Balada o pilotovi

(TV film)
  • Slovensko Balada o pilotovi (více)
TV spot

Vrátili se domů, do Československa, a věřili, že přijde tolik vytoužený mír. Historie ale rozhodla jinak. Přes dva a půl tisíce pilotů sloužilo v uniformách britského královského letectva. Pro Brity hrdinové, kteří spolurozhodli o výsledku války, u nás po válce souzeni za velezradu... Balada o pilotovi se odehrává na sklonku léta 1945 a na počátku roku 1946, tedy v době plné euforie z nově nabytého míru, kdy se válkou zborcená síť mezilidských vztahů začala znovu utvářet. Zprvu se mělo za to, že vládu přebírá prvorepubliková demokracie, ale osud Československé republiky byl jiný – komunistické síly se pomalu, ale jistě infiltrovaly do všech společenských oblastí. Jejich obětí se stal i příslušník RAF, kapitán Emil Malík, který se se svými kolegy vrátil domů, k rodině do Prahy. Reálným předobrazem kapitána Malíka byl Karel Balík, tchán autora námětu a scenáristy Jiřího Stránského... Před válkou byl Emil Malík slavným pilotem. Na začátku války odešel ze země přes Polsko v domnění, že bude moci bojovat proti Hitlerovi, ale Sověti jej zavřeli do gulagu. Odtamtud vysvobodil československé zajatce generál Píka, jenže Stalin cizí letce na svém území nestrpěl, a tak se piloti dostali lodí kolem světa až do Anglie. Tam Malík spolupracoval s vojenskými spojeneckými špičkami, vezl Beneše do Moskvy za Stalinem k podpisu spojenecké smlouvy, létal s Churchillem i s holandskou královnou Vilemínou... Ústřední linkou Malíkova příběhu je i jeho vztah s manželkou Karlou, na němž se podepsalo šest válečných let. Jako manželka zahraničního vojáka zažila tři roky v koncentračním táboře ve Svatobořicích a o jejich děti se musela postarat její sestra... Balada o pilotovi zaznamenává nejen dramatické akce Malíka a jeho kolegů z RAF, ale i nátlakové akce sovětské NKVD, Lidového komisariátu pro vnitřní záležitosti, který se snažil získat jeho spolupráci za každou cenu... (Česká televize)

zigy

Sice " podle skutečné události", ale podle mě - je to "jedna paní povídala, že v tom měli prsty Rusové..." A tak jsme to tak natočili......a přidali šíleně nesympatickou manželku a toporně hrajícího Švehlíka a jejich lovestory o nevěře....mno, příběh o tragickém osudu našich hrdinů po válce je velmi silný, ale zpracování pokulhává.... ()

Kozlowski8

Osudy českého pilota, vracejícího se se po skončení války z Anglie do vlasti. Zde - místo očekávané záplavy štěstí, pozitivní energie a radosti ze skončení války - musí řešit rodinné problémy a hlavně se vypořádávat s nesnášenlivým ovzduším zdejšího poválečného prosovětského režimu. Komplexně dobře odvedená práce. Dějová linie je rozvinutá do dvou hlavních směrů, film má vcelku spád (hlavně druhá polovina), nepůsobí tendenčně a prvoplánovitě a herci se vcelku činí (i ti pro mne neznámí či ne úplně oblíbení). Dávám pochvalu a palec nahoru. 75%. ()

Winster

Stejně kam se to hrabe na hřbitov pro cizince...Barťák je pilot co se vrátil z Anglie. Švehlík je sice fajn herec, ale spíš mu tu věřím...že před válkou přeřízl kde jakou letušku. ()

kpt.Johanson

Celkově silné tema, které by z filmu mohlo udělat víc než odpovídající drama se tak poněkud ztrácí v rozplizsti postav, v nichž ty zajímavé jsou jen vedlejší. Silnými postavami je tu tak Saša Rašilov, jež však nedostává mnoho prostoru, stejně tak jako postava Sovětského poradce, který jakoby z oka vypadl někdejšímu mistru britských rolí Václavu Voskovi, což bylo pro mě velké překvapení.  Bohužel plytkost jednotlivých postav a jejich naprostá bezcharakternost (Nemyslím tím zápornost, ale vůbec postrádají jakýkoli charakter) prostě celý film zařazuje jen do role dalšího zpracování k povědomí toho, jak se tato země zachovala k těm, kteří za ní pokládali svůj život a riskovali životy svých blízkých. A tak Balada o pilotovi i při své ohromné stopáži nikam jako film netáhne.  Halvní postava je dokonce natolik chladná, že jí nevěříte vůbec žádné vnitřní drama, ani to, že bysnad měl být lamačem dívčích srdcí... Herecky tak hrajhí ti, kteří hrát chtěli a ti, kteří se sami snažit nechtěli tu jen dělají kompars v nahazování dialogů.. Což je smutné ve chvíli, kdy se všichni ti řadí do hlavních postav a jsou na scéně nejčastěji.  Velký poklon pak představitelům dětských rolí syna a dcery, kteřízahráli své výkony v porovnání s jinými výborně. A to by stačilo tak málo, a mohlo to být kinohitem.. ()

PTuranyi

Sfilmovaný príbeh pilota Karla Balíka je akousi historickou rekonštrukciou povojnovej atmosféry v Československu a situácie ktorej, boli československí piloti slúžiaci v RAF vystavení. V popredí je osobný život hlavného hrdinu, jeho návrat k rodine, vzťah s manželkou a deťmi, kolegami. Nátlak, špicľovanie len sem tam vystrkujú rožky, ale zato nekompromisne. Produkcii sa s ťažkosťami darí udržať filmovú atmosféru a často skĺzava televíznu  úroveň. Aj tu je zvuková prázdnota problémom ako je zvyčajné u českej produkcie. Ani všetci herci nie sú dosť presvedčiví. Najlepší výkon tu podal asi Peter Kočiš v úlohe podplukovníka Rozejeva. Scenáristi, možno aby natiahli čas, sa púšťajú do podružných afériek, ale možno bolo cieľom vykresliť pilota Balíka so všetkými jeho neresťami. Viem si tento príbeh predstaviť skôr v hutnom dramatickom thrillerovom prevedení ako kvázi špionážnu telenovelu. 65% ()

tata22

Hm, docela jsem se těšil. Námět super, příběh zajímavý. Koukat se na to dalo ale jak již tady uvádí více komentářů - něco tomu chybělo. Trochu nuda, člověk se neztotožnil s postavami, chybělo více emocí, drama se konalo spíše podvědomě než by ho herci přímo předváděli, trochu se přeskakovalo sem a tam. Herci samotní jakoby nevěděli jak přesně mají hrát. Vyloženě režisérsky nedokonalé ale v tom marastu co v TV vládne se to ještě dalo. Škoda jen, že se námětu nechopil nějaký jiný režisér, mohla to být docela bomba. Takhle zas promarněná příležitost.... Asi bych to tak viděl na těch 60%. ()

Hombre8

Nebýt těch dvou vrcholně nesympatických hlavních ženských postav (to už byla lepší fakt i ta komouška Marta) dalo by se uvažovat i o plném počtu hvězd. Švehlík opět potvrdil své kvality. Doufám, že pan režisér už si nadělal na seroších nějaké prachy, opustí je a bude se věnovat filmové tvorbě. Našlápnuto má. ()

Honey007

Plíživá přítomnost hrozby v podobě NKVD ve mně vzbudila asociaci s Michalkovým snímkem Unaveni sluncem. Stejně poklidný děj, v jehož podtextu tušíte blížící se hrozbu a jehož závěr zamrazí. Kdyby se scénář trochu doladil, dokážu si to představit jako celovečerák. ()

JohnnyV

Ach jo, zase ta "nedobově" dobová mluva. To už opravdu tvůrci, co chtějí točit podobné historické filmy, kašlou na to, aby se v nich mluvilo věrohodně? Co to je za výrazy přídavných jmen končící -vej? Takhle se opravdu nemluvilo. ()

quido.morava

Dle mého názoru se TV tvorba u nás stále lepší, nicméně mi v režii tohoto snímku chybí trochu nadhledu a velkorysosti, postavy jsou zde trochu křečovitější, než by v reálu byli, ale jinak dobře odvedená práce. ()

adaben

Zajímavě a slušně udělané to bylo, navíc Jiřímu Stránskému patří obdiv, že ještě ve svém pokročilém věku dá dohromady a sepsal kvalitní scénář. V krátké době je to sice už druhý tv.film, který řeší manželské trable po návratu z války a rodinné klima po letech odloučení, resp. z koncentráku, to možná vyznění filmu v premiéře trochu ubralo, když byl už druhý v pořadí. Zaskočilo mne pár drobností, že herečka typu J.Pidrmanové se tam mihne na začátku a pak už její postavu ve filmu neuvidí. A pak komentáře zde pod filmem od "honajze" - poněkud smutné. ()

lineker

To, že komouši byli jsou a budou svině to snad ví každý. U filmu jsem bohužel postrádal v tomto směru větší doslovnost. Vše jelo dle stokrát ohraně šablony, naoko hodná svině agent, špiclování, výhrůžky. To co na mne naopak působilo věrohodně byla osobní stránka filmu. David Švehlík i Lucie Žáčková zvládli svou roli odcizení a následného obtížného sblížení zvládli velice dobře. Zajímavě též působil kontrast ze západu svobodou načichlých vracejících se pilotů, a začínající dusno v jejich rodné zemi, které dává předzvěst tomu, že život pro ně zde nebude v žádném případě lehký. ()

Jan00

Je potřeba pravdu o praktikách komunistů znovu a znovu připomínat. Bohužel Češi rychle zapomínají, proto sedí v parlamentu komunisti a podílejí se na současné vládě. Je mi z tohoto národa smutno..! ()

to08.net

Balada...naposledy jsem tak viděla zpracovanou asi Erbenovu Kytici. Film podle skutečné události...učíme se právě takovými příběhy. Možná spíš pro děti a holky, ale téma návratu, hrdinství a křiváctví jsem ještě neviděla poetičtěji a jednoznačněji zpracováno. Díky všem zúčastněným. ()

Parisienne09

Velmi zajímavé téma, ale přišlo mi, že autoři ho nevytěžili úplně. Příběh diváka určitě zasáhne, ale skutečně dramaticky až na konci. Jinak celý film běží poklidně a vcelku nevýrazně. ()

andydufrsn

Tak nějak tomu schází děj a je to moc rozvláčné, možná jsem měl zbytečná očekávání konfrontace mezi pilotem a nastupujícími komunisty, čehož jsem se nedočkal, možná jsem jsem se těšil na vypjaté drama, ale neviděl jsem ani jedno. ()

akni76

Je škoda, keď sa film, ktorý sa tvári ako viac či menej verné spracovanie skutočného príbehu, skĺzne do roviny fantazírovania a utvrdzovania dobovo "politicky správnych" klišé. V reáli sa o "hrdinu" ex-pilota RAF nebili aerolínie a kráľovné, lebo bol taký vynikajúci. Bol pilotom letu, ktorý skončil nehodou v zlom počasí podľa dohľadateľných zdrojov chybou pilotáže a hlavne - prežil. Zahynuli viacerí cestujúci - aj chybou veľmi neskorého príchodu hasičov, ktorí mali veľké problémy s technikou. Kto trošku "pogúgluje", nájde si historické fakty. Zo sľubnej témy tak máme romantický príbeh o superhrdinovi, ktorý položil svoj život za iných po tom, čo mu zlý Rus z KGB vypol svetlá dráhy na finálnom priblížení na pristátie. V čom je to menej pritiahnuté za vlasy ako filmy z obdobia Stalinizmu? Aby som napísal aj niečo pozitívne - kamera je vcelku dobrá, rovnako sa podarilo i navodenie idylky obdobia, kedy sa všetci tešili, že je po vojne, no "vďaka" stretnutiu troch pánov na Jalte a novému deleniu Európy prišli nemenej ťažké časy. ()

Rumplcimprca odpad!

Dělejte si prdel z někoho jinýho! Trezorový Nebeští jezdci nebo porevoluční Hřbitov pro cizince, to je nejblíže pravdě. Svinsky se zachovali komunisti k našim letcům, ne že ne! To nikdy popírat nebudu. Ale tahle epochální propagandistická srágora, to jděte do prdele. Tak vyčítáte Rusákům propagandu a sami ji tvoříte?! Vy jste jako Oni! Klín se nevytlouká klínem a neexistuje černá vs. bílá a ani černobílý svět, jsou tu barvy. To ale hlupák nepochopí, nejsilnější je pravda i přes propagandu a fakenews, tu nám ale momentálně NIKDO nenabízí a pak se MUSÍTE uchýlit k jedné či druhé straně. Tragédie. ()