznu opravdu nechodila, Ivan Palůch jako bajaja také nepůsobí jako rytíř hrdina. Postsynchrony jako všechny za komunistů byly skvělé a zde tomu není jinak, působí tak přirozeně, že jsem nechápal proč loupeživého šlechtice nehraje Petr Čepek a bajaju Petr Štépáne. Vtipnost zachraňují dva princové do počtu bezvadný Ptáčník a dokonalý Augusta. Zbytek je míchanina uherských venkovanů s uzly ve vlasech. Pro klad této jinak průměrné pohádky, že by ji umělecky nedokázali přetočit, pouze by tuto verzi povýšili. ()

milos.bradik

Tak princezna je sice hezká, ale ten Bajaja a ta jeho paruka, to je děs. Drak se jim sice povedl, ale dělá z té pohádky spíš horror. ()

GrooteLulu

..jediná pohádka, kde jde mráz po zádech - zabíjí se tam; řve tam megadrak a všeobecně ponurá atmosféra.. princ Bajaja jako princ patří mezi nejlepší prince (Miroslav, Václav..).. zbalí princeznu v převleku za blázna a ještě vyřeší všechny drobné problémy v království..podle mě je tahle pohádka skvělá, ale hudební motiv je pěkně extrémně pohřební a z toho mě taky straší.. no a v kráse na první pohled všech princezen, je tahle nejpohlednější, typická slovenská exotika.. 4* z nostalgie ()