Invaze zlodějů těl

Invaze lupičů těl

Invasion of the Body Snatchers

Horor / Thriller / Sci-Fi / Mysteriózní

USA, 1978, 115 min

Skvělý námět, průměrný film. Čekal jsem víc a propracovanějších náznaků než jen výkřiky "MůJ MANŽEL NENÍ Můj MANŽEL" a také paranoidnější atmosféru, nepřekvapil mě tu ani jediný "coming out". A obešel bych se i bez všech těch trikových scén s lusky. Ovšem postavy jsou napsány, obsazeny a odehrány velmi dobře.(20.9.2007)

„Už mi lezie na nervy.“ – „Tak nech si zbalí veci a vypadne.“ Príliš mi nesedia príbehy na tému „môj manžel nie je môj manžel“. Spomeniem aspoň VLÁDCOV BÁBOK (tiež s Donaldom Sutherlandom), Rodriguezovu FAKULTU, INVÁZIU s Kidmanovou či v širšom kontexte obe STEPFORDSKÉ PANIČKY, LEVIATHANA s Petrom Wellerom, NETVORA (CREATURE) s Klausom Kinskim, POMSTU VOTRELCA alebo Carpenterove príspevky VEC a MESTO PREKLIATYCH. Na strane druhej, za tento film som bol vďačný, pretože som si spomenul na spomenuté tituly a tento bol kvalitou niekde inde (pripomínal mi doby, kedy uznávaní áčkarskí režiséri ako Kubrick, Spielberg, Friedkin či Cronenberg s Lynchom robili „len“ horory). Herecké výkony (Sutherland, Cartwrightová, Brooke Adamsová, Goldblum, dokonca Spock Nimoy), atmosféra, dialógy či triky boli z áčkarskej ligy, mnohé scény mi ani vo veku kúsok pod 30 nerobili dobre (Sutherland v záhrade), posledná scéna desivá a celé to bolo prepracované zlovestné psycho za 70%. Ale keďže musím dať 60% alebo 80%, dám 60%. Lebo zasa až taký zázrak to nebol a vedel som, akým smerom sa bude dej uberať, kto zradí, kto sa obetuje, kto prežije, kto neprežije. Veľa klišé a navyše nemám rád filmy, v ktorých jedinec resp. skupinka jedincov bojuje proti špičkovo organizovanému spoločenstvu. Americkú kinematografiu 70. rokov 20. storočia mám veľmi rád, ale toto skôr šumelo vedľa mňa. Ale v roku 1978 to mohlo byť v kinách poriadna fuška. Originál som nevidel.(28.5.2011)

Přiznám se, že asi o něco víc preferuji verzi z roku 1956, která se mi zdá lépe natočená (hlavne vizuálně). Zato tahle verze se může pochlubit větší syrovostí a tíživější atmosférou. Donald Sutherland tam vypadá jako úplnej blbec, ale zvyknete si a jeho herecký výkon je nezpochybnitelný. Určitě doporučuji.(1.8.2006)

Zkrátit film na polovinu, byla by z něj hezká epizodka do Akt-X. Samotná pointa se šine jak zpomalený vlak - třebaže je depresivní v přesnosti líčení konspirace, kdy si uvědomujeme jasně všechny dopady a nemáme možnost je změnit.(12.9.2007)

Jako epizoda do Krajních mezí by to nebylo špatný. Jako 2-hodinovej film je to příšerně zdlouhavý. Hodně pomalej rozjezd, potom místy slušná atmosféra, pár lekacích scén a překvapivej konec... Tohle všechno dohromady ovšem dělá jenom průměrnej film. Je to taková víc zamyšlená, méně akční a navíc o dost nudnější verze filmu They live. Moje hodnocení: 60%(27.10.2007)