Invaze zlodějů těl

Invaze lupičů těl

Invasion of the Body Snatchers

Horor / Thriller / Sci-Fi / Mysteriózní

USA, 1978, 115 min

„Už mi lezie na nervy.“ – „Tak nech si zbalí veci a vypadne.“ Príliš mi nesedia príbehy na tému „môj manžel nie je môj manžel“. Spomeniem aspoň VLÁDCOV BÁBOK (tiež s Donaldom Sutherlandom), Rodriguezovu FAKULTU, INVÁZIU s Kidmanovou či v širšom kontexte obe STEPFORDSKÉ PANIČKY, LEVIATHANA s Petrom Wellerom, NETVORA (CREATURE) s Klausom Kinskim, POMSTU VOTRELCA alebo Carpenterove príspevky VEC a MESTO PREKLIATYCH. Na strane druhej, za tento film som bol vďačný, pretože som si spomenul na spomenuté tituly a tento bol kvalitou niekde inde (pripomínal mi doby, kedy uznávaní áčkarskí režiséri ako Kubrick, Spielberg, Friedkin či Cronenberg s Lynchom robili „len“ horory). Herecké výkony (Sutherland, Cartwrightová, Brooke Adamsová, Goldblum, dokonca Spock Nimoy), atmosféra, dialógy či triky boli z áčkarskej ligy, mnohé scény mi ani vo veku kúsok pod 30 nerobili dobre (Sutherland v záhrade), posledná scéna desivá a celé to bolo prepracované zlovestné psycho za 70%. Ale keďže musím dať 60% alebo 80%, dám 60%. Lebo zasa až taký zázrak to nebol a vedel som, akým smerom sa bude dej uberať, kto zradí, kto sa obetuje, kto prežije, kto neprežije. Veľa klišé a navyše nemám rád filmy, v ktorých jedinec resp. skupinka jedincov bojuje proti špičkovo organizovanému spoločenstvu. Americkú kinematografiu 70. rokov 20. storočia mám veľmi rád, ale toto skôr šumelo vedľa mňa. Ale v roku 1978 to mohlo byť v kinách poriadna fuška. Originál som nevidel.(28.5.2011)

Botanicko - popelářský thriller, v němž zarputilý hygienik D.Sutherland čelí krytosemenné mimozemské invazi. I přes zneklidňující zvuky a psychedelickou hudbu jsem měl co dělat, abych se během sledování Kaufmanova filmu nedostal porostlý šedým chmýřím do klíčové fáze proměny..(19.1.2010)

Jako epizoda do Krajních mezí by to nebylo špatný. Jako 2-hodinovej film je to příšerně zdlouhavý. Hodně pomalej rozjezd, potom místy slušná atmosféra, pár lekacích scén a překvapivej konec... Tohle všechno dohromady ovšem dělá jenom průměrnej film. Je to taková víc zamyšlená, méně akční a navíc o dost nudnější verze filmu They live. Moje hodnocení: 60%(27.10.2007)

Nejsem fanouškem sci-fi, ale tohle je bomba. Toto dílko se ihned zařadilo do mé top 10. Napětí na každém kroku od začátku do konce a famózní herci (hlavně Donald Sutherland, Jeff Goldblum a Leonard Nimoy). Film jsem si pustil před spaním, ale obávám se, že jen tak se mi oči zamhouřit nepodaří....a ten konec!!!!!(31.7.2007)

Remake stejnomenného hororu z 50. let Původní film jsem neviděl, ale tohle je skutečně kvalitní, temná, depresivní záležitost. Potěší i temný závěr, oproštěný od klasického happyendu. Pozor, požírači těl jsou stále mezi námi a čekají na svou příležitost!(4.7.2002)

• - Robert Duvall hraje cameo roli kněze na houpačce. (D3VIL)

• - Podle DVD komentáře režiséra Philipa Kaufmana dostal herec Robert Duvall "honorář" v podobě značkové bundy Eddie Bauer. (D3VIL)

• - Don Siegel, režisér pôvodnej snímky, si vo filme zahral taxikára. (shimik77)