Carmen

• Španělsko Carmen (více)

Po filmu F. García Lorca : Krvavá svatba (1981) se španělský režisér Carlos Saura znovu navrací do ispirativního světa baletu a ke spolupráci s výraznou osbností choreografa a tanečníka Antonia Gadese. Tentokrát však do dramatu lásky, žárlivosti a smrti ohnivé španělské cikáuky Carmen, které Gades právě studuje se svým souborem, vkládá Saura ve filmu ještě další tematikou rovinu : vlastní filmový děj, vztahující se k soukrové sféře tanečních interpretů. Souběžně s rodícím se tvarem představení vzniká i milostný vztah Gadese k mladé představitelce Caremen, v němž se stýkají citové analogie současně s nácvikem scén. Saurův film poskytuje bohaté zážitky vynikajících tanečních kreací ve stylu flamenka, jež sjou obdobně jako v předchozím Saurově tanečním díle snímány neokázale při zkouškách, čímž vzbuzují autentický dojem právě probíhajícího tvůrčího procesu,. Za pozornost stojí i hudební stránka filmu, v ním exceluje známý kytarista Paco de Lucia. Na 36. MFF v Cannes 1983 získal tento film Cena za umělecký přínos. Z mnoha filmových adaptací Carmen si připomeňme např. Originální muzikálovou úpravu americké filmu Otto Premingera Carmen Jones. Švýcarský film Carmen (1998) je záznamem představení na salzburském festivalu, jež nastudoval Herbert von Karajan ten také snímek režíroval. Zcela osobitou, aktualizovanou verzi námětu podle Meriméeovy předlohy natočil Jean-Luc Godard pod názvem Prénom Carmen (1983, Křestní jméno Carmen). V klasicky pietním a bohatě výprávném hávu, se slavnými operními pěvci realizoval Bizetovu Carmen /1984) Francesco Rosi. (oficiální text distributora)

LeoH

Tančit a milovat o dušu a plést si u toho divadlo se životem. Kdysi mě bralo víc to milování, dneska spíš to laškování s realitou; tehdy i dnes totálně strhl tanec, vášnivý, precizní, hrdý, vyslovující nevyřčené. Božínku, takto doopravdy se má tančit, takto doopravdy se má dělat aspoň jedna věc v životě. ()

bubun

Tady se asi někdo o něco snažil... To jediné, co mi při sledování tohoto dílka vytanulo na mysli, byla vzpomínka na http://www.youtube.com/watch?v=kx22vK4Pf08. Pokaždé, když se na scéně objevil melodramatický hlavní hrdina s vystouplými žebry, film získával zvláštně komický rozměr, a jakmile k tomu začal ještě tančit, komičnost se vystupňovala natolik, že jsem propukala v hlasitý smích. A to grand finále bylo naprosto otřesné. Těžko uvěřit že to nemá být komedie. ()

danoo

Saura uzavrel svoj svet do tanečného štúdia, mimo vonkajších väzieb. Jeho filmu chýba výraznejšia dejovosť a dialógovosť, ale rozhodne zaujme brilantnými tanečnými scénami, ktoré ho robia vynikajúcim. ()

Schobul

Spíše 90%.. Délka je tak akorát, a z některých scén se člověku (při tom rytmu a spádu!) až zastavuje dech. Opravdu velmi dobrý flamenco film. ()

ArdathBay

Harapes by se divil, Harapes by záviděl. Prolínání reálného života se zkoušením Carmen za hudby pana Bizeta je opravdu zážitek. Tančí se jak o život. Scény jsou libově nasvíceny a dívat se třeba na šermující se stíny je nádhera. Všichni tanečníci jdou do všeho naplno a je vidět, že profíci se nezapřou. Člověk jen se spadlou čelistí sleduje tu krásu pohybu. S mojí postavou (nejsem tlustý, jen nejsem líný se najíst a nemám pohyb) bych tam dělal tak reklamu na Fast Food. FilmX od RefleXu mi dělá spolu s Almodovarem jen radost. Škoda jen zmršenosti Ragtimu. ()

Ondra16

Hudba byla vynikající (hlavně Lucía) a taneční kreace přítomných ženušek taky celkem šly. Kam se ale poděl děj? ()

Radim

Strhující, ne jen po taneční stránce. Z některých scén mě mrazilo. Z pochopitelných důvodů byli hlavní představitelé spíše tanečníci, ne herci - proto ta hvězdička dolů. ()

Pauling

Inspirace: strhující Gades a hlavně Laura del Sol - ztělesněné ženství ve své kráse, svůdnosti a koketerii. Provokující žena, stále více napínaný muž až k okamžiku, kdy žena již nechce a muž zešílí - to je Carmen. V Saurově filmu je prolínání skutečnosti a baletu tak opravdové, že kdykoli si na ten film vzpomenu, přemýšlím o tom, jak to vlastně bylo. Jinak nádherné neverbální projevy španělského baletu s vyjádřením nehraného temperamentu. Skvělý film. ()

Mikino00

Jen pro skalní milovníky tance, španělské ohnivosti a Carmen. Já nejsem ani jedno, takže jsem u filmu, místy hodně trpěl. ()

simply

Hudba pěkná, tanec nádherný, ale chybí mi tam příběh a po celý film jsem toužebně očekávala konec, ještě že to bylo jenom 100 minut...3,5 * ()

daduza

Nádhera. Saura úchvatně propojil několik vrstev: klasickou předlohu a natáčení filmu s takřka minimálním vybavením na scéně. Kdysi jsem tento film viděla v TV, teď jsem si jej pustila s obavou, jak se mi bude líbit po těch letech. Nic neztratil, naopak získal. ()

neneka

Miluju Carmen! Nejen divadelní... A tahle od Carlose Saury se mi z té jeho trilogie líbila vždycky nejvíc. A Antonio Gades? I teď si vzpomenu, jak moc mi bylo líto, že jsem nesehnala lístky na jeho vystoupení v Praze. Nádhera, nádhera, živočišnost, erotický náboj, láska, touha, tragédie... ()

Filomena.I.

Pokud by se děj filmu odehrával mimo podium, byl by hodně dietní. Však děj se zde odehrává v tanci - vášnivém strhujícím dech beroucím flamencu, mnohdy doprovázeném jen dupáním či kastaněty. Bizetova Carmen ve filmu proplouvá mezi nácvikem a soukromým životem tanečníků a divák často nerozeznává, kdy jde o hru a kdy o život. *** Kamera dělá psí kusy a obohacuje strohost kulis. Zvláště stojí za zmínku stínový souboj dvou soků. (Kdyby se takto řešily konflikty, roztančil by se celý svět za zvuků úchvatné španělské kytary. To mi tak blesklo hlavou při této podívané.) Ohnivá Carmen v podání Laury del Sol mi připadala poněkud chladná. Výrazově se mi více líbila Cristina Hoyos. *** Předem připravena na zážitek z výrazového vše vyjadřujícího tance, nežli z filmu jako takového a „kostýmové“ Carmen, hodnocení mé je 90 % - Iberia (2005) mne přeci jen uchvátila více. *** Jisté však je, že flamenco je více než tanec. ()

FrancisB.

Úspěšné moderní zpracování muzikálu od George Bizeta, kde se střídá realita a zkoušení muzikálové hry. Občas je pro diváka těžké poznat, co je co a může to navozovat pocit zmatení, což se nakonec nestane osudným divákovi, ale hlavním hrdinům... ()

vojo

Výborná hudba síce zovretá v jednom prostredí, ale tanec, vášeň a sexapel hlavnej predstaviteľky=**** ()

Zemřel režisér Carlos Saura

Zemřel režisér Carlos Saura

10.02.2023

Ve věku jednadevadesáti let zemřel jeden z nejvýznamnějších španělských filmových tvůrců historie, režisér a scenárista Carlos Saura. Sám přitom měl hned zítra obdržet na španělských národních cenách… (více)

La Película – festival španělských filmů

La Película – festival španělských filmů

12.02.2009

Příznivci španělské kinematografie si mohou již nyní zakoupit vstupenky na čtvrtý ročník festivalu La Película, který se bude konat od 24. - 28. února v pražském kině Světozor a od 17. do 21. února v… (více)